Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Akné a problematická pleť

Acne vulgaris, běžně nazývané jako akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Během života postihne akné alespoň jednou 85-100 % lidí.

Co je to akné?

Při akné vzniká vřídek zvaný nežit, neštovice, odborně furunkl, hovorově jebák nebo beďar, beďák. Tyto vyrážky jsou způsobeny zánětem vývodů mazových žláz jednoduše řečeno v důsledku jejich uzavření. Stagnace sekretu mazových žláz má za následek jejich poškození a vznik hlubokého zánětu, po kterém mohou zůstávat jizvy.

Co akné zhoršuje?

Stav zhoršuje také přítomnost roztočů, kvasinek a baktérií, které jsou ale druhotné a jen zhoršují průběh akné. Pokožka s akné obsahuje vyšší aktivitu 5-alfa-reduktázy (což je enzym v mazu), který přeměňuje testosteron na silnější androgen – dihydrotestosteron. Proto se například akné nevyskytuje u eunuchů se suchým typem kůže.

Kde se akné nejčastěji vyskytuje - predilekční místa akné

Akné se nachází v oblastech kůže s nejvyšší hustotou folikulů, tj. akné na obličeji, ramenou, horní části hrudi a akné na zádech. Existují ale zvláštní typy akné, které se nacházejí i mimo tyto lokality (profesionální akné, inverzní akné).

Co je příčinou akné? Co jsou Propionibacterium akné a demodex a jaký je jejich podíl na akné?

Není dosud zcela jasné, proč někteří lidé trpí akné a jiní ne. Mezi faktory spojené s akné náleží následující:

  • Dědičnost. Náchylnost ke vzniku akné je u rodinných příslušníků podobná. Například dítě s akné má většinou v rodině i další členy, kteří akné trpí.
  • Hormonální aktivita, tj. menstruační cykly a puberta. Během puberty je zvýšena produkce mužských hormonů androgenů  a to způsobuje zvětšení mazových žláz, které následně produkují více mazu.
  • Podráždění kůže a jakýkoliv druh škrabání způsobuje zánět kůže. Protizánětlivé léky na kůži hojení akné zlepšují.
  • Stres, způsobující zvýšenou produkci adrenalinu. Nicméně některé nové testy tento faktor vyvracejí.
  • Nahromadění odumřelých buněk kůže, které ucpávají póry.
  • Bakterie v pórech. Propionibacterium acnes je anaerobní bakterie, jež způsobuje akné.
  • Používání anabolických steroidů.
  • Používání léčiv obsahujících lithium, barbituráty nebo androgeny.
  • Chronické požívání amfetaminů či podobných léků.
  • Aplikace lokální mastí s obsahem vazelíny, mastných olejů
  • Většina případů akné především v dospělosti, akné - růžovky i některých jiných kožních nemocí je způsobena přemnožením drobného roztoče demodexu. Tento roztoč žije v kůži v mazových a potních váčcích, je pouhým okem neviditelný a jeho přítomnost je obvyklá. Někteří jedinci jsou však náchylní k jeho přemnožení, což může vést ke kožním problémům. Eliminovat demodex potom znamená zbavit se akné.
akne conglobata akne papulopustulosa

Fota: vlevo akne conglobata, vpravo akne papulopustulosa.

Diagnostika akné

Kožní lékař pozná akné obvykle hned, pokud si není zcela jistý, bere se vzorek na histologické vyšetření k odlišení těchto onemocnění

  • růžovka (rosacea),
  • folikulitida (bakteriemi způsobené kožní hnisané onemocnění)
  • a některých vzácnějších.

Je to hlavně pro trochu odlišnou léčbu.

Léčbu akné a to i zcela drobného by měl vždy vést zkušený dermatolog.

Péče o pleť s akné, jak na akné stran hygieny

Existuje více léčebných procedur v omezení výskytu akné v obličeji, dekoltu i na kůži všeobecně. Základem je správná hygiena pleti.

Jak se o pleť s akné správně starat?

Obecně bych zdůraznila, že se jedná o kombinaci péče v kosmetickém salónu a domácí péče. Přičemž je velmi dobré vybrat si kosmetický salon s tradicí a hlavně se vzdělaným personálem. Přesto spousta mladých akneiků zvládá péči o aknózní pleť velmi dobře doma prostřednictvím domácí péče. Co je třeba  vědět o tom, co pomáhá na akné?

Vyhýbáme se odmašťujícím čistícím přípravkům...

Vyhýbáme se silně odmašťujícím čistícím přípravkům, pevným mýdlům, pleťovým vodám s vysokým obsahem etanolu, které pleť sice výrazně vysušují a tím relativně vylepší mastnotu, po krátké době ale takto ošetřená pleť produkuje mnohem více mazu a rychleji se dráždí a tvoří zase akné. Navíc tyto silně odmašťující prostředky dráždí kůži a po delší době aplikace mohou způsobit i zánět kůže typu ekzému. Je potřeba se vyhnout také rostlinným olejům, vazelíně, které jsou v řadě případů komedogenní - tedy akné vytváří jen svou aplikací na kůži.

Jak doma pečovat o aknózní pleť?

  1. Pravidelné odličování a čištění pleti ráno a večer. Pleť opláchneme vlažnou vodou a očistíme vhodným čistícím mlékem či odličovací vodou nebo použijeme gel, na pleti rozmydlíme a spláchneme. Doporučuji na večer užít spíše čistící gel, lépe smyje make-up a to i z očí. Při ranní hygieně (kdy je pleť relativně čistá) stačí mléko nebo voda.
  2. Na vyčištěnou pleť aplikujeme na den většinou hydratační krém na aknózní pleť, a to většinou na celý obličej, přes tento hydratační krém, můžeme aplikovat make-up na problematickou pleť, který chrání pleť před škodlivými vlivy prostředí – slunce, mráz, vítr, znečištěné ovzduší. Dále použijeme pudr a dekorativní kosmetiku (té se bát nemusíme, jelikož sama akné nezpůsobuje).
  3. Na vyčištěnou pleť na večer můžeme aplikovat napřed peelingový přípravek, který působí na ucpané póry, pupínky i zánět a tím pomáhá udržovat póry bez nečistot, přidané dezinfekční složky působí také na akné způsobené bakterií typu Propionibacterium acne, která způsobuje zánět. Tato péče normalizuje proces keratinu a snižuje tvorbu kordonů a je vhodná pro drobné nebo počínající akné před návštěvou dermatologa. Po té na pleť použijeme hydratační krém na aknózní pleť.
  4. Několikrát za měsíc můžeme aplikovat masku proti akné, která pleť stáhne a působí na folikulární ústí více do hloubky. Podstatou ošetření je rychlá redukce akné. Změna večerního ošetření je po návštěvě dermatologa, který upraví večerní léčbu akné, krémy na akné k tomu vhodnými, zde bych důrazně doporučila návštěvu dermatologa a jeho péči už s drobným akné, protože dobře volená místní léčba vedená dermatologem může pacienta zachránit nejen od zhoršení akné, ale také rychle zasáhnout v případě vzniku těžšího akné s jizvením.
  5. Doplňková péče celková, které obsahují rostlinné anti-androgeny blokující aktivitu mazových žláz, brání hromadění mazu ve vývodu mazových žláz, snižují úroveň podráždění a zarudnutí pokožky při akné, brání přemnožení bakterií, tyto léky obsahují často také silymarin, zinek, selen.

Vhodná strava jako doprovodný prvek domácí péče o akné

Úprava stravovacích návyků – zvýšený příjem nasycených tuků může podpořit akné.

Zvyšte příjem vlákniny!

Naopak konzumace ovoce a zeleniny a hlavně v nich obsažené vlákniny (40 g denně, což je o 30 % více než je doporučený příjem) může vést ke zlepšení akné.

Léčba akné. Jak se zbavit akné?

Lokální léčba akné – tedy v místě nálezu akné

Mezi lokální léčbu akné patří aplikace kožních roztoků, gelů, mastiček, také masky na obličej, hrudník, záda. Je potřeba pravidelná aplikace, protože efekt terapie je dán právě několikatýdenní pravidelnou léčbou, ta se přerušuje jen při počátečních nežádoucích účincích ve smyslu suchosti kůže, pálení, svědění a to na dobu třeba 2 dní, kdy se promazává kůže indiferentním krémem. Lokální terapie se volí podle typu akné. Nejčastější skupiny jsou lokální antibiotika, benzoylperoxidy, retinoidy. Léčbu indikuje vždy dermatolog a je velmi vhodná pro všechny typy akné. Je vhodné dermatologa navštívit už s drobným akné a předejít tak pozdějšímu vzniku jizev.

Celková léčba akné

Celková léčba akné se skládá ze 3 položek:

  • Antibiotika
  • Hormonální přípravky
  • Isotretionin

Léky vždy indikuje dermatolog, léčbu isotretioninem pouze zkušený dermatolog v této léčebné metodě.

Jednou z možností systémové léčby jsou antibiotika. Na akné jsou nejčastěji doporučována antibiotika s účinnou látkou: erytromycin, azithromycin a tetracyklinová antibiotika. Indikace je přísně v rukou dermatologa a je určena jen pro určité typy akné (acne papulopustulosa). Akné léčené celkovými antibiotiky se musí kombinovat s lokální léčbou a bohužel léčba celkovými antibiotiky trvá několik týdnů až měsíců.
Hormonální přípravky využívají etiologie hormonální dysbalance u akné, obzvláště v pubertě, kdy jsou hladiny hormonů rozhárané, tak  vhodně volená antikoncepce dokáže srovnat hladiny hormonů a zlepšit tak akné. K nasazení antikoncepce je nutná návštěva gynekologa a předpis u něj, druh antikoncepce může doporučit dermatolog.
Lékař nám může také doporučit na akné isotretinoin. To je syntetický derivát vitamínu A, jednoduše řečeno: je to něco jako vitamín A, kde jsou vypíchnuty účinky vitamínu A na mazovou žlázu. Používá se hlavně k léčbě opravdu těžkých forem akné nebo torpidních akné nereagujících na žádnou jinou léčbu. Je to docela šikovná látka, potlačuje tvorbu mazu v mazových buňkách a navíc má protizánětlivý a antibakteriální účinek. Ženy musí brát při této léčbě antikoncepci a to ještě 1 měsíc po vysazení, pak mohou normálně otěhotnět.

Léčba pomocí laserů a biostimulace

1. Softlasery

Softlaser je zařízení používané pro neinvazivní laserovou terapii (LLLT Low Level Laser Therapy). Lasery fungují na principu biostimulace - stimulují mitochondrie v buňkách k výrobě ATP (adenosintrifosfátu). ATP energizuje buňku a tak probíhá rychlejší reprodukce, což vede k větší produkci kolagenu. Softlaser rovněž podporuje výměnu přes buněčnou stěnu. Bohužel se jedná zatím jen o teoretické předpoklady, které nejsou nikde vědecky ověřeny. Je ale pravdou, že na některé pacienty fungují. Oba tyto efekty mají vést ke zdravější kůži a snížení léčebné doby.
Laser na akné se užívá jako prosté ozařování nebo v rámci laserové gelové masky.

2. Modré a červené světlo

Podobně působí i biostimulační lampa Omnilux, jejíž červené světlo napomáhá hojit zanícená místa velmi rychle. Výborné výsledky jsou i při použití modrého spektra lampy Omnilux, které v konečném důsledku ničí bakterie v mazové žláze a tlumí zánět.  Mimořádné účinky lampy Omnilux můžete využívat také v pohodlí domova díky kapesní verzi Omnilux Clear-U.
Protože je používání těchto přístrojů označováno jako neinvazivní, nedochází při jeho užívání k bolesti, poranění či zarudnutí, používání je bezbolestné.

3. Tvrdé - invazivní lasery

Mnohaleté zkušenosti potvrdily poměrně dobré výsledky léčby akné diodovým laserem o vlnové délce 1450 nm (Smoothbeam). Diodový laser svým paprskem proniká přímo k nemocným mazovým žlázkám, přemění zbytnělé vazivo ve zdravé, žlázka získá svůj normální objem a tvorba akné se zastaví. Na zádech a pro obličej jsou třeba přibližně čtyři až pět ošetření. Po prvním zákroku akné obvykle mizí z 50 – 60 %. Jednotlivé terapie by měly mít rozestup přibližně 3 – 5 týdnů. Efekt léčby opět vyžaduje doplnění lokální léčbou a pozor rozhodně není trvalý!

Zvláštní terapie:
Lokální léčba demodexu - roztoče

Nejjednodušší a nejpoužívanější prostředky k dosažení cíle jsou externě aplikované látky bohaté na síru, zinek, bór, z dalších např. ivermectin , niacinamid. Zasažení demodexu je ztíženo tím, že se schovává hlouběji v kůži. S odumíráním demodexu je spojeno přemnožení asociovaných bakterií, to může vést dočasně ke zhoršení, což bývá pacienty chybně interpretováno tak, že lék nepomáhá a stav zhoršuje. Demodikóza se léčí i celkově nejčastěji pomocí isotretioninu.

Jizvy po akné, odstranění jizev po akné

Je potřeba si uvědomit , že jizva je trvalá náhrada tkáně, a není v současné době metoda, kterou by se dalo jizvy zcela odstranit, naším cílem je jizvy zmírnit a vyhladit  tak, aby „nebyly vidět”.

V tomto směru je potřeba vědět, že peelingy, mastičky a masáže k odstranění jizev ale k velkému zjemnění jizev nevedou. Pokud chceme jizvy zmírnit, musíme užít větší kalibr a to jsou tzv. invazivní lasery.

1. Laserový resurfacing CO2 nebo Erbiovým laserem

Laserový resurfacing je laserová metoda ošetření pleti, při níž je pomocí laserového paprsku odstraněna svrchní vrstva pokožky. V místě dopadu dochází k hlubokému prohřátí kůže. Je odstraněna kůže až k základní vrstvě buněk. Teplo způsobí stažení kolagenních vazivových vláken, a tím umožní vypnutí pokožky a zajistí další novou tvorbu kolagenu. Vyžaduje velmi zkušeného lékaře.
Komplikace: jizvení, herpesvirové infekce

2. Modernější CO2 nebo Erbium frakční ošetření

Ošetření frakčním laserem je invazivní zákrok, při kterém dochází k porušení integrity kůže a může být proveden pouze odborně proškoleným lékařem s dlouhou zkušeností. Samotný zákrok trvá v průměru 45 minut a není nikterak bolestivý. Zákrok je vhodné absolvovat v zimních měsících. Provedení ošetření laserem není věkově limitované. Před samotným zákrokem je nutná konzultace s lékařem zaměřená na komplexní zjištění zdravotního stavu a vhodnosti provedení tohoto zákroku. Po konzultaci je klientovi aplikováno lokální anestetikum (EMLA) a je ponecháno individuálnímu působení (30 - 45 minut dle citlivosti pacienta). Před samotným zákrokem je zcela odstraněno. Po ošetření je pokožka zarudlá a lehce čí více opuchlá a vypadá jako tečkovaná. Pleť je následně ošetřena speciální hojivou mastí povětšinou antibiotickou a ochranným krémem s vysokým faktorem SPF. Během následujících dní by se pacient měl vyvarovat jakéhokoli kontaktu s UV zářením bez speciální ochrany a měl by používat speciální výživnou mast s hojivými účinky. V případě bouřlivé reakce pacienta po ošetření je potřeba kůži ledovat a počkat na vyhojení v klidu domova. Samotné vyhojení po vyloupání drobných stroupků trvá i 2 týdny a omezený pobyt na sluníčku je doporučen po dobu jednoho měsíce.
Rizika a kontraindikace: těhotenství, epilepsie, užívání fotosenzitivních látek a léků, sklon k oparům, psoriáza a rosacea – tato onemocnění vyžadují speciální péči.
K ošetření jizev je nutno několik sezení.

3. Upravení jizev jinými typy invazivních laserů

např. alexandritový, diodový, Nd-YAGový
Principem je buď odstranění cév v jizvě, tedy zčervenání jizvy a zmnožení cévek v jejím okolí. Laser zničí cévní zásobování v daném místě, jizva nemá dost výživy a začne nejen blednout, ale zároveň se i stahovat. Nebo se jejich aplikací nahradí defektní vazivo jizvy novým a zdravým. Léčí tak všechny jizvy včetně těch po akné.

4. Mechanická dermabraze (krvavá)

Mechanická dermabraze je odstranění povrchové kůže vysokofrekvenšní bruskou,  v době laserů se jedná o obsolentní metodu.

Akné u dospělých – jaké jsou příčiny akné u dospělých a léčba akné

 
Hlavní příčina akné u dospělých – tedy u hormonálně stabilních a vyvinutých jedinců je stejná, a to v hormonální nerovnováze, genetických predispozicích, nevhodné stravě s příp. hormony, kosmetice atd.
 
Léčba bývá u dospělých zpravidla komplikovanější než u mládeže. Jsou sice zodpovědnější a starají se o sebe pravidelně, mají dostatek prostředků k finančně náročnější terapii (lasery, peelingy atd.), ale na druhou stranu očekávají rychlý efekt léčby a netolerují žádné nežádoucí účinky.
 
Léčba dětí s akné je totožná s léčbou dospělých, pouze u dětí do 13 let není možno podávat některé z jinak používaných léků. 
 
  • Mastná pleť

    Ahoj holky, mám šíleně se mastící pleť. Co Vám pomáhá redukovat mastnou pleť?

    Lucasice  |  27. 04. 2021, 17:18  |  Reagovat  |  URL příspěvku
  • ŘEŠENÍ MÉHO AKNÉ

    Ahoj, já se podělím o svou zkušenost. Protože roztoků a přípravků jsem aplikoval za těch let několik (jenom jeden mně pomáhal, ale pak přestal a akné se vrátilo). Postupně jsem byl u 3 kožních lékařů, a PŘESTO se akné dalo na ústup, AŽ když jsem našel (ty pro mně správné) informace o zdraví a akné v podstatě sám. Hledejte tedy i sami nebo se podívejte např. na "videa" o akné. Mně a dalším až takové informace pomohly.

    Danny3  |  15. 08. 2017, 19:00  |  Reakcí: 3  |  Reagovat  |  Zobrazit všechny reakce  |  URL příspěvku
    • Re: ŘEŠENÍ MÉHO AKNÉ

      U akné je to hodně individuální, každému může pomoci něco jiného. A zkrátka to, co zabere jednomu, nemusí zabrat druhému. Je to o tom to zkoušet. Mě teď trápí jizvičky po akné a chtěla bych to vyřešit tímto laserovým ošetřením. Na jizvy mi zatím nic jiného nepomohlo.

      Péťa  |  05. 07. 2018, 17:07  |  Reagovat  |  URL příspěvku

Dobrý den, chtěla bych se s Vámi poradit ohledně pigmentových skvrn. Je mi 35, témeř přes celé čelo mám nepravidelnou pigmentovou mapu a zrcadlově i na obou tvářích pokrývající zhruba 1/3 - polovinu tváře- nepravidelně (již několik let i před těhotenstvím). I když v létě pužívám fakt. 50, skvrny vždy v létě více vystoupí. Vím, že jsou různé lasery,.. ale finančně je to docela náročné. Tak jsem chtěla zatím vyzkoušet nějaké krémy či jiné přípravky. A právě na Vašich stránkách mě nadchl test přípravku Medik8 White Balance Click/White Balance Click Oxy-R. Tak jsem se chtěla zeptat, zda byste mi některý z nich doporučila, event. jiný, který opravdu zabírá. Popř. jak dlouho ho používat, zda jen v zimě či celoročně, pod běžný krém (event. pod serum a krém, které běžně používám), popř. jak tyto přípravky kombinovat s běžnou denní kosmetikou. Měl by se faktor 50 používat i v zimě, když pobývám jen ve městě? Moc děkuji za pomoc. Pavla

Dobrý den, v létě mi bude 60, cca od 45 se věnuji omlazování obličeje, nejdřív plastická operace horních i dolních víček, potom botox, méně kys. hyaluronová, nejnověji vlastní plazma. Pleť mám dobrou, na kosmetiku nechodím, ale trápí mě povadající obličej. Na zpevnění dolní části obličeje - kontury, mi byly doporučeny nitě. Ovšem já mám strach z tak invazivního zákroku a taky mi známé říkají, žeaž tak zle to ještě není. Existuje neinvazivní alternativa jako napr. lipolýzové injekce do "syslíků" a pod bradu - vyloženě tukový polštář tam nemám, a nebo jak trochu povytáhnout kontury obličeje bez zavádění nití? Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, před mnoha lety se mi udělala plíseň na nohách, došlo i poškození nehtů. Plíseň se vyléčila, ale nehty zůstaly nehezké. Zkusila jsem co se dalo, nic. Nyní jsem douživala lak na kůži Micetal, to mi předepsala má kožní lékařka, protože mi znovu na kůži nohou začala plíseň, mezi prsty praská, loupa se. Plošky nohou jsou jako sloní noha. Nepomohlo to. Už je mi s toho nanic, co by mi pomohlo, mohla byste mi poradit? Dělám si koupele - octové, z listů ořešáku, používám mýdlo se stříbrem, sprej se stříbrem do bot, žehlim si ponožky. Co mám ještě dělat? Roky si nemohu dovolit v létě páskové boty. Moc děkuji za odpověď.

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

Celulitida je estetický neduh projevující se hrbolatou pokožkou především v oblasti hýždí a stehen. Pro svůj vzhled bývá někdy také označována jako „pomerančová kůže“. V odborné literatuře se ještě můžeme setkat s názvy celulita nebo lipohypertrofie.

Kruhy pod očima jsou hlubší vráskou nebo propadem tkáně pod okem. Příčiny kromě genetiky tkví v životním stylu, onemocněních, UV záření. Léčba spočívá buď ve výplni tkáně, jejím zpevnění – vypnutí a projasnění.

Nežádoucí, nadměrné ochlupení je jedním z nejčastějších kosmetických problémů. Existuje řada metod na jeho odstranění.

Rty patří k dominantě každého obličeje, k jeho výrazné struktuře se sexuálním podtextem. Rty jsou jednou z dominant obličeje, který si ženy zvýrazňují.

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace