Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Rozpuštění žlučníkového bahna účinnými látkami z bylin

Kazuistika paní doktorky je pro mě asi jedna z nejzajímavějších. Týká se totiž nemoci, kterou taktéž trpím a snažím se ji terapeuticky ovlivnit. Sama jsem původně měla ve žlučníku 6 velkých kamenů, největší o průměru centimetr a půl. U padesátikilové osoby celkem zátěž, nemyslíte? 

Vzhledem k oboustranné pozitivní rodinné anamnéze, problémům přetrvávajícím u obou rodičů také po operaci a předčasnému úmrtí maminky na nádor v trávicím traktu, jsem se s touto diagnózou nehodlala smířit. Začala jsem pátrat především po tom, jak se kamenů zbavit i bez operační léčby.  Nejdříve mi pomohla látka tělu vlastní, jedna ze žlučových kyselin – konkrétně ursodeoxycholová, ale bahno bylo ve žlučníku stále. Když jsem léčbu vysadila, vznikl z něj opět centimetrový kámen. Po jejím opětovném zahájení se rozpadl do tří měsíců na řadu menších kaménků.  No, a právě v téhle fázi se mi dostal do ruky příběh paní doktorky.
Na rozdíl od řady zdravotních pojišťoven i některých lékařů si uvědomuji, že problém může mít daleko složitější příčiny - např. poruchu metabolizmu, cholesterolu, a podobně. Také jsem nebyla ochotna přijmout operaci jako metodu první volby, zvláště pak, jak jsem již výše uvedla, když i po ní oba rodiče trpěli obtížemi.
Tento příběh fytoterapie je zajímavý také tím, že se pacientem lékařka, konkrétně atestovaná v oboru chirurgie a působící na jedné velmi známé pražské poliklinice, kde se s ní v její ordinaci také setkávám.
Ale pojďme již k samotnému povídání.

Když paní doktorce potíže začaly, procházela dosti stresujícím obdobím, které bezpochyby poznamenalo její psychický stav.  Musela se vyrovnat nejprve s odchodem milovaného člověka, kterým byla osoba takřka nejbližší – maminka, pak s porodem a starostmi kolem čerstvě narozeného druhého dítěte, a v neposlední řadě počínajícím závažným onemocněním u prvorozeného potomka. To vše bez pomoci prarodičů, které již rodina neměla. Maminku paní doktorky je ale důležité zmínit mimo jiné i proto, že zemřela na zhoubný nádor žlučníku v pouhých 60 letech.
Paní doktorka se nechala vyšetřit ihned poté, co se objevily první komplikace – pochopitelně hlavně s ohledem na rodinnou anamnézu (nádor u maminky). Kromě toho babička paní doktorky (z matčiny strany) měla také žlučníkové kameny.  Jí žlučník nakonec vyoperovali.
Pana doktora Landu původně rodina paní doktorky vyhledala z úplně jiného důvodu. Došlo totiž k výraznému zhoršení příznaků nespecifického střevního zánětu syna. Když ale od počátku pití čajů u syna nastalo zlepšení, tak si paní doktorka uvědomila, že by i ona mohla vyzkoušet fytoterapii.

Od kdy čaje pijete a kolik jich od pana doktora máte předepsaných, paní doktorko?

Impulsem k tomu obrátit se na pana doktora bylo ultrazvukové vyšetření v dubnu 2018 na našem RTG oddělení, kde bylo popsáno žlučové bahno (tzv. sludge) v mém žlučníku, který je deformovaný.  Čaje mám předepsány dva, jeden na žlučník a druhý na cholesterol, který mám vyšší.

Jak často je pijete?

Častěji piju žlučníkový čaj, dělá mi vyloženě dobře. Měla bych každý den pít oba,  ale když jsem tady na ambulanci, kde nestíhám, tak si je uvařím až po návratu domů.

A kolikrát týdně je tedy ve výsledku zvládáte pít?

Žlučníkový tak 4x týdně a na zvýšený cholesterol 2x.

Zpozorovala jste nějaké změny při pití čajů ve smyslu zlepšení nebo zhoršení?

Nechci to nějak zakřiknout, ale mám pocit, že je to teď trošičku lepší. Hodně se hlídám s jídlem, abych žlučník nějak neprovokovala – alkohol konzumuji minimálně, smažená jídla omezuji, ale jinak v podstatě mohu vše, na co mám chuť.

Souvisí podle vás lepší snášenlivost právě s pitím čajů?

Rozhodně, ale nebylo to hned, až s odstupem času.

Ještě se musím zeptat, jestli vám čaje vůbec chutnají?

Mám to asi takto. Obvykle si osladím například černý čaj, každopádně bylinky mi neslazené nevadí. Koho ale tahle představa děsí, tak se nemusí obávat – pan doktor řekl, že si do bylinkového čaje lze přidat i trochu medu. Navíc konkrétně ten žlučníkový čaj mám vyloženě ráda, cholesterolový už o něco méně, ale oba je vypiju bez problémů.

A jak si je připravujete?

Jednu polévkovou lžíci do tři čtvrtě litru vody.

Užívala jste před těmi čaji na dyspeptické potíže nějakou léčbu?
Ani ne, snažila jsem ale vyvarovat těžkým pokrmům.

Jaký byl vývoj dalších vyšetření?

V říjnu 2018 došlo k výrazné regresi (zmenšení nálezu) podle ultrazvuku a před Vánoci roku 2019 již ve žlučníku bahno prakticky není patrné.

Čili po roce pití čajů došlo k definitivnímu zmizení žlučového bahna?

Ano, myslím si, že asi tak po roce pití.

Znala jste dopředu složení těch čajů? Nezdráhala jste se jako racionální lékařka pít něco, u čeho neznáte složení?

Ne, neznala. Složení by mě z medicínské stránky sice hodně zajímalo, ale netroufla jsem se ptát, protože respektuji, že je to know-how pana doktora. Navíc nemám důvod mu nevěřit, protože je sám vystudovaný lékař s mnohaletou aktivní praxí.

Má pro vás léčba bylinkami ještě nějaký jiný přínos?

Přijde mi, že čím je člověk starší, měl by o sebe více pečovat. Dříve na to nebylo moc času a ani pomyšlení – řešili jsme v rodině jeden malér za druhým. U čajů se naopak trošičku zklidníte a chcete konečně udělat i něco pro sebe. A když bych náhodou zapomněla, mám tu syna, který mi jejich pití vždy připomene. Kromě Crohnovy nemoci totiž trpí i autismem, jež se vyznačuje právě tímto lpěním na pravidelných rituálech a potřebou mít jasný řád.

Pan doktor by s vámi souhlasil, říká, že pacientovi dává pití čajů režim.

Ano, přesně tak. Nicméně pořád tu máme dvě znesvářené skupiny: jedna z nich je vstřícná, druhá naopak zcela odmítavá. A to platí jak o pacientech, tak bohužel i o lékařích.

S tím jsem se také setkala, to si ostatně mohou čtenáři přečíst i v mém předchozím rozhovoru s panem doktorem Landou.

Za zásadní považuji, když si pana doktora najde člověk sám. Když totiž pacientovi čaje předloží někdo jiný, třeba příbuzní, možná o správnosti léčby není bytostně přesvědčen.  Proto se mi moc líbila ta Vaše závěrečná věta z úvodního sepsání příběhu, cituji:
„O zlepšení svého zdravotního stavu se musí snažit i sám pacient, a to zejména dodržováním pokynů pana doktora a pravidelným, často i dlouhodobým pitím čajů. Pan doktor vám ukáže cestu, jak se uzdravit, záleží ale na vás, zda ho budete následovat až do cíle.“

Já osobně jsem potkala jen zlomek pacientů pana doktora Landy, ale je zřejmé, že nejlepší efekt hlásí ti, kteří si léčbu bylinami vzali skutečně za svou a užívají ji pravidelně a přesně podle návodu. Paní doktorce děkuji za velmi inspirativní rozhovor a ukázání jedné krásné možné cesty nejen pro mě.

© Babyonline, s.r.o., 2020

Další užívání tohoto díla je možné pouze s písemným souhlasem vydavatelství Babyonline, které by nejdříve muselo získat svolení pacienta, kterého se daná kazuistika týká.

##Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky##

##Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky##

##Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky##

Související články

Představte si čerstvého šedesátníka, pracovně úspěšného manažera s vybudovanou kariérou, který by mohl sklízet těsně před důchodem plody své práce i rodinného života, užívat si vnoučat. Jak už to v životě chodí, každá mince má dvě strany. Tou rubovou je v případě pana JC stresující pracovní prostředí. 

Každá z kazuistik fytoterapie je něčím zajímavá. Nejinak tomu bylo i u našeho pacienta, mladíka M. C., u kterého jsem jako iniciály zvolila zkratky onemocnění, kterým trpí již od 9 let - Crohnovou chorobou. Pod tímto názvem se skrývá zdravotní problém, o kterém se ve společnosti zatím tolik nemluví - chronický zánět střeva neznámého původu. Toto dříve vzácné onemocnění se ale v poslední době stává čím dál tím rozšířenějším. Crohnova choroba většinou kopíruje životní sinusoidu, kdy na zlepšení může mít vliv období psychické pohody a naopak ke zhoršení přispívá i stres, který do života vstoupil. K fytoterapii se pan M.C. uchýlil v době, kdy mu hrozila operace – odnětí velké části střeva. Dosavadní konzervativní léčba si ale už s tímto stavem nedokázala poradit. Zanedlouho poté došlo k dalším komplikacím, které vyvolala infekce kampylobakterem ve formě průjmů a horeček.  Ani na tento problém však nezabíraly běžné léky a pan M.C. se znovu rozhodl vyzkoušet sílu fytoterapie. Opravdu se nakonec staly právě byliny tím rozhodujícím faktorem, který panu M. C. přinesl relativně pohodový život bez větších obtíží?

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace