Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Fytoterapie jaterní cirhózy

Představte si čerstvého šedesátníka, pracovně úspěšného manažera s vybudovanou kariérou, který by mohl sklízet těsně před důchodem plody své práce i rodinného života, užívat si vnoučat. Jak už to v životě chodí, každá mince má dvě strany. Tou rubovou je v případě pana JC stresující pracovní prostředí. 

Detailnější údaje s dovolením ponechám anonymní, stejně tak jméno, zvolila jsem neutrálně iniciály podle diagnózy, která byla našemu pacientovi stanovena. 

Rozhovor jsem vedla se synem pana JC, kterému děkuji za obrovskou míru vstřícnosti i za poskytnutí veškeré zdravotnické dokumentace. Ta je pro zpracování kazuistiky pro mě nutností. S tím, že mně někdo sdělil, že někoho vyléčil ze závažného onemocnění jinak než konvenčními postupy západní medicíny, jsem se setkala vícekrát. Když však následovalo zamítnutí poskytnutí dokumentace k nahlédnutí a spojení s pacientem, příběh pro mě ztratil na věrohodnosti.

Panu JC propuklo onemocnění z čista jasna, ze dne na den, a rovnou se zjistilo, že se jedná o terminální, tedy konečné stadium nemoci. Ale nepřebíhejme a nechme si to vše popořádku povykládat synem pana JC, se kterým jsem se setkala v malé kavárně uprostřed té nejvědečtější a nejvýzkumnější části jednoho moravského města.

Jak to všechno tatínkovi začalo? 

Onemocnění tatínkovi začalo na horách v lednu 2018. Předtím neměl vůbec žádné příznaky a najednou na těch horách se mu nafouklo břicho, jak byl zavodněný. (Odborně se tomu říká ascites, tekutina v dutině břišní.) Celý týden, co jsme tam pobývali, mu nebylo dobře, polehával, a přitom se mu břicho stále zvětšovalo. Vůbec jsme nevěděli, co to je. Ihned po návratu z hor šel na vyšetření, kde mu kromě odsátí tekutiny zjistili, že má cirhózu jater.

Tatínkovi tedy diagnostikovali cirhózu. Přišlo se na příčinu, proč k ní došlo?

Taťka měl docela vysoce manažerskou pozici, tedy hodně stresu v práci. Nebyl alkoholik, ale pravidelně konzumoval alkohol v menších dávkách. K tomu rok předtím těžce psychicky nesl problémy při rekonstrukci domu, do které se pustil. Asi se to všechno zkombinovalo, nemyslím si, že by byl příčinou čistě jenom alkohol, ale v kombinaci se stresem.

Znamená to, že každý den si dal nějaký alkohol? Jaký?

Pivo nebo slivovici.

A kolik, jednu, dvě štamprle, nebo víc?

Tak nějak.

A před tím lednem 2018 neměl vůbec žádné potíže?

Ne, o žádných nevím. Byl trochu obézní, tak jsme možná ze začátku mírně zvětšující se břicho přehlédli.

Měl tatínek již někdy dříve jaterní testy zvýšené, nebo problémy s játry? Příp. v dětství?

V dětství si myslím, že ne, ale mám pocit, že už mu někdy ta hodnota vyšla zvýšená, ale na pravidelné kontroly nechodil. 

A měl někdo v rodině jaterní cirhózu nebo onemocnění týkající se trávicích cest? 

V taťkově rodině spíš byla rakovina. Možná se na to nepřišlo, protože děda umřel brzo, ale to se přesně neví, na co umřel (ve zprávách je diagnóza infarkt myokardu), jeho bratr pak zemřel na karcinom hrtanu, a babička, myslím, taky na karcinom.

Terminální stadium cirhózy s atakami hepatoencefalopatie

Zjistili mu, že je to poslední, nejhorší fáze cirhózy, a známý primář mu dával maximálně rok života, možná ani to ne. Byl v tak těžkém stavu, že jak mu nefungovala játra, tak mu produkty metabolizmu zhruba jednou za 14 dní tak toxikovaly organizmus, že se dostal do stavu naprosté apatie. Vůbec nekomunikoval, nepoznával nás, ležel, nemluvil. Když jsme za ním přišli, on vůbec nevěděl, že tam jsme. Prospal 20 hodin denně. Musel jít na kapačky, aby mu pročistili krev. Po nich se stav zlepšil, ale ve zhruba 14denních cyklech se situace opakovala.

Takto to probíhalo již od návratu z počáteční hospitalizace v zimě 2018. Vždy v pravidelných intervalech musel chodit na krátkou asi 2denní hospitalizaci, kde mu pročistili krev.

A jak dlouho to takhle trvalo? Myslím, ty opakované stavy apatie?

Trvalo to do té doby, než začal užívat fytoterapii. Od té doby, bylo to v červenci 2018, už neměl ataku ani jednou.

Lékaři už nad ním v podstatě zlomili hůl, nebo mu dávali jenom nějakou udržující léčbu?

Bral hodně léků, to bere i teď, ale nevím úplně přesně, jak se k jeho stavu stavěli.

Jak jste se doslechli o panu MUDr. Landovi a fytoterapii? A jak jste jej dohledali?

Viděli jsme jej v reportáži v televizi. A když jsme věděli jméno, tak už bylo jednoduché si na internetu dohledat kontakt. Napsali jsme mu, on se nám ozval zpět a na základě lékařských zpráv stanovil složení bylin. On taťka neměl jenom problémy s játry, ale měl ještě i jícnové varixy. Takže ten čaj je kombinací na jaterní cirhózu a jícnové varixy.

A kolik těch čajů tatínek dostal? Kolik druhů jich měl denně pít?

Dva.

Věděli jste, co čaje obsahovaly, nebo jste v tomto důvěřovali panu doktorovi?

Nevím, co je tam za složení, myslím, že je to i jeho know-how, takže tam úplně není složení uvedené.

Čili tatínek se dostal do rukou pana doktora Landy v hodně špatném stavu. Obdržel dva čaje, které jste mu každý den pravidelně vařili. Sledovali jste po nich nějaké zlepšení?

Ihned od doby, kdy začal čaje pít, úplně ustaly ataky. Žádná již po započetí fytoterapie nepřišla.

Znamená to, že jakmile čaje začal pít, tak už za 14 dní nebyl žádný apatický stav?

Od té doby ani jeden. My jsme tomu taky tak nevěřili, (skutečně jsem projevila značný údiv), ale opravdu, od té doby neměl ani jeden apatický stav, který jsme znali z dřívějška. Zatímco dříve byl po půlhodině aktivity vyčerpaný a na dlouhé hodiny usnul, tak nasazením čajů se mu energie postupně vracela, zhruba do půl roku po pití čajů měl režim spánek/aktivity stejný jako před nemocí.

Promiňte mi tu otázku, ale vy jste pana doktora nikdy osobně neviděli, obdrželi jste od něj čaje, u kterých jste neměli napsáno složení a začali je tatínkovi vařit? To jste mu tak hned uvěřili?

Nemyslím si, že bychom tomu tak hned uvěřili. Spíše jsme chtěli něco zkusit, protože jsme již jiné možnosti neměli. Chtěli jsme zkusit cokoliv, co bylo možné. Také jsem na základě reportáže oslovil jednu německou lékařku, která na léčení jaterní cirhózy používala probiotika, a to konzultoval s hepatologem mého tatínka. Pan doktor tehdy konstatoval, že je otec ve fázi, kdy je nemoc v podstatě nevyléčitelná, v tom nejlepším zdravotním stavu, v jakém s touto nemocí může být, a neviděl důvod probiotika přidávat. 

Dnes to jsou tedy přesně dva roky, co tatínek ty čaje MUDr. Landy pije, je to tak?

Ano.

A chutnají mu ty čaje? 

No, myslím si, že úplně ne. (smích) Moc mu to nechutná, ale zvykl si na to.

Ptám se úmyslně, protože tady ty přesně dle složení namíchané byliny většinou moc chutné nejsou, alespoň to v reportáži psal i J. X. Doležal.

Ono i pan dr. Landa doporučoval, že si to může třeba ochutit medem nebo sirupem.

A chtěl ty čaje sám užívat, věřil tomu, vaří si je sám?

On vlastně když byl nemocný a před nasazením fytoterapie pesimistický, nevnímal to okolí, tak si nemyslím, že by to chtěl brát. V podstatě ho mamka k tomu donutila, aby je pravidelně užíval, takže v jeho případě se nedá říct, že by psychika v tom hrála roli, že by tomu věřil.

Takže placebo efekt čajů můžeme vyškrtnout. Jak ten stav postupoval? Objevila se ještě nějaká komplikace?

Stav se lepšil, pouze mu rok a půl zpátky diagnostikovali karcinom jater. (Karcinom jater byl dle dokumentace diagnostikován a odoperován v dubnu 2018, tedy 3 měsíce před zahájením fytoterapie). Ten odoperovali a žádnou další léčbu nádoru neměl. Dokonce jsme to konzultovali s panem dr. Landou, který uvažoval, jestli nepřipravit ještě další čaj na nádor, ale nakonec zvážil, že ho má odoperovaný, chodí na pravidelné kontroly a nezhoršuje se, tak by další čaj přidal až při zhoršení.

A jak ten tatínkův stav vypadá nyní?

Fyzicky zhubl, byl obéznější, kdy s napnutou kůží vypadal mladší. Ale mentálně je na tom stejně jako před onemocněním. Bývá pouze častěji unavený, ale s tím se musí asi počítat, když je takhle nemocný. Myslím si, že jsme nevěřili, že by čaje mohly takhle fungovat.

A má nyní tatínek nějaké omezení?

Myslím si, že teď už ne. Když mu onemocnění začalo, nastoupil na nemocenskou a hodně uvažoval o předčasném invalidním důchodu. Nakonec se mu ten stav tak zlepšil, že v práci zůstal.

Provozoval tatínek před nemocí nějaké aktivity? Jak je to s nimi nyní?

Sport právě moc neprovozoval, pouze v mládí, ale postupně s tím, jak stoupala časová náročnost práce, neměl na sport příliš času. Takže sport postupně ustupoval a s ním šla dolů samozřejmě kondice, přibíral na váze. Teď dokonce začal jezdit na kole, koupil si elektrokolo, aby to měl trochu jednodušší, a jezdí na něm i do práce.

A když srovnáte, co zvládal s vnoučaty dříve a nyní?

Syn byl jeho první vnuk, tak byl z něho nadšený, vždycky se mu věnoval, samozřejmě v té fázi toho půl roku na to neměl moc myšlenky, ale postupně, jak se začal zlepšovat, se jeho energie vrací zpět a vnoučatům se věnuje maximálně. Vždycky, když tam jsou, tak má radost.

A ty čaje pije pořád? Je to celoživotní léčba, je to tak?

Ano.

Drží i nějakou dietu?

S nástupem medikace musel držet hodně přísnou dietu. Nemohl nic tučného, v podstatě nemohl skoro nic.

Klasická jaterní dieta.

A s tím, jak nastoupil na čaje, postupně zjišťoval, resp. jsme zkoušeli, co mu dělá špatně a co ne. Nyní se dostal do fáze, kdy už jí skoro všechno. Mám na mysli, že nemá problémy s nějakým jídlem. Mamka se teda snaží vařit trošku zdravěji, aby jídlo nebylo příliš tučné, ale když tam přijdu, tak mi přijde, že jí všechno, co může. (smích)

Měl vůbec taťka náhled nad svým onemocněním? Chce o něm mluvit?

Teď už to nějak bere, vidí, že je mu dobře, že se vrátil do starých kolejí, ale on nikdy o osobních problémech rád nemluvil. Není mu to úplně příjemné, ale, nebojte, s tím, co právě děláme, s naším rozhovorem, souhlasí.

Tak to je prima, moc Vám děkuji za velmi přínosný rozhovor, který může být inspirací a vnést optimismus do života dalších nemocných. Tatínkovi přeji v rámci možností pevné zdraví, ať si ještě hodně dlouho užije vnoučat. A Vám, abyste ten počet vnoučat tatínkovi ještě znásobili. :-)

© Babyonline, s.r.o., 2020

Další užívání tohoto díla je možné pouze s písemným souhlasem vydavatelství Babyonline, které by nejdříve muselo získat svolení pacienta, kterého se daná kazuistika týká.

##Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky##

##Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky##

##Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky##

Související články

Každá z kazuistik fytoterapie je něčím zajímavá. Nejinak tomu bylo i u našeho pacienta, mladíka M. C., u kterého jsem jako iniciály zvolila zkratky onemocnění, kterým trpí již od 9 let - Crohnovou chorobou. Pod tímto názvem se skrývá zdravotní problém, o kterém se ve společnosti zatím tolik nemluví - chronický zánět střeva neznámého původu. Toto dříve vzácné onemocnění se ale v poslední době stává čím dál tím rozšířenějším. Crohnova choroba většinou kopíruje životní sinusoidu, kdy na zlepšení může mít vliv období psychické pohody a naopak ke zhoršení přispívá i stres, který do života vstoupil. K fytoterapii se pan M.C. uchýlil v době, kdy mu hrozila operace – odnětí velké části střeva. Dosavadní konzervativní léčba si ale už s tímto stavem nedokázala poradit. Zanedlouho poté došlo k dalším komplikacím, které vyvolala infekce kampylobakterem ve formě průjmů a horeček.  Ani na tento problém však nezabíraly běžné léky a pan M.C. se znovu rozhodl vyzkoušet sílu fytoterapie. Opravdu se nakonec staly právě byliny tím rozhodujícím faktorem, který panu M. C. přinesl relativně pohodový život bez větších obtíží?

Kazuistika paní doktorky je pro mě asi jedna z nejzajímavějších. Týká se totiž nemoci, kterou taktéž trpím a snažím se ji terapeuticky ovlivnit. Sama jsem původně měla ve žlučníku 6 velkých kamenů, největší o průměru centimetr a půl. U padesátikilové osoby celkem zátěž, nemyslíte? 

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace