Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Soutěžte o knihu na téma transplantace střevní mikroflóry od Petry Fojtíkové

Vyhodnocení soutěže o o knihu na téma transplantace střevní mikroflóry od Petry Fojtíkové

Petra Fojtíková je autorkou publikace: Transplantace střevní mikroflóry mě vyléčila z depresí. Sama Petra se již od útlého dětství potýkala s příznaky vleklých depresí, které se naplno projevily v pubertě. Uchýlila se k léčbě pomocí antidepresiv, bohužel však bez sebemenšího účinku. Spíše se začala potýkat s nárůstem negativních dopadů, které ji přivedly až na hranici sebepoškozování. Z těžkých depresí ji vyléčila až fekální transplantace, proto se autorka rozhodla podělit se o svoji zkušenost a napsala tuto knihu. 

Správně odpověděli a výhru získávají:

  • dubjanka
  • Kydka
  • pramati
     

Gratulujeme!

Přikládáme správné odpovědi na soutěžní otázky:

1. b) V čem spočívá transplantace střevní mikroflóry? V: přenesení obsahu tlustého střeva dárce do tlustého střeva příjemce

2. c) V čem konkrétně tato léčebná metoda pomohla Petře? Zbavila ji depresí

3. c) Co je dle Petry největším problémem v uskutečnění této metody? Nedostatek kvalitních dárců

4. c) V čem se domácí transplantace liší od zákroku na klinikách?  Obě možnosti jsou správně (Při domácí TSM se používá velký objem transplantátu, čímž se zaplní celé pacientovo střevo. Celý proces je na soukromých klinikách finančně náročnější)

Více informací naleznete na https://m.kosmas.cz/knihy/267089/transplantace-strevni-mikroflory-me-vylecila-z-depresi/

Jaké produkty výherci získali?

3 výherci získají knihu na téma transplantace střevní mikroflóry od Petry Fojtíkové

O Petře Fojtíkové

„Mé myšlenky mě často doslova ničily, deprese totiž není pouze jen krátkodobý pocit špatné nálady, jak si často lidé myslí, spíše se jedná o dlouhodobý stav, který dotyčného naladí do nekonečných pocitů prázdnoty a naprosté zbytečnosti. Zažívala jsem doslova osobní vnitřní peklo, má negativita mne neustále stahovala hlouběji a hlouběji do stavů, díky kterým jsem nechtěla vůbec na tomto světě existovat.“ vzpomíná Petra.

Petra se v zoufalství chytala i různých šarlatánských metod. Nakonec však našla novou metodu, která by mohla mít potenciál vyléčit deprese, podloženou vědeckými fakty a mnoha klinickými výzkumy. Jedná se o tzv. transplantaci střevní mikroflóry.

Transplantace střevní mikroflóry je prastará metoda, o které existují záznamy již ze 4. století z Číny, kdy takzvaná žlutá polévka léčila místní obyvatele z úporných průjmů a z otravy jídlem. „Vzhledem k tomu, že převážná část naší mikroflóry působí v tlustém střevě, jedná se tedy o složitý proces, během kterého dochází k přenosu střevní mikroflóry ve formě stolice ze zdravého člověka (dárce) do střeva nemocného pacienta (příjemce), za pomocí předem speciálně vyrobených pomůcek. Pacientovo střevo se tak osadí novou mikroflórou, která se zde uchytí a způsobí ozdravný proces těla,“ vysvětluje Petra.  

Střevní mikroflóra a její vliv na zdraví je však ještě stále nedostatečně probádaný jev, a z toho důvodu je možno transplantaci v Česku podstoupit pouze v případě přemnožení jednoho druhu bakterie, tedy s diagnózou Clostridium difficile. Ostatní diagnózy jsou prozatím součástí různých experimentálních studií, z nichž některé vykazují obrovský potenciál například v léčbě autoimunitních onemocnění. 

Součástí naší střevní mikroflóry jsou různé druhy bakterií, virů, prvoků a kvasinek, kteří zde žijí v jakési symbióze. Pokud se však tento ekosystém naruší, velice rychle se u člověka projeví příznaky nějakého druhu nemoci. Znovu vytvoření mikrobiální rovnováhy osazením střeva novou mikroflórou může některé pacienty zcela uzdravit. 

Proč tahle metoda funguje i v případě duševních poruch, vysvětluje například poměrně nový vědní obor zvaný neurogastroenterologie, v jehož čele stojí doktor Michael Gershon, ředitel oddělení anatomie a buněčné biologie na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Ten prokázal, že v tlustém střevě se tvoří a ukládá 95 % veškerého serotoninu, tedy látky, která rozhodujícím způsobem ovlivňuje náladu člověka. 

Již několik desítek let je také všeobecně známo, že některé bakterie mikroflóry tlustého střeva tvoří vitaminy skupiny B, které jsou nepostradatelné pro náš nervový systém a mozek. Ve svých studiích mimo jiné zdůrazňuje, že střevo jako náš druhý mozek obsahuje asi 100 miliónů neuronů, což je více než v míše či periferním nervovém systému a pro mnoho vědců bylo doslova šokující přijmout fakt, že nervová vlákna přítomná ve střevě, přenášejí informace ze střeva do mozku, a ne naopak, čili vlastně dávají vznik našim veškerým emocím.

Nicméně střevní mikroflóra není jen o prospěšných bakteriích, ale také o těch, které při přemnožení působí patogenně. Například kvasinka Candida albicans produkuje tzv. mykotoxiny, což jsou neurotoxiny (nervové jedy). Co dělají s naším mozkem nervové jedy, to asi není třeba dál rozebírat. 

Dnes je již všeobecně známý fakt, že 80 % veškeré imunity sídlí ve střevech.

Největší problém této metody pro běžného pacienta je však její nedostupnost a omezený počet kvalitních, stoprocentně zdravých dárců. „Dárce musí být naprosto zdráv, pokud je dárkyní žena, nesmí užívat ani hormonální antikoncepci,“ objasňuje Petra. 

V dnešní době již existují na světě soukromé kliniky, které metodu přenosu mikroflóry nabízejí, ale jsou bohužel příliš drahé a mnohdy nepoužívají ani tu správnou techniku přenosu, na což narazila i Petra. „Nakonec mi nezbylo nic jiného, než podstoupit domácí transplantaci střevní mikroflóry, která byla naštěstí úspěšná a já jsem se zcela uzdravila,“ zmiňuje Petra.

Stejně jako Petra se mnoho dalších pacientů uchyluje k domácí fekální transplantaci, při které je použito většího objemu stolice (1,5 až 3 litry), čímž je zajištěno, že se zaplní skoro celé pacientovo střevo a efekt je tak daleko účinnější. Příjemci hledají své dárce mezi svými blízkými. Za léčebný proces by totiž na klinikách zaplatili minimálně 120.000 Kč. 

První edice knihy vyšla v nakladatelství Šuplík, kde byla velmi rychle vyprodaná. Její druhá obohacená verze, která je momentálně na trhu dostupná, čtenářům nabízí daleko větší škálu informací a vyšla v nakladatelství Fontána v říjnu tohoto roku (2019). Kniha je určena zejména lidem trpícími depresemi, na které nezabírá žádná běžná léčba a také pacientům trpícím nějakou formou autoimunitního onemocnění. 

 

 

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace