Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

O cyklistice s Jánem Svoradou

Podle statistiků je jízda na kola nejrozšířenější pohybovou aktivitou, kterou provozují občané České republiky. Pravda, u mnohých to ke skutečnému sportu má trošku dál, ale cyklistika má mnoho podob. A prakticky všechny jsou skvělou metodou v boji proti civilizačním chorobám, stresu i stárnutí. Cyklistická legenda, dnes organizátor závodů a majitel několika cykloprodejen, Ján Svorada, je tím pravým odborníkem, který nám cyklistiku přiblíží.     

Ján Svorada ve vítězné etapě na Tour de France

Foto: Ján Svorada ve vítězné etapě na Tour de France.

Kdy a jak začít s cyklistikou

Jsou podle vás nějaká věková omezení pro cyklisty? Lze začít i ve středním věku?

Věk pro cyklistu určitě žádným omezením není. A jsem přesvědčen o tom, že právě jízda na kole je tou nejlepší aktivitou pro všechny, kteří se sportem začínají i v pokročilém věku. Třeba i proto, že na rozdíl od běhu se o váhu těla dělí sedlo, řídítka a pedály. Proto netrpí kotníky nebo kolena. Oproti tenisu, squashi a kolektivním sportům chybí prudké změny pohybu, výpady a tím je podstatně omezeno i riziko různých svalových zranění. 

Takže při cyklistice nebude začínajícího sportovce nic bolet?

Tak to určitě ne, každá námaha netrénované tělo „bolí“. Důležité u cyklisty je eliminovat problémy, plynoucí ze špatného posedu. Základem je správná velikost kola  -  aby se jezdec nepřizpůsoboval svému stroji. To musí být přesně obráceně. Jinak se mohou dostavit bolesti zad, kolen i jiných částí těla.

Malé kolo Velké kolo

Malé vs. velké kolo: Foto vlevo - malé kolo: Noha by v nejnižší poloze měla správně být téměř propnutá. Posed je už příliš vzpřímený. Foto vpravo - velké kolo: Úhel páteře je už příliš velký, ruce jsou zbytečně natažené. Nejen že by slečnu bolela záda, ale kolo by se jí i špatně ovládalo.

Co by podle vás mohlo přivést k cyklistice nové zájemce?

Rekreační cyklistika je skvělá v tom, že umožnuje pohyb v aerobním pásmu, v nižších tepových frekvencích, které jsou dobré pro rozvoj vytrvalosti, ale také pro dnes tolik žádanou redukci hmotnosti.  Za obrovskou výhodu považuji i přínos pro psychiku člověka. Na kole se dostaneme dál než při procházce nebo běhu a určitě vám nedá velkou práci najít v okolí svého bydliště cestu do přírody. Jízda lesem vám může dát mnohem víc, než přednáška o restartu života. Při svalové námaze se vyplavují „hormony štěstí“ - endorfiny, které přinášejí příjemné pocity i bez životních koučů.

Máte mezi vašimi zákazníky i lidi středního věku?

Pozor, oni tvoří vlastně nejdůležitější část našich klientů. Po čtyřicítce si mnoho lidí začíná uvědomovat, že zatímco jejich kariéra ještě stoupá, jejich fyzická kondice už dávno není taková jako v mládí. Tihle lidé mají postavení, peníze, ale zjišťují, že by se měli víc věnovat i sobě a stavu svého těla.  Permanentní stres, málo pohybu, špatná životospráva – to je charakteristika dost velké skupiny lidí. 

Jak tedy začít?

Nejdůležitější je si stanovit správné cíle. Bohužel se často setkáváme s přehnanými ambicemi začínajících cyklistů ve středním věku. Vysoce postavení manažeři a podnikatelé se neustále pohybují v nesmírně konkurenčním pracovním prostředí, které od nich čeká jen maximální výkony. Jenže tak jako se velká zakázka v každé firmě připravuje mnoho týdnů i měsíců, tak i v  pohybové aktivitě má všechno svůj čas. Podstatné je tedy uvědomit si, že zlepšování naší kondice bude postupné a celkem dlouhé. V žádném případě nedoporučuji „ochutnat“ cyklistiku rovnou na nějakém hromadném závodě.   

Mnohem lepší je začít od kratší vyjížďky, třeba na hodinu. Při jízdě by mělo být tempo takové, abychom byli schopni za jízdy mluvit s ostatními cyklisty.  

Jak vybrat typ a velikost kola - horská / krosová / trekingová

To jsme ale vynechali nákup kola. Jaké doporučujete a podle čeho vybírat? 

Volba kola vždy vychází z toho, kde plánuje začínající cyklista jezdit.

Trendem je horské kolo s koly 29 palců.

Osobně bych doporučil horské kolo s velikostí kol 29 palců.

Je to velmi úspěšný trend posledních let. V České republice jsou hodně rozšířena i kola krosová a trekingová, jenže ta na silnici stejně nejedou rychle a naopak v terénu si dobře neporadí ani s menšími nerovnostmi.  U horského kola můžete změny jízdních vlastností snadno dosáhnout jen jednoduchou výměnou plášťů (pneumatik) na hladší - pro zpevněný povrch, nebo naopak hrubší - do terénu.  

Na kole nešetřete!

A cena? Pokud to myslíte s cyklistikou jen trochu vážně, vůbec se nedívejte v marketech na kola pod 10 nebo raději 15 tisíc korun. Nemá smysl popisovat jak vybrat správnou velikost a typ kola -  to je parketa odborných prodejen, a jistě ne jenom těch našich.  Úměra mezi výškou postavy a velikost rámu je zřejmá, ale může se lišit podle modelu kola i typu postavy.

Horské koloHorské kolo: nejprodávanější typ – horské kolo s odpruženou vidlicí a koly o velikosti 29 palců. 

Fitness koloFitness kolo: jedna ze zajímavých kategorií kol, určená pro svižné ježdění po zpevněném povrchu. Proto nemá odpruženou vidlici a není vhodné do terénu. 

V poslední době některé značky, například Specialized, razantně rozšířily nabídku dámských kol. Ta jsou lépe uzpůsobena specifikám ženské postavy, včetně volby správné šíře sedla. Správně zvolené kolo eliminuje bolesti zad a další možné potíže.

Dámské horské kolo

Dámské horské kolo: Důležitější než použité barvy je na tomto dámském kole zejména odlišná geometrie rámu. Jiný tvar horní trubky je zřejmý, kolo je ale hlavně kratší a umožnuje vzpřímenější posed.

Srovnání dámské x pánské kolo

Srovnání dámské x pánské kolo: Kromě patrného rozdílu v horní rámové trubce se kola liší i geometrií rámu.

Měření sedacích kostí

Měření sedacích kostí: Množství gelu není rozhodně zárukou pohodlného sedla. Mnohem důležitější je, aby tlak sedla směřoval do sedacích kostí a ne do měkkých tkání mezi nimi.

Různé šířky sedel

Různé šířky sedel: Značka Specialized nabízí jednotlivá sedla v různých šířkách - tak, aby si to své našli jezdci s různou šířkou sedacích kostí. Zde například model Romin v šířce 143 a 155 mm.

Proč ne kolo pod 15000 Kč?…Není to přehnané, když chci 2x týdně v létě vyjet do přírody? Resp. je evidentně rozdíl mezi kolem pro nadšeného cyklistu, který bude jezdit pravidelně od jara do podzimu, a rekreačním cyklistou, který to bude mít jako doplněk k dalším sportům. Je to tak? Nebo by nejlépe oba měli mít profi kolo?

Kolo do 10 tisíc Kč rozhodně nemusí být úplně nevhodné, nicméně výhody, které přináší dražší kola, jsou přínosem i pro méně aktivního jezdce. V první řadě bude takovéto kolo celkově lehčí, kola se budou lépe roztáčet, rám bude více ovladatelný, a když přijde na nošení kola, i zde samozřejmě váhovou výhodu poznáte. To, co jezdec nejvíce pozná je ale výrazně vyšší uživatelský komfort. Ten zařídí jednak citlivější a lépe nastavitelná odpružená vidlice, přesnější řazení, které vydrží navíc výrazně déle seřízené, je tedy méně náročné na servis a v neposlední řadě i pohodlnější sedlo i madla. Větší jistotu přinesou i dražší pláště, které se lépe odvalují a přitom lépe drží. Komponentová skladba i kvalita rámu je zkrátka uzpůsobená pro co nejvyšší komfort jezdce.  A tento komfort oceníte i v případě, že jezdíte méně, právě proto že druhý den se budete cítit výrazně lépe. 

Je to jako s vínem, vypít se asi dá i to „krabicové“, ale abyste si pochutnali, musíte do jiné cenové úrovně. Kolo s mizerně fungující vidlicí, špatně řadící a navíc hodně těžké, vás k další jízdě moc motivovat nebude. 

Cyklistické potřeby 

Bez čeho se cyklista dál neobejde? 

Musíme začít helmou, povinná je sice jen do 15 let, ale bez ní vůbec nedoporučuji vyjíždět. Nepodceňoval bych cyklistické kalhoty – dnes je v nich skvělá nabídka a prodávají se nejen klasické upnuté, ale i s volným střihem. Díky speciální vložce si jízdu užijete mnohem víc.  A nebojte se cyklistických treter a nášlapných pedálů. Techniku vystupování zvládne prakticky každý a rozdíl proti měkkým teniskám je obrovský. V tretrách je šlapání mnohem efektivnější a také šetrnější pro vaše chodidla. Důležitý je i kvalitní dres, lehká bunda pro případ zhoršení počasí a brýle. No a vyrazit na vyjížďku bez náhradní duše, pumpy a nářadí bych nedoporučil ani mladým krasavicím. Duši by jim možná někdo ochotně vyměnil, jenže dnes existuje více nekompatibilních rozměrů duší i druhů ventilků.

O jaké šetření chodidla v tretrách jde? V čem je rozdíl oproti teniskám?

Tretra je na jednu stranu tvrdší, tedy pedál netlačí do klenby chodidla a noha po delší době nebolí. Navíc je noha lépe fixovaná a nemohou vznikat otlaky či odřeniny chodidel. Zvýšená je i efektivita přenosu sil z podrážky do pedálu i možnost kruhového šlapání a s tím spojený i lepší pocit z jízdy na kole.

Měření klenby chodidla Měření klenby chodidla
Měření klenby chodidla: Aby byl přenos síly do pedálu opravdu efektivní, musí mít noha dokonalou oporu. Té lze dosáhnout pomocí vhodně zvolené vložky, odpovídající charakteru klenby. 

Další cyklistické vychytávky:

Cyklistické rukavice: Při delší jízdě skutečně poznáte rozdíl mezi rukavicí, vyvinutou speciálně pro cyklisty a to obyčejnou.                                                                                                                                                          Návlek na ruku: Další cyklistická vychytávka - návleky na ruce (nebo na nohy doplní vaše krátké oblečení při ochlazení. Nemusíte sebou vozit navíc dlouhý dres, pomocí návleků ho vyrobíte z toho krátkého.

Čili duši, nářadí a pumpu bych měla nakoupit přímo s kolem. V čem to na kole vozit?

Možností kde skladovat všechno nezbytné nářadí je hned několik, můžete jezdit s batohem, mít všechno nářadí v brašničkách na rámu a či pod sedlem nebo jako závodníci jednoduše přilepeno na rámu. My doporučujeme podsedlovou brašničku, která vše potřebné pojme a na rozdíl od batohu vás nijak neomezuje v pohybu. 

Podsedlová brašna na kolo
Podsedlová brašna: Náhradní duše a nejnutnější nářadí se snadno vejde do podsedlové brašny.

Servis kola - doma nebo v servisu?

A jak o kolo správně pečovat?

Domácí servis bych omezil na péči o řetěz – tedy pravidelné mytí a mazání a také celkovou očistu kola. Opravu dnes zcela běžných hydraulických brzd bych určitě nechal na odbornících, stejně jako seřízení a další práce. 

A nějaká rada na závěr?

Jezděte pravidelně, nenechte se odradit horším počasím. Říká se, že není špatné počasí, jen špatné oblečení. Berte, alespoň ze začátku, cyklistiku jako „lifestyle“, ne jako předmět soutěže, kde budete chtít něco dokázat sobě nebo kamarádům. Nikoho nechci odrazovat ani od masových závodů, ale mají-li být pro vás povzbuzením a ne posledním svezením, snažte se na ně opravdu připravit. 

Do tajů cyklistiky nás zasvětil

Ján Svorada

majitel několika cykloprodejen

Děkujeme!

 

  • cyklistika

    Musím říct, že jsem cyklistice propadl.Skoro každý víkend vyrážím pryč. Ted je mnoho skvělých cyklostezek, tak se jezdí výborně.

    DRAHOS  |  16. 08. 2015, 12:51  |  Reagovat  |  URL příspěvku

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

Asi čekáte litanie na téma, jak je cvičení prospěšné zdraví, konkrétně na srdce, působí příznivě na cholesterol a další tuky, na krevní tlak, je prevencí obezity, cukrovky, osteoporózy atd. Myslíte, že zrovna tohle vás po čtyřicítce bude motivovat? Bolí vás snad čerstvě vznikající ateromový plát v cévě? Dělá zpočátku něco? A co mírně zvýšený tlak? Nebo počínající řídnutí kostí. To ještě také necítíte, je to tak? Přiměje vás to tedy k akci? Pokud roky necvičíte, tak asi ne. Mám ale jiný motivátor! :-)

Jak vám potvrdí každý běžec, ale i fyzioterapeut, u běhu je nejdůležitější věcí, kde si u výběru musíte dát zvláště záležet, běžecká obuv. Ano, když se rozhodnete a nevíte, jestli vás to vůbec může bavit, můžete napoprvé vyběhnout doslova v čemkoliv. Ale to pak také můžete přiběhnout s krvavými, sedřenými patami a radost ze sportu, který by vás mohl bavit, je tatam. Proto opravdu běžecké období s neběžeckou obuví neprodlužujte. Zdravotní důsledky by mohly být na kloubech, svalech a páteři mnohem větší, než ona krvácející pata. Zvláště, budete-li běhat na pevném povrchu. U běhu je i komfort opravdu důležitý. Můžete se tak plně soustředit na své tělo, dech, pohyb nohou, ne na něco tlačícího v botě.

Milí přátelé Zdravého omlazení, dnes vás zdravíme z inlinové dráhy atletického stadionu v Brně s Filipem Nývltem, trenérem pražské inlinové školy, který za námi zavítal na ukázkovou lekci s trenérem. Ta by vás měla přesvědčit, že s inliny je možné začít v jakémkoliv věku, i po 40, jak názorně vidíte :-). Zasvětímě vás do tajů základů bruslení, jak padat, brzdit a zkusíme i nějaké to pilování techniky. Ale začnemě tím nejdůležitějším, a to, co si na bruslení pořídit.

Po vydání Ženy po 40 s cviky proti věku Mgr. Kamily Vorlové jsem čelila stále stejným dotazům stran mého cvičení doma. Byly tak časté a tak stejné, že jsem jednou neprozřetelně slíbila vše nafotit a nechat okomentovat právě naší fyzioterapeutkou. A protože sliby se údajně plní o Vánocích, tak i my přicházíme s malým dárkem. V měsících zimní hojnosti kalorické stravy a méně pohybu to vypadá, že v pravý čas. Přejeme mnoho inspirace k vlastnímu pohybu!

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace