Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Příslušenství k běhu aneb pro mě nezbytné serepetičky

Moderní době vládne marketing. Co to znamená? Že k cyklistice nepotřebujete už pouze kolo a helmu, ale i speciální boty, funkční prádlo, rukavice a nevím, co ještě. Nejinak je tomu i u ostatních sportů, kdy výrobci přišli s nejrůznějšími vychytávkami. Protože se věnuji rekreačně více sportům a ten dům není nafukovací, ani mě nebaví před sportem strávit hodinu chystáním a oblékáním se do potřebného vybavení, jsem takový sportovní minimalista. Navíc u běhu není toho hodně, co se dá běžcům ze strany výrobců ještě vnutit. Nicméně, čím déle běhám a čím více kilometrů denně uběhnu, tím více se projevují nedostatky oblečení a vybavení, které není primárně určeno pro běh.

Jaké jsou vychytávky, které jsem naznala, že budu u běhu potřebovat?

Běžecký pás s kapsičkou na mobil

Nejdříve jsem si koupila v nějaké akci přímo kapsičku na mobil, kapesník a klíček. Byla na principu ledvinky, ale měla tělový pás tak na člověka dvojího objemu než já. Takže po uvolnění mně nepříjemně na zádech skákala.

S tou jsem kupodivu vydržela celé 4 roky, ale bylo to vážně zbytečné. Proto jako první doplněk k novým botám jsem si koupila právě běžecký pás na mobil.

Jsou nesmírně šikovně ušité, buď se zipem nebo bez, ty bez zipu věci drží přilnutím nataženého elastického pruhu k tělu. Pokud jej máte volnější, pak máte velkou velikost a vyberte si menší. Jednak by vám z kapes bez zipu mohl mobilní telefon vypadnout, ale hlavně vás bude obtěžovat nadskakující mobil v takto uvolněném páse.

Jinak bez mobilu si vyběhnutí nedokážu představit, nikdy nevíte, co se venku přihodí.

Nahoře běžecký pás bez zipů, dole s nimi.

Svítilna / čelovka

Na zimu, kdy se brzy stmívá, jsou svítilna a reflexní prvky stran bezpečnosti bez diskuze.

Nákrčník

Bez toho si běh od podzimu do jara také nedokážu představit, navíc mi sloužil jako „náhubek“ v době koronavirové, když jsem někoho těsně při běhu míjela.

Teplejší běžecké kalhoty a podkolenky

Neskutečně užitečná věc, a to i v chladnějších dnech na jaře i na podzim.

Běžecké triko beze švů v podpaží

Tuto „srandičku“ jsem si koupila tak trochu omylem v modelu s dlouhým rukávem, protože jsem zrovna žádné takové triko neměla. Triko jsem nejdříve využívala hlavně k jiným sportům. Při běhu jsem je plně ocenila, až když jsem začala běhat 10 km, kdy najednou trička, se kterými nebyl problém při necelých šesti, překvapivě vytvořily na delší trati na těle nepříjemné odřeniny. Náhodou jsem si v chladnější den oblékla toto triko a najednou bylo při běhu i po něm vše v pořádku. Po detailnějším prozkoumání jsem zjistila, že nemají – pro běh chytře – šev v podpaží, ale na každé straně dobré 3 cm od běžného švu, tedy mimo místa tření ruky o hrudník při běhu. Tímto mně došla funkčnost této vychytávky a zakoupila jsem si beze švů v podpaží i triko s krátkým rukávem.

Měřič trati a rychlosti

Ten mně docela chybí, protože běhám stále stejnou trasu a aplikace v mobilu, když jsem rychlejší, ji vyhodnotí o půl kilometru kratší a opačně :-). Když jsem si pak stáhla nějakou běžeckou aplikaci s GPS, tak na mě po jednom kilometru á 10 sekund pokřikovala: „Slow down! Slow down!“ Společně s těmito anglickými příkazy byly nepříjemné i vyděšené pohledy lidí, které jsem při běhu míjela.

Myslím, že si tuto běžeckou vychytávku nechám koupit letos k padesátinám.

Uvítám, když připíšete i vy svoje běžecké vychytávky. Ráda se nechám inspirovat praktickými věcmi pro radostnější běh :-).

P.S.: Ještě jsem si udělala jednu radost a pořídila běžeckou čelenku :-). Aspoň už mně ty vlasy nebudou vlát všude kolem.

##Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky##

##Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky##

##Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky##

Související články

Běh je naprosto přirozená lidská aktivita. Jeho síla spočívá v tom, že každý z nás někdy běhal. Ať už jako děti, starší nebo mládežníci a dospělí.

Zkrátka každý běh někdy zkusil. A právě v dnešní době se k běhu vrací stále více lidí a z tohoto sportu se stává fenomén.

Proč investovat do běžeckých bot? Odpověď na tuto otázku nejlépe zjistíte, když v těch kvalitních poprvé vyběhnete. Sport, běh nevyjímaje, by měl tělo utužit, zlepšit fyzičku a motorické schopnosti. Určitě si u běhu nepotřebujeme cokoliv zranit, zničit klouby, nebo nožní klenbu. Také chceme mít z běhu požitek, ne si všímat, kde nás co tlačí, jak noha v některé části bolestivě našlapuje apod. Navíc cena za běžeckou obuv je v porovnání s příslušenstvím u mnoha jiných sportů téměř zanedbatelná.

Hlásíme se z dalšího sportu, tentokrát jsme se pustili do běhání. A to rovnou s běžeckým guru Vítkem Kněžínkem, který dnes bude naším trenérem a zasvětí nás do tajů běhání. Jak by měl vypadat správný běžecký trénink?

Jak vám potvrdí každý běžec, ale i fyzioterapeut, u běhu je nejdůležitější věcí, kde si u výběru musíte dát zvláště záležet, běžecká obuv. Ano, když se rozhodnete a nevíte, jestli vás to vůbec může bavit, můžete napoprvé vyběhnout doslova v čemkoliv. Ale to pak také můžete přiběhnout s krvavými, sedřenými patami a radost ze sportu, který by vás mohl bavit, je tatam. Proto opravdu běžecké období s neběžeckou obuví neprodlužujte. Zdravotní důsledky by mohly být na kloubech, svalech a páteři mnohem větší, než ona krvácející pata. Zvláště, budete-li běhat na pevném povrchu. U běhu je i komfort opravdu důležitý. Můžete se tak plně soustředit na své tělo, dech, pohyb nohou, ne na něco tlačícího v botě.

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace