Moderní době vládne marketing. Co to znamená? Že k cyklistice nepotřebujete už pouze kolo a helmu, ale i speciální boty, funkční prádlo, rukavice a nevím, co ještě. Nejinak je tomu i u ostatních sportů, kdy výrobci přišli s nejrůznějšími vychytávkami. Protože se věnuji rekreačně více sportům a ten dům není nafukovací, ani mě nebaví před sportem strávit hodinu chystáním a oblékáním se do potřebného vybavení, jsem takový sportovní minimalista. Navíc u běhu není toho hodně, co se dá běžcům ze strany výrobců ještě vnutit. Nicméně, čím déle běhám a čím více kilometrů denně uběhnu, tím více se projevují nedostatky oblečení a vybavení, které není primárně určeno pro běh.
Jaké jsou vychytávky, které jsem naznala, že budu u běhu potřebovat?
Běžecký pás s kapsičkou na mobil
Nejdříve jsem si koupila v nějaké akci přímo kapsičku na mobil, kapesník a klíček. Byla na principu ledvinky, ale měla tělový pás tak na člověka dvojího objemu než já. Takže po uvolnění mně nepříjemně na zádech skákala.
S tou jsem kupodivu vydržela celé 4 roky, ale bylo to vážně zbytečné. Proto jako první doplněk k novým botám jsem si koupila právě běžecký pás na mobil.
Jsou nesmírně šikovně ušité, buď se zipem nebo bez, ty bez zipu věci drží přilnutím nataženého elastického pruhu k tělu. Pokud jej máte volnější, pak máte velkou velikost a vyberte si menší. Jednak by vám z kapes bez zipu mohl mobilní telefon vypadnout, ale hlavně vás bude obtěžovat nadskakující mobil v takto uvolněném páse.
Jinak bez mobilu si vyběhnutí nedokážu představit, nikdy nevíte, co se venku přihodí.
Nahoře běžecký pás bez zipů, dole s nimi.
Svítilna / čelovka
Na zimu, kdy se brzy stmívá, jsou svítilna a reflexní prvky stran bezpečnosti bez diskuze.
Nákrčník
Bez toho si běh od podzimu do jara také nedokážu představit, navíc mi sloužil jako „náhubek“ v době koronavirové, když jsem někoho těsně při běhu míjela.
Teplejší běžecké kalhoty a podkolenky
Neskutečně užitečná věc, a to i v chladnějších dnech na jaře i na podzim.
Běžecké triko beze švů v podpaží
Tuto „srandičku“ jsem si koupila tak trochu omylem v modelu s dlouhým rukávem, protože jsem zrovna žádné takové triko neměla. Triko jsem nejdříve využívala hlavně k jiným sportům. Při běhu jsem je plně ocenila, až když jsem začala běhat 10 km, kdy najednou trička, se kterými nebyl problém při necelých šesti, překvapivě vytvořily na delší trati na těle nepříjemné odřeniny. Náhodou jsem si v chladnější den oblékla toto triko a najednou bylo při běhu i po něm vše v pořádku. Po detailnějším prozkoumání jsem zjistila, že nemají – pro běh chytře – šev v podpaží, ale na každé straně dobré 3 cm od běžného švu, tedy mimo místa tření ruky o hrudník při běhu. Tímto mně došla funkčnost této vychytávky a zakoupila jsem si beze švů v podpaží i triko s krátkým rukávem.
Měřič trati a rychlosti
Ten mně docela chybí, protože běhám stále stejnou trasu a aplikace v mobilu, když jsem rychlejší, ji vyhodnotí o půl kilometru kratší a opačně :-). Když jsem si pak stáhla nějakou běžeckou aplikaci s GPS, tak na mě po jednom kilometru á 10 sekund pokřikovala: „Slow down! Slow down!“ Společně s těmito anglickými příkazy byly nepříjemné i vyděšené pohledy lidí, které jsem při běhu míjela.
Myslím, že si tuto běžeckou vychytávku nechám koupit letos k padesátinám.
Uvítám, když připíšete i vy svoje běžecké vychytávky. Ráda se nechám inspirovat praktickými věcmi pro radostnější běh :-).
P.S.: Ještě jsem si udělala jednu radost a pořídila běžeckou čelenku :-). Aspoň už mně ty vlasy nebudou vlát všude kolem.
Autor: MUDr. Jana Martincová