Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Jak vybrat správné běžecké boty

Proč investovat do běžeckých bot? Odpověď na tuto otázku nejlépe zjistíte, když v těch kvalitních poprvé vyběhnete. Sport, běh nevyjímaje, by měl tělo utužit, zlepšit fyzičku a motorické schopnosti. Určitě si u běhu nepotřebujeme cokoliv zranit, zničit klouby, nebo nožní klenbu. Také chceme mít z běhu požitek, ne si všímat, kde nás co tlačí, jak noha v některé části bolestivě našlapuje apod. Navíc cena za běžeckou obuv je v porovnání s příslušenstvím u mnoha jiných sportů téměř zanedbatelná.

Jak vybrat správné běžecké boty

1. Výběr běžecké boty podle typu terénu: Silniční vs. krosové boty

Před samotným nákupem je potřeba zvážit, kde budu běhat. Jestli po silnicích a zpevněných polních či lesních cestách, nebo po blátivém terénu s listím a kameny.

Na zpevněný povrch si vybereme běžecké boty silniční, zatímco do lesa s blátem a listím boty krosové. Krosová bota se liší od silniční na první pohled. A to podrážkou, která je hrubá, drsná. Bota je celkově tuhá a poskytuje větší stabilitu na nerovném terénu. Krosové boty také mají méně tlumení, protože se předpokládá, že nárazy tlumí měkký terén. Pokud bychom v krosových botách vyběhli na silnici, tak si velmi snadno můžeme zničit klouby – kotníky, kolena, kyčle.

Srovnání silniční a krosové boty

Foto 1: Srovnání silniční a krosové boty, kde je s černou podrážkou bota krosová pro běh měkkým terénem a se žlutou bota silniční pro tlumení nárazů při běhu na tvrdším povrchu. 

Video: Výběr běžecké obuvi dle terénu

2. Tréninkové vs. závodní boty

Aby těch kategorií nebylo málo, tak kromě toho, že se boty rozdělují na krosové a silniční, tak silniční i krosové dělíme dále na závodní a tréninkové. Závodní mají na první pohled méně tlumení, nižší podrážku i tzv. drop (rozdíl mezi výškou špičky a paty  - např. u závodních 4 mm, u tréninkových až 12 mm). U závodních modelů ke vše přizpůsobeno tomu, aby bota kladla co nejmenší odpor a dalo se v ní běžet vysokou rychlostí. Závodní bota je také o dost lehčí, tedy rozdílná je i gramáž. Hlavním cílem závodní boty je co nejvyšší aktuální výkon, kdy nohu krátkodobě nešetříme.

Vysoké tlumení u tréninkové boty

Foto 2: Vysoké tlumení u tréninkové boty.

Rozdíl v tlumení mezi tréninkovou a závodní botou

Foto 3: Rozdíl v tlumení mezi tréninkovou a závodní botou. U tréninkové je mnohem vyšší.

3. Je rozdíl mezi pánskou, dámskou a dětskou botou?

Rozdíl je kromě barev pouze v šířce boty, aby dámské modely lépe odpovídaly specifické anatomii chodidla. Co se týče tlumení, rozdíl mezi dámskými a pánskými modely není.

4. Diagnostika došlapu při běhání pro výběr tréninkové silniční běžecké boty

Co to je diagnostika došlapu?

Běžec se v jemu pohodlném tempu proběhne bosky na běžícím páse. Běh snímá kamera za běžcovými chodidly.

Diagnostika došlapu je snímána kamerou za běžeckým pásem. Běžecký pás

Diagnostika běhu

Foto 4-6: Diagnostika došlapu je snímána kamerou za běžeckým pásem. Běžec běží bosky.

Co nám diagnostika o došlapu řekne?

Natočené záběry z kamery si pustíme ve zpomaleném tempu a podíváme se detailně na došlap a práci chodidla. Na videu uvidíme, zda má běžec tzv. pronaci, neutrální došlap nebo supinaci. Podle toho zvolíme správný typ běžecké boty.

 

Foto 7-8: Ukázka polohy nohy na modelu a při běhu.

Video 2: Diagnostika došlapu při běhu, jeho rozbor a korekce

Proč je výběr boty podle diagnostiky důležitý? Normální vs. pronační boty

Na konkrétním příkladu jsme zjistili, že zatímco u chůze setrvává chodidlo v neutrální poloze, při běhu se propadá dovnitř, jedná se o tzv. nadměrnou pronaci. 

Když se kotník propadá dovnitř, vybereme botu, která je vyztužená právě z vnitřní strany, tzn. že nepustí kotník a chodidlo do vnitřní rotace. Pronační bota má z vnitřní strany zpevněný klínek, který chodidlo při propadání dovnitř podrží v ideální rovině.

Pronační klín na vnitřní straně podrážky je vlepený pevnější prvek. Nejčastější se používá tvrdší pěna, která zabrání prošlápnutí. Pronační klín je často označen odlišnou barvou, aby byla výztuha snadno viditelná už na první pohled. Kontrastní hmota je tvrdší a zabrání nám prošlápnout kotník do vnitřní strany. Pronační boty mají kromě výztuhy uvnitř tlumení i pevnější svršek, aby lépe držely chodidlo. Klíčová je ale právě výztuha v tlumicí vrstvě.

Každý výrobce vyrábí 2 typy bot tréninkových běžeckých bot – neutrální a pronační. Supinační boty v nabídce nenajdeme, protože nadměrná supinace je velmi vzácná a i když k ní dochází, volíme boty neutrální. Neutrální bota má tlumicí pěnu kompaktní a v konstrukci nenalezneme žádné výrazné výztuhy.

Silniční pronační běžecká bota.

Foto 9: Silniční pronační běžecká bota. Výztuha na vnitřní straně boty zajišťuje správnou polohu nohy při došlapu.

Co kdybychom u pronace vybrali normální boty, ne pronační?

Pokud si pronační běžec vybere neutrální botu, tak to až tolik nevadí, neudělá špatně. Problém je spíše naopak, když si neutrální běžec vezme pronační botu. Kdyby si bez diagnostiky koupil botu pronační, může se stát, že ho bota bude vychylovat na vnější stranu chodidla. 

Když už člověk vybírá bez diagnostiky, tak neutrální boty.

5. Diagnostika klenby na tlakové desce

K čemu slouží diagnostika na tlakové desce?

Na tlakové desce snímáme chodidlo zespodu, tedy zejména rozložení tlaku a tvar podélné a příčné klenby. Pro běh je primární podélná klenba, tzn. od příčné klenby po patu. Sledujeme, jestli má běžec standardně tvarované chodidlo, nebo vysokou klenbu či naopak propadlé chodidlo, tzv. plochou nohu. 

Měření klenby nohou.

Foto 10: Měření klenby nohou.

Řešení u jednotlivých výsledků

Podle zjištění výšky klenby, tedy pokud není neutrální, vybereme správný typ vložky do běžeckých bot. Vložky chodidlo zafixují, podrží a klenbu tvarují. Je potřeba ji vyzkoušet, někomu i s jinou než neutrální nemusí být pohodlná, v tomto případě ji do bot neumísťujeme.

Zvýšená klenbaPlochá noha

Foto 11-12: Rozdíl v otisku chodidla u normální a zvýšené klenby. U propadlé klenby by bylo otisklé celé chodidlo – tedy i vnitřní část.

Rozdíl mezi normální a pronační botou

Foto 13: Rozdíl mezi normální a pronační botou, která má na vnitřní straně chodidla výztuhu.

Vložky do běžeckých bot Vložky do běžeckých bot

Fota 14-15: Typy vložek ke korekci vysoké a propadlé klenby.

Proběhnutí v běžecké obuvi

Foto 16: Po výběru dobře sedící obuvi je vhodné se opět, tentokrát v botách, proběhnout na pásu a ujistit se o správnosti volby

6. Cena běžecké obuvi

Jaké jsou ceny běžecké obuvi? 

V běžeckém segmentu je situace odlišná od jiných sportů. Zatímco např. u cyklistiky, lyžování a dalších jsou profesionální nástroje výrazně dražší, u běhu můžete ve stejných botách stejně dobře běhat v parku jako zaběhnout světový rekord. 

V obuvi za 3500 Kč můžete zaběhnout i světový rekord.

Stejné typy obuvi jako pro rekreační běhání používají i ti nejlepší běžci na světě. Nejkvalitnější běžecké boty se pohybují zhruba od 3000 do 4500 Kč. Jsou i nižší řady kolem 2000 – 2500 Kč, kde má bota např. horší tlumení, horší zpracování, váží víc gramů a nesedí na noze úplně příjemně. Průměr kvalitní běžecké boty je kolem 3500 Kč. 

Takže boty v běžných obchodech v ceně pod 2000 Kč deklarované jako běžecké jimi nejsou?

To je problém, protože v běžných obchodech narazíte na Nike, Adidas a další modely běžeckých bot, které jsou deklarované jako běžecké a stojí 1500 Kč nebo po slevě ještě méně. Ale bohužel tyhle boty nemají s běžeckou botou mnoho společného.  Na první pohled je taková bota vysoká, stejně tlumená jako dražší varianta, ale rozdíl je cítit hned, když se obujete nebo rozběhnete. Použitý materiál není schopen utlumit nárazy, svršek je těžký, bota nedýchá, chodidlo se v ní potí, může pálit. Častokrát se materiál hodně rychle vyšlape. Pokud materiál na začátku nějakým způsobem měkký byl, tak nevydrží 1000-1200 km, tedy stejně jako kvalitnější bota. Za 200 km je bota zdevastovaná. Ne vizuálně, nebude roztrhaná nebo viditelně poškozená, ale ztratí svoje tlumící schopnosti. Než kupovat tyhle úplně nejlevnější běžecké boty, tak je lepší si doma vzít nějaké kecky, které máte na zahradu, a jít běhat v nich, protože efekt bude stejný.

Fotoreportáž pořídily Andrea Blažková a Jana Martincová v obchodu Triexpert Brno, Milady Horákové 22 s běžci Vítem Kněžínkem a Milanem Viktorou.

 

##Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky##

##Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky##

##Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky##

Související články

Běh je naprosto přirozená lidská aktivita. Jeho síla spočívá v tom, že každý z nás někdy běhal. Ať už jako děti, starší nebo mládežníci a dospělí.

Zkrátka každý běh někdy zkusil. A právě v dnešní době se k běhu vrací stále více lidí a z tohoto sportu se stává fenomén.

Hlásíme se z dalšího sportu, tentokrát jsme se pustili do běhání. A to rovnou s běžeckým guru Vítkem Kněžínkem, který dnes bude naším trenérem a zasvětí nás do tajů běhání. Jak by měl vypadat správný běžecký trénink?

Jak vám potvrdí každý běžec, ale i fyzioterapeut, u běhu je nejdůležitější věcí, kde si u výběru musíte dát zvláště záležet, běžecká obuv. Ano, když se rozhodnete a nevíte, jestli vás to vůbec může bavit, můžete napoprvé vyběhnout doslova v čemkoliv. Ale to pak také můžete přiběhnout s krvavými, sedřenými patami a radost ze sportu, který by vás mohl bavit, je tatam. Proto opravdu běžecké období s neběžeckou obuví neprodlužujte. Zdravotní důsledky by mohly být na kloubech, svalech a páteři mnohem větší, než ona krvácející pata. Zvláště, budete-li běhat na pevném povrchu. U běhu je i komfort opravdu důležitý. Můžete se tak plně soustředit na své tělo, dech, pohyb nohou, ne na něco tlačícího v botě.

Moderní době vládne marketing. Co to znamená? Že k cyklistice nepotřebujete už pouze kolo a helmu, ale i speciální boty, funkční prádlo, rukavice a nevím, co ještě. Nejinak je tomu i u ostatních sportů, kdy výrobci přišli s nejrůznějšími vychytávkami. Protože se věnuji rekreačně více sportům a ten dům není nafukovací, ani mě nebaví před sportem strávit hodinu chystáním a oblékáním se do potřebného vybavení, jsem takový sportovní minimalista. Navíc u běhu není toho hodně, co se dá běžcům ze strany výrobců ještě vnutit. Nicméně, čím déle běhám a čím více kilometrů denně uběhnu, tím více se projevují nedostatky oblečení a vybavení, které není primárně určeno pro běh.

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace