Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Oční cviky

Milé dámy a pánové, zkuste si dnes s námi uvolnit v dnešní době extrémně namáhané oči očními cviky.

Co jsou to oční cviky?

Oční cviky představují pravidelné a opakované pohyby oční bulvou v různých směrech, střídání pohledu na předmět blízký a vzdálený. 

K čemu oční cviky slouží?

Uleví napětí okohybných svalů i akomodaci při zaostřování oka. Nelze očekávat, že by se pravidelným cvičením snížil počet dioptrií, jde hlavně o odpočinek a uvolnění akomodace, což je v dnešní počítačové době s vysokými nároky na naše oči velmi prospěšné.

Jak cviky na oči vypadají? Oční jóga

Nejde o žádné specifické cviky, přetížené oči uvolňujeme opakovanými jednoduchými pohyby, někdy se cvičení říká oční jóga. 

Očima se provádějí pomalé a klidné pohyby v různých směrech, a to v uvolněném, pohodlném sedu.

Na začátku cvičení je dobré zahřát dlaně třením o sebe, ty pak jako mističky přiložíme na oči a chvíli relaxujeme.

Následně očima pohybujeme zhruba 5x v následujících směrech:

1. nahoru a dolů, 

2. doprava a doleva, 

3. šikmými směry, kdy očima píšeme písmeno A a V, 

4. kroužíme očima ve směru hodinových ručiček a proti směru hodinových ručiček, 

5. malujeme ležatou a stojatou osmička. 

6. Na závěr  natáhneme před oči ruku se vztyčeným palcem a střídavě několikrát za sebou zaostříme na palec a pak uvolníme akomodaci a koukáme daleko před sebe (třeba z okna na stromy, na okolní přírodu). 

Všechny pohyby zopakujeme několikrát dle času, který na cvičení máme, minimálně 5x. 

Na závěr cvičení opět zahřejeme dlaně a „teplé mističky dlaní“ přiložíme na oči.

2 poznámky Jany Martincové:

Poznámka 1: Ráno jde cvičení mnohem lépe než odpoledne.

Poznámka 2: Píšeme sice, že počet dioptrií cvičení nesníží, ale zaznamenala jsem jednu zajímavost stran presbyopie (stařecká vetchozrakost). Během 10 dní jsem cvičila cviky asi 5x, abych se je naučila. Po natočení jsem další den měla čočky na sportovní aktivitu. Následně jsem si večer začala číst časopis, který ten den pravidelně vychází a já si musím vždy před čtením sundat čočky na dálku, protože s nimi již text vidím rozmazaněji. Onen večer se mně to nestalo a bez problémů jsem četla text i s čočkami. Nevím, jestli tato skutečnost nějak souvisí s cvičením, ale je to pravděpodobné, protože cvičením se zvýší „pružnost“ oční čočky a jsme tak schopni lépe číst.

Jinak cviky jsou perfektní, nevím jak na dioptrie, ale na presbyopii to funguje skvěle, stačí cvičit obden, nejlépe ráno.

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

Šedý zákal je nejčastěji operovanou oční vadou na světě. V Česku oční chirurgové operují každý rok více než 80 tisíc šedých zákalů. Díky moderním postupům a technologiím se mohou oční vady zbavit bezbolestně a hlavně bez pobytu v nemocnici.

Krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus řadíme mezi tzv. refrakční vady oka. Refrakce je vztah mezi lomivostí optických médií oka (což je hlavně rohovka a čočka) a délkou oka.  Jestliže jsou parametry ve správném poměru, pak paralelní paprsky, které vcházejí do oka zornicí, se v oku lámou a pak se protínají přesně na sítnici. Vzniká tak ostrý obraz pozorovaného bodu.

Téměř každý z nás se ve svém životě setká se stavem, že má sám, nebo někdo z jeho blízkých červené jedno či obě oči. Někdy se může jednat o banální „podráždění spojivek“, jindy o velmi závažný problém - např. záchvat zeleného zákalu nebo zánět duhovky. Je dobré mít o těchto stavech základní představu a rozhodnout se, zda „to zvládnu sám“ nebo zda musím co nejdříve vyhledat odbornou pomoc.
Důležitým hodnotícím kritériem je, zda jsou červené obě oči, či jen jedno oko.

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace