Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Soutěž o 10 balíčků repelentů značky ALPA

Již známe výherce soutěže o 10 balíčků repelentů značky ALPA

Nenechte si pít krev! Zvolte správný repelent

Asi nikoho z vás komáří štípnutí nevyděsí natolik, abyste s ním spěchali k doktorovi. Na co si ale musíte dát pozor, je kousnutí od klíštěte. Tam už může být návštěva lékaře v některých případech důležitá. Zejména v českých luzích a hájích je výskyt klíšťat poměrně běžný a některá z nich mohou být infikovaná.

Reálné nebezpečí - encefalitida, lymská borelióza

Nakažené klíště, kterého si ještě v den přisátí nevšimnete, může způsobit veliké nepříjemnosti. Čím déle klíště saje, tím víc vypouští potenciálně nebezpečných slin. Bakterií boreliózy se člověk nakazí zpravidla po 12 až 24 hodinách s klíštětem na těle, virům klíšťové encefalitidy stačí hodina. Mezi příznaky lymské boreliózy patří zvýšená teplota či horečka, bolest hlavy, únava, deprese, bolest svalů či kloubů a charakteristická kruhovitá vyrážka. Klíšťová encefalitida je o něco nebezpečnější, ale existuje proti ní očkování. V jejím neléčeném průběhu může dojít k poruchám motoriky, velkým bolestem hlavy, vysokým horečkám a dezorientaci.

Rizika a prevence

Borelióza i encefalitida jsou poměrně nepříjemná onemocnění, pokud se ovšem zachytí včas, není se čeho bát. Zapomínat byste ale neměli především na prevenci - proti klíšťatům se chraňte pokaždé, když se vydáte ven. Klíšťata totiž žijí v lesích, na loukách, v parcích i zahradách. Často se s nimi setkávají také majitelé psů a koček.

Chraňte se

Světlé oblečení vám pomůže rozpoznat klíště hned, když si na vás začne troufat. Za zásadní výbavu do lesů a luk jsou považovány také dlouhé kalhoty a pokud možno gumové holínky. Ne vždy je ale člověk ochotný „pařit" se na celodenním výletě v dlouhých kalhotách a gumákách. Radši tedy pokaždé používejte i repelentní přípravek, který si natřete na všechna místa, kde máte holou kůži.

Vhodné repelenty

Díky repelentnímu přípravku zvýšíte pravděpodobnost, že na vás klíště vůbec nevyleze. Před klíšťaty i obtížným hmyzem se můžete chránit například repelenty Repelent Forte od ALPY. Při výběru se orientujte především podle obsahu účinné látky a jejího druhu. Procento koncentrace tzv. DEET (diethyltoluamidu) v repelentu by mělo vždy přesáhnout minimálně 10 %, aby správně účinkoval. Pro citlivou dětskou pokožku použijte Repelent pro děti, obsahuje šetrnou látku Insect Repellent 3535 a je vhodný pro děti již od jednoho roku. Když už Vás něco štípne, použijte Gel po bodnutí hmyzem, který příjemně chladí, snižuje pocit pálení a svědění. Lze jej použít také k uklidnění pokožky například po spálení kopřivami.

Babské rady

Pokud chcete zbavit váš domov komárů, naaranžujte doprostřed stolu jednu nebo dvě limetky, do kterých zapíchnete hřebíček. Bude to vypadat hezky a zároveň odpuzovat hmyz. Existuje i jistý tip na domácí repelent. Do klasické ALPY francovky naložte pár kousků hřebíčku a pak se touto směsí potírejte jako běžnými repelentními přípravky.

Správně odpověděli a výhru získávají:

 • veam
 • jarka55108
 • mulzik
 • zdenina
 • Pistalinda
 • joplin
 • heluska
 • step
 • ZUTOJAMA
 • Volfina.J

Výhercům gratulujeme!

Přikládáme správnou odpověď na soutěžní otázku:

 1. a) Jaká barva převládá na obalech repelentů od společnosti ALPA, a.s.?  Žlutá

Jaké výhry na vás čekají?

10 výherců získá balíček produktů značky ALPA, který obsahuje:

 • Repelent sprej Forte 90 ml
 • Repelent pro děti 90 ml
 • Repelent gel roll-on 50 ml
 • Gel po bodnutí hmyzem 20 ml

Více informací na www.alpa.cz

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace