Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

10 věcí, které by žena po čtyřicítce pro sebe měla udělat

Začínáte zkoumat svůj obličej v zrcadle s lehkým neklidem? Zjišťujete, že na svůj věk nejen vypadáte, ale že má vaše tvář najednou posmutnělý výraz, koutky úst směřují dolů, kůže na obličeji jako by byla o číslo větší? K tomu se nevejdete do té šmrncovní sukně, kterou jste si loni koupila? A psychika? O té raději ani nemluvě? Poznáváte se v tom částečně? Upřímně: Já ano. Ale naštěstí jsou to již téměř čtyři roky. S tehdejší situací, tímto stavem nestavem jsem se odmítla smířit, a rozhodla se hledat cestu z nepohody ven. Snad se mně to i podařilo. Ptáte se jak? Zkusila jsem inventuru podle desatera od českých odborníků.

1. Začněte vzhledem, je to skvělý motivátor, omlaďte se, zkvalitněte svou pleť

  • „Vzhled je pro každou ženu důležitý. Běžně za mnou chodí nešťastné ženy v pětapadesáti, ať s nimi něco udělám, aby vypadaly mladší a někoho si ještě měly šanci po opuštění manželem najít. Manželem, který je dobrých patnáct let ujišťoval, že vypadají báječně, že mu jejich stárnutí nevadí. Až je opustil kvůli mladší kolegyni,“ líčí atestovaná korektivní dermatoložka Petra Trojanová v knize Žena po 40 – sebevědomá a v kondici, ve které se odborníci z nejrůznějších oborů snaží ženu ujistit, že je naprosto normální o sebe pečovat a i přes pokročilý věk se snažit vypadat a cítit co nejlépe.

  • Vzhled je pro aktivní ženu důležitý bonus. Odráží se v něm vše, co právě prožíváme, co se děje s naším tělem, jak o tělo i duši pečujeme, jak se vnímáme. A po čtyřicítce, jak shodně vypovídají všechny moje vrstevnice, to je v zrcadle největší skok. Co nám v tom zrcadle nejvíce vadí? Možná někomu vrásky, ale většinu žen netěší zhrubělá pokožka, tmavé pigmentové skvrny a další nejednotnosti, které přidávají na věku. A pak zmíněný posmutnělý výraz. Ten vzniká poklesem všech partií obličeje v důsledku gravitace. „Dříve šťavnaté tváře klesají dolů až k bradě, někdy dokonce přesáhnou hranu dolní čelisti a hranice mezi obličejem a krkem je stále méně patrná, až zanikne,“ doplňuje doktorka Trojanová.

  • Co s tím? Dobrá zpráva je, že dnes existuje celá řada omlazujících metod. Ale pozor! Nejedná se o plastickou chirurgii, skalpel se u nich nepoužívá. Na rozdíl od plastiky neřeší pouze posun věku zpět, ale hlavně zasahují přímo do příčiny stárnutí v kůži, zkvalitňují pleť. Nové anti-aging metody často používají látky tělu vlastní, například kyselinu hyaluronovou, která je v kůži hydratačním médiem a také výplňovým materiálem u gravitačního poklesu v obličeji. Na zhrubělou kůži s výrůstky a pigmentacemi zase velmi dobře působí laser, odstraní několik vrstev mrtvých buněk z povrchu kůže, vyhladí ji, tepelná energie kůži zpevní, stimuluje tvorbu kolagenu. Z laseru žena profituje pět až deset let. Jako byste do ordinace přišla s kůží o číslo větší a odešla se svou normální velikostí. 

  • Bohužel neexistuje jedna zázračná metoda, která by vyřešila všechny problémy najednou. Erudovaný odborník však podle diagnostiky pleti umí navrhnout vhodnou kombinaci zákroků přesně „na míru“. Jedinými lékaři, kteří mají potřebné vzdělání a osvědčení k výkonu omlazení pleti, jsou dermatovenerolog, plastický chirurg, nebo nejlépe korektivní dermatolog. Ten se zabývá nejen omlazením pleti, ale předcházením a léčbou vzhledových nedostatků na kůži. Odbornost lékaře si vždy ověřte, např. v katalogu korektivních dermatologů na portálu ZdravéOmlazení.cz.

  • Po omlazení budete překvapena, jak vás nový, až o deset let mladší, svěží vzhled bude motivovat k dalším, mnohem důležitějším změnám v životním stylu.

2. Zjistěte si své osobní rizikové faktory, zaveďte specializovanou péči

  • Zjištění rizikových faktorů snadno provedete s praktickým lékařem při preventivní prohlídce. I když nemáte žádné zdravotní obtíže, je vhodné ji jednou za dva roky absolvovat. Rizikové faktory pro každého z nás jsou jednak patrné z rodinné anamnézy, čili dle onemocnění, kterými trpěli vaši přímí příbuzní, dále pak z laboratorního, fyzikálního, případně specializovaných vyšetření. Ta mohou také ukázat, zda a jak se již rodinná zátěž promítá do vašeho zdraví. Na základě výsledků vás praktik může předat do specializované péče, tj. např. ten, kdo má v rodinné anamnéze rakovinu tlustého střeva, bude směřován na vyšetření ke gastroenterologovi, včetně pravidelné kolonoskopie. Ten, kdo má v rodině riziko rakoviny ženských pohlavních orgánů, bude zase častěji chodit na preventivní prohlídku ke gynekologovi. Stejně tak, zjistí-li lékař zvýšenou hladinu cukru ve vaší krvi, odešle vás k diabetologovi.

  • Dále si s lékařem projděte, jaká očkování a kdy jste absolvovala a vytvořte si plán přeočkování a nových očkování. Doporučovanou vakcínu proti tetanu je vhodné zaměnit za trojkombinaci, která kromě tetanu chrání i proti záškrtu a černému kašli. Zvláště toho v posledních letech v populaci přibývá. Dospělý člověk na něj neumírá, ale onemocnění může značně znepříjemnit život a dlouhodobě vyřadit z pracovního procesu. Fungujeme také jako přenašeči nemoci. Infekce, která u dospělého člověka může proběhnout jako banální onemocnění, je velmi nebezpečná pro dosud neočkované miminko. Pokud chodíte často do přírody, pak je určitě vhodné se nechat naočkovat proti klíšťatům a pro cesty po Evropě proti žloutence typu A.

3. Najděte si estetického stomatologa

  • Při tomto doporučení často slýchávám: „To nepotřebuji, mám dobrou paní doktorku.“ Pokud lékařkou opravené zuby nevypadají jako zdravé, nejedná se o estetického stomatologa. Možná vám to nevadí nyní a necháte se stejně jako já uchlácholit přesvědčováním zubařky, jak to máte provedeno nejlépe, co to šlo. Nejde ovšem pouze o vzhled, ale i o pokračující chorobné procesy pod nekvalitně provedenými výplněmi. Pokud vám navíc neustále plomby vypadávají, byť hygienu nepodceňujete, pokud vám stále paní doktorka opravuje něco dalšího, pak je na čase zvážit změnu lékaře. Estetický stomatolog opraví zuby k nepoznání od zdravých, trvá na návštěvě dentální hygieny, kde vás naučí správnému čištění, a výsledkem je, že již další opravu zubů nebudete na dlouho nebo nastálo vůbec potřebovat. Pokud procitnete včas a obrátíte se na zhruba dvě až tři desítky těch nejkvalitnějších stomatologů v republice, mohou vám i při dřívější velké kazivosti chrupu zachránit všechny zuby. Naopak, nechce-li se vám investovat čas a energii, můžete mít u své „dobré paní doktorky“ do pár let náběh na celkové snímací protézy nebo v lepším případě dentální implantáty, které jsou finančně mnohem náročnější.

4. Udělejte si revizi jídelníčku, k velkému efektu mnohdy stačí málo

  • Když jsem potkávala zástupy žen, které si „ordinovaly“ nejrůznější drsná doporučení, á la celkové změny jídelníčku, děsilo mě to. Přitom to není vůbec potřebné. Stačí se v této oblasti pravidelně vzdělávat, logicky myslet a to, co nám přijde rozumné, zkusit nenásilně zavádět do naší výživy. Během pár let pak můžete mít ukázkový jídelníček, aniž by vás ta změna jakkoliv stresovala. Dopady „hříchů“ v jídelníčku pak zkuste alespoň zmírnit. Pokud např. nedokážete odolat sladkostem, volte takové, které zvyšují hladinu cukru v krvi pomaleji. Zkombinujte je např. s ovocem, které obsahuje velké množství rozpustné vlákniny. Vláknina zpomalí průchod zažívacím traktem a zmírní tak glykemický index. Existuje spousta takových fíglů, jak si potěšení nemuset odpustit a přitom nám neuškodí.

5. Vařte s anti-aging potravinami

  • Zkuste si u receptů zjistit, k čemu jsou jednotlivé suroviny pro tělo dobré. Překvapí vás, kolik potravin obsahujících látky tělu prospěšné vám chutná. Pamatujte, i po 40 se ve vaření můžete lecčemu přiučit. Např. tomu, že trávicí potíže u luštěnin zmírníme jejich opakovaným namáčením a slíváním, nebo můžeme zvolit snadněji stravitelnou červenou čočku, fazole adzuki či fazole mungo. „Kromě významného antioxidantu vitamínu C, byly antioxidační vlastnosti objeveny také u lykopenu, přírodního barviva ze skupiny karotenoidů, obsaženém ve zralých rajčatech, melounech nebo grapefruitu a pozitivní množství 5 mg odpovídá zhruba 6 zralým, červeným rajčatům,“ upozorňuje doktorka Trojanová.

6. Pokud pravidelně necvičíte, je nejvyšší čas začít

  • Bez pravidelného cvičení si zdravý životní styl lze jen těžko představit. Zkuste si najít denně alespoň půl hodiny pro tělesnou aktivitu, která je vám blízká, ať už půjde o jógu, posilování nebo tanec. V létě zkuste navíc přidat ještě nějaký sport, klidně v podobě svižných procházek. Cvičení vám osvěží a omladí nejen tělo, ale i mysl. Jistě jste si všimla, jak po sportovní aktivitě i povadlá pleť získává mladistvou jiskru. Cvičení je společně se změnou stravovacích návyků prvním krokem léčby klimakterických potíží, teprve pak lékař přistupuje k fytoestrogenům nebo klasické substituční léčbě.

7. I psychika je důležitá

  • Mnoho žen po čtyřicátém roce věku bilancuje svůj vztah, své role v rodině a ve společnosti. Pouští se do nových aktivit. Neváhá si domluvit schůzku s psychoterapeutem a své myšlenky si s jeho pomocí srovnat. Projít si s odborníkem na psychiku problémy, které nás tíží, se stává naprostým standardem. Je důležité na sobě pracovat i po duševní stránce a naučit se žít život v rovnováze, umět si na sebe najít čas, mít ke své osobě kladný vztah, dokázat vyjít sám se sebou, ustát chvíle samoty apod.

8. Líčení není zbytečnost

  • Nevěřily byste, kolik vám vkusné líčení může ubrat let. A není to o vrstvách make-upu, ale naopak o co nejpřirozenějším líčení. Stačí pět minut ráno před odchodem do práce a patnáct minut před důležitou schůzkou nebo návštěvnou divadla. Váš dobrý pocit bude sahat o několik řádů výše. I v líčení existuje spousta jednoduchý fíglů, které mají ohromný efekt. „Mezi tři nejvíce opomíjené produkty, které dokážou zázraky, patří tvářenka, korektor na kruhy pod očima a líčidla na obočí,“ prozrazuje vizážistka Hana Čihánková na Zdravém omlazení.

9. Šatník zralé ženy

  • Působí na vás spojení těchto tří slov usedle? Pak věřte, že šatník ženy, která překročila čtyřicítku, takový vůbec být nemusí. Naopak! Ukázku najdete na úspěšných ženách – modelkách v knize Žena po 40, které svůj šatník z pera módní návrhářky Gábiny Páralové odvážně představily po boku hereček Nely Boudové a Báry Kodetové.

10. Nikoho nekopírujte, nastavte si vlastní životní styl!

  • Na závěr jedna dobrá rada: Nikoho nekopírujte! Vezměte si z rad odborníků to, co se nejsnadněji do životního stylu bude zavádět právě vám, a z každé oblasti zkuste pár věcí. Když to uchopíte komplexně a systematicky, pocit spokojenosti ze sebe samé vás nemine.

A nezapomeňte si každý den říci své nové motto: „Zralé ženě patří svět!“ 

MUDr. Jana Martincová s přispěním knihy Žena po 40 – sebevědomá a v kondici a portálu ZdravéOmlazení.cz

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

Očkování máme většinou spojeno s dětským věkem. Začínáme si zvykat na očkování „proti klíšťatům“, ale existuje mnohem více onemocnění, proti kterým již nemáme v dospělosti imunitu, kterou lze získat právě očkováním.

Zažíváme společenský fenomén „40 je nových 30“. Dnešní čtyřicítky jsou krásné, úspěšné a sebevědomé ženy. Cestují, sportují, jsou na vrcholu své pracovní kariéry nebo se klidně právě stávají matkami. Aby si však udržely svůj elán a energii, měly by se tyto aktivní ženy začít zajímat o své zdraví. Prevence po 40 však není určena jen ženám, které právě oslavily čtyřicáté narozeniny. Zdravotní inventuru můžete podniknout i po padesátce nebo šedesátce. Vždy je lepší varianta začít se o své zdraví zajímat později než vůbec. Prevence po 40 je sepsána i pro muže. Muži totiž častěji než ženy nad návštěvami lékařů mávají rukou a považují je za zbytečné. Přitom si díky včasné prevenci mohou svůj biologický život prodloužit také oni. Provést kompletní zdravotní inventuru nikoho nebude stát příliš mnoho času a tato investice se v budoucnu mnohonásobně vyplatí.

O všem, co chci, aby věděla moje dcera

Právě o tom je novinka lékařky Jany Martincové, která se více než 20 let věnuje zdravotnickému vzdělávání veřejnosti a popularizaci medicíny.

1.1. ve 22 hodin to bude přesně 10 let od odstartování netradičního počinu na českém internetu. Spuštění rodičovského portálu Babyonline.cz, na který odbornou problematiku píší pouze odborníci. Dnes je Babyonline nejnavštěvovanější odborně garantovaný portál zaměřený na těhotenství a péči o dítě s komunitní částí.

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace