Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

O tenise s Petrem Kleinem

Tenis, hra gentlemanů a dam, je jedním z nejoblíbenějších sportů či koníčků dnešní doby. Jeho popularita stále stoupá ve všech koutech světa.

Jedná se o míčovou hru pro dva nebo čtyři hráče. Na základě počtu hráčů rozlišujeme dvouhru (singl) a čtyřhru (debl). 

Cílem hry je trefit míč tenisovou raketou tak, aby jej soupeř stojící na druhé straně kurtu nebyl schopen zasáhnout nebo vrátit zpět do tenisového dvorce. Ten je ohraničen čarami a uprostřed rozdělen sítí. 

Jak jsem již nastínil, k samotné hře je zapotřebí tenisová raketa, tenisový míček, tenisový dvorec (kurt) a tenisová síť. Začíná se podáním (servisem), které tenisté provádí z místa za základní čárou (base line). Podávající hráč si rukou nadhodí míček a udeří ho raketou dříve, než dopadne na zem. Pakliže míček přeletí síť a dopadne na polovinu soupeře, následují jednotlivé údery. Ty se opakují, dokud některý z hráčů nezakončí výměnu tzv. vítězným úderem nebo soupeř neudělá chybu. Mezi základní údery patří výše zmíněné podání, dále pak forhend, bekhend, volej a smeč.

Tenis je individuální sport. Stačí oslovit trenéra, jednoho nebo tři kamarády a můžete začít. V dnešní době je jednoduše dostupný. Kurty či haly naleznete prakticky na každém rohu. Další výhodu představuje fakt, že jej lze provozovat celoročně. Naopak k nevýhodám patří například finanční náročnost v zimním období. 

Kde se tenis hraje? 

Pojďme si blíže představit tenisový kurt. Základní čára je dlouhá 8,23 metru při dvouhře a 10,97 metru při čtyřhře. Postranní čáry vedou od základní až k síti a měří přesně 11,89 metru. Vymezený prostor pro umístění podání má parametry obdélníku o stranách dlouhých 6,40 metru a 4,11 metru. Dvorec je rozdělen na dvě poloviny sítí ve výšce 1,07 metru, přičemž při dvouhře ji vždy podepírají na stranách sloupky. 

Tenisový kurt

Foto: tenisový kurt

Kurty dělíme na halové a venkovní. Mnohem významnější je ovšem rozdělení dle povrchu, na němž se hraje. V zásadě existuje pět hlavních povrchů: antuka, tráva, beton, umělý povrch a koberec. Každý z nich má své typické vlastnosti. Liší se především rychlostí a odskokem míčku. Antukové, travnaté a betonové dvorce jsou převážně venkovního typu. Umělý povrch a koberce se využívají především pod střechou. 

Jednotlivé detaily v površích jsou znatelné pro pokročilejší hráče, zvláště poté pro profesionály. Začátečníci tyto detaily zezačátku nevnímají, co ale mohu doporučit začátečníkům, jsou povrchy s pomalejším charakterem odskoku. Mezi tyto povrchy řadím antuku, koberec (např. i s pískem) a určité druhy umělých povrchů.  Tyto povrchy jsou i ze zdravotního hlediska bezpečnější, protože nezatěžují tak pohybový aparát tak, jak je tomu například na betonových kurtech. 

Jak si vybrat správnou tenisovou raketu? Kde pořídit tenisové výplety do rakety? K čemu slouží tlumítko?

V dnešní době je nabídka tenisových raket obrovská. Ve specializovaných prodejnách naleznete široký sortiment od „miniraket“ pro děti až po rakety, které používají profesionální hráči. Rakety se liší svou délkou, velikostí hlavy, váhou i jejím rozložením. Vhodnost rakety se také odvíjí od pohlaví, výšky či herního stylu hráče. Proto Vám s výběrem rakety nejlépe poradí trenér nebo specializovaný prodejce. Ceny nových tenisových raket pro dospělé se pohybují od 1500,- Kč do 5500,- Kč.

Tenisové rakety Tenisové rakety

Fota: tenisové rakety

Nedílnou součástí tenisové rakety je výplet. Zde jsou rovněž možnosti nepřeberné a záleží na individuálních potřebách jednotlivců. Do výpletu si hráči velmi často vkládají tlumítko, jehož významem je pohlcování vibrací a tlumení zvuku rakety. Dalším důležitým doplňkem rakety je omotávka rukojeti sloužící k lepšímu komfortu při hře.

Vyplétání tenisových raket provádí tzv. vyplétači např. pan Pavel Kyzlink z Brna, většinou se jedná o profesionální prodejnu zaměřenou na raketové sporty. (ne sportisimo apod. ) Tyto specializované prodejny velmi rád doporučuji klientům nejen z důvodů kvality nabízených služeb, ale i z toho důvodu, že velmi dobře zvládají poradenský servis.

Výplet raketyFoto: tenisový výplet

Příslušenství k raketě

Foto: příslušenství k raketě

Tenisový míček

Pro začínající tenisty doporučuji starší míče, které již tolik neskáčou.

Výrobců a typů tenisáků je nepřeberné množství. Z klasickými míči pro dospělé, které zakoupíte v prodejně (wilson, technifibre, head, dunlop, babolat atd.) nic nezkazíte, avšak pokud budete chtít znát podrobnější detaily, budete muset za profesionály.

Tenisové míčkyFoto: tenisové míčky

Koš na tenisové míčky

Foto: koš na tenisové míčky

Ideální tenisová obuv? 

Kromě rakety je nutné pořídit si vhodnou tenisovou obuv. Vybírat byste měli především na základě preferovaného povrchu. Existují v podstatě jen dva druhy tenisové obuvi: antuková a univerzální. Hlavní rozdíl je v úpravě podrážky, jak můžete vidět na obrazcích. S univerzální tenisovou obuví můžete nastoupit více méně na všech površích s výjimkou antuky. Zde se doporučuje speciální obuv. Ceny se pohybují od 1500,- Kč do 5000,- Kč. 

U výběru tenisové obuvi každý vyžaduje něco jiného. Někdo chce stylovou moderní obuv, druhý pohodlnou, třetí chce, aby ho hlavně chránila.

vzorek tenisové podrážky na antukové dvorceFoto: vzorek tenisové podrážky na antukové dvorce

vzorek tenisové podrážky na antukové dvorceFoto: vzorek tenisové podrážky na antukové dvorce

 vzorek tenisové podrážky na umělé povrchy

Foto:  vzorek tenisové podrážky na umělé povrchy

Tenisové oblečení

Z historického hlediska je tenis často označován jako bílý sport, neboť hráči na sobě mívali pouze bílé oblečení a utkání se hrála s bílými míči. Dnes je tradice oblečení dodržována pouze ve Wimbledonu a bílé míče nahradily pro větší přehlednost míče žluté. Tenisové oblečení bývá dostupné v různých barvách i modelech. Nepsaným pravidlem oblékání u žen je sportovní sukně s tričkem nebo tenisové šaty. Mužům vystačí klasické tričko a trenky. 

Ukázka tenisového oblečení

Foto: ukázka tenisového oblečení

Další vybavení na tenis – čelenka, potítka apod., jsou nutná? K čemu slouží?

Tenisová taška

Obrovským pomocníkem a nedílnou součástí výstroje tenistů a tenistek je tenisový bag. Můžete jej vybrat podle značky, barvy či velikosti. Jeho hlavní devízou jsou úložné prostory pro veškeré výše zmíněné vybavení. 

Tenisová taška

Foto: tenisová taška

Tenisová taška Tenisová taška Tenisová taška

Fota: tenisová taška s prostorem na osobní věci a boty

Lze začít s tenisem až v dospělosti? 

Začít můžete v každém věku. Nejlépe pod dohledem profesionálního trenéra. Jedná se totiž o technicky náročný sport, v němž je zapotřebí správně zvládnout základy. Odborné rady trenéra Vám s prvními kroky na kurtu mohou výrazně pomoci. Vyhnete se tak nesprávnému vykonávání úderů, jejichž následné přeučování je velice náročné. 

Jak vypadají první tréninky se mnou?

Základem je vzájemně si nastínit představy, které klient od tréninku očekává. Chce vylepšit techniku úderů nebo taktiku při zápasech? Hledá aktívní a zábavné využití volného času? Podle klientova očekávaní a potřeb následně sestavuji celý trénink nebo tréninkový plán.

Úplným začátečníkům vysvětluji a ukazuji správné držení tenisové rakety, posléze základní tenisové postavení. První údery, na nichž s klientem pracuji, jsou forhend a bekhend. Zvládnutí těchto úderů je klíčové, a proto jim věnuji velkou část tréninku. Nedílnou součástí tohoto období je množství zábavných tenisových cvičení určených k snadnějšímu osvojení herních činností.

Po zvládnutí základních úderů s klientem dále pracuji na voleji, smeči i podání. Pokud hráči tyto důležité herní činnosti zvládají, rozvíjím s nimi kondici, taktiku a zvládání psychické zátěže při zápasech.

Jak často je vhodné si tenisové tréninky plánovat?

Podle toho co od sebe očekáváte? Chcete se tím jen pobavit a zpestřit si život ? Postačí jeden trénink týdně.

Chcete se zdokonalovat? Hrát amatérskou ligu? Můžete trénovat skoro denně.

Kolik stojí trénink?

Tenisová lekce včetně pronájmu dvorce a veškerého vybavení (míče atd.) se v zimě pohybuje u mne cca 800 -1000 Kč.

V létě se pohybuje celková cena okolo 550 – 700 Kč (cena je hodně ovlivněna místem větší města = vyšší cena).

Základní informace o tom, jak začít s tenisem i v dospělém věku nám poskytl:

Petr Klein

profesionální trenér a jednatel společnosti 

Eso Sport Centrum,s.r.o.

www.esosportcentrum.cz

 

##Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky##

##Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky##

##Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky##

Související články

„To už je pro mě pozdě,“ slyšela jsem od své o 10 let mladší známé. Svěřovala jsem se jí s obavami ze své první tenisové hodiny. Nejen mé obavy byly zbytečné, ale hlavně její pochybnost, že se s tenisem nedá začít těsně před 40 nebo dokonce po 40.

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace