Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Fytoterapie z rukou lékaře

Jak vytváří a používá bylinné receptury MUDr. Landa? Jak si představit moderního fytoterapeuta, jakým pan doktor Landa je? Myslíte, že již za rozbřesku běhá po stráních a plní bylinami svou bavlněnou zástěru? Nebo naopak tušíte, že by bylo škoda ztrácet čas okopáváním záhonů s rostlinami, když je široko daleko jediný s excelentními výsledky fytoterapie jako podpůrné léčby řady nemocí?

Kdo tipuje druhou možnost, má pravdu. Pan doktor Landa je atestovaný lékař, který umí vymyslet jedinečné bylinné receptury k prodloužení a zkvalitnění života pacientů u nejrůznějších onemocnění, ty nejvážnější nevyjímaje.

Asi vás bude zajímat, jak jsem se k panu doktoru Landovi dostala. To byla jedna velká náhoda. Ostatně jako všechny skvělé věci v životě. Doposud jsem vám předkládala výsledky klasické, západní medicíny. Ale díky svému dětství strávenému v nejkrásnější přírodní části Opavy, plného neskutečných dobrodružství i hodin prosezených v korunách stromů se u mě zrodily dvě obrovské zájmové oblasti. Tou první je klasická medicína. Ta byla inspirována určitě pravidelnými návštěvami chirurgického oddělení, kde museli lékaři akutně řešit důsledky mých cest za poznáním. A tu druhou ovlivnily hodiny strávené v přírodě, které mně přinesly nesmírné sepětí s ní, zájem o byliny nevyjímaje. Za tu možnost strávit předškolní období lítáním po venku jsem svým rodičům neskonale vděčná. I když to musely být pro ně pěkné nervy.

Ve své vzdělávací činnosti proto neustále usiluji o spojení klasické medicíny s něčím přírodním, co skutečně funguje a co standardní medicínu podpoří. I když jsem si na setkání s tím „něčím“ musela počkat téměř do svých padesáti, což je na mou trpělivost úctyhodný výkon, to setkání stálo za to.

Ale nepředbíhejme. Píše se rok 2019, jeden z červnových čtvrtků, kdy si se železnou pravidelností již od roku 1994 kupuji Reflex. A v něm najednou narazím na článek „Bylinkářství funguje“ od J. X. Doležala. Když už je vám téměř 50, tak na zázraky věříte o trochu méně než ve dvaceti. Nicméně se do textu začtu a zjišťuji, že tenhle pan doktor, o kterém autor píše, by mohl být přesně ten člověk, kterého hledám. 

Prý byl pan doktor dokonce prvním za 20 let, tedy dobu, co se J. X. Doležal honil za zdravotnickými šmejdy a šarlatány, kdo mu předložil dokumentaci pacientů, samozřejmě s jejich souhlasem.

Podle článku to vypadá na obrovský průlom v medicíně. S ochotou předložit zdravotnickou dokumentaci, nebo dokonce možností kontaktovat pacienta jsem se navíc nikdy nesetkala. Vždy, když na to došlo, dotyční „léčitelé“ cukli, že přece vyléčeným nemohou připravit trauma ve znovu procházení jejich příběhu. To jsem pak zase cukla já. Vážně nemohu publikovat něco, od čeho jsem nikdy neviděla dokumentaci, ani se nemohu setkat s pacientem, a je jenom na bázi jedna paní povídala.

No, jsem na pana doktora zvědavá…

S panem doktorem se spojím, kupodivu ihned odpoví, dokonce telefonicky. To je již dobré znamení. Mám zkušenost, že skutečně schopným jedincům, i když toho mají 10x více na práci než ostatní, není zatěžko zareagovat. 

Domlouváme si předběžně schůzku na podzim, lékař má mnoho pacientů v zahraničí, které musí přes léto navštívit, takže má před sebou takové každoroční evropské turné. Na podzim nějak setkání nestíháme, začátkem roku 2020 vypuká koronavirové šílenství, a tak se nakonec vidíme až v květnu 2020, tedy téměř rok po vydání onoho Reflexu.

Fytoterapie jako podpůrná léčba při nejrůznějších diagnózách

Hned na úvodní schůzce se dozvídám, že fytoterapií se pan doktor zabývá 23 let, již od roku 1997. Jeho případy o prodloužení života pacienta s jaterní cirhózou nebo těmi nejagresivnějšími nádory trávicího traktu působí jako zázrak. Zázrak, kterému se opravdu zdráhám uvěřit. Asi je to vidět, protože panu doktorovi zrovna volá jeden z pacientů, tentokrát s výrazným zlepšením stavu u chronického močového infektu, tak mně jej hned předává, abych si s ním popovídala. Následně volá další pacientce, tentokrát s rozpuštěnými žlučníkovými kameny. Paní je navíc lékařka.

Poté, co na něj stále zírám jak ze stromu spadlá vrána, se rozhodne domluvit mi schůzku se synem jednoho pacienta. Pana s jaterní cirhózou v pokročilém stadiu, kterému lékaři dávali maximálně rok života, možná ani to ne. Poté, co se rodina obrátila na dr. Landu a tatínkovi začala vařit dva jím naordinované čaje, stav pacienta se radikálně zlepšil, tatínek se dokonce z pracovní neschopnosti vrátil do pracovního procesu a žije tady spokojeně a aktivně více než 2 roky, dokonce začal sportovat. Právě tento příběh a příběh paní doktorky s cholecystolithiázou (žlučníkovými kameny) jsme vám připravili jako první dva.

Jak se vytváří fytoterapeutický recept? Na základě čeho jsou rostliny předepisovány a v jaké formě?

Po šokujícím úvodu setkání s panem doktorem jsem vůbec nevěděla, jak mám za sebou ty otázky pokládat, nejraději bych se zeptala na všechno a hned. Také jsem si celý ten proces vůbec nedokázala představit, takže některé mé dotazy musely na pana doktora působit jak od dítěte, které se právě učí první slůvka skládat do vět.

Naštěstí mě z nejistoty vyvedla hned jeho první odpověď, vysvětlující principy fytoterapie: „Poté, co pacient navštíví lékaře, lékař nebo jeho tým stanoví diagnózu a léčbu farmakologickou, mně toto pacient předloží. Zeptám se ještě na anamnézu a alergie a vypracuji podpůrný fytoterapeutický program. Hlavní slovo má vždy ošetřující lékař pacienta.“

Co je u onemocnění cílem vámi předepsaných bylinek? Ještě dodejme, že se jedná o směsi bylin určené k přípravě čajů, tedy o bylinnou čajovou léčbu.

„Fytoterapie má za úkol pacientovi prodloužit a zkvalitnit život, zvýšit léčebný efekt standardní léčby.“

Ale vždyť vy jste ty pacienty přece vyléčil, když lékař na kontrole nádor nenašel, metastázy také ne.

„POZOR, pacienti se kombinací standardní léčby a fytoterapie dostali u nádorových onemocnění do remise, bezpříznakové fáze daného onemocnění. Jaterní cirhózu nevyléčím, je nevyléčitelná, pouze pacientovi zkvalitním a prodloužím fytoterapií v kombinaci s normální léčbou život.“

Je fytoterapeutická léčba pouze podpůrného charakteru nebo se může jednat i o léčbu jedinou, tedy alternativní?

„Primárně se zabývám podpůrnou léčbou, která má skutečně za úkol zkvalitnění a prodloužení života. Ale například u chronických onemocnění močových cest, u recidivujících infekcí jsou možné postupy dva. U prvního pacient bere opakovaně antibiotika, někdy i 5 až 6x ročně, které mu pomohou pouze částečně a na krátkou dobu. Současně užívá fytoterapii, která podporuje, zvyšuje efektivitu antibiotické léčby, např.  Eleuterococcus senticosus.“ Česky je to eleuterokokus trnitý, slovenský název je kupodivu výstižnější – všehojovec štetinatý. Mimochodem velmi zajímavá rostlina. Nejen, že zvyšuje odolnost těla proti infekcím, stimuluje imunitní systém, ale i zpomaluje rozvoj a metastázování některých nádorů, má také detoxikační působení např. u alkoholu. Nesmí se však používat u akutních infekcí (zdroj: Karol Mika, Fytoterapie perem lékaře). Na tomto příkladu krásně vidíte, že předepisování rostlin, zvláště pak nejrůznější kombinace, kdy jich v čaji může být užito i přes deset, musí být váženo doslova na lékárnických vahách a člověk, který to úspěšně dokáže, je hoden označení génia.

„Nebo je u chronických močových infekcí možná druhá varianta, kdy pacient už antibiotikům nevěří, někteří je brali 10x i více, měla u nich dočasný a krátkodobý efekt a nemoc se pořád vracela, tak antibiotika odmítají již dále užívat. Tam fytoterapie nastupuje jako základní, tedy alternativní (jiná) léčba. Kombinují se ale úplně jiné bylinky. Jedná se o jiný přístup, kdy se podávají látky s fytoncidy, rostlinnými antibiotiky, které snižují přilnavost patogenů na sliznici močových cest. Velice módní je teď brusinka.“

Zásady podpůrné léčby bylinami u nádorů aneb co je fytofarmakoterapie

„To, co jde např. u infekcí močových cest, použít byliny jako základní léčbu, nelze ale použít jinde. Např. u nádorů bych nikdy nedoporučoval svěřit se pouze do rukou alternativní medicíny.“ Za 23 let, kdy se pan doktor profesně denodenně zabývá pouze fytoterapií, se mu osvědčily kombinace onkologické léčby (ať již chemo-, imuno-, radioterapie nebo biologické léčby) a fytoterapie.

Stejně jako u léčby jiných onemocnění, u nádorů platí dvojnásob, že by měl fytoterapeut znát detailně léčbu pacienta a co která léčiva v organizmu dělají, jaký je jejich metabolizmus, s jakými rostlinnými látkami je jejich podávání neslučitelné. „U biologické léčby by se neměla používat třezalka, která ovlivňuje metabolizmus inhibitorů proteáz. Může tak dojít ke snížení efektu biologické léčby. Každé cytostatikum má v těle nějaký poločas rozpadu. Podám-li bylinu, která urychlí odbourávání léku, snížím efektivitu léku. Když předepisuji byliny u mozkových nádorů, musím přemýšlet nad tím, aby účinné látky těchto bylin procházely hematoencefalickou bariérou.

Zkrátka u většiny onemocnění se jedná o komplexní fytofarmakoterapii = kombinaci standardní léčby a podpůrné bylinami.

U některých onemocnění se samozřejmě fytoterapie nedá využít vůbec. Náhlou příhodu břišní určitě nebudu léčit jitrocelovým čajem, tam může účinně zasáhnout pouze chirurg.“

Mohou se byliny podávat během onkologické léčby?

„Byliny se nevysazují v cyklech onkologické léčby, naopak mohou zlepšit její snášenlivost. Smysl má jejich podávání pouze tehdy, pokud pacient netrpí nevolností a bylinné čaje nevyzvrací.“ 

Fytoterapie včera a dnes, z rukou lékaře vs. laika (Marie Treben, TCM – tradiční čínská medicína a další)

Dnes se veškeří bylinkáři směšují do jednoho pytle, nehledě na to, že z výše popsaného vidíte, že pan doktor Landa provozuje fytoterapii úplně na jiné úrovni, s obrovskou znalostí funkčnosti lidského těla i látek, které mu jsou v nemoci podávány. Jak se staví ke svým předchůdcům nebo jiným principům?

„Marie Treben udělala obrovský kus pro bylinkářství, zpopularizovala je. Ale samozřejmě měla k němu laický přístup. Dnes se spíš setkávám s tím, že když se řekne fytoterapie, každý si pod ní představí TCM (tradiční čínskou medicínu). POZOR! Tradiční čínská medicína je produkt 20. století, byla uměle vytvořena před nějakými 70 lety za Mao Ce-tunga, i když vycházela ze starých receptur čínských lékařů. TCM aplikuje byliny jinak, než se děje v evropském přístupu, jehož jsem zastáncem. V evropském přístupu zjišťujeme původ nemoci, jaká účinná látka na ni působí a bylinami podpoříme efektivitu účinné látky. U TCM jsou syndromy a živly a čínského lékaře zajímá okamžitý stav pacienta, podle kterého nasadí byliny. Někdy pomohou, ale např. právě u chronických infekcí močových cest jsem nikdy neviděl efekt TCM. Tam k úspěchu potřebuji vyšetřit moč na kultivaci, sediment, jaký patogen tam vězí, zda zmutovaná E. coli nebo jiný, a podle něj připravím bylinnou terapii. Každý patogen má jiný charakter, účinkují na něj jiné byliny s jinými fytoncidy, rostlinnými antibiotiky.“

A co pan Mikolášek, jaký na něj máte názor, pane doktore?

„Pan Mikolášek se stal legendou, protože něco uměl. Kdyby nic neuměl, není legenda. Stanovoval diagnózu z moče. A jak známo, každá nemoc ovlivní metabolizmus, a tím pádem ta moč vypadá v nemoci trochu jinak než u zdravého člověka.“

Pak doktor má pravdu, připojuji na ukázku fotografii tří močí, kdy ta vlevo je normální, uprostřed zbarvená bilirubinem u jaterních chorob a vpravo urobilinogenem do červena při hemolýze (rozkladu červených krvinek) a horečnatých stavech. Převzato z knihy Jaterní onemocnění: Od podezření k diagnóze od paní profesorky Marie Brodanové a pana profesora Zdeňka Marečka, kterou jsem v 90. letech editovala.

Léčba je individuálně navrhovaná pro každého jednotlivého pacienta s jeho specifickým onemocněním

Ještě mě zajímalo, zda je možné mít u jednotlivých diagnóz šablony, tedy to, co vymyslel pan doktor pro jednoho pacienta, by fungovalo u jiného. „Rámcové šablony je možné u některých diagnóz mít, ale ne u všech.“

Co na fytoterapii říkají lékaři základního onemocnění pacienta?

Dostali jsme se k nejožehavější otázce. Co na fytoterapii říkají lékaři, kteří pacienty léčí. Na otázku, co přesvědčí odbornou veřejnost a s kým spolupracuje, pan doktor bez váhání odpovídá, že: „Odbornou veřejnost přesvědčuji svými výsledky. Ti chytří, kteří se problematikou zabývají, znali prognózu onemocnění a viděli, že po přidání fytoterapie došlo ke zlepšení, mají o spolupráci zájem. Vidí, že s fytoterapií je větší šance na úspěch.“ Pan doktor spolupracuje s takovými lékařskými kapacitami, jako jsou pan prof. MUDr. Julius Špičák, CSc., přednosta Kliniky hepatogastroenterologie z pražského IKEMu a pan prof. MUDr. Michálek, Ph.D., vedoucí brněnské kliniky Cellthera.

Stává se, že pacienti pijí čaje bez vědomí lékaře? Jak se k tomu stavěli, když se o fytoterapii dozvěděli?

„Ve většině případů mě oslovili přímo pacienti nebo jejich příbuzní bez vědomí lékaře. Když si onkolog všiml, že najednou pacient snáší chemoterapii lépe, příbuzní přiznali, že pije čaje. Lékař, který viděl, že čaje pacientovi pomáhají, mu v jejich pití nebránil. Byliny jsou navíc volně prodejné, pacient si je může koupit sám, a proto by mu měl být lékař schopen říci, jakou bylinu k léčbě užívat ve formě čajů může a jakou ne. Bylo by asi úsměvné, pokud by lékař u generalizovaného karcinomu slinivky břišní cokoliv zakazoval. To rozumný lékař skutečně neudělá.

Větších úspěchů dosahuji v Itálii a Švýcarsku, kde lékaři většinou nemají předsudky vůči fytoterapii. Nevadí jim, naopak, když vidí, že na pacienta působí pozitivně, podpoří ji. To v Česku není běžné.“

Tohle jsem, bohužel, zažila na vlastní kůži při lobování za fytoterapii u mně blízké mladé slečny s generalizovaným onkologickým onemocněním s metastázami. Lékařka měla k podpůrné léčbě zcela odmítavý postoj i přes skutečnost, že pacientku klasická léčba nemohla zachránit. Jako důvod odmítnutí fytoterapie uvedla, že není součástí léčebných guidelines (stanovených postupů) u daného onemocnění.

Pane doktore, kdybyste měl na pomyslnou Archu vybrat jednu jedinou rostlinu, jaká by to byla?

„Řepík.“

Co dělá?

„Všechno! Řepík a bezinku, to bych váhal, asi spíše ten řepík, ale bezinka mu dýchá na záda.“

A zhruba s kolika rostlinami pracujete?

Nejčastěji používám 200 až 300 rostlin, léčivých rostlin jsou tisíce, v oficiálním registru jich je asi 6000. Číslo se mění každý rok.

Jakou roli u fytoterapie hraje víra?

V tom se s panem doktorem Landou rozcházíme. Zatímco si myslím, že se lidé k panu doktoru Landovi obracejí jako k poslední záchraně s obrovskou vírou, tak pan doktor kontruje: „To se musíte zeptat těch lidí, co je k tomu vede mě oslovit. Já jsem u každého případu pouze dělal svou práci, kdy jsem použil účinné látky v bylinách, které lidem s daným onemocněním pomůžou. S vyléčením pomocí placebo efektu jsem se ještě nesetkal. Ať mi někdo ukáže generalizovaný adenokarcinom slinivky břišní vyléčený placebo efektem. Pro mě platí, že buď ta bylina má účinné látky a pomáhá, nebo nemá.“ Je pravda, že hned u prvního případu, který vám představíme, případu fytoterapie podávané jako podpůrné léčby u jaterní cirhózy uvidíte, že placebo efekt byl v tomto případě zcela vyloučen. Mou víru ještě pan doktor usměrní bonmotem: „Chytrost nejsou žádné čáry. V 19. století, když zemřela rodička, a byla jich tehdy třetina, tak ti méně osvícení přicházeli s tím, že je to trest boží apod., zatímco doktor Semmelweis pronesl doporučení, aby si medici a lékaři dezinfikovali před přechodem z pitevny do jiných částí nemocnic ruce v chloraminu a problém streptokokové horečky omladnic byl vyřešen.“ No, tak jednoduché, jak to prezentuje pan doktor, to věru nebylo. Ve Vídni nápad maďarského profesora odmítli, a to i přesto, že po přechodném zavedení došlo k poklesu onemocnění u rodiček. Praktikoval jej až v Pešti, ale do své smrti, bohužel, nedosáhl všeobecného přijetí. K tomu došlo až o dekádu později po objevu původce infekce Luisem Pasteurem.

Musí pacient dodržet vámi předepsané dávkování, aby léčba byla účinná?

„Dávkování je individuální, některé rostliny jsou aromatické a nemusí se dobře snášet u problémů se žaludkem. Proto by pacient měl užít takové množství, při kterém si zachová žaludeční komfort.

Každý máme nějakou kombinaci chorob a nesnášenlivostí. Je to jako s kávou, jeden bude trpět již po první žaludečními křečemi a jiný jich vypije 10 a nic mu to neudělá.“

Čaje jsou pro pacienta rituálem pozitivně působícím na psychiku, lepší výsledky jsou s podporou ošetřujícího lékaře

Také si myslím, že roli hraje i hydratace organizmu díky čajům a aktivní přístup k léčbě, když si je sám nemocný vaří, nebo je pije, což pan doktor odsouhlasí pouze částečně: „Hydratace hraje roli, ale ještě nevyřešila karcinom slinivky. U takových diagnóz bojujeme o prodloužení a zkvalitnění života. 

A ano, pacient má rituál. Než by myslel na to, jak je nemocný a že umře, je lepší, když si uvaří čaj. Je to opravdu dobré na jeho psychiku.“

Fytoterapie patří do rukou lékaře

V knihách o fytoterapii se i před rokem 89 psalo, že: „Užití léčivých rostlin a dávky přírodních léčiv může po diagnóze určit jen lékař. Léčení vážných onemocnění bez odborné diagnózy a bez lékařského sledování léčebného procesu je nejen nemyslitelné, ale i nebezpečné.“

Je to ten důvod, proč i vy tvrdíte, že fytoterapie patří do rukou lékaře?

„To je Korbelář.“ Potvrzuji, jsou to Korbelářovy Naše rostliny v lékařství, které jsem hojně citovala ve své středoškolské odborné práci o bylinách. „Ano, fytoterapie patří do rukou lékaře, protože se minimalizuje riziko, že pacient bude poškozen. Nelze 100% nic vyloučit, ale snížit pravděpodobnost ano. Např. v Itálii se zabývají lékaři fytoterapií v rámci postgraduálního studia a jejich vzdělání a vědomosti snižují pravděpodobnost poškození pacienta. U onkologických pacientů, když použiji byliny, musím přesně vědět, nejen co ta bylina dělá, ale také, co je to za typ nádoru, co za cytostatika se k jeho léčbě používají, co je to biologická léčba, jak funguje, stejně tak imunoterapie, dále jak působí záření, co jsou to postradiační změny apod.

A v té Itálii fytoterapii doporučuje lékař?

„Ne, pacient si o ni musí říct, ale má tu možnost.“

Po předložení důkazů fytoterapii začínají věřit i „nevěřící Tomášové“

Když jsem přišla s tématem fytoterapie domů, manžel prohlásil, že na uvěření v zázraky je už asi příliš starý. Po dodání zdravotnické dokumentace nejprve zkoumal, zda ty zprávy s razítky nemocničních lékařů nejsou náhodou velmi zdařilá fotomontáž. Myslím ty, kde je v první zprávě u pacienta popsán karcinom pankreatu (rakovina slinivky břišní) s metastázami (druhotnými ložisky) v játrech, a za necelého ¾ roku již lékař dle další zprávy nic z toho nemohl na ultrazvuku najít. Po 2 měsících, kdy jsem o tématu nepřestala doma hovořit a přinášet další a další důkazy, na zázraky přírody začal věřit i můj těžce racionální, EBM orientovaný manžel (Evidence Based Medicine – medicína založená na důkazech). 

A na závěr ještě jeden mezinárodní úspěch pana doktora Landy

Bylinná ústní voda Dr. Landy získala na Světovém kongresu integrované medicíny v rakouském Wolfsbergu v srpnu 2008 zlatou medaili za nejlepší dentální produkt roku 2008 v oblasti celostní medicíny. Odborná porota Světového kongresu integrované medicíny udělila tuto zlatou medaili na základě vynikajících výsledků dosažených při léčbě a prevenci zánětu dásní a parodontózy.

Milí čtenáři, i když vás teď nevidím, myslím, že na tento úvod o panu doktoru Landovi a jeho výsledcích zíráte stejně jako dříve já, můj manžel a další, co se seznámili s úspěchy jeho fytoterapie, podpůrné a doplňkové léčby u nejrůznějších nemocí.

Je to napínavé? Teprve bude. :-) A to, když prokliknete dále ke skutečným kazuistikám konkrétních pacientů s konkrétními onemocněními.

Spolu s Vámi se na ně těší

Vaše

Jana Martincová

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

K bylinkám jsem měla velmi srdečný vztah odjakživa. Již v době mého dětství, kdykoliv byste přišli k nám domů, vybrali byste si z několika bylinných čajů nebo velmi kvalitního černého. Tuto tradici jsem uchovala dodnes.

Se smutkem v duši oznamujeme všem kolegům i pacientům pana doktora, že nás náhle opustil 12. července 2023 ve věku nedožitých 68 let.

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace