Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Víte, že se můžete nechat vyšetřit jako samoplátce bez doporučení lékaře?

Výsledek laboratorního vyšetření lékaři poskytuje důležitou informaci o zdravotním stavu pacienta. Každé vyšetření začíná odběrem vzorku krve či moči, z něhož se následně provádí rozbor v laboratoři. Vyšetření provádí lékař buď v rámci preventivní péče, nebo v případě podezření na onemocnění pacienta. Výsledky z laboratorního rozboru lékaři mohou pomoci spolehlivě určit diagnózu a předepsat vhodnou léčbu.

Co se nejčastěji vyšetřuje u dospělého jako samoplátce?

Běžně:

Mezi nejčastěji prováděné laboratorní testy u dospělých osob za přímou úhradu v naší laboratoři patří základní biochemické a hematologické vyšetření. Jedná se vyšetření jaterních testů (bilirubin, ALT, AST, GGT, ALP), iontů (Na, K, Cl, Ca), glukosy a lipidového spektra (celkový cholesterol, LDL cholesterol, HDL cholesterol, triglyceridy), štítné žlázy (TSH, FT4), krevního obrazu základního nebo s diferenciálním rozpočtem leukocytů (KO, KO+diff), vyšetření krevní skupiny (KS), vyšetření C-reaktivního proteinu (CRP) a vyšetření moče chemicky + sediment (MS).

U žen ve fertilním věku: 

Mezi častý požadavek žen - samoplátkyň patří vyšetření HCG pro potvrzení těhotenství. 

V létě:

V letním období jsou časté požadavky na vyšetření boreliózy u osob, které měli přisáté klíště. 

Nově:

V neposlední řadě na základě informací ze sdělovacích prostředků byl v nedávné době enormní zájem o vyšetření spalniček

Zájem je i o vyšetření infekčních markerů – HIV, Syfilis a požadavek na screening drog v moči.

Jaké jsou důvody? Proč pacienti přichází k vám do laboratoří, když je vyšetření u lékaře zdarma? 

Placené laboratorní vyšetření umožňuje pacientům nechat si vyšetřit různé diagnostické testy kdykoliv bez doporučení lékaře. Lidé se častěji setkávají s tím, že jim jejich ošetřující lékař některá vyšetření prostě nemůže udělat s tím, že jsou z jeho pohledu nepotřebná nebo neekonomická. Některá vyšetření by totiž bylo účelné dělat častěji, než dovoluje úhradový systém pojišťoven. Důvodem může být i nepřítomnost lékaře v ordinaci. Lidé často trpí úzkostmi ohledně svého zdraví a laboratorní výsledky jim poskytnou informaci, že jsou v pořádku, nebo se laboratorně zlepšili. Např. že v případě úpravy diety došlo ke snížení cholesterolu, úpravě jaterních testů apod.

Důvodem příchodu samoplátce může být i požadavek budoucího zaměstnavatele na vyšetření určitých parametrů, zjištění stavu zdraví a schopnosti nastoupit do nového zaměstnání. 

Zájem lidí o laboratorní vyšetření ve velké míře ovlivňuje internet a reklama ve sdělovacích prostředcích. Lidé si dnes mohou na internetu najít velké množství informací, které ovšem nemusí být vždy pravdivé. Často narážejí na informace o vyšetřeních, při onemocnění, na které u sebe mají podezření a logicky se také chtějí nechat vyšetřit. 

Jak se k vám člověk na vyšetření dostane? Jak vás najde?

Člověk, který má zájem o vyšetření jako samoplátce stačí si otevřít vyhledávač a zadat např. vyšetření laboratoř samoplátce Brno.

Je nutné se na vyšetření objednat?

Na odběr se není třeba dopředu objednávat. Důležité je přijít na lačno a ráno před odběrem dodržet dostatečný pitný režim (voda, neslazený čaj). Odběr provádí zaškolená odběrová sestra nebo zaškolená laborantka přímo ze žíly v loketní jamce horní končetiny, případně provede odběr krve z drobné cévy prstu.

Co k vyšetření potřebuji? Je nutné mít žádanku? Jaký je postup?

K vyšetření je potřeba doklad totožnosti se jménem, rodné číslo nebo alespoň datum narození samoplátce. Vyšetření lze provést i zcela anonymně bez udání jména. 

1. Žádanku k laboratornímu vyšetření obdržíte přímo v laboratoři, kde se s pracovníkem laboratoře domluvíte, jaká vyšetření chcete provést. 

2. Cenu za vyšetření zde přímo uhradíte.

3. domluvíte se na způsobu sdělení výsledků, zda telefonicky, poštou nebo e-mailem a po té odcházíte do odběrové místnosti na samotný odběr krve. 

4. Žádanku můžete obdržet rovněž u odběrové sestry, která následně provede odběr, pošle Vás i se žádankou k úhradě vyšetření do laboratoře. Žádanku lze vytisknout i na našich webových stránkách, požadovaná vyšetření si tak můžete vyplnit sami v klidu domova.

Kolik které z nejčastějších vyšetření stojí? Kdy a jak se hradí?

Platba za požadované vyšetření se řídí dle aktuálního ceníku vyvěšeného na našich webových stránkách http://www.labmed.cz/ a úhrada probíhá hotově přímo v laboratoři.

K ceně vyšetření je nutno přičíst cenu za odběr krve (venózní x kapilární) a její separaci na sérum, z něhož se většina testů provádí.

Ukázka ceníku pro samoplátce:

Odběry: 

a) odběr ze žíly – 37 Kč

b) kapilární odběr z prstu – 30 Kč

c) odběr ze žíly u dítěte do 10 let 66 Kč

- Příjem vzorku a separace séra: 17 Kč

- Jaterní testy:

 • Bilirubin: 16 Kč
 • ALT: 18 Kč
 • AST: 18 Kč
 • GMT (GGT): 21 Kč
 • ALP: 18 Kč

- Ionty 

 • Na: 20 Kč 
 • K: 22 Kč 
 • Cl: 15 Kč
 • Ca: 19 Kč

- Glukosa a lipidové spektrum 

 • Glukosa: 15 Kč
 • celkový cholesterol: 23 Kč
 • LDL cholesterol: 60 Kč 
 • HDL cholesterol: 50 Kč
 • Triglyceridy: 28 Kč

- Štítná žláza 

 • TSH: 176 Kč
 • FT4: 183 Kč

- Vyšetření CRP: 149 Kč

- Krevní obraz základní 26 Kč, krevní obraz s diferenciálním rozpočtem leukocytů 65 Kč

- Vyšetření krevní skupiny 163 Kč

- Vyšetření moče chemicky + sediment 37 Kč

- Vyšetření HCG 189 Kč

- Borrelióza 

 • BOR ELISA IgG, IgM: 754 (celkem 3 druhy: 3x754 = 2 262 Kč)
 • BOR metodou WB IgG, IgM: 960 Kč

- Spalničky (morbilli) IgG, IgM: 754 Kč

- Infekce HIV: 347 Kč

-Syphilis: 429 Kč

- Drogy v moči: 200 Kč

Kdy obdržím výsledky? Jak se sdělují?

Výsledky základních laboratorních vyšetření jsou hotové do následujícího pracovního dne

Lze si je vyzvednout:

 • osobně přímo v laboratoři po předložení dokladu totožnosti,
 • telefonicky 
 • nebo je možnost zaslat výsledek elektronicky na email.

Co když jsou výsledky pozitivní, kam se má samoplátce obrátit?

Pokud jsou výsledky mimo mez normy, samoplátci sdělíme, aby se obrátil na ošetřujícího lékaře

Autor: Mgr. Petra Blažková – odborný pracovník zdravotnické laboratoře 
 
Lab Med spol. s r.o.
U Pošty 402/14
Starý Lískovec, 625 00 Brno
tel. laboratoř: 547 218 006
tel. kancelář: 547 218 005

 

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

Zatímco evropské státy zavádějí karanténu a zavírají hranice (navzdory kritice EU, naštěstí :-)), Boris Johnson zvolil zprvu trochu odlišnou strategii.

To, že 2x ročně chodíme na prevenci k zubaři, lépe stomatologovi a 1x ročně bychom měly my ženy zajít na gynekologii, je již zřejmě všeobecně známo. Také, že tyto prohlídky hradí zdravotní pojišťovna, pokud s ní lékaři mají podepsanou smlouvu, čili za ně nic neplatíme, asi také každý ví. Víte však, že můžete být nezávisle na věku 1x za 2 roky preventivně vyšetřeni včetně odběrů podle věku u praktického lékaře? Aniž byste měli jakýkoliv problém?

Víte, že 1. 1. 2018 oslaví Babyonline.cz 11. výročí?

Čeká vás v dohledné době očkování proti tetanu? Nevíte? Prý že to ví lékař a dá vám vědět? Tak to vás vyvedeme z omylu. Praktický lékař vám vědět dát nemusí. A víte, že máte jinou možnost než klasickou vakcínu proti tetanu plně hrazenou pojišťovnou?

Vezměme to postupně.

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace