To, že 2x ročně chodíme na prevenci k zubaři, lépe stomatologovi a 1x ročně bychom měly my ženy zajít na gynekologii, je již zřejmě všeobecně známo. Také, že tyto prohlídky hradí zdravotní pojišťovna, pokud s ní lékaři mají podepsanou smlouvu, čili za ně nic neplatíme, asi také každý ví. Víte však, že můžete být nezávisle na věku 1x za 2 roky preventivně vyšetřeni včetně odběrů podle věku u praktického lékaře? Aniž byste měli jakýkoliv problém?
Preventivní prohlídky u praktického lékaře – co obsahuje preventivní prohlídka dle věku
Jak to tedy s tou preventivní prohlídkou je? Skutečně můžete praktického lékaře požádat jednou za 2 roky o kompletní preventivní vyšetření. Samozřejmě, když máte problémy, jděte k lékaři okamžitě.
Náplní preventivní prohlídky je klinické vyšetření pohledem, pohmatem, poklepem a poslechem, tedy:
- Lékař se na vás podívá, zda se mu něco nezdá, zaměří se tak na kůži, sliznice, na jazyk, podívá do krku.
- Prohmatá důležité oblasti, např. hlavní skupiny uzlin a štítnou žlázu, poklepem a pohmatem zjistí případnou bolestivost v oblasti hlavy.
- Poklepem a poslechem vyšetří srdce a plíce, spočítá tep a změří tlak.
- Prohmatá břicho.
- Poklepem v bederní oblasti vyzkouší bolestivost ledvin.
- Zjistí stav žil a tepen na dolních končetinách.
- Orientačně zhodnotí stav páteře a zádového svalstva.
- Orientačně vyšetří zrak a sluch.
- Dokumentuje tělesnou váhu a výšku.
- Následně provede onkologickou prevenci – vyšetření konečníku, ženy poučí o samovyšetřování prsů a může varlat.
- Provede vyšetření moče a eventuálně dle věku krevní rozbor.
S přibývajícím věkem se rozšiřuje spektrum vyšetření na preventivní prohlídce
- Od 40 let věku se provádí ve 4letých intervalech EKG, buď má EKG přímo praktický lékař v ordinaci nebo vás odešle k internistovi. Tam, kde natočí EKG přímo praktický lékař, odešle vás ke kardiologovi pouze v případě, pokud najde na EKG křivce nějakou patologii-problém. Kardiolog vás vyšetří a rozhodne, zda vás bude léčit přímo on, nebo vás s doporučením léčby a kontrol vrátí zpět vašemu praktickému lékaři.
- V 18 až 19 letech při přechodu od dětského lékaře, ale také ve 30, 40, 50 letech a po 10 letech dále probíhá z krve zjištění hodnot cholesterolu a triglyceridů. Objeví-li u vás lékař vyšší hodnoty, kontroluje je častěji – to již nespadá do prevence, současně je započata léčba, a to v první fázi režimovými opatřeními, jako jsou dieta a pohyb, až poté dojde k nasazení léků. Ke specialistovi-internistovi vás praktický lékař odešle až při velmi vysokých hodnotách lipidů-tuků v krvi, které vyžadují speciální léky nebo jejich kombinace, také v případech, kdy je silná rodinná zátěž v anamnéze s infarkty srdce a mozkovými příhodami u přímých příbuzných v mladším věku, vždy záleží na konkrétním případu a také dostupnosti specializovaného pracoviště.
- V 18 až v 19 letech při přechodu od dětského lékaře, ale také ve 30, 40 a po 40 každé dva roky máte nárok na vyšetření glykemie – cukru v krvi, který se u vyšších hodnot také vyšetřuje častěji a začne se léčit nejdříve režimovými opatřeními (dieta, redukce váhy, dostatek pohybu). Léčbu léky nasazuje a monitoruje u diabetu-cukrovky 2. typu buď sám praktický lékař nebo vás odešle k diabetologovi, opět záleží na konkrétní situaci a výsledcích.
- Od 45 let by u žen mělo být každé 2 roky provedeno mamografické vyšetření, k němu vás odešle praktický lékař či gynekolog.
- U mužů od 50 let se zjišťuje tzv. PSA (specifický prostatický antigen) – faktor objevující se u rakoviny prostaty
- U pacientů trpících diabetem, hypertenzí nebo kardiovaskulárními onemocněními se vyšetřuje sérový kreatinin, který naznačí, jak jsou na tom ledviny, zda neselhává jejich funkce.
- Od 50 do 54 let je vhodné každý rok vyšetřit stolici na přítomnost krve (může to prokázat podezření na zhoubné nádorové onemocnění střeva, rakovinu – ale pozor výsledek může být jak falešně negativní – některé nádory nekrvácí, tak falešně pozitivní – u hemorrhoidů, trhlin a nezhoubných nádorů). Každopádně vždy při pozitivním nálezu by měla k upřesnění diagnózy následovat kolonoskopie. Mezi 50. a 54. rokem je totiž největší záchyt tohoto onemocnění! Lidé starší 55 let mohou buď pokračovat v pravidelných testech okultního (skrytého) krvácení ve stolici 1x za 2 roky nebo se mohou rozhodnout pro přesnější metodu, a to pro primární screeningovou kolonoskopii, která se při negativním nálezu opakuje 1x za 10 let. V rodinách, kde se onemocnění vyskytuje v přímé linii se provádí přímo kolonoskopie, a to většinou v intervalu každých 5 let nebo dle doporučení specialisty, který vyšetření provádí.
Test na krev ve stolici
V ordinaci vám lékař předá zkumavku s tyčinkou – může vypadat různě, kterou naberete stolici - zapíchnete do stolice na třech místech a přinesete zpět do ordinace, kde vám lékař do 2 minut sdělí výsledek. Lidé mladší 50 let si jej mohou koupit zhruba v ceně od 150 Kč.
![]() |
![]() |
![]() |
Fotografie 1-3: Test na skryté krvácení ve stolici. Skládá se ze zkumavky uvnitř s tyčinkou, která se zapíchne do 3 různých míst ve stolici. Na poslední fotce je lékařkou vyhodnocený test jako negativní, v případě pozitivního by se objevily 2 čárky.
Jsem žena po 40. Kam mám chodit na vyšetření a na jaká?
- Pravidelně chodím 1x ročně na gynekologii, při potížích ihned.
- Pravidelně chodím 1-2x ročně k zubaři, při potížích ihned.
- Nechám se jednou za 2 roky preventivně vyšetřit praktickým lékařem, který mně provede kontrolu tlaku-pulsu, moče, odběr krve na cukr a tuky, je mi natočeno EKG a další dříve zmíněná vyšetření.
- Je již v tomto věku žádoucí provedení vyšetření prsou (stačí ještě ultrazvuk, příp. mamografie), které si mohu nechat jako samoplátce uhradit na každém mamologickém pracovišti (některé pojišťovny vám toto vyšetření následně proplatí).
- Rovněž si mohu jako samoplátce nechat udělat test na skryté krvácení ve stolici u svého praktického lékaře.
Jsem muž po 50. Kam mám chodit na vyšetření a na jaká?
- Pravidelně chodím 1-2x ročně k zubaři, při potížích ihned.
- Nechám se jednou za 2 roky preventivně vyšetřit praktickým lékařem: klinické vyšetření včetně tlaku a pulsu, EKG, odběr krve a moči, zjištění hodnoty cukru, tuku a PSA (prostata) v krvi, dále test na skryté krvácení ve stolici či rovnou provedení screeningové koloskopie na specializovaném pracovišti.
Co jsou vyšetření kompletního zdravotního stavu nejčastěji v soukromých centrech za úhradu?
Existuje i možnost nechat si udělat kompletní rozšířené vyšetření svého zdravotního stavu za přímou úhradu pacientem v soukromých centrech. Někomu to může, a to vzhledem k možnosti prodělat toto vyšetření zdarma u lékaře, který dlouhodobě sleduje můj zdravotní stav, připadat zbytečné. Ale tato možnost tu je, kdy soukromé centrum je schopné provést podrobnější vyšetření jako např. ultrazvuk karotid, břicha, ergometrii – šlapání na kole, odběr nádorových markerů/ukazatelů (tumor markery), což u praktického lékaře v rámci preventivních prohlídek zdravých osob nelze, pojišťovna to nehradí.
Autorka: MUDr. Jarmila Halová, MUDr. Jana Martincová