Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Preventivní prohlídky – na co mám nárok a v jakém věku?

To, že 2x ročně chodíme na prevenci k zubaři, lépe stomatologovi a 1x ročně bychom měly my ženy zajít na gynekologii, je již zřejmě všeobecně známo. Také, že tyto prohlídky hradí zdravotní pojišťovna, pokud s ní lékaři mají podepsanou smlouvu, čili za ně nic neplatíme, asi také každý ví. Víte však, že můžete být nezávisle na věku 1x za 2 roky preventivně vyšetřeni včetně odběrů podle věku u praktického lékaře? Aniž byste měli jakýkoliv problém?

Preventivní prohlídky u praktického lékaře – co obsahuje preventivní prohlídka dle věku

Jak to tedy s tou preventivní prohlídkou je? Skutečně můžete praktického lékaře požádat jednou za 2 roky o kompletní preventivní vyšetření. Samozřejmě, když máte problémy, jděte k lékaři okamžitě.

Náplní preventivní prohlídky je klinické vyšetření pohledem, pohmatem, poklepem a poslechem, tedy:

  • Lékař se na vás podívá, zda se mu něco nezdá, zaměří se tak na kůži, sliznice, na jazyk, podívá do krku.
  • Prohmatá důležité oblasti, např. hlavní skupiny uzlin a štítnou žlázu, poklepem a pohmatem zjistí případnou bolestivost v oblasti hlavy.
  • Poklepem a poslechem vyšetří srdce a plíce, spočítá tep a změří tlak.
  • Prohmatá břicho.
  • Poklepem v bederní oblasti vyzkouší bolestivost ledvin.
  • Zjistí stav žil a tepen na dolních končetinách.
  • Orientačně zhodnotí stav páteře a zádového svalstva.
  • Orientačně vyšetří zrak a sluch.
  • Dokumentuje tělesnou váhu a výšku.
  • Následně provede onkologickou prevenci – vyšetření konečníku, ženy poučí o samovyšetřování prsů a může varlat.
  • Provede vyšetření moče a eventuálně dle věku krevní rozbor.

S přibývajícím věkem se rozšiřuje spektrum vyšetření na preventivní prohlídce

- Od 40 let věku se provádí ve 4letých intervalech EKG, buď má EKG přímo praktický lékař v ordinaci nebo vás odešle k internistovi. Tam, kde natočí EKG přímo praktický lékař, odešle vás ke kardiologovi pouze v případě, pokud najde na EKG křivce nějakou patologii-problém. Kardiolog vás vyšetří a rozhodne, zda vás bude léčit přímo on, nebo vás s doporučením léčby a kontrol vrátí zpět vašemu praktickému lékaři.

- V 18 až 19 letech při přechodu od dětského lékaře, ale také ve 30, 40, 50 letech a po 10 letech dále probíhá z krve zjištění hodnot cholesterolu a triglyceridů.  Objeví-li u vás lékař vyšší hodnoty, kontroluje je častěji – to již nespadá do prevence, současně je započata léčba, a to v první fázi režimovými opatřeními, jako jsou dieta a pohyb, až poté dojde k nasazení léků. Ke specialistovi-internistovi vás praktický lékař odešle až při velmi vysokých hodnotách lipidů-tuků v krvi, které vyžadují speciální léky nebo jejich kombinace, také v případech, kdy je silná rodinná zátěž v anamnéze s infarkty srdce a mozkovými příhodami u přímých příbuzných v mladším věku, vždy záleží na konkrétním případu a také dostupnosti specializovaného pracoviště.

- V 18 až v 19 letech při přechodu od dětského lékaře, ale také ve 30, 40 a po 40 každé dva roky máte nárok na vyšetření glykemie – cukru v krvi, který se u vyšších hodnot také vyšetřuje častěji a začne se léčit nejdříve režimovými opatřeními (dieta, redukce váhy, dostatek pohybu). Léčbu léky nasazuje a monitoruje u diabetu-cukrovky 2. typu buď sám praktický lékař nebo vás odešle k diabetologovi, opět záleží na konkrétní situaci a výsledcích.

- Od 45 let by u žen mělo být každé 2 roky provedeno mamografické vyšetření, k němu vás odešle praktický lékař či gynekolog.

- U mužů od 50 let se zjišťuje tzv. PSA (specifický prostatický antigen) – faktor objevující se u rakoviny prostaty

- U pacientů trpících diabetem, hypertenzí nebo kardiovaskulárními onemocněními se vyšetřuje sérový kreatinin, který naznačí, jak jsou na tom ledviny, zda neselhává jejich funkce.

- Od 50 do 54 let je vhodné každý rok vyšetřit stolici na přítomnost krve (může to prokázat podezření na zhoubné nádorové onemocnění střeva, rakovinu – ale pozor výsledek může být jak falešně negativní – některé nádory nekrvácí, tak falešně pozitivní – u hemorrhoidů, trhlin a nezhoubných nádorů). Každopádně vždy při pozitivním nálezu by měla k upřesnění diagnózy následovat kolonoskopie. Mezi 50. a 54. rokem je totiž největší záchyt tohoto onemocnění! Lidé starší 55 let mohou buď pokračovat v pravidelných testech okultního (skrytého) krvácení ve stolici 1x za 2 roky nebo se mohou rozhodnout pro přesnější metodu, a to pro primární screeningovou kolonoskopii, která se při negativním nálezu opakuje 1x za 10 let. V rodinách, kde se onemocnění vyskytuje v přímé linii se provádí přímo kolonoskopie, a to většinou v intervalu každých 5 let nebo dle doporučení specialisty, který vyšetření provádí.

Test na krev ve stolici

V ordinaci vám lékař předá zkumavku s tyčinkou – může vypadat různě, kterou naberete stolici - zapíchnete do stolice na třech místech a přinesete zpět do ordinace, kde vám lékař do 2 minut sdělí výsledek. Lidé mladší 50 let si jej mohou koupit zhruba v ceně od 150 Kč.

Fotografie 1-3: Test na skryté krvácení ve stolici. Skládá se ze zkumavky uvnitř s tyčinkou, která se zapíchne do 3 různých míst ve stolici. Na poslední fotce je lékařkou vyhodnocený test jako negativní, v případě pozitivního by se objevily 2 čárky.

Jsem žena po 40. Kam mám chodit na vyšetření a na jaká?

  1. Pravidelně chodím 1x ročně na gynekologii, při potížích ihned.
  2. Pravidelně chodím 1-2x ročně k zubaři, při potížích ihned.
  3. Nechám se jednou za 2 roky preventivně vyšetřit praktickým lékařem, který mně provede kontrolu tlaku-pulsu, moče, odběr krve na cukr a tuky, je mi natočeno EKG a další dříve zmíněná vyšetření.
  4. Je již v tomto věku žádoucí provedení vyšetření prsou (stačí ještě ultrazvuk, příp. mamografie), které si mohu nechat jako samoplátce uhradit na každém mamologickém pracovišti (některé pojišťovny vám toto vyšetření následně proplatí).
  5. Rovněž si mohu jako samoplátce nechat udělat test na skryté krvácení ve stolici u svého praktického lékaře.

Jsem muž po 50. Kam mám chodit na vyšetření a na jaká?

  1. Pravidelně chodím 1-2x ročně k zubaři, při potížích ihned.
  2. Nechám se jednou za 2 roky preventivně vyšetřit praktickým lékařem: klinické vyšetření včetně tlaku a pulsu, EKG, odběr krve a moči, zjištění hodnoty cukru, tuku a PSA (prostata) v krvi, dále test na skryté krvácení ve stolici či rovnou provedení screeningové koloskopie na specializovaném pracovišti.

Co jsou vyšetření kompletního zdravotního stavu nejčastěji v soukromých centrech za úhradu?

Existuje i možnost nechat si udělat kompletní rozšířené vyšetření svého zdravotního stavu za přímou úhradu pacientem v soukromých centrech. Někomu to může, a to vzhledem k možnosti prodělat toto vyšetření zdarma u lékaře, který dlouhodobě sleduje můj zdravotní stav, připadat zbytečné. Ale tato možnost tu je, kdy soukromé centrum je schopné provést podrobnější vyšetření jako např. ultrazvuk karotid, břicha, ergometrii – šlapání na kole, odběr nádorových markerů/ukazatelů (tumor markery), což u praktického lékaře v rámci preventivních prohlídek zdravých osob nelze, pojišťovna to nehradí.

Autorka: MUDr. Jarmila Halová, MUDr. Jana Martincová

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

Očkování máme většinou spojeno s dětským věkem. Začínáme si zvykat na očkování „proti klíšťatům“, ale existuje mnohem více onemocnění, proti kterým již nemáme v dospělosti imunitu, kterou lze získat právě očkováním.

Začínáte zkoumat svůj obličej v zrcadle s lehkým neklidem? Zjišťujete, že na svůj věk nejen vypadáte, ale že má vaše tvář najednou posmutnělý výraz, koutky úst směřují dolů, kůže na obličeji jako by byla o číslo větší? K tomu se nevejdete do té šmrncovní sukně, kterou jste si loni koupila? A psychika? O té raději ani nemluvě? Poznáváte se v tom částečně? Upřímně: Já ano. Ale naštěstí jsou to již téměř čtyři roky. S tehdejší situací, tímto stavem nestavem jsem se odmítla smířit, a rozhodla se hledat cestu z nepohody ven. Snad se mně to i podařilo. Ptáte se jak? Zkusila jsem inventuru podle desatera od českých odborníků.

Zažíváme společenský fenomén „40 je nových 30“. Dnešní čtyřicítky jsou krásné, úspěšné a sebevědomé ženy. Cestují, sportují, jsou na vrcholu své pracovní kariéry nebo se klidně právě stávají matkami. Aby si však udržely svůj elán a energii, měly by se tyto aktivní ženy začít zajímat o své zdraví. Prevence po 40 však není určena jen ženám, které právě oslavily čtyřicáté narozeniny. Zdravotní inventuru můžete podniknout i po padesátce nebo šedesátce. Vždy je lepší varianta začít se o své zdraví zajímat později než vůbec. Prevence po 40 je sepsána i pro muže. Muži totiž častěji než ženy nad návštěvami lékařů mávají rukou a považují je za zbytečné. Přitom si díky včasné prevenci mohou svůj biologický život prodloužit také oni. Provést kompletní zdravotní inventuru nikoho nebude stát příliš mnoho času a tato investice se v budoucnu mnohonásobně vyplatí.

O všem, co chci, aby věděla moje dcera

Právě o tom je novinka lékařky Jany Martincové, která se více než 20 let věnuje zdravotnickému vzdělávání veřejnosti a popularizaci medicíny.

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace