Inzerce

Vitamin C je významným a účinným antioxidantem

Denní potřeba je stanovena v rozmezí 40–150 mg na den. Pro ženy v produktivním věku na 100 mg, pro kuřačky na 150 mg a měl by být přijímám nejméně v 5 dávkách. Člověk je odkázán na jeho dodávku konzumací potravin, nejlépe v přirozené formě – v zelenině a ovoci. 

Jeho nedostatek se v dnešní moderní době projevuje především celkovou únavou, sníženou výkonností, pomalou rekonvalescencí, náchylností k infekcím či zhoršením hojení ran.

Mnohé studie naznačují možný ochranný účinek v prevenci kardiovaskulárních nemocí, katarakty a některých nádorů.

Největšími přirozenými potravinovými zdroji jsou tedy zelenina a ovoce. Nejvyšší koncentrací se pyšní šípky, rakytník řešetlákový (šťávy), černý rybíz, paprika, brokolice a citrusy. Vzhledem ke zkonzumovanému množství považujeme za významný zdroj i brambory, zelí, špenát, kapustu či rajčata.

Zelenina/ ovoce                                mg/100 g Zelenina/ ovoce                                mg/100 g
Šípky                                                       750 Angrešt                                                    66
Rakytník                                                  255 Pomeranč                                                70
Paprika zelená                                        150 Brambory nové                                        23
Paprika žlutá                                           185 Brambory k jaru                                         8
Paprika červená                                      240 Zelí červené                                             60
Brokolice                                                 170 Zelí bílé                                                    40
Černý rybíz                                             166 Kapusta růžičková                                   96
Jahody                                                      70
Rajčata                                                    25

Zdroj: www.nutriservis.cz

Vitamin C reaguje se vzdušným kyslíkem, proto je velmi citlivý a jeho ztráty při zpracování potravin mohou být značné. Způsob přípravy potravin bohatých na tento vitamin je tedy pro uchování co nejvyšší koncentrace zásadní. Vysoké teploty, délka přípravy a nevhodné nádobí (měď a železo) se podílí na jeho ztrátách. Za nejvhodnější úpravu lze považovat úpravu v páře, při které dochází ke ztrátám kolem 5-10 %. Se zvyšující se teplotou při úpravě (pečení, smažení), kterou jsou pokrmy připravovány, se zvyšují i ztráty. Dlouhé máčení, zbytečné krájení, dlouhé vaření je ještě potencují. Krátkým předvářením zeleniny (např. blanšírování) lze enzymatickému rozpadu vitaminu C zabránit. Ideální je (pokud je to možné) konzumovat zeleninu a ovoce, jež jsou největším zdrojem vitaminu C, syrové.

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

Papriky se pyšní nesmírně vysokým obsahem vitamínu C. Obsahují ho až 240 mg ve 100 g plodu. Nejvíce jej mají červené papriky, méně žluté a nejméně zelené. Dozráváním plodů jeho hodnota stoupá. 

Výzvy typu „Pokud si chcete zachovat mladistvý vzhled co nejdéle a vyhnout se některým závažným onemocněním, konzumujte potraviny bohaté na ANTIOXIDANTY“, vedou k zamyšlení. 

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace