Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

BMI kalkulačka - výpočet BMI

Je Vaše hmotnost normální nebo už ne? Nejčastěji používaným kritériem k hodnocení tělesné hmotnosti je tzv. index tělesné hmotnosti - BMI (body mass index).

Výpočet BMI si můžete stáhnout také jako aplikaci do mobilu, a to:

ANDROID: https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.getone.zdraveomlazeni.bmi

WINDOWS: https://www.microsoft.com/cs-cz/store/apps/bmi-vypocet/9nblggh6j134

APPLE: https://itunes.apple.com/cz/app/vypocet-bmi/id1028994899?l=cs&mt=8

Tělesná hmotnost a její hodnocení

Ani tento způsob hodnocení však není ideální, údaje mohou být nepřesné. Do komplexního hodnocení je vhodné zahrnout i další paramentry, jako je pohlaví, věk, objem svalů, typ postavy a celkový životní styl. Pro správné posouzení je dobré se poradit s odborníkem. Fyziologicky mají ženy vyšší hodnoty celkového tělesného tuku. S věkem podíl tuku v těle stoupá, zatímco zastoupení svalové hmoty se snižuje. Doporučené množství tuku u ženy nad 40 let jet do 30%. Při stejném BMI je metabolické riziko vyšší u žen a u menších osob. Toto kritérium se tedy nepoužívá pouze ke stanovení stupně obezity, ale i k určení zdravotních rizik a životní prognózy. Aktivní sportující žena má i přes vyšší hodnotu BMI mnohem menší riziko vzniku zdravotních komplikací než žena s minimální pohybovou aktivitou a BMI nižším. To nesouvisí pouze s celkovým množstvím tuku, ale především s jeho distribucí v organizmu a rozlišením typu obezity podle toho, v jakých částech těla dochází k ukládání tuku, a to na tzv. typ jablko (androidní) a typ hruška (gynoidní).

Typ jablko a typ hruška

Obrázek: Androidní (jablko) a gynoidní (hruška) typ ukládání tělesného tuku.

U typu jablka dochází k převaze viscerálního tuku a u typu hruška převažuje tuk podkožní. Vyšší nebezpečí vzniku komplikací souvisí s množstvím viscerálního neboli abdominálního tuku. K posouzení množství tuku v oblasti břicha lze použít velmi jednoduchou metodu - prosté změření obvodu pasu, u kterého riziko stoupá při více než 80 cm. Naším cílem by mělo být dosažení optimální tělesné hmotnosti - takové, která je spojena s miminálními zdravotními riziky, a to na hodnotu BMI 20-22, nad hodnotou 25 zdravotní rizika významně stoupají.

Je moje hmotnost normální nebo už ne?

Výpočet BMI - znáte ten svůj? Vypočtěte si jej s naší BMI kalkulačkou!

Kategorie BMI jsou zjednodušeným modelem, které nám pomáhají se zorientovat v naší tělesné hmotnosti.
Body Mass Index (BMI) udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI může provést odborník, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů, typ postavy a celkový životní styl.

kg
cm
  • BMI

    Tak do tohoto výpočtu jsem se pustila poprvé a jsem spokojena :)

    kendyna  |  06. 08. 2015, 13:45  |  Reagovat  |  URL příspěvku

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

Motto: „Člověk je od přírody omnivorní, všežravý“. :-) Tak něco pro „masožravce“ i „býložravce“.

Může se klasická česká štědrovečerní večeře připravit zdravěji? Jaká je její energetická hodnota a jak ji snížit, nebo, jak večeři vysportovat u klasických předvánočních činností?

Naučit se vědomě řídit příjem jídla se člověk učí od narození.  Není to nic jednoduchého. Mnohdy se to nenaučí celý život. Obecně platí, že stravovací režim, resp. kolikrát denně budeme jíst, vychází z cirkadiánního rytmu člověka. Střídají se cykly klidu (spánek) a bdění (aktivita). Proces osvojování si určitého harmonogramu bude pochopitelně souviset s profesí a celkovým životním stylem.

Právě skončil chat ONLINE o výživě!

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace