Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Zásady péče o chrup - dodržujete je?

Pěkné a zdravé zuby mají nezanedbatelný vliv na naše sebevědomí. Společně s očima totiž patří k nejvýraznějším částem obličeje. "Budete-li svým zubům věnovat náležitou péči, ve společnosti přátel či kolegů konečně přestanete maskovat nedokonalosti v ústech a lépe se soustředíte na probíhající hovor," tvrdí doktorka Jana Martincová.

Cestou k zářivému úsměvu je pravidelná a správná péče o dutinu ústní. V důsledku nedostatečné zubní hygieny, nesprávné techniky čištění zubů, úrazů, onemocnění a dalších vlivů nejen nemusí zuby vypadat vždy ukázkově a kromě psychiky mohou neblaze ovlivňovat i stav celého organismu. 

Spousta lidí ale stále nevěří, že i nevzhledné či poničené zuby mohou po kvalitním ošetření vypadat zdravě a dobře. 

Obnažené krčky, vypadávající nevzhledné výplně, křivé jedničky či dokonce chybějící zuby lze ale s pomocí estetického stomatologa upravit tak, že sanovaný chrup bude od nerozeznání od zdravého. „Spousta lidí ale stále nevěří, že i nevzhledné či poničené zuby mohou po kvalitním ošetření vypadat zdravě a dobře. A bohužel opakovaně navštěvuje stomatology, kteří svou práci neodvádějí na sto procent. Četné důkazy o tom, jak špičkoví čeští estetičtí stomatologové umí svou práci, proto veřejnosti předkládáme v publikaci Žena po 40 nebo průběžně na portálu ZdraveOmlazeni.cz," upozorňuje iniciátorka obou projektů doktorka Martincová a dále varuje:

Nekvalitně provedené výplně se pěkně prodraží. 

"Nekvalitně provedené výplně se pěkně prodraží. Mohou totiž skončit až ztrátou zubů a nutností výroby snímatelných náhrad, v lepším případě implantátů. Oboje vyjde podstatně dráž, než důkladná péče o zuby, tedy správné čištění doplněné pravidelnými návštěvami stomatologa a dentální hygienistky.

Správné čištění - alfa i omega dentální péče

Naučit se správně pracovat se zubním či mezizubním kartáčkem a dentální nití je možné i po čtyřicítce. Vhodnou technikou čištění zubů lze i  ve vyšším věku předejít  různým problémům, které stoupající věk přináší.

S přibývajícími roky dochází v ústech k celé řadě změn jak na zubech, tak na dásních.

"S přibývajícími roky dochází v ústech k celé řadě změn jak na zubech, tak na dásních," vysvětluje stomatoložka výše uvedených projektů Irena Červená a dodává: "Těmto nežádoucím změnám však lze velmi účinně předcházet správnou péčí o chrup, dobrou hygienou dutiny ústní a rovněž úpravou životního stylu."

Odborníci se shodují na tom, že zuby je vhodné čistit minimálně dvakrát denně a to ráno po snídani a večer před spaním.

Není podstatná délka čištění, ale správná technika.

Pomocí vhodného zubního a mezizubního kartáčku se mechanicky odstraní ze zubů měkký povlak neboli plak. Právě v mezizubních prostorech vzniká u dospělých většina kazů, která je často odhalitelná až na základě RTG snímků. Celkově platí zásada, že správně vyčištěné zuby mají být lesklé a hladké jako sklo," upozorňuje doktorka Červená.

Plak, který zůstal po nesprávném vyčištění na zubech, obsahuje celou škálu mikroorganismů, na nichž závisí vznik zubního kazu a zánětlivých onemocnění parodontu, tedy závěsného zubního aparátu. "Dlouhodobě neodstraněný plak mineralizuje a vzniká z něj zubní kámen. Ten se už nedá odstranit zubním kartáčkem, ale speciálními nástroji nebo ultrazvukem, " vysvětluje dentální hygienistka Petra Koucká. 

K hezkým zubům pomůže dentální hygienistka a dobrý stomatolog

Preventivní prohlídka u zubního lékaře by měla být samozřejmostí. Dvakrát ročně ji lze absolvovat zdarma, má-li pracoviště smlouvu s pojišťovnou, neboť je hrazena z prostředků zdravotního pojištění. Kvalitně pracující zubní lékař také vždy doporučí návštěvu dentální hygienistky. Její péče je již placená. „Dentální hygienistka vás naučí správně používat všechny kartáčky a zároveň si s ní nacvičíte správnou techniku čištění. Odstraní vám také zubní plak a kámen. Návštěva se doporučuje stejně jako u stomatologa dvakrát ročně,“ objasňuje doktorka Martincová a doplňuje:

Hlavně nepropadněte studu při zjištění, že jste si dosavadní život čistili zuby chybně.

U hygienistky jste proto, abyste se to naučili. I proto doporučuji její návštěvu co možná nejdříve. Naučte k ní chodit i své děti. Je to jeden z největších vkladů do života, který jim můžete dát.“

Bojíte se zubaře? Nejste sami, ale na kvalitním pracovišti vás strachu zbaví

Pokud ošetření zubů pro někoho představuje extremně stresovou situaci a návštěvě stomatologa se dlouhodobě vyhýbá, je možné, že trpí odontofobií. Jde o úzkostnou poruchu, při níž člověk pociťuje iracionální a silný strach ze stomatologa, ošetření zubů i bolesti, která může výkon doprovázet. K lékaři se donutí jít pouze v případě intenzivní bolesti, při níž je léčba samozřejmě nepříjemná a strach se nadále prohlubuje.

Řada kvalitních pracovišť estetické stomatologie proto nabízí zubní ošetření v anestezii. V případě lehčích výkonů, jako je zhotovení nové zubní výplně, je možné domluvit se na provedení zákroku v místní anestezii. Pro pacienta je takový výkon bezbolestný a bolest se zpravidla nedostaví ani po opětovném nabytí citlivosti. U složitějších či déletrvajících výkonů je možné ošetřit pacienta v řízené analgosedaci, tedy lehčí formě celkové anestezie. Jde o stav, kdy pacient sám dýchá a v průběhu výkonu pouze pospává. Pomocí kombinace analgetika a sedativa je pacient klidný, necítí strach ani bolest a na průběh stomatologického zákroku si nepamatuje.

Autorka: Bc. Zuzana Štrbová

  • zánět dásní

    V těhotenství mi začal zánět dásní. Nepřipisovala jsem tomu něco vážného a myslela si, že to s porodem odezní. Bohužel ale ne. Hodně mi pomohli na klinice, kde mi vysvětlili, jak správně čistit zuby tak, aby v mezizubních prosotrách nic nezustávalo. Mám doma 3 velikosti mezizubních kartáčků a mezizubní nit.. Zatím je to zažehnané, tak doufám, že se mi tato situace podaří udržet. Každopádně prevenci není radno podceňovat.

    Madla25  |  03. 07. 2018, 11:24  |  Reagovat  |  URL příspěvku

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

Jako každý rok je možné i letos žádat o příspěvky na dentální hygienu nebo na pomůcky dentální hygieny.

 

Každá cesta by měla mít svůj cíl. Proto, než začneme s pacientem/klientem pracovat, měli bychom vědět, co budeme vlastně dělat a kam naší prací směřujeme. Vstupní vyšetření tedy provádíme k získání dostatečného množství informací potřebných k dosažení uspokojivého výsledku pro všechny zúčastněné.

Základem dokonalé ústní hygieny je pravidelnost a vhodně zvolené pomůcky! Pro dokonale čisté zuby není zapotřebí jen umět ovládat vhodnou techniku čistění zubů, ale k dokonalosti nám přispívá i správná volba zubního kartáčku.

V posledních letech se zvýšil zájem o krásný zářivě bílý úsměv. Mnoho lidí považuje bílé zuby za jednu z podmínek úspěchu ve společnosti. Úsměv je od minulosti považován za nonverbální komunikaci, využívá se i jako pracovní nástroj a v neposlední řadě je chápán jako přirozená krása. Zbarvené zuby mohou být ve společnosti posuzovány jako estetická vada.

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace