Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Abdominoplastika

Abdominoplastika odstraňuje nadbytečnou kůži v oblasti břicha vzniklou např. opakovanými porody či radikálním zhubnutím. Nejedná se o liposukci, abdominoplastika rovněž neřeší problém obezity.

Abdominoplastika

K čemu slouží abdominoplastika? Čeho jí docílíme? U koho je vhodná?

Abdominoplastika slouží k odstranění přebytečné kůže, kožních převisů na břiše. Celkově tuto partii zeštíhlí, zploští bříško, které u pacientů, převážně pacientek vede k výraznému nabytí sebevědomí. Dožadují se jí převážně ženy po opakovaných porodech a lidé po radikálním zhubnutí, kdy se kožní kryt nestačí přizpůsobit zmenšení břišního objemu.

Abdominoplastika neléčí obezitu, ale pouze odstraňuje kožní převis na břiše.

Nejedná se o metodu léčby obezity. Klasicky obézní člověk je doporučen k řízené redukci tělesné hmotnosti pod dohledem lékaře a ne k abdominoplastice.
Pouze v případě monstrózní-morbidní obezity chirurgická redukce v oblasti břicha řeší i celkovou váhu prakticky díky obezitě nepohyblivého pacienta. Cílem abdominoplastiky je u něj obnova pohyblivosti, ulehčení kloubům i oběhovému systému.

Proč se abdominoplastika provádí častěji u žen? V jakém věku na abdominoplastiku docházejí?

Abdominoplastika, čili operace břicha se nejčastěji provádí u žen, které mají břišní stěnu povolenu kvůli opakovaným porodům nebo radikálnímu zhubnutí.  Z toho plyne i nejčastější věková kategorie pacientů vyžadující abdominoplastiku, která se pohybuje od cca 30 do 50 let.
U mužů je situace poněkud jiná a vychází z rozdílné distribuce tuku. Nadbytečné kalorie organismus člověka ukládá ve formě tuku. Na rozdíl od žen, u kterých se v případě nadměrného přísunu nevyužité energie zvětšují tukové buňky uložené v podkoží břišní stěny, u mužů se tuk ukládá do anatomických struktur uvnitř břicha, naopak v podkoží břišní stěny se hromadí jenom nepatrně. Přitom v obou případech, jak u obézních mužů, tak žen, vypadá břicho stejně, je objemné a vyklenuté dopředu. Zatímco u žen současná liposukce u abdominoplastiky přinese očekávaný výsledek (tuk je u nich nahromaděn v břišní stěně), u mužů nemá opodstatnění. Znamená to tedy, že obézní, tzv. vyjedené  břicho u mužů, není k liposukci ani k abdominoplastice vhodné.  Je nutné zhubnout, tím se ztenčí tuková vrstva uvnitř břicha a zmenší i vyklenutí břicha. A pokud je i potom kůže v přebytku (převis v podbřišku), je možné ji chirurgicky odstranit.

Nestačila by u nich liposukce? Je opravdu nutná plastická operace?

Na ploché bříško často jen liposukce nestačí. Liposukce řeší pouze odsátí nadbytečného tuku v břišní stěně, některé metody pak zpevnění kůže, nikoliv však odstranění převisu kůže v podbřišku, který právě ženy kromě tuku trápí. Stačila by v případě, pokud nemáte onen kožní nadbytek, který odsátím tuku ještě více povolí a nezbude vám než ho schovávat do kalhot o dvě čísla větších a s vysokým pasem.  Přesto o liposukci většinou nepřijdete. Protože nejčastější problém vězí nejen v převislé kůži, ale současně i v tukovém nadbytku, kombinuje se abdominoplastika s odsátím tuku či jeho seříznutím (lipektomie). V  jedné operaci se zbavíte obou problémů naráz.

Je možné převislou kůži břicha odstranit nebo zmenšit jinými prostředky?

Pokud již vyvstal problém převislého břicha a chcete ho řešit, není jiné cesty než chirurgický řez.  Nepomohou vám diety, cvičení ani žádné neinvazivní postupy nabízené v poslední době na trhu kosmetických služeb.  Proč nepomohou?   Kůže je elastická díky proteinům kolagen a elastin, kterých věkem ubývá. Kůže má také retrakční paměť, tedy schopnost přizpůsobit se novému objemu, ale i ta má svoje hranice.  Nelze proto předpokládat, že pokud se budeme léta přejídat, zvětšovat objem svého břicha, a pak se rozhodneme zhubnout desítky kil, že to na kůži břicha nezanechá neblahé následky.

Kdy má smysl na operaci jít?

Operaci je ideální naplánovat na dobu, kdy je ustálená hormonální rovnováha po porodu, ukončena laktace a neméně důležitý je ustálený, nebo lépe ukončený proces hubnutí. Další těhotenství nemusí být důvodem k odložení zákroku, protože v drtivé většině nemusí být problémem.

Jak probíhá plastická operace břicha zvaná abdominoplastika?

 • Při kompletní abdominoplastice je proveden poměrně dlouhý řez horizontálně v podbřišku přes kůži a podkoží až na povázku břišních svalů. Kůže s podkožním tukem je oddělena od břišní stěny, pupík je obříznut, kůže stažena dolů tak, aby byla napjata, a její nadbytek je odstraněn. Pupík se pak vyvede ve stejném místě otvorem ve zdravé kůži.
Abdominoplastika Abdominoplastika

Nákresy: Řez při abdominoplastice - šrafováním odstraněná část kůže, vedle - jizvy po abdominoplastice.

Abdominoplastika Abdominoplastika

Fotky: Stavy před a po abdominoplastice.

Abdominoplastika Abdominoplastika

 

Abdominoplastika Abdominoplastika

 

 • Někdy se ještě pro lepší efekt provádí sešití přímých břišních svalů, mají-li výrazný rozestup, nebo když je břišní stěna opakovanými porody „vytahaná“, relaxovaná, oslabená. V případě kompletní abdominoplastiky s přesunem pupku zůstane jizva kolem pupku a příčně v podbřišku.
 • Pokud je nutno korigovat kožní nadbytky nejenom ve vertikálním, ale i v horizontálním směru, ozdobí vás jizva ve tvaru kotvy -  kolem pupku, od pupku směrem dolů a příčně v podbřišku. Někdy je nutné vertikální řez vést i nad pupkem (tzv. vysoká kotva).
Abdominoplastika Abdominoplastika

 

Abdominoplastika

Fotky: Korekce kožních přebytků jak ve vertikálním, tak v horizontálním směru - jizvy ve tvaru kotvy.

Abdominoplastika Abdominoplastika

 

 • V případě tzv. miniabdominoplastiky, kdy není nutno korigovat horní část břicha nad pupkem, je výkon kratší a není nutno provést transpozici-přesun pupku. Řez vede horizontálně jen v podbřišku a jizva je tím pádem menší.  
 • Rozsah horizontálního řezu v podbřišku závisí od místních poměrů na břišní stěně, rozsahu kožních nadbytků a míry potřeby její korekce.
Abdominoplastika - miniabdominoplastika Abdominoplastika - miniabdominoplatika

Nákresy: Odstraněná kůže a jizva po miniabdominoplastice.

Jak dlouho jednotlivé typy operací trvají?

Operace trvá 1 – 2,5 hodiny a záleží na rozsahu naplánovaného výkonu.

Kontraindikace, kdy není možné zákrok provést?

Nelze operovat pacienta, který nemůže podstoupit operaci v narkóze pro závažné, nejčastěji kardiovaskulární choroby, dále pacienty s neléčeným intertrigem (opruzenina - zapářka) pod převisem břišní stěny nebo s jiným zánětlivým onemocněním kůže. Relativní kontraindikací, tedy kdy u operace její provedení zvažujeme, je cukrovka s ohledem na komplikované hojení.

Rizika a komplikace zákroku

Výčet všech rizik a možných komplikaci je náplní informovaného souhlasu pacienta s chirurgickým výkonem, který každý pacient před operací podepisuje, a přesahuje rámec tohoto pojednání. Ze specifických možných komplikaci po abdominoplastice je nutné upozornit zejména po kombinovaném výkonu s liposukcí na serom, neboli výpotek v podkoží, také na okrajové nekrózy, tedy odumření okrajů kůže v místě sešití pro nedostatečnou výživu, a též na nedostatečné prokrvení, což je vysoké riziko u břicha s rozsáhlými striemi – jizvami bez krevního zásobení.
V místě nedostatečného prokrvení je již v bezprostředním pooperačním období kůže lividní, nafialovělá, později tmavne až zčerná a začíná zasýchat. Toto ložisko již znamená, že kůže je odumřelá často v plné tloušťce a zaschlá černá plocha nám ohraničuje oblast problému. Řešením je toto ložisko nekrózy chirurgicky odstranit a vzniklý defekt po mobilizaci okrajů opět sešít.

Příprava před zákrokem

24 hodin před výkonem doporučuji tekutou stravu, a tam, kde se plánuje rozsáhlý výkon i se sešitím rozestupu břišních svalů je vhodné vyprázdnění střev nálevem nebo vhodným projímadlem. Jinak běžná příprava, jako před jiným výkonem v plné narkóze.
U jinak zdravých jedinců je předmětem interního předoperačního vyšetření kompletní laboratorní screening (vyšetření moči, krve, biochemie), EKG, rentgen plic u jedinců starších 60 let, nebo i u mladších, léčících se pro nemoci dechové soustavy. Samozřejmostí je klinické vyšetření srdce a plic odborníkem. U jedinců, kteří mají nemoci krevní soustavy (např. trombofilie), je nezbytné hematologické vyšetření a předoperační příprava nízkomolekulárními hepariny. Před operací by pacient neměl přijímat potravu po dobu nejméně 6 hodin před výkonem, pít v malých dávkách může jenom čistou vodu a stop příjmu tekutin je 2 hodiny před operací. Všechny léky, které operovaný pravidelně užívá, si vezme i v den operace. Když pacient nekouří již celý den přede dnem operace, zvyšuje bezpečnost celkové anestézie.

Co vás čeká po operaci, režimová opatření

Po abdominoplatice je pacient 2-3 dny v nemocnici, následně 2-3 týdny doma.

Hospitalizace v případě abdominoplastiky trvá dva až tři dny a poté je pacient propuštěn do domácího ošetření, kde by měl setrvat asi dva-tři týdny.
Kompletní abdominoplastika patří bohužel k operacím náročnějším co se celkové zátěže organismu i náročnosti rekonvalescence týče. První pooperační dny budete ležet s ohnutými nohami, aby byl odstraněn tah na sešitou ránu. Dobré je provádět dechová cvičení a cvičení dolních končetin, aby se předešlo komplikacím. Ač bude rána citlivá, donutí vás již sestřička na klinice vstát brzy po operaci, protože včasná mobilizace funguje jako nejlepší prevence trombembolických komplikací (předcházení vzniku sraženin krve v žilách dolních končetin s následným uvolněním do žilního systému a ucpáním plicních žil).

Péče o ránu na břiše

Rány na břiše jsou přelepeny náplastmi, které se ponechávají 14 dní. Přes náplasti je přiložená sterilní gáza. Po abdominoplastice si po propuštění z nemocnice obden odstraníte elastické prádlo z břicha, odlepíte gázu a desinfekcí ošetříte náplasti na ráně, aniž byste je odlepili. Poté se rána opět překryje sterilní gázou a břicho stáhne elastickým prádlem. Rány po operaci břicha se mohou osprchovat za cca 4 dny.
Po celou dobu rekonvalescence zdobí vaše bříško kompresivní prádlo, ve kterém se naučíte i spát.

Rekonvalescence, fyzická aktivita po abdominoplastice, sport

Lehkou fyzickou zátěž doporučuji teprve po šesti týdnech a plnou fyzickou zátěž dokonce až po dvanácti. Nejsou–li sešívané břišní svaly, bude hojení pravděpodobně o polovinu kratší.
Za 3 týdny od provedení abdominoplastiky se doporučuje začít s tlakovou masáží jizev. Tlakem prstu na jizvu se působí 30 sekund, poté se prst přesune na jiné místo jizvy. Tyto masáže se provádějí několikrát denně, vhodné je i použití krémů na jizvy. Proč?
Šetrná práce s tkáněmi a tudíž i šetrné sešití ran nejvhodnějším plastickým stehem je v našem oboru samozřejmostí. Je to ale jenom primární krok k tomu, aby jizva v konečném výsledku vypadala esteticky co nejlépe. Jizva je fibrózní tkáň, vazivo a vyzrává v závislosti na místu lidského těla 3 – 12 měsíců. Kde je nejlepší prokrvení, tam je hojení nejrychlejší (obličej, genitál…). Po celou tuto dobu je nutné pro co nejlepší estetický výsledek o ni pečovat. Prostředků je více, ale nejdostupnější je vlastní prst – tlakové masáže, silikonové náplasti, gely na jizvy… I přes veškerou péči někdy u lidí s poruchou hojení (nedostatečná bývá u cukrovky, poruchy imunity, nebo naopak nadměrnou -„překotnou“) nezabráníme vzniku hypertrofických a hlavně keloidních jizev.

Abdominoplastika a pracovní neschopnost

Na estetickou operaci není možné vystavit pracovní neschopnost. Obecně po abdominoplastice bez sešití rozestupu břišních svalů lze vykonávat lehkou práci administrativního typu nejdřív za cca 3 týdny, po sešití rozestupu břišních svalů nejdřív za 6 týdnů. Plná fyzická zátěž je možná za 6, respektive 12 týdnů od operace.
Ovšem i po této operaci není dobré popustit si uzdu a hřešit v životosprávě víc, než je zdrávo. Řečeno klasikem: „Jíme, abychom žili, a nežijeme, abychom jedli.“ Tedy pro nestřídmé gurmány mám špatnou zprávu: nadbytky tuku i kůže se mohou časem navzdory plastické operaci znovu objevit, protože tukové buňky mají schopnost zvětšovat - zmenšovat svůj objem. Ano, stav po předešlé abdominoplastice lze sice korigovat, nikoli však v rozsahu, v jakém byla provedená.

Jak si vybrat dobrého lékaře pro tento zákrok, nač hledět?

Nejlepším a nejjednodušším způsobem je spokojená kamarádka. Rovněž důležitý je výběr pracoviště, reference na chirurga a průběh samotné konzultace, kde by měl vzniknout jistý profesionální vztah chirurg-klient založený na důvěře. To považuji za velice důležité, protože chirurgie je sice „krásná paní“, ale příroda je silnější a i ten nejzkušenější chirurg se občas komplikacím nevyhne, protože každý člověk je individualita co se operace samotné i hojení týče. Každá komplikace je řešitelná a ve vztahu založeném na důvěře je všechno jednodušší.  

Abdominoplastika – cena

Ceny jsou pouze orientační, mohou se v jednotlivých zařízeních lišit:

 • Miniabdominoplastika s liposukcí  32 000,- Kč
 • Abdominoplastika 45 900,- Kč

Úhrada abdominoplastiky

V jakých případech je abdominoplastika na pojišťovnu, tedy plně hrazená ze zdravotního pojištění?

 • Monstrózní-morbidní obezita (kombinace genetické předispozice a přejídání)
 • Jedinci, kteří podstoupili pro výše uvedenou diagnózu tzv. bandáž žaludku, radikálně zhubli a mají velké kožní přebytky břicha, končetin…
 • Diastáza – rozestup přímých břišních svalů přesahující minimálně 4cm rozestupu

Řešení v případě oslabených břišních svalů po porodu

Po porodu mají štíhlé, mnohdy drobnější ženy často povolené i břišní svaly, které ani každodenním cvičením nezploští. Břišní stěna je cvičením pevná, ale vypouklá. Zlepšila by tohle abdominoplastika?
Říkejme tomu relaxovaná břišní stěna. Jsou oslabené břišní svaly jak přímé - uprostřed nad a pod pupkem, tak i šikmé - po stranách v obou podbřišcích. I  když se nejedná o jejich rozestup - diastáza přímých břišních svalů, jsou tak hlavně po opakovaných porodech oslabené, že nezabrání vyklenování břicha dopředu tlakem břišních orgánů, nejvíce logicky ve stoje. Tady je řešení velice svízelné a jsou jenom dvě možnosti:

 1. Intenzívní posilování břišních svalů pod kontrolou trenéra - lze toto upravit do přijatelné polohy v drtivé většině případů.
 2. Chirurgická intervence, ale zde pozor: vzhledem k tomu, že není kožní nadbytek ve vertikálním směru, nelze volit chirurgický přístup jenom z horizontálního řezu, ale je nutné vést řez také kolmo nad a pod pupkem (tzv. vysoká kotva). Řešením je pak sešití takhle povolené břišní stěny v několika místech - směrech - kolmo nad pupkem a šikmo po obou stranách v podbřišcích. Vzhledem k rozsahu jizev je tento postup často klientkami odmítán a provádíme ho proto méně často, i když efekt je velice dobrý.


Foto: Archív autora
Nákresy: MUDr. Petra Kubáčková

 • Klinika Yes Visage

  Zákrok jsem podstoupila v březnu, v Yes Visage v Praze. Řez vedený opravdu nízko, schovaný v plavkách. Komplikace vůbec žádná, hojení bezproblémové a mohu jen doporučit. Klidový režim 3 týdny, pouze ovladač od televize v ruce a na wc, nic jiného. Stravovací, nic co nadýmá a menší porce. Léky na bolest doma už nebyly potřeba. Žádná hrůza to nebyla

  JanaJale  |  22. 09. 2017, 14:13  |  Reagovat  |  URL příspěvku
 • Abdominoplastika (plastika břicha) zkušenosti

  Zdravím, po dvou císařích mi i přes úmorné cvičení a zdravý jídelníček pořád nejde zhubnout přes břicho. Navíc ten převis kůže je fakt velký. I přesto, že jsem jinak hubená u mě neexistuje vzít si dvoudílné plavky. Mám i celkem dost strií, ale s těma jsem tak nějak smířená, kdežto s tím břichem ne a ani se mi s ním smiřovat nechce. Nadhodila jsem doma abdominoplastiku, manžel nebyl nijak zásadně proti, tak začínám zjišťovat informace. Prý to jako bonus pomůže i na ty strie. Máte někdo zkušenosti? Podělte se, ať vím, do čeho jdu.

  Štofinka  |  13. 09. 2017, 11:48  |  Reakcí: 3  |  Reagovat  |  Zobrazit všechny reakce  |  URL příspěvku
  • Re: Abdominoplastika (plastika břicha) zkušenosti

   Ahoj, díky za založení diskuze. Já se právě po dětech taky chystám na plastiku, ale spíš uvažuju o nějakém kombinovaném zákroku, chtěla bych udělat břicho i prsa, tak jsem taky zvědavá na zkušenosti :-)

   Mariemarie  |  14. 09. 2017, 09:47  |  Reagovat  |  URL příspěvku
  • Re: Abdominoplastika (plastika břicha) zkušenosti

   Je mi 46 let a před měsícem jsem na klinice Yes Visage podstoupila operaci břicha – abdominoplastiku. Je to náročný zákrok, pár měsíců jsem se rozhodovala a hledala správného lékaře. Na této klinice si mě hned získali, už proto, že mi věnovali dostatek času a trpělivě odpovídali na každý můj dotaz. Díky tomu jsem před operací neměla až takové obavy, těšila jsem se na nové břicho. Je to jen měsíc po operaci a výsledek už je vidět, jsem nadšená a vůbec nelituju peněz, které jsem do sebe investovala.

   Barka  |  29. 09. 2017, 11:54  |  Reagovat  |  URL příspěvku

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

Liposukce (odsátí tuku) slouží k zlepšení tvaru postavy. Liposukce řeší nadměrné ukládání tuku v určitých partiích (břicho, stehna, boky, podbradek) neovlivnitelné stravou a cvičením. Neřeší obezitu. Pracuje na principu rozpuštění a odsátí tukové tkáně, ultrazvuková a laserová navíc působí smrštění natažené kůže.

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace