Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Jak ozdravit svou kůži? Nechoďte s kůží na trh!

Kůže je důležitý orgán, který je třeba chránit a starat se o něj. Celé Vaše tělo je oblečeno do kůže. Plocha, která pokrývá člověka je u dospělého jedince cca 1,5-2m2. Podle toho jak moc jste vyrostli do výšky a šířky. Kůže roste s vámi. A je to nejlepší ochranný val proti vnějšímu světu. 

Nejprve malá sonda pod povrch kůže.

Kůži tvoří 3 vrstvy:

  • POKOŽKA – u malých dětí heboučká a růžová. Pokožku na povrchu tvoří odumřelé buňky, které nás chrání před bakteriemi a jinými vlivy okolního světa. Pod odumřelou vrstvou je spodní vrstva, která plodí nové buňky a posílá je nahradit ty odumřelé. Výměna trvá cca 25-27 dní.
  • KŮŽE – vrstva kůže s kolagenem
  • PODKOŽNÍ VAZIVO – nejhlubší vrstva s tukovou výplní. 

Čím nám je kůže prospěšná?

V první řadě nás chrání před přímými vlivy vnějšího okolí.

Neméně důležitá je ochrana před infekcí (pokud je naše kůže zdravá, bakterie se na kůži špatně usídluje). Ale pozor! Na lidské kůži žije i velké množství bakterií, které tvoří přirozenou součást naší pokožky.  

Je naším styčným důstojníkem při komunikaci s okolím (můžeme vnímat chlad, teplo, kočičí kožíšek, kaménky pod bosými chodidly, ……)

Pigmentace kůže, kterou obstarává melanin, nás chrání před UV zářením. 

Pomáhá našemu organismu regulovat teplotu (v kůži je velké množství kapilár, které odvádějí nebo naopak udržují teplo).

Proč se o kůži strat, jsme si uvedli výše. A nyní je na místě otázka „Jak můžeme podpořit , aby naše kůže byla zdravá  a krásná“.  

Jak chránit pokožku v zimě a létě

1. V první řadě si hlídejte pitný režim

Proč? Voda je pro naše žití tak důležitá, že se bez ní obejdeme maximálně 3-4 dny (záleží na okolní teplotě a naší kondici). Denně bychom měli vypít 1,5-2,5 litru vody, minerálních vod s nízkým obsahem sodíku nebo bylinkových čajů. Dehydratace má přímý vliv na hydrataci pokožky. Když je kůže dehydrovaná, ztrácí svou elasticitu a pružnost. Taková kůže vypadá unaveně a stárne rychleji než roky v kalendáři.

2. Když venku mrzne, používejte krémy a kosmetiku, jejímž základem jsou oleje (nejlépe mandlový)

3. I v zimě používejte UV filtry. Hlavně pokud se nacházíte na horách (lyžujete, běžkujete, tůrujete).

4. Chraňte si ruce, uši i nos. Když venku mrzne a je vítr, tak tyto naše části těla jsou odhalené a trpí. 

5. Nekuřte! Vaše kůže vám poděkuje. 

6. Dbejte na správný způsob hygieny. Nepoužívejte deodoranty, mýdla a sprchové gely, které obsahují konzervanty a látky (např. antibakteriální mýdla), které poškozují přirozenou ochrannou bariéru kůže.

Co MŮŽEME z hlediska stravy udělat na podporu zdravé kůže?

V létě pár jednoduchých stravovacích opatření může pomoci s ochranou kůže před nadměrným spálením, stárnutím, nepěknými skvrnami a možná i něčím horším.  

Neznamená to, že bychom se neměli vyhýbat přímému slunci během dne. Samozřejmostí je použití pokrývky hlavy a slunečních brýlí.

Ale ochranné faktory se nacházejí i ve stravě. Zde uvádíme ty nejjednodušší pokrmy.

MRKEV – můžeme ji koupit v každém obchodě s potravinami a lehce si ji také dopěstujeme na zahrádce. Tato oranžová zelenina je bohatá na karoten, který chrání pokožku před UV zářením, aby nepronikalo hlouběji do kůže. 2 větší mrkve denně nás zásobí cca 27 mg betakarotenu.  Potraviny bohaté na karoten jsou i meruňky, rajčata, špenát a další.

BATÁTY – použití těchto sladkých brambor vede ke zvýšenému příjmu vitamínů, které chrání buňky kůže před volnými radikály. Jde především o vyšší příjem vitamínů C a E. Tím se také zvýší odolnost kůže proti spálení.

OLIVOVÝ OLEJ – především při kombinovaném užití se zeleninou a luštěninami výrazně zvyšuje schopnost kůže chránit se před předčasným stárnutím a vráskami.

PARA OŘECHY – surovina bohatá na selen. Selen pomáhá chránit pokožku před UVB zářením. Je to silný antioxidant. Stačí 5-7 kusů ořechu denně a denní dávka je zajištěna. Na selen jsou bohaté i jiné potraviny. Jedná se hlavně o celozrnnou pšenici, celozrnnou rýži nebo také losos.

OVESNÉ VLOČKY – tato velmi oblíbená součást našeho jídelníčku je velmi bohatá na vitamín B6 a měď. Jeho dostatečná přítomnost ve stravě pomáhá tvorbě pigmentu melaninu, který chrání naši kůži před slunečními paprsky. Dalším zdrojem těchto látek jsou i luštěniny.

SUŠENÉ ŠVESTKY – jsou bohatým zdrojem antioxidantů, a tím chrání pokožku před volnými radikály, které mohou způsobit kůži vystavené slunečním paprskům spálení, vrásky a rakovinu kůže. Podobný účinek má i granátové jablko.

  Pijte vodu! Hýčkejte kůži z venku i zevnitř! 

 

##Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky##

##Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky##

##Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky##

Související články

Motto: „Člověk je od přírody omnivorní, všežravý“. :-) Tak něco pro „masožravce“ i „býložravce“.

Může se klasická česká štědrovečerní večeře připravit zdravěji? Jaká je její energetická hodnota a jak ji snížit, nebo, jak večeři vysportovat u klasických předvánočních činností?

Naučit se vědomě řídit příjem jídla se člověk učí od narození.  Není to nic jednoduchého. Mnohdy se to nenaučí celý život. Obecně platí, že stravovací režim, resp. kolikrát denně budeme jíst, vychází z cirkadiánního rytmu člověka. Střídají se cykly klidu (spánek) a bdění (aktivita). Proces osvojování si určitého harmonogramu bude pochopitelně souviset s profesí a celkovým životním stylem.

Je Vaše hmotnost normální nebo už ne? Nejčastěji používaným kritériem k hodnocení tělesné hmotnosti je tzv. index tělesné hmotnosti - BMI (body mass index).

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace