Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Jak ozdravit své ledviny? Mysleme na to, co jíme a děláme!

V minulém článku jsme se zabývali játry. Další orgán, který si nejen po Vánocích zaslouží naši pozornost, jsou ledviny. I ony tvoří životně důležitou součást našeho těla. Ačkoliv je to orgán párový a dá se žít i s jednou ledvinou, tak je zapotřebí si je chránit. 

Nejprve pár slov a čísel o jejich důležitosti. Ledviny jsou uloženy v zadní části dutiny břišní. V každé ledvině pracuje cca 1,2 milionu samostatných filtračních jednotek, kterým se říká nefron. Objem krve, kterou ledviny přefiltrují každý den je okolo 1800-2000 litrů. Objem prvotní moči, která vznikne každodenní filtrací krve je 160-170 litrů. Konečnou úpravou ledvin pak z našeho těla odchází asi 1,5-2,5 litru definitivní moči za den.

Čím jsou tyto dvě (tvarem připomínající fazole) filtrační jednotky tak nenahraditelné?

Mezi jejich nejdůležitější úkoly patří:

  • Udržovat chemickou rovnováhu vnitřního prostředí neboli pH
  • Čistí krev a odstraňují z našeho těla odpadní látky a přebytečnou vodu vznikající při různých procesech
  • Podporují tvorbu červených krvinek v kostní dřeni tím, že produkují hormon erytropoetin
  • Uplatňují se při regulaci krevního tlaku
  • Aktivují vitamin D potřebný pro regeneraci kostí

Proč si ledviny hýčkat, jsme si uvedli výše. A nyní je na místě otázka „Jak můžeme našim ledvinám prospět?“ 

1. V první řadě si hlídejte pitný režim. 

Proč? Voda je pro naše žití tak důležitá, že se bez ní obejdeme maximálně 3-4 dny (záleží na okolní teplotě a naší kondici). Denně bychom měli vypít 1,5-2,5 litru vody, minerálních vod s nízkým obsahem sodíku nebo bylinkových čajů. Je nutné se přizpůsobit i vnějším vlivům. Bude-li venku horko (i pracovní prostředí může být zdrojem vyšších teplot), je nutné přívod vody zvýšit. Ale pozor i extrémně vysoký příjem tekutin není našemu organismu ku prospěchu. Může dojít k převodnění, které se projeví zvýšením krevního tlaku, otoky a zhoršeným dýcháním. 

2. Chraňte svá záda.

Dejte pozor, abyste se nezpotili a následně neprochladli. Pokud holdujete jízdě na kole, motorce, lyžím, běžkám, nezapomeňte si do výbavy přidat kvalitní teplé oblečení. Po divokém tanci v plesové sezoně se nechoďte nadýchat čerstvého vzduchu bez kabátu.

Proč? Ledviny sice mají okolo sebe tenkou vrstvu tuku, ale velice rychle prochladnou.

3. Přibmočení kontrolujte vzhled a barvu moči. 

Proč?  Moč u zdravého člověka je slabě žlutá a nepáchne. Jakákoliv změna barvy a zápachu by nás měla zavést k odborníkovi (ať už přímo na urologii nebo nepřímo k praktickému lékaři).

4. Nepotlačujte pocit nutkání na močení. 

Proč? Moč zůstane zbytečně dlouho v močovém měchýři, což může zvýšit riziko vzniku infekce močových cest. 

5. Dbejte na správný způsob hygieny.

Proč? Při umývání intimních míst používejte speciální přípravky, které mají pH 3,8-4,5 neutrální. Při utírání nepostupujte od konečníku dopředu, ale naopak. Je zde riziko zanesení infekce. Většina mýdel a sprchových gelů má pH pokožky, což je okolo 5,5. Jejich používáním bychom mohli narušit mikroflóru a umožnit růst škodlivých bakterií. 

Co MŮŽEME z hlediska stravy udělat na podporu ozdravné kůry ledvin?

Nejčastější onemocnění ledvin jsou močové kameny a infekce močových cest.

Abychom naše ledviny a celý močový trakt udrželi v kondici, je dobré si říci několik zásadních rad, jak těmto chorobám předcházet.

MOČOVÉ KAMENY bývají nejčastěji z oxalátu vápenatého……. K rizikovým faktorům patří nadměrný příjem oxalátů u predisponovaných osob

Ve stravě se řiďme těmito zásadami:

  • Pít dostatečné množství vody, aby se mohlo denně vytvořit cca 2,5litru moči
  • Snížit ve stravě přísun bílkovin, dusíku a sodíku (maso, uzeniny, slazené nealko nápoje), snížit příjem kávy a jiných zdrojů kofeinu
  • Omezit potraviny bohaté na šťavelany (pivo, kakao, černý a zelený čaj, ořechy, arašídové máslo, pšeničné otruby, bílá krupice, fazole a luštěniny, celer, špenát, rebarbora)
  • Nepřijímat dlouhodobě nadměrné dávky vitamínu C (více než je doporučená dávka)
  • Nepít coca colu
  • Jezte potraviny bohaté na pyridoxin a hořčík (ječmen, ovesné vločky, soja, kukuřice, avokádo, banány, Pangamin (inaktivní pivovarské kvasnice)

Infekce močových cest

Z potravin je nejčastějším zdrojem infekce drůbež, vajíčka a mléčné výrobky. 

 Proč? Nejčastěji jsou zdrojem bakterie typu E. coli a Salmonela

  • pijte dostatečné množství tekutin (nejlépe každou hodinu jeden šálek bylinkového čaje (přeslička, petržel, mateřídouška, nechtík, máta, kopřiva…) Přidat do jídelníčku ostropestřec mariánský, selen, ořechy, zeleninové šťávy (mrkev, červená řepa, špenát).

Proč? Pro své složení mají močopudný a protizánětlivý účinek.

  • pijte brusinkovou šťávu!

Proč? Fytochemikálie z brusinek zabraňují bakteriím usadit se na sliznici močových cest.

Pijte vodu! Hýbejte se! A hlavně buďte pozitivní!

Vyzkoušejte recept: 

 
Masový nákyp s červenou řepou a listy z červené řepy  

##Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky##

##Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky##

##Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky##

Související články

Motto: „Člověk je od přírody omnivorní, všežravý“. :-) Tak něco pro „masožravce“ i „býložravce“.

Může se klasická česká štědrovečerní večeře připravit zdravěji? Jaká je její energetická hodnota a jak ji snížit, nebo, jak večeři vysportovat u klasických předvánočních činností?

Naučit se vědomě řídit příjem jídla se člověk učí od narození.  Není to nic jednoduchého. Mnohdy se to nenaučí celý život. Obecně platí, že stravovací režim, resp. kolikrát denně budeme jíst, vychází z cirkadiánního rytmu člověka. Střídají se cykly klidu (spánek) a bdění (aktivita). Proces osvojování si určitého harmonogramu bude pochopitelně souviset s profesí a celkovým životním stylem.

Je Vaše hmotnost normální nebo už ne? Nejčastěji používaným kritériem k hodnocení tělesné hmotnosti je tzv. index tělesné hmotnosti - BMI (body mass index).

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace