Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Lyžování v dospělosti

Lyžování, krásné prohánění po svahu, ...to bych chtěl/a také umět, ...ale už to bohužel ve svém věku nezvládnu. Proč byste to neměli zvládnout? Stačí si pořídit vhodný oděv a to ostatní, tedy lyže, instruktora i svah se sněhem vám již zajistí lyžařská škola. Třeba ta, která nám poskytla následující prakticky zaměřené informace, jak na to, jak se na hory vybavit. Inspirujte se! A dejte nám vědět, jak se vám to líbilo!

Lyžování

Jak začít s lyžováním v dospělosti, pro koho je určeno?

S lyžováním, jako téměř s každým sportem, je vždy snadnější začít v dětství, kde si naše tělo naučené pohyby zautomatizuje rychleji, nemáme velké zábrany, pocity strachu či nejistoty. Ale neznamená to, že se v dospělosti nelze naučit lyžovat. Asi už z nás nebudou aktivní profesionální závodníci, ale pokud se budeme lyžování věnovat, mohou z nás být velice kvalitní lyžaři, kteří si v nově naučeném sportu najdou zalíbení. 

Lyžování je vhodné pro všechny věkové kategorie. Na lyžích začínají dospělí jak ve 20, 40, tak i v 70 letech. Ano, ani důchodový věk není překážkou ve splnění snu vyzkoušet si další zimní sport. Mezi naše nejstarší klienty, kteří stáli poprvé v životě na lyžích, patřila tříčlenná skupina holandských „staříků“ ve věku 80, 82 a 78. :-) A za tři dny sjížděli v pluhovém oblouku bezpečně veřejné sjezdové tratě. Lyžování je sport opravdu pro každého. Nezáleží na věku, ale ani na výšce či hmotnosti jedince. Jediné, co pro první krok opravdu potřebujete, je rozhodnutí a chuť se novému sportu věnovat.

Lyžování v dospělosti

Foto 1: Lyžování v dospělosti

Proč se chtějí dospělí učit lyžovat?

Co vede dospělého člověka k tomu, aby se poprvé v životě postavil na lyže? Důvodů je spousta. U zmiňovaných staříků, kteří zavítali do lyžařské školy, šlo o seznam aktivit, které chtějí na sklonku svého života ještě zažít. Mimo lyžování se na jejich životním seznamu objevil také seskok z letadla, jachting, jízda na čtyřkolkách a jiné adrenalinové aktivity. 

Celá rodina lyžuje, chci to také umět a trávit s nimi čas na svazích.

Velmi často si také všímáme, že dospělý člověk dorazí do lyžařské školy z prostého důvodu - jeden z partnerů lyžuje a druhý se to chce naučit, aby spolu trávili i společný čas na horách. Rozhodnutí naučit se na lyžích až v dospělosti pozorujeme i u rodičů, kteří sice nikdy nelyžovali, ale jejich děti tento sport už ovládají a milují. Děti se k lyžování dostanou díky mateřské nebo základní škole a poté vyžadují po rodičích jezdit na hory. Rodiče mohou stát pod sjezdovkou a celý den koukat na své ratolesti, anebo být odvážnější a vyzkoušet si lyžování také. 

Začít sám, s partnerem nebo s instruktorem? Proč zvolit lyžařskou školu?

To je otázka, na kterou je snadná odpověď, avšak většina ze začínajících lyžařů si vyzkouší všechny tři možnosti, než naleznou tu správnou a pro ně nejlepší. 

Nejeefektivnější a nejméně vztahově konfliktní řešení je volba instruktora.

Z praxe víme, že první pokus udělá vždy lyžující partner. Vezme svou partnerku na sjezdovku, vyveze vlekem a poté se snaží ji „svézt“ z kopce dolů. To však 90 % začínajících lyžařů hned odradí. Bojí se každého pohybu, neovládají své lyže a odmítají se spustit z kopce dolů. Takové pokusy většinou končí hádkou, kdy pro lyžujícího partnera přijde pohyb na lyžích přirozený a není schopen pochopit strach a nejisté pohyby své partnerky. Druhý pokus dospělého začátečníka bývá samostatně pod kopci, mnohdy dokonce přímo na kopci, což také většinou nekončí úspěchem. Hrozí totiž naučení špatné techniky lyžování a zlozvyků, které budeme muset později zbytečně odstraňovat. Až po nepovedených pokusech zavítají klienti do lyžařské školy, kde vyhledají profesionální pomoc. V lyžařské škole se o vás postarají nejen ze strany výuky, ale také vám doporučí vhodnou lyžařskou výzbroj (lyže, lyžařské boty, hole).

Rozhodně všem doporučujeme si hned od prvních kroků na lyžích najmout lyžařského instruktora, předejde se tím zbytečnému odrazení od lyžování, strachu a nechuti. Instruktor vede začátečníka od prvních pohybů na lyžích na rovině, k prvnímu skluzu, bezpečnému zastavení a sjíždění sjezdovky v obloucích. Instruktor hned pozná, jaký způsob výuky k danému klientovi zvolit, kde má klient zábrany, z čeho má strach a jak vše postupně odstranit. Instruktor využije k výuce dovednosti klienta i z jiných sportů, z jízdy na kole, z bruslení atd. Výuka bude pro dospělého příjemnější, protože postupně odbourá nebo zmírní svůj strach z nových pohybů. Instruktor klientovi ukáže spoustu cvičení, kterými se klient zdokonaluje v lyžařských dovednostech. V lyžařské škole vyučují profesionální instruktoři nejen začátečníky, ale také pokročilé lyžaře.

Lyžování s instruktorem z lyžařské školy Lyžování s instruktorem z lyžařské školy
 

Foto 2-7: Lyžování s instruktorem z lyžařské školy

Lyžování s instruktorem z lyžařské školy Lyžování s instruktorem z lyžařské školy

 

Lyžování s instruktorem z lyžařské školy Lyžování s instruktorem z lyžařské školy

Začít lyžovat u nás nebo v zahraničí?

Nezáleží na tom, zda začnete lyžovat v České republice nebo v alpských zemích jako je Rakousko, Itálie, Francie. Je to spíše otázka financí, které chcete do lyžování zpočátku investovat. Pokud netušíte, zda vás lyžování začne bavit, nedáte přednost týdennímu zájezdu ve Francii, ale vyzkoušíte si první pokusy o víkendu na českých svazích. Ať už se rozhodnete pro zahraničí nebo Českou republiku, vždy si na začátek lyžování vybírejte modré sjezdovky (sjezdovky s mírným sklonem svahu) a bezpečné výukové zóny pro začátečníky. Lyžařské školy naleznete jak v Česku, tak v alpských zemích, narážíme tu pouze na finanční rozdíly a různou kvalitu poskytovaných služeb. Lyžování u nás a v zahraničí nesrovnávejte. Každé nabízí své a má své klady i zápory.  Nelze říci, co je lepší.

Lyžování ve Špindlerově Mlýně

Foto 8: Lyžování ve Špindlerově Mlýně

Vybavení na lyžování

Lyže – jak vybrat sjezdové lyže, půjčovna lyží

K lyžování potřebujeme samozřejmě lyže, hole, lyžařské boty a helmu. Pokud využijete lyžařskou školu, nemusíte se o nic starat. Kompletní výzbroj vám v každé dobré lyžařské škole zapůjčí, vyberou vám správnou délku lyží a holí, seřídí odborně vázání a doporučí lyžařskou helmu.

Pokud si chcete ale pořídit lyže vlastní, je dobré si před návštěvou obchodu zodpovědět na základní otázky: jak často budu lyžovat, kde budu lyžovat (upravené sjezdové tratě nebo volný terén), jaké mám lyžařské cíle, co už na lyžích umím (lyžařské dovednosti). Jako začátečník asi nedovedete úplně na vše odpovědět, nemůžete vědět, zda vás lyžování bude bavit a kolik času budete tomuto sportu věnovat. Nezapomínejte, že u lyžování se během tří týdnů na horách pod profesionálním vedením lyžařského instruktora můžete změnit z lyžaře začátečníka na lyžaře pokročilého. Je to však velice individuální, někdo potřebuje času více a týden bude potřebovat například jen na nácvik oblouků v pluhu. Proto všem začínajícím lyžařům doporučujeme si lyže nejprve zapůjčit v lyžařských půjčovnách. Až se z nás stane mírně pokročilý lyžař, doporučujeme si vyzkoušet více typů lyží například i v testcentrech, které jsou jak v půjčovnách, tak přímo na svazích. Při výběru vám samozřejmě opět může pomoci lyžařský instruktor, půjčovník nebo kvalifikovaný prodejce. Začátečníkům a rekreačním lyžařům se doporučují většinou lyže ze skupiny all round. Univerzální lyže, na kterých se vám bude dobře lyžovat na sjezdovce v krátkém i dlouhém oblouku, můžete s nimi vyjet i do lehkého terénu. Světové ale i české značky výrobců lyží nabízí ve skupině all round velkou škálu kvalitních lyží.

Carvingové lyže volte o 10-15 cm kratší než je vaše výška.

Obecně platí, že carvingové lyže by měly být o 10 – 15 centimetrů kratší než je výška vaší postavy. Rekreačním lyžařům a začátečníkům doporučujeme lyže měkčí, které jsou jednodušší na ovládání. Zkušenější lyžaři ocení tvrdou lyži ve vysoké rychlosti, na zmrzlém podkladu. Při výběru lyží se potkáte s pojmem rádius, což je poloměr oblouku, který carvingová lyže vyjede díky svému vykrojení. Čím větší je vykrojení, tím menší je rádius oblouku. Pro začátečníky doporučujeme menší rádius, lyže snadněji při naklopení na hranu zatáčejí.

půjčovna lyží – správný výběr lyží správný výběr délky lyží

Foto 9,10: Vlevo půjčovna lyží – správný výběr lyží, vpravo správný výběr délky lyží

Lyžařské boty – jak vybrat lyžařské boty

Výběr lyžařských bot je důležitější než výběr lyží. U výběru lyžařských bot platí pár jednoduchých pravidel pro výběr správné boty. Vybrat si přiměřeně tvrdé boty. Není dobré si vzít na první dojem příliš měkké, pohodlné boty. K určení tvrdosti bot nám pomáhá označení tzv. Flex index. Flex index zjednodušeně udává, kolik je potřeba síly k ohnutí boty směrem dopředu. Začátečníkům doporučujeme flex index v hodnotách 50-100. Musíte počítat také s reakcí na teplotu. Pokud lyžujete v mrazivém počasí, skelet ještě více ztvrdne. Naopak při vyšších teplotách se skelet boty ohřeje a je měkčí, pružnější, poddanější. Základem je výběr správné velikosti boty. Délku a šířku je dobré vyzkoušet bez vnitřní botičky, pouze ve skeletu. Poté vyzkoušejte včetně vnitřní botičky, nejdůležitější je usazení paty. Počítejte s tím, že se botička po pár dnech až týdnech malinko zvětší (vyšlápne), neboť materiál povolí. Je dobré zakoupit botu o malinko menší. Pokud chcete zvětšit komfort vašich chodidel, je možné zainvestovat do různých tepelně tvarovatelných vložek a dalších moderních podpor vašich chodidel.

Pobytu v lyžařských botách věnujeme v obchodě několik desítek minut.

Lyžařské boty

Správný výběr boty nepoznáte během pár minut, doporučujeme v obchodě minimálně jednu až dvě hodiny v lyžácích chodit. Až za nějaký čas při pohybu (chůzi) poznáte, zda vám opravdu boty dobře sedí, nikde vás netlačí, nemáte přebytečné místo před palcem, necestuje vám pata, nedeformuje vám skelet nohu. Tím poznáte, že i na svahu vydržíte v lyžařských botách pár hodin. Špatným výběrem bot se můžete při lyžování setkat s velkou řadou nepříjemností.

Foto 11: Lyžařské boty

Lyžařské hole – správné délka lyžařských holí

Lyžařské hole jsou další částí výzbroje, kterou k lyžování potřebujete. Z počátku hole využijete spíše jenom jako oporu a pomoc při rovnováze, výstupech a přesunech. Jak se budete zdokonalovat, hole začnete aktivně používat při samotném lyžování.

Správně dlouhá hůl při úchopu vytvoří v lokti pravý úhel.

Správnou délku hole si můžete sami vypočítat pomocí koeficientu 0,7. Tento koeficient vynásobíte Vaší výškou v centimetrech a dostanete délku holí v centimetrech, která je pro vás optimální. Hole pro dospělé se vyrábí v délkách od 100 cm a dále po pěti centimetrech až do 150. Jednodušší a rychlejší výběr správné délky hole je úchop hole, kde musí náš loket svírat pravý úhel.

Správná délka lyží a holí

Foto 12: Správná délka lyží a holí

Úchop hole pravý úhel Úchop hole pravý úhel Úchop hole pravý úhel

Foto 13-15: Úchop hole pravý úhel

Lyžařské helmy

Lyžařská helma patří k doporučenému lyžařskému vybavení. Není povinná, ale jde o ochranu hlavy a bezpečnost nejen při pádu, ale také při nárazu nebo střetu s jiným lyžařem. V sousedních zemích je helma při lyžování povinná pro děti, někde už i pro dospělé. Lyžařskou helmu můžete pořídit vlastní nebo si opět zapůjčit v půjčovně. Při koupi helmy se zajímejte o materiál skořepiny, poté si ji opakovaně vyzkoušejte, aby vás nikde netlačila, držela vám na hlavě a nepadala dozadu ani do čela. Nabídka lyžařských helem od světových značek je obrovská, proto si můžete vybrat i z velké škály modelů a jejich moderních designů. Nekupujte levné helmy bez klíčového údaje o certifikaci podle EN 1077. Pokud se certifikace na helmě neobjevuje, vůbec ji nekupujte!

Lyžařská helma, lyžařské rukavice, lyžařské brýle

Foto 16: Lyžařská helma, lyžařské rukavice, lyžařské brýle

Lyžařské brýle, chránič páteře

Lyžařské brýle není třeba pořizovat hned k první výuce lyžování. Od brýlí si slibujeme ochranu očí a komfort při lyžování v mlze, sněžení, větru. Lyžařské brýle pořídíte od 300 do 10000 Kč. Záleží na vás, kolik chcete do brýlí investovat. Za cca 1500 Kč pořídíte kvalitní a vyhovující brýle pro rekreační lyžaře. Brýle vám musí na obličeji pohodlně sedět, netlačit na nose. Brýle vždy zkoušejte s helmou, je nutné, aby vám do lyžařské helmy pasovaly.  

Dalším doplňkem lyžařů je chránič páteře, tzv. páteřák. Chrání naše záda před následkem pádu nebo střetu. Pro začátečníky není nutný, pro pokročilé lyžaře, děti a sportovní lyžaře ho doporučujeme. Chránič páteře se prodává v různých provedeních a velikostech. Je nutné vždy vyzkoušet. Chránič páteře oblékáme na první nebo druhou vrstvu oblečení.

Chránič páteře

Foto 17: Chránič páteře

Oblečení na lyže

K lyžování neodmyslitelně patří také správná výstroj neboli oblečení, kterým si lyžař zlepší celkový komfort. V zimním chladném počasí, které je nevyzpytatelné a často se mění, doporučujeme oblékat více slabších vrstev než méně silných vrstev oblečení. Jednoduše řečeno, člověk by se měl obléknout jako cibule, aby pak v případě potřeby mohl jednu vrstvu sundat či naopak přidat. 

První vrstva oblečení - funkční prádlo

Funkční oblečení, termoprádlo

Začínáme základní neboli první vrstvou oblečení, ta musí udržet tělo v teple a odvádět vlhkost pryč od těla. Spodní vrstva by měla být z vlny nebo syntetických vláken. Funkční oblečení z vlny výborně izoluje a nezapáchá ani při dlouhodobém nošení. Dobrou variantou je kombinace dvouvrstvého prádla vlna/syntetika, která výborně odvádí vlhko a perfektně izoluje.

Střední neboli druhá vrstva oblečení musí dobře izolovat a je vhodná zvláště pro chladné dny. Druhá vrstva by měla být příjemná, pouze lehce elastická. Nejlepšími materiály pro druhou vrstvu jsou vlna, syntetika, kombinace vlny a syntetiky, fleece, mikrofleece.

Foto 18: První vrstva oblečení - funkční prádlo

Nepromokavé lyžařské bundy a lyžařské kalhoty

Vnější neboli třetí vrstva musí být větru odolná a velkou výhodou je také nepromokavost. Proto je na lyžování doporučeno vybírat při koupi lyžařské bundy a lyžařských kalhot materiály s kvalitní membránou. Membránové oblečení se využije nejvíce při sněžení či dešti. V teplém počasí bez srážek je lepší zvolit nemembránové oblečení, které je lépe prodyšné. Doporučuje se materiál softshell, microlight a jiné. 

V batohu každého lyžaře by neměla chybět ještě tzv. přidaná izolace neboli bunda z peří nebo syntetiky, která se dá obléci jak na nebo i pod vrchní vrstvu. Tato přidaná izolační vrstva nám poskytuje maximální tepelný komfort. Při koupi nové bundy se zajímejte o schopnosti tepelné izolace  a hmotnost, protože tuto vrstvu si budete vozit s sebou v batohu.

Pozor na rozdíl teplot dole a nahoře.

Než na lyžích vyrazíte, je nutné si uvědomit teplotní rozdíl v místě ubytování, kde jste ještě navíc v pohybu – upínáte si boty, jdete, nesete lyže – od vyšších poloh, kam navíc dojíždíte nechráněnou lanovkou. Tenká vrstva navíc se určitě vyplatí.

Lyžařské rukavice, podkolenky, nákrčník, lyžařská kukla pod helmu

Lyžař – lyžařská bunda, lyžařské kalhoty, helma, brýle, rukavice

K výstroji samozřejmě také patří lyžařské podkolenky, lyžařské rukavice, nákrčník, čepice, kukla pod helmu. U výběru rukavic se zaměřte hlavně na materiál, aby vám rukavice nepromokly a bylo v nich teplo. Lyžovat můžete jak v prstových lyžařských rukavicích, tak v tzv. palčácích. Rukavice doporučujeme z materiálu s goretexovou membránou nebo rukavice z kůže. Pokud se na svah vydáte bez helmy, je nutné mít na hlavě čepici. Únik tepla je největší z hlavy a končetin, na to je dobré v zimě pamatovat. Pokud máte lyžařskou helmu, běžně pod helmu na hlavu už nic jiného nedáváme, při velice mrazivých dnech doporučujeme pod helmu dát kuklu, bezešvou slabou čepici nebo multifunkční šátek. Do přezkáčů upřednostňujeme podkolenky určené pro lyžování. Pokud jste zvyklí mít chráněný i krk, ponechte doma dlouhé šály a vyměňte je za nákrčník z fleecu nebo polartecu.

Foto 19: Lyžař – lyžařská bunda, lyžařské kalhoty, helma, brýle, rukavice

Příslušenství na lyže

Lyžařské obchody nabízejí spoustu doplňků k lyžařské výzbroji. Patří mezi ně pásky na lyže, vaky na lyže, vysoušeče bot, zámky na lyže, topení do bot a jiné. 

Pásky na lyže, vak na lyže

Pásky na lyže doporučujeme používat, nejen že nám drží lyže u sebe a lépe se s nimi při transportu manipuluje, ale vnitřním páskem oddělují skluznice lyží, čímž je chrání. Vak na lyže používá jen část lyžařů. Převážně ti, kteří cestují autobusem, vlakem, letadlem anebo převážejí více párů lyží. 

Vak na lyže

Foto 20: Vak na lyže

Vysoušeč bot

K dalšímu příslušenství patří vysoušeče bot, nejznámější asi od firmy teplo-uš (viz. foto). Tyto vysoušeče po lyžování vložíme do lyžařských bot, zapneme do elektřiny a boty necháme vysušit a vyhřát. Vysoušeče bot doporučujeme všem. Využijete je nejen do lyžařských bot, ale i do bruslí nebo k vysušení zimních bot. 

 Vysoušeč bot

Foto 21: Vysoušeč bot

Kompletní lyžařská výzbroj a výstroj

Zámky na lyže 

Další vychytávkou jsou zámky a zámečky na lyže. Různé odlehčené zámky z ocelových lanek nebo zámky na nastavitelné kódy nám pomáhají chránit lyže před zloději v době, kdy odpočíváme v horských restauracích na obědě. 

Topení do lyžařských bot

Každým rokem se v obchodech objevují nové moderní vychytávky, které ulehčují a zpestřují tento sport. Pro ty, kterým se neprokrvují dobře chodidla nebo mají rádi více tepla, nabízejí ve specializovaných obchodech i topení do přezkáčů, samovyhřívací podkolenky nebo rukavice s topením. Záleží na každém lyžaři, co opravdu využije a zakoupí.

Foto 22: Kompletní lyžařská výzbroj a výstroj

Údržba a servis lyží

Lyže ať nové nebo z půjčovny potřebují pravidelný servis a to minimálně před sezónou, po ní a přibližně po každém týdnu lyžování. 

Na servis po horách se většinou zapomíná. Skluznici bychom přitom měli udržovat stále navoskovanou.

Servis je důležitý hlavně na skluznicích a hranách. Skluznice lyží bychom měli stále udržovat navoskované, aby nedocházelo k vysušení (zašednutí) skluznice. Hrany necháváme brousit dle potřeby. Když nám lyže začne tzv. podkluzovat a nedrží na hraně, je nutné navštívit servis. Každá dobrá půjčovna disponuje alespoň základním servisem. Znamená to, že vám lyže nabrousí ručně nebo v servisu na mašině (Wintersteiger, Montana, aj.) a zažehlí vám do skluznice vosk. Pokud chcete voskovat lyže sami doma, je to samozřejmě také možné za pomoci kovové žehličky (nenapařovací) a lyžařského vosku nebo čistého parafínu. Nezapomínejte po každé lyžařské sezóně zakonzervovat skluznice vašich lyží. Zažehlit do skluznic vosk a nestahovat ho, nechat vrstvu vosku do další lyžařské sezóny. Tím zvýšíte životnost vašich lyží.

servis lyží – voskování zažehlování vosku

Foto 23,24: Vlevo servis lyží – voskování, vpravo zažehlování vosku

Sjezdovky a vleky – druhy, obtížnost 

V České republice jsou sjezdovky rozděleny do 3 barev a to dle stupně obtížnosti. 

  • Modrá – lehká sjezdovka: s mírným sklonem do 25 procent je vhodná pro děti, začátečníky nebo lyžaře v pokročilém věku
  • Červená – středně obtížná sjezdovka: s větším sklonem od 25 do 40 procent je vhodná pro pokročilé lyžaře
  • Černá – těžká sjezdovka: se sklonem nad 40 procent je doporučována pouze velice zkušeným lyžařům

Jak se chovat na sjezdových tratích, na co dbát se dozvíte v tzv. pravidlech FIS (mezinárodní lyžařská federace) pro bezpečnost na sjezdovkách. 10 pravidel FIS naleznete u každého nástupiště na vlek či lanovku. Každý lyžař se musí těmito pravidly řídit. S nákupem skipasu (jízdenky) souhlasíte s dodržováním těchto pravidel. 

Základním pravidlem je hlídat si všechny lyžaře před sebou a být připraven na jejich možné nepředloženosti.

V ČR i zahraničí se setkáte s různými typy vleků a lanovek. Jedná se o zařízení, která vás dopraví nahoru na začátek sjezdových tratí. Patří mezi ně pohyblivé pásy, lanové vleky, pomy (kotouče), kotvy, sedačkové lanovky, kabinkové lanovky.

Pohyblivé pásy Pohyblivé pásy

Foto 25,26: Pohyblivé pásy

Výuková zóna včetně pojizdného koberce

Foto 27: Výuková zóna včetně pojizdného koberce

Lyžařské pomůcky

Foto 28: Lyžařské pomůcky

 Sedačková lanovka  Sedačková lanovka

 

 Sedačková lanovka  Sedačková lanovka

Foto 29-32: Sedačková lanovka

Cestovní pojištění a úrazové pojištění na lyžování

Na cestovní a úrazové pojištění nezapomínejte u žádné zimní zahraniční dovolené. Pojištění kryje více než jednu věc. Kryje ošetření a odpovědnost za škody, máte k dispozici neustále asistenční službu, chráníte si tím nejen své zdraví, ale také peněženku.  Obyčejné pojištění nezahrnuje např. převoz helikoptérou, který stojí tisíce eur. V pojišťovnách si lyžařské pojištění nechte podrobně vysvětlit, ať dopředu víte, na co vše jste při dovolené pojištěny a co si naopak budete muset hradit sami. 

Na závěr

Doporučujeme všem bez ohledů na věk si tento sport vyzkoušet. Věříme, že se většině z vás zalíbí a potkáme se ještě tuto sezónu někde na kopci. S lyžařským pozdravem Skol, Lucie Doležalová

Lyžařská škola Yellow Point

Foto 33: Lyžařská škola Yellow Point

Základní informace o tom, jak začít s lyžováním i v dospělém věku nám poskytla:

Bc. Lucie Doležalová, DiS.

Yellow Point, spol. s r.o.

www.ypoint.cz

 

  • Lyžování - úžasný sport

    Člověk si v krásné scenérii hor neskutečně pročistí hlavu :-). A když k tomu navíc svítí sluníčko, tak je zážitek dokonalý!

    Calamity J.  |  14. 03. 2016, 16:43  |  Reagovat  |  URL příspěvku

##Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky##

##Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky##

##Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky##

Související články

Běh je naprosto přirozená lidská aktivita. Jeho síla spočívá v tom, že každý z nás někdy běhal. Ať už jako děti, starší nebo mládežníci a dospělí.

Zkrátka každý běh někdy zkusil. A právě v dnešní době se k běhu vrací stále více lidí a z tohoto sportu se stává fenomén.

Milí přátelé Zdravého omlazení, dnes vás zdravíme z inlinové dráhy atletického stadionu v Brně s Filipem Nývltem, trenérem pražské inlinové školy, který za námi zavítal na ukázkovou lekci s trenérem. Ta by vás měla přesvědčit, že s inliny je možné začít v jakémkoliv věku, i po 40, jak názorně vidíte :-). Zasvětímě vás do tajů základů bruslení, jak padat, brzdit a zkusíme i nějaké to pilování techniky. Ale začnemě tím nejdůležitějším, a to, co si na bruslení pořídit.

Tenis, hra gentlemanů a dam, je jedním z nejoblíbenějších sportů či koníčků dnešní doby. Jeho popularita stále stoupá ve všech koutech světa.

Po vydání Ženy po 40 s cviky proti věku Mgr. Kamily Vorlové jsem čelila stále stejným dotazům stran mého cvičení doma. Byly tak časté a tak stejné, že jsem jednou neprozřetelně slíbila vše nafotit a nechat okomentovat právě naší fyzioterapeutkou. A protože sliby se údajně plní o Vánocích, tak i my přicházíme s malým dárkem. V měsících zimní hojnosti kalorické stravy a méně pohybu to vypadá, že v pravý čas. Přejeme mnoho inspirace k vlastnímu pohybu!

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace