Inzerce

Chystáte se na očkování proti tetanu? Víte, že můžete mít „lepší“ vakcínu současně i proti černému kašli a záškrtu?

Čeká vás v dohledné době očkování proti tetanu? Nevíte? Prý že to ví lékař a dá vám vědět? Tak to vás vyvedeme z omylu. Praktický lékař vám vědět dát nemusí. A víte, že máte jinou možnost než klasickou vakcínu proti tetanu plně hrazenou pojišťovnou? Vezměme to postupně.

Tetanus: Co to vlastně tetanus je, jak se člověk nakazí, jak se tetanus projevuje, je to časté onemocnění?

Tetanus je infekce vyvolaná neurotoxinem bakterie Clostridium tetani. Pokud se nákaza projeví, příznaky zahrnují generalizované křeče příčně pruhovaného svalstva, kdy se toxin šíří krví, lymfou i podél nervových vláken a periferních nervů. Zablokuje vedení vzruchu nervem a výsledkem je zvýšené napětí až křeče svalů. Působí i na vegetativní nervy, ke smrti vede postižení dechového centra. Těžší forma se projevuje křečí žvýkacích svalů, stahem mimického svalstva v obličeji a zvýšeným napětím svalů šíje, zad a břicha. Imunita po prodělané nákaze je minimální a tak můžeme tetanus teoreticky dostat i vícekrát v životě. 

Clostridium vytváří ve vnějším prostředí velmi odolné bakteriální formy tzv. spory. Přežívá v půdě, kam se dostává hlavně stolicí koní, dobytka, kde se vyskytuje běžně. Člověk se nejčastěji nakazí přes poraněnou kůži. Inkubační doba je několik dnů až týdnů, při krátké inkubační době – objevení se onemocnění méně než týden po nákaze – je šance na přežití nízká. Dříve bývalo i 100 onemocnění ročně, po zavedení očkování počet klesl pod 10 a od roku 2010 byl ÚZIS hlášen pouze jeden případ v roce 2015. V prostředí se však vyskytují bakterie stále. 

Přeočkování proti tetanu – jak často probíhá?

Proti tetanu se přeočkovává jednou za 15 let, u starších 60 let je vhodné dodržet 10leté intervaly. 

Čím se proti tetanu očkuje? Hradí očkování pojišťovna, kolik stojí?

A zde se dostáváme k jádru tohoto článku. Proti tetanu je možné využít plně hrazené očkování pojišťovnou. Z několika důvodů je však vhodné vybrat si k přeočkování rovnou trojvakcínu proti záškrtu, tetanu a černému kašli. Doporučuje to i očkovací kalendář pro dospělé České vakcinologické společnosti. Jedna dávka i s aplikací stojí necelých 1000 Kč a vyžaduje přímou úhradu, většina zdravotních pojišťoven však na tuto vakcínu následně částečně přispěje ze svého preventivního fondu na základě dokladu od lékaře.

Proč kombinovaná vakcína i proti černému kašli?

V poslední dekádě počet nákaz černým kašlem narostl a v souvislosti s migrací by mohl hrozit i nebezpečný záškrt. Jedna dávka této vakcíny chrání až 10 let. 

Jak onemocnění černým kašlem probíhá? Je život ohrožující?

Po 10denním období zánětu horních cest dýchacích s teplotou i horečkou se pokašlávání mění na dráždivý až záchvatovitý kašel, který se objevuje zvláště v noci. Toto stádium trvá 2-5 týdnů, ale může trvat i mnohem déle. V minulosti se pro tuto nemoc vžilo označení 100denní kašel. Setkala jsem se tváří v tvář s redaktorkou rozhlasu, která byla díky černému kašli na půl roku vyřazena z pracovního procesu. Vážný průběh mívá onemocnění u neočkovaných novorozenců a kojenců, kde může vést až k udušení. Stejně tak u starších chronicky nemocných osob. I z tohoto důvodu je důležité, aby v rodinách, kde čekají miminko, byli všichni dospělí očkováni a nemohli tak černý kašel na novorozeně přenést než bude samo dostatečně očkování několika základními dávkami. Vakcína proti černému kašli je dokonce jednou z mála, která se doporučuje i v období těhotenství, zejména v jeho druhé polovině.  

Jak častý je výskyt černého kašle?

V medicínské učebnici Infektologie pana profesora Havlíka, ze které jsem čerpala, se ještě v roce 1990 uvádí, že po zavedení očkování se z desítek tisíc případů ročně výskyt snížil na několik desítek ročně. Dnes se bohužel situace zhoršila a onemocnění je několik stovek, v letech 2013 a 14 dokonce dle ÚZIS 1296 / 2616 případů. V Německu uvádí časopis Zázraky medicíny z března 2017 za minulý rok dokonce více než 22 tisíc případů.

Proč je ve vakcíně i očkování proti záškrtu?

„Záškrt stále hrozí v chudších regionech světa, včetně některých zemí bývalého Sovětského svazu, jejichž občané se u nás ve velkém pohybují,“ uvádí epidemiolog doc. Maďar v naší knize Žena po 40 – sebevědomá a v kondici. Projevuje se pablánovým zánětem mandlí, pokud přejde v komplikovanou formu s horečkou, malátností a otokem hrdla, může až ve 30 % vést k úmrtí.

Jak očkování trojvakcínou probíhá?

Úplně stejně jako obyčejnou vakcínou proti tetanu, tedy do ramene. Místo může být bolestivé např. při některé z poloh při spánku, ale tolerance je standardně velmi dobrá. Samozřejmě se mohou v ojedinělých případech objevit další nežádoucí účinky očkování, které jsou popsány v příbalovém letáku nebo SPC léku: http://www.mzcr.cz/leky.aspx?otevri=true&naz=boostrix

Proč mně o této možnosti očkování můj lékař neřekl?

Tak to vám bohužel nepovím. Sama jsem se ptala lékařky, která mě očkovala, jestli ji pacientům aktivně nabízí a odpověď byla negativní. Proč? Dříve možnost nebyla, možná by pacienti neměli o placenou vakcínu zájem…. Zkrátka nevím. O vakcínu jsem si na základě vlastních znalostí řekla sama a doporučuji ji všem rodinným příslušníkům, přátelům a známým.

Upozorňuje lékař pacienty, že je na očkování čas?

Ne, praktický lékař nemá povinnost pacientům očkování hlídat, každý člověk nese za očkování vlastní zodpovědnost. V ČR je možnost využít služeb očkovacích center, kde mu termíny očkování hlídá automat a pacienta upozorní. 

Autor: MUDr. Jana Martincová s laskavou korekturou doc. MUDr. Rastislava Maďara, Ph.D., MBA,  FRCPS.

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

Teplé slunečné dny přímo lákají k projížďce na kole. Cyklistiku doporučuje celá řada odborníků, protože při ní nedochází k přetěžování velkých kloubů na dolních končetinách. Je dokonce skvělým rehabilitačním sportem po některých operacích a úrazech kolenního kloubu.  

Pokud naše kolo nějakou dobu stálo, nemůžeme čekat, že pojede hladce a bez zadrhávání. Základní kontrola a servis je tedy před vyjížďkou na místě. Podobně bychom měli myslet i na naše tělo. Stejně jako si řetěz kola žádá mazivo v podobě oleje, pohybový aparát si žádá své „mazivo“ v podobě vhodné výživy, kterou můžeme podpořit doplňky stravy obsahující kolagen.

 

Ruku na srdce, kdo z nás myslí na své zdraví průběžně? Své zdraví bychom rozhodně neměli brát jako samozřejmost a pečovat o své tělo a zvyšovat tak jeho obranyschopnosti bychom měli preventivně, a ne pouze v době, kdy potřebujeme, aby naše imunita pracovala na plné obrátky. Díky současné situaci, která je strašákem pro zdravé lidi, natož pro jedince se sníženou imunitou, se všichni pídíme po tom, jak svému tělu pomoci, aby v případě nákazy dokázalo bojovat naplno. 

Zatímco evropské státy zavádějí karanténu a zavírají hranice (navzdory kritice EU, naštěstí :-)), Boris Johnson zvolil zprvu trochu odlišnou strategii.

Výsledek laboratorního vyšetření lékaři poskytuje důležitou informaci o zdravotním stavu pacienta. Každé vyšetření začíná odběrem vzorku krve či moči, z něhož se následně provádí rozbor v laboratoři. Vyšetření provádí lékař buď v rámci preventivní péče, nebo v případě podezření na onemocnění pacienta. Výsledky z laboratorního rozboru lékaři mohou pomoci spolehlivě určit diagnózu a předepsat vhodnou léčbu.

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace