Inzerce

Péče o nohy – suchá pedikúra

Jemnější a šetrnější ke kůži, účinnější a přesnější při léčbě zarůstajících nehtů, zcela bezbolestná, minimalizující riziko infekcí a poranění, vhodná pro všechny. O čem je řeč? O výhodách tzv. suché pedikúry, kterou aktuálně nabízí i špičková medicínská pracoviště. 

Péče o nohy patří k základním hygienickým a kosmetickým rituálům. Stejně jako pleť na obličeji reaguje i pokožka na chodidlech a nohou na každé roční období jinak a potřebuje pravidelné domácí i profesionální ošetření. 

Kromě klasické "mokré" pedikúry, při níž se nohy před ošetřením máčejí v lázni se změkčujícím prostředkem, je možné absolvovat i její "suchou" variantu, nebo-li suchou pedikúru. Při ní se nohy nenamáčejí a kůže se nasucho jemně obrušuje speciálním přístrojem. 

Medicínskou verzi suché pedikúry nabízí i některá lékařská centra specializující se na estetickou medicínu. V podologické ordinaci zkušení zdravotníci provádějí  nejen klasickou pedikúru s použitím moderní přístrojové techniky, ale i komplexní zdravotní péči o nohy. 

Odborné ošetření nohou je vhodné především pro pacienty, které trápí následující obtíže:

 • Veškerá onemocnění nehtů na nohou i rukou – zarůstající nehty, plíseň nehtů, deformace nehtových plotének.
 • Onemocnění kůže nohou a plosek včetně bradavic a jiných výrůstků kůže
 • Mozoly, kuří oka, praskliny ve ztvrdlé kůži
 • Onemocnění nohou a nehtů přidružená k žilnímu, lymfatickému nebo diabetickému onemocnění, k lupence nebo atopickému ekzému.

Také lidé, kteří trpí celkovým onemocněním, jako je například cukrovka, hemofilie, nebo lupenka by péči o své nohy měli určitě svěřit odborníkům-podologům (podologie / podiatrie = věda zaměřující se na studium nohou a péči o ně). 

Mít tak nohy jako z módních časopisů!

Profesionální péče o nohy by měla být stejně samozřejmá, jako ta domácí. Pro běžné denní ošetření nohou platí základní pravidlo: promazávat, promazávat, promazávat. Denně, poctivě, krémem s obsahem urey.

Mezi hlavní hříchy, které mnohdy nevědomky pácháme na svých nohách, patří odstraňování příliš velké vrstvy zhrubělé kůže, používání nevhodných pomůcek k ošetření nohou a také nošení nevhodné obuvi, v níž noha trpí.

Kdo touží po opravdu hladké a dokonalé nožce, nebo se potýká s výše uvedenými estetickými a zdravotními obtížemi, měl by si zhruba po 4 - 6 týdnech dopřát medicínskou pedikúru. Odborně ošetřená chodidla většinou nepotřebují v mezidobí kromě pravidelného krémování žádnou speciální péči. Proškolený zdravotnický personál, nejčastěji zdravotní sestry s chirurgickou praxí, má nejen potřebné odborné zkušenosti, ale absolvuje i řadu doplňkových kurzů a umí provést ošetření nohou včetně perfektního nehtového finiše, kdy je i každý z nehtů je zbaven nehezké okolní zatvrdlé kůžičky. I z původně nevzhledného chodidla se může vyloupnout nožka jako z katalogu.

Bez žiletek, skalpelu i vody

Pracovním nástrojem suché pedikúry je diamantová vysokofrekvenční frézka. Na ni se v průběhu celého ošetření nasazují různé typy sterilizovaných nástavců, které kůži na chodidlech i kolem nehtů jemně obrušují a vyhlazují. 

Jelikož se nepoužívají obvyklé pedikérské nástroje jako žiletky, nůžky, pilník nebo skalpel, je minimalizováno riziko poranění. Suchá pedikúra nevyžaduje máčení nohou, nehrozí tedy ani přenos mykóz, infekcí či bakterielních onemocnění. Obvyklá délka ošetření je zhruba 50 minut a cena je 500 Kč.

Medicínská suchá pedikúra obvykle zahrnuje:

 • Vstupní konzultaci s lékařem, vyšetření nohou a stanovení léčebného plánu (v případě onemocnění, která toto vyžadují). Pokud jde klienta, který nepřichází se zdravotním problémem, ale má zájem pouze o profesionální pedikúru, se přistupuje přímo k pedikérskému ošetření a nanášení peelingu.
 • Desinfekci a hygienickou očistu nohou změkčující krém, případně aplikaci peelingu.

Foto: Nanesení dezinfekce na nohy a její rozetření.

Foto: Nanesení levandulového peelingu, rozetření a osušení.

 • Ošetření, zkrácení a celkovou korekci nehtů – nehty se nestříhají, ale zkracují broušením.
 • Vyčištění prostor mezi nehtem a nehtovým valem.

Foto: Použití exkavátoru na odstranění obsahu pod nehty.

 • Odstranění případných kuřích ok a zrohovatělé či rozpraskané kůže – pro vyhlazení a obroušení kůže se používá celá řada nástavců. Po každém použití jsou nástavce i hlava přístroje dezinfikovány.

- Začíná se tzv. kuličkou, nástavcem, který slouží k odstranění zrohovatělé kůže okolo kraje nehtu.

- Další z používaných nástavců, tzv. špička, se používá k odstranění ztvrdlé kůže na bočních stranách nehtu.

Foto: Přístroj na podologii a brusné hlavice.

Nástavec na opracovávání nehtu lze použít na celou nehtovou plochu. Následně se pomocí tohoto nástavce i zkracují a zarovnávají. 

Foto: Nástavec na opracování nehtu.

- Nástavec s diamanty má chladící drážky. Obrušuje ztvrdlou kůži. 

 

 

 

Foto: Diamantový nástavec na ztvrdlou kůži.

- Další hrubší diamantový nástavec na velmi ztvrdlou kůži. 

Foto: Hrubší diamantový nástavec.

- Závěrečná bruska, která není tak drsná. Horní hnědý klobouček se vyměňuje.

 

Foto: Závěrečná bruska.

- Procedura se zakončí koženým nástavcem, kterým se po nehtu přejíždí, až je nehet dokonale vyleštěný.

Foto: Kožený nástavec na vyleštění nehtu.

Suchá pedikúra končí následujícím:

 • Ošetření zarůstajících nehtů
 • Závěrečné ošetření nehtů speciálními laky s křemíkem
 • Aplikace speciálního vyživujícího balzámu a zábal

Foto: Závěrečná dezinfekce a promazaní nohou hydratačním krémem.

Foto: Po ošetření.

 • Navíc je možné si přiobjednat: reflexní masáž plosky, lymfatickou manuální terapii dolních končetin, nebo estetické ošetření s lakováním

Autorka: Bc. Zuzana Štrbová dle informací MUDr. Silvie Rafčíkové, MBA a v centru podologie Brno MUDr. Petry Trojanové, Ph.D.

 • pedikúra

  Ahoj, já si pedikúru nechávám dělat. O nožky se uméj postarat doopravdy skvěle. Dělaj sice i jiný věci jako učesy, líčení, kosmetické ošetření pleti ale nebudu odbočovat. Za klasickou pedikuru se platí 450 korun. Zatím jsem byla vždy spokojena :)

  Nicolenici  |  27. 09. 2016, 15:03  |  Reagovat  |  URL příspěvku
 • Mokrá pedikúra

  Já jednoznačně preferuji mokrou pedikúru. Je to pro mě výrazně příjemnější a v salonu kam chodím, mi udělají i perličkovou koupel. je to fakt moc příjemné.

  JakPa  |  23. 07. 2016, 13:07  |  Reagovat  |  URL příspěvku
 • pěkné nožky

  Mám zkušenost jak se suchou tak s mokrou variantou pedikůry a za mě suchá vyhrává. Chodila jsem na ní pravidelně v rozmezí 7-8týdnů a nožky stáli za to. Jedinou nevýhodu jsem viděla v rotačních přístrojích,jsem lechtivá a ošetření bylo doslova mučení. Nejsilnější pevnou vůli jsem musela předvést po operaci kolena, kdy mi svaly cukali ale noha nedokázala zatnout a případně uhnout. Nyní mám doma koupenou domácí elektrickou manikůru pedikůru, ale není to ono.

  Adely  |  30. 10. 2015, 22:42  |  Reagovat  |  URL příspěvku

Dobrý den, dlouhodobě se mi loupou rty, ipřesto že si je stale mažu balzamem na rty a vecer sem si nevědomky strhla velky kus na horním rtu přímo veprostřed , okolo toho odlouonuti si to nateklo je to hodne vystouple. Je to uz tak 2 týdny a nechce to zmizet ,ikdyz si to mazu medem ,balzamy... a stale se mi rty olupují ... Zmizne mi to natekle kolem oloupbuteho rtu ? Uz sem stoho docela zoufalá ???? a nějaká rada ,aby se mi rty neolupovaly ? Děkuji za odpověď

Dobrý den,před třemi dny na procházce mě strhl pes na vodítku a po pádu na zem jsem si ztrhla celý nehet na malíčku pravé ruky. Hodně to krvácelo,vyčistila jsem si to a ošetřila , zasypala framykoinem, koupu v heřmánku, mažu černou mastí a přelepuji. Přestalo to bolet, jen pokud se malíčku dotknu, lůžko je nateklé, částečně červené, okolo celého lůžka mě to mokvá, lůžko je na omak mírně pohyblivé. Žiji v zahraničí, u lékaře jsem proto nebyla. Můžete mě prosím poradit jak mám dále postupovat, děkuji. Eva

Dobrý den, dcera již při narození měla plný nosík takových jakoby uhříků. Do roka se většina vyloupala a zbyly velmi málo viditelné tečky- dírky. Jeden pupínek má však dodnes a je docela velký. Má 19 měsíců a dětská doktorka mi s tím neumí poradit. Dá se to nějak řešit? Předem děkuji za odpověď.

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

Přijde vám, že si pořád na sebe něco mažete a ono nic? Žádný efekt? Může to být neúčinným přípravkem péče o pleť, ale také tím, že jste se před a po nevyfotila :-). Kosmetice jsem oproti korektivní dermatologii nikdy příliš nevěřila, o to více jsem byla překvapena po měsíčním otestování vybraných produktů velmi kvalitní kosmetiky péče o pleť 40+. Posuďte sami.

Metličkovité žilky jsou převážně kosmetickým problémem, ale v některých případech již signálem onemocnění. Odstraňují se laserem či sklerotizací.

Pomůže mi na tuhle pleť laser? Mám si nechat odstranit tohle znaménko? Zkušení dermatologové odpovídají na Zdravém omlazení. Máte problém? Potřebujete poradit? Stačí si vybrat odborníka a vložit dotaz, případně foto. 

Nežádoucí, nadměrné ochlupení je jedním z nejčastějších kosmetických problémů. Existuje řada metod na jeho odstranění.

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace