Inzerce

Bradavice, odstranění bradavic

Jedná se o skupinu kožních infekčních onemocnění vyvolaných viry. V případě kožních bradavic jsou vyvolavatelem některé typy virů patřících mezi lidské papilomaviry. 

Co jsou to bradavice? Jak vypadají bradavice 

Díky různým typům virů, které mohou způsobit bradavice i díky různým lokalitám těla, kde mohou vzniknout, mají bradavice různý klinický obraz. 

Vulgární bradavice jsou vyvýšené ohraničené hrbolky s drsným povrchem, někdy až rozeklaným s obvyklou velikostí od jednoho milimetru až po několik centimetrů. Nejčastěji jsou lokalizovány na prstech rukou, v okolí nehtů i pod nehty.

Typy bradavic 

Plantární bradavice 

Plantární bradavice jsou drsné šedavé útvary s povrchovými tečkami, zatlačené do kůže chodidel, Nejčastěji se vyskytují na patách. Mohou při chůzi silně bolet. 

Ploché bradavice

Ploché bradavice jsou nenápadné hladké hrbolky velikosti od jednoho do čtyřech milimetrů, vyskytují se většinou ve velkém počtu. Nejčastější lokalizací je obličej a hřbety rukou. 

Střapcové bradavice

Střapcovité bradavice mají na povrchu tenké výběžky a jsou nejčastěji lokalizovány v blízkosti úst, očních víček nebo ve vousech. 

Prstové bradavice

Prstovité bradavice mají na povrchu výběžky a nalézají se ve kštici. 

Co je příčinou vzniku bradavic

Vyvolavatelem jsou viry. Nákaza se děje přímým či zprostředkovaným stykem zdravé kůže s kůží nebo jejími částečkami obsahujícími virus. Nejčastěji dojde k nákaze ve sprchách, bazénech a tělocvičnách. Může dojít i k rozsevu po kůži díky škrábání či holení, u dětí při okusování bradavic v okolí nehtů apod. K rozsáhlému postižení může dojít u lidí se sníženou imunitou nebo při atopickém ekzému.  

Jak na bradavice - léčba bradavic 

Existuje mnoho terapeutických možností, často jsou však bradavice schopny léčebným zásahům urputně vzdorovat. Nicméně platí, že je potřeba zahájit terapii včas. 

Odstranění bradavic

Při léčbě bradavic se již velmi dlouhou dobu a někdy poměrně úspěšně využívá jejich zmražení pomocí tekutého dusíku, další možností je jejich seškrábnutí ostrou lžičkou (tzv. abraze). U větších bradavic je v lokální anestezii možnost jejich chirurgického vyříznutí nebo se odpaří pomocí ablačního laseru či se zataví vyživující cévy pomocí pulzního barvivového laseru.

Odstranění bradavic tekutým dusíkem Odstranění bradavic tekutým dusíkem

Foto 1-6: Odstranění bradavic tekutým dusíkem.

Odstranění bradavic tekutým dusíkem Odstranění bradavic tekutým dusíkem

 

Odstranění bradavic tekutým dusíkem Odstranění bradavic tekutým dusíkem

 

Kůže po odstranění bradavic po 3-4 kúrách aplikace tekutého dusíku a následném zhojení. Stav po zmražení tekutým dusíkem

Foto 7,8: Kůže po odstranění bradavic po 3-4 kúrách aplikace tekutého dusíku a následném zhojení.

Video: Odstranění bradavic

Přípravky na bradavice

Lze aplikovat i chemicky působící látky, buď jako leptadla, nebo léky, které jsou schopny modulovat imunitní odpověď tkáně. Aplikuje se podophylin, podophyllotoxin, imiquimod, kyselina mléčná, salicylová, mravenčí apod. 

Dá se vzniku bradavic předejít?

Nejdůležitější je ochrana před infikováním. Do společných prostor, zejména do sprch a k bazénům nosit vhodnou obuv. Chránit kůži před poraněním. Dostatečně ji hydratovat. Dodržovat zásady správné hygieny a v neposlední řadě vyhledat zavčas lékařskou pomoc a být trpělivý a spolupracující při této mnohdy obtížné a zdlouhavé léčbě.

  • Duofilm na bradavice i tekutý dusík fungují

    Děti si přinesly toto onemocnění bohužel z bazénu. Zatímco u jednoho jsme je zachytili včas a opravdu pomohlo snad 2měsíční potírání Duofilmem, tak u druhého, které na to upozornilo později, kdy už původní vytvořila další 2 kámoše, jsme volili tekutý dusík. Na ten je nutné chodit aspoň 3-4x, dokud se neodstraní kořínky bradavice, prosvítají pod kůží jako černé tečky, jak nám bylo sestřičkou sděleno.

    Calamity J.  |  14. 03. 2016, 17:41  |  Reagovat  |  URL příspěvku

Dobrý den, chtěla bych se s Vámi poradit ohledně pigmentových skvrn. Je mi 35, témeř přes celé čelo mám nepravidelnou pigmentovou mapu a zrcadlově i na obou tvářích pokrývající zhruba 1/3 - polovinu tváře- nepravidelně (již několik let i před těhotenstvím). I když v létě pužívám fakt. 50, skvrny vždy v létě více vystoupí. Vím, že jsou různé lasery,.. ale finančně je to docela náročné. Tak jsem chtěla zatím vyzkoušet nějaké krémy či jiné přípravky. A právě na Vašich stránkách mě nadchl test přípravku Medik8 White Balance Click/White Balance Click Oxy-R. Tak jsem se chtěla zeptat, zda byste mi některý z nich doporučila, event. jiný, který opravdu zabírá. Popř. jak dlouho ho používat, zda jen v zimě či celoročně, pod běžný krém (event. pod serum a krém, které běžně používám), popř. jak tyto přípravky kombinovat s běžnou denní kosmetikou. Měl by se faktor 50 používat i v zimě, když pobývám jen ve městě? Moc děkuji za pomoc. Pavla

Dobrý den, v létě mi bude 60, cca od 45 se věnuji omlazování obličeje, nejdřív plastická operace horních i dolních víček, potom botox, méně kys. hyaluronová, nejnověji vlastní plazma. Pleť mám dobrou, na kosmetiku nechodím, ale trápí mě povadající obličej. Na zpevnění dolní části obličeje - kontury, mi byly doporučeny nitě. Ovšem já mám strach z tak invazivního zákroku a taky mi známé říkají, žeaž tak zle to ještě není. Existuje neinvazivní alternativa jako napr. lipolýzové injekce do "syslíků" a pod bradu - vyloženě tukový polštář tam nemám, a nebo jak trochu povytáhnout kontury obličeje bez zavádění nití? Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, před mnoha lety se mi udělala plíseň na nohách, došlo i poškození nehtů. Plíseň se vyléčila, ale nehty zůstaly nehezké. Zkusila jsem co se dalo, nic. Nyní jsem douživala lak na kůži Micetal, to mi předepsala má kožní lékařka, protože mi znovu na kůži nohou začala plíseň, mezi prsty praská, loupa se. Plošky nohou jsou jako sloní noha. Nepomohlo to. Už je mi s toho nanic, co by mi pomohlo, mohla byste mi poradit? Dělám si koupele - octové, z listů ořešáku, používám mýdlo se stříbrem, sprej se stříbrem do bot, žehlim si ponožky. Co mám ještě dělat? Roky si nemohu dovolit v létě páskové boty. Moc děkuji za odpověď.

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

Podle průzkumů se strie objeví u devadesáti procent těhotných, u sedmdesáti procent dospívajících žen a čtyřiceti procent dospívajících mužů.

Genitální bradavice jsou vyvolané některými typy lidských papilomavirů. Bradavice, které se nacházejí na sliznicích a zejména v oblasti genitálu se označují termínem kondylomata. 

Pomůže mi na tuhle pleť laser? Mám si nechat odstranit tohle znaménko? Zkušení dermatologové odpovídají na Zdravém omlazení. Máte problém? Potřebujete poradit? Stačí si vybrat odborníka a vložit dotaz, případně foto. 

Maligní melanom je vysoce zhoubný nádor z pigmentových buněk (znamének). Výrazně jeho vzniku můžeme zabránit důslednou ochranou před UV zářením v útlém dětství a dospělosti.

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace