Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Pigmentové skvrny

Tvorbou melaninu se kůže chrání před účinky ultrafialového záření. Poruchou tvorby nebo umístění melaninu vznikají pigmentové skvrny, neboli hyperpigmentace. Nejdůležitější je prevence jejich vzniku a to ochranou před UV zářením.

Pigmentové skvrny

Co jsou pigmentové skvrny a kde nejčastěji vznikají?

Pigmentové skvrny na kůži jsou převážně tvořené melaninem. Melanin je kožní pigment, který je syntetizován buňkami - melanocyty a distribuován do okolních buněk pokožky - keratinocytů. Tvorbou melaninu se kůže chrání před účinky ultrafialového záření. Výchozí látkou pro syntézu melaninu je aminokyselina tyrozin (hydroxyfenylalanin). Nejdůležitější enzym, který je potřeba pro syntézu melaninu je tyrozináza. Poruchou tvorby nebo umístění melaninu vznikají pigmentové skvrny, neboli hyperpigmentace. Dalšími pigmenty, které mohou způsobovat tmavé zbarvení kůže je železo z krevního barviva (hemosiderin), tetovací inkousty a eventuálně i akumulace některých léků.

Melasma, pigmentové skvrny v obličeji

Mezi nejčastější hyperpigmentace patří melasma.

Příčina pigmentací tkví v genetice, vlivu hormonů a expozici UV zářením.

Vzniká zejména u žen na sluncem exponovaných místech. Jasná příčina vzniku melasmatu není přesně známá, ale ví se, že stěžejní roli hraje genetika, hormonální vlivy a expozice ultrafialovému záření. Léčba je obtížná. Nejčastěji jsou postiženy tváře, čelo a horní ret. Melasma se dělí podle hloubky umístění pigmentu na epidermální, dermální a smíšený typ. U epidermální typu je pigment světe hnědý, uložený v horních vrstvách kůže. Tento typ melasmatu dobře reaguje na léčbu. Dalším typem je dermální melasma. Dermální typ má spíše šedomodré pigmentace, postiženy jsou hluboké vrstvy kůže, projevy lze léčebně ovlivnit velmi obtížně. Smíšený typ je přechodná forma mezi oběma předchozími, postiženy jsou jak povrchové, tak hluboké vrstvy kůře, reakce na léčbu jsou pouze částečné.

Příčiny hyperpigmentace

Příčiny, které mohou melasma vyvolat jsou: těhotenství, hormonální vlivy, např. hormonální antikoncepce, poruchy vaječníků, některé kosmetické krémy, některé léky, závažná onemocnění (tuberkulóza, maligní nádory) a další.

Další typy hyperpigmenatací

Mezi další typy hyperpigmentací patří pihy, degenerativní změny kůže (někdy nazývané „stařecké skvrny“), pigmentace způsobené kožním onemocněním a některé léky.
Nejčastějšími nemocemi, které vyvolávají změny pigmentace jsou: akné, atopický ekzém, impetigo, psoriáza, lichen ruber, kožní kontaktní alergie, kousnutí hmyzem a spáleniny.

Léčba pigmentových skvrn (hyperpigmentací), odstranění pigmentových skvrn

Ochrana před UV paprsky

Nejdůležitější je předcházet vzniku pigmentací, a to důslednou ochranou před UV zářením.

Nejdůležitější je prevence jejich vzniku a to ochranou před UV zářením pomocí vhodného oblečení a používáním ochranných krémů s UV filtry (tzv. sunscreeny). Sunscreeny pohlcují i odrážejí až 95 % UV záření, záleží na jejich SPF faktoru (sun protecting factor).

Bělení, bělící krém na pigmentové skvrny

Další možností je bělení pomocí chemických látek, které zasahují do metabolizmu melaninu nebo odlupují povrchové vrstvy epidermis. Mezi tyto látky patří hydrochinon (V ČR bylo používání hydrochinonu v kosmetických přípravcích v koncentraci vyšší než 0,3% zakázáno v roce 2001), magnézium-L-askorbyl-2-fosfát, N-acetyl-4-S-cysteaminylfenol, sója, hydroxyanisol, rucinol, vitamín C, kyselina kojová, glabridin, niacinamid, arbutin, kyselina azelainová, zelený čaj, melatonin a další.

Chemický peeling k odstranění pigmentových skvrn

K postupnému odlupování povrchových vrstev kůže se používá chemický peeling, nejčastěji na bázi ovocných kyselin. Zástupci těchto kyselin jsou kyselina glykolová, trichloroctová, salicylová a mléčná.

Kryalizace

Jemného olupování lze také dosáhnout pomocí kryalizace. Při kryalizaci se využívá efektu působení nízkých teplot na kůži.

Pigmentové skvrny - působení laseru na kůžiLasery

Pro odstranění pigmentu se používají  tzv. Q-switched lasery, to jsou lasery s velmi krátkým pulzem a vysokou energií. Zástupci těchto laserů jsou: pulzní barvivový laser 510 nm, Nd:YAG laser 532 nm, rubínový laser 694 nm, alexandritový laser 755 nm, Nd:YAG laser 1064 nm. Další možností při ošetřování pigmentových projevů je intenzivní pulzní světlo. Některé projevy reagují dobře na odpaření pomocí ablačních laserů.

Foto: CO2 laser působí na kůži.

Chcete zmírnit pigmentace a barevně sjednotit obličej? Vyzkoušejte produkty lékařské kosmetiky Medik8 a Dermaheal, které jsme v 2měsíční kúře sami nezávisle otestovali

 

Lékaři provádějící tento zákrok

Dermatolovenerologie, Korektivní dermatologie, Praktický lékař

Pracoviště: Brno

Dermatolovenerologie, Korektivní dermatologie

Pracoviště: Orlová - Lutyně, Karviná - Nové Město, Orlová, Karviná

Ceník lékařů

Lékař Cena od Cena do Poznámka
MUDr. Petra Trojanová, Ph.D. 1500 Kč
MUDr. Silvie Rafčíková, MBA 200 Kč
 • Zkušenosti

  Ahoj holky, ráda bych se s vámi podělila, jak jsem se zbavila pigmentových skvrn, jelikož se to řešilo v mnoha článcích tady. Můžu říct, že jsem byla už i kožní lékařky s tím, protože na rukách a především na obličeji jsem měla obrovské pigmentové skvrny a do toho mám ještě pihy dost, takže mi to moc nelichotilo. Kožní lekařka mi to léčila rok a pokrok byl opravdu nepatrný!! Ráda bych poukázala na to, kolik chemie se do všeho dává a jak je to pro mě děsivé... četla jsem článek o moringovém oleji, že prý několika ženám pomohl právě s mým problémem... No tak jsem už neměla co ztratit, hledala jsem a hledala, který by byl pro mě zhruba nejlepší (certfikát, cena, balení) nechtěla jsem nic předraženého.. Našla jsem renovality a právě moringový olej, který po měsíci používání je můj miláček. Skvrny skoro úlně vymyzely a je tam pouze nepatrné množství jsem opravdu nadšená!! Přírodní klasika je prostě ověřená, co k tomu říct...

  kaciii97  |  27. 06. 2017, 15:54  |  Reakcí: 1  |  Reagovat  |  Zobrazit všechny reakce  |  URL příspěvku
  • Re: Zkušenosti

   Na pigmentové skvrny trpím také, vždy se mi udělaly s prvním silnějším sluníčkem. Někde jsem se dočetla, že je dobré začít užívat beta karoten již v dubnu a poté celé léto a musím říct, že to zabralo. Skvrny se mi téměř netvoří, pouze mi vyleze tak jedna dvě na čele. Ty pak řeším sérem Vitac infusion, je to sérum nabité tetra vitamíne C, které také perfektně bělí pokožku.

   Kamilia  |  13. 07. 2017, 17:26  |  Reagovat  |  URL příspěvku

Dobrý den, chtěla bych se s Vámi poradit ohledně pigmentových skvrn. Je mi 35, témeř přes celé čelo mám nepravidelnou pigmentovou mapu a zrcadlově i na obou tvářích pokrývající zhruba 1/3 - polovinu tváře- nepravidelně (již několik let i před těhotenstvím). I když v létě pužívám fakt. 50, skvrny vždy v létě více vystoupí. Vím, že jsou různé lasery,.. ale finančně je to docela náročné. Tak jsem chtěla zatím vyzkoušet nějaké krémy či jiné přípravky. A právě na Vašich stránkách mě nadchl test přípravku Medik8 White Balance Click/White Balance Click Oxy-R. Tak jsem se chtěla zeptat, zda byste mi některý z nich doporučila, event. jiný, který opravdu zabírá. Popř. jak dlouho ho používat, zda jen v zimě či celoročně, pod běžný krém (event. pod serum a krém, které běžně používám), popř. jak tyto přípravky kombinovat s běžnou denní kosmetikou. Měl by se faktor 50 používat i v zimě, když pobývám jen ve městě? Moc děkuji za pomoc. Pavla

Dobrý den, v létě mi bude 60, cca od 45 se věnuji omlazování obličeje, nejdřív plastická operace horních i dolních víček, potom botox, méně kys. hyaluronová, nejnověji vlastní plazma. Pleť mám dobrou, na kosmetiku nechodím, ale trápí mě povadající obličej. Na zpevnění dolní části obličeje - kontury, mi byly doporučeny nitě. Ovšem já mám strach z tak invazivního zákroku a taky mi známé říkají, žeaž tak zle to ještě není. Existuje neinvazivní alternativa jako napr. lipolýzové injekce do "syslíků" a pod bradu - vyloženě tukový polštář tam nemám, a nebo jak trochu povytáhnout kontury obličeje bez zavádění nití? Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, před mnoha lety se mi udělala plíseň na nohách, došlo i poškození nehtů. Plíseň se vyléčila, ale nehty zůstaly nehezké. Zkusila jsem co se dalo, nic. Nyní jsem douživala lak na kůži Micetal, to mi předepsala má kožní lékařka, protože mi znovu na kůži nohou začala plíseň, mezi prsty praská, loupa se. Plošky nohou jsou jako sloní noha. Nepomohlo to. Už je mi s toho nanic, co by mi pomohlo, mohla byste mi poradit? Dělám si koupele - octové, z listů ořešáku, používám mýdlo se stříbrem, sprej se stříbrem do bot, žehlim si ponožky. Co mám ještě dělat? Roky si nemohu dovolit v létě páskové boty. Moc děkuji za odpověď.

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

Celulitida je estetický neduh projevující se hrbolatou pokožkou především v oblasti hýždí a stehen. Pro svůj vzhled bývá někdy také označována jako „pomerančová kůže“. V odborné literatuře se ještě můžeme setkat s názvy celulita nebo lipohypertrofie.

Kruhy pod očima jsou hlubší vráskou nebo propadem tkáně pod okem. Příčiny kromě genetiky tkví v životním stylu, onemocněních, UV záření. Léčba spočívá buď ve výplni tkáně, jejím zpevnění – vypnutí a projasnění.

Nežádoucí, nadměrné ochlupení je jedním z nejčastějších kosmetických problémů. Existuje řada metod na jeho odstranění.

Rty patří k dominantě každého obličeje, k jeho výrazné struktuře se sexuálním podtextem. Rty jsou jednou z dominant obličeje, který si ženy zvýrazňují.

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace