Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Strie

Podle průzkumů se strie objeví u devadesáti procent těhotných, u sedmdesáti procent dospívajících žen a čtyřiceti procent dospívajících mužů.

Strie

Co jsou to strie?

Strie neboli „pajizévky“ jsou podlouhlé pruhy atrofické a zvrásněné kůže. Obvykle měří několik centimetrů a bývají od jednoho do deseti milimetrů široké. Při vzniku mají červenofialovou barvu a postupem času blednou. 

Proč strie vznikají? 

Na vině jsou většinou pohlavní hormony nebo steroidní hormony a mechanické namáhání kůže. Dále vznikají i při onemocnění žláz s vnitřní sekrecí. Přesný mechanizmus vzniku strií zůstává neobjasněn, jsou výsledkem ztenčení a ztráty elasticity spodní vrstvy kůže a rozrušení svazků kolagenových a elastinových vláken.

Kde se na těle strie objevují

V těhotenství nejčastěji objevují strie na břiše a strie na prsou. U dospívajících chlapců na stehnech a v kříži, u dívek na prsou a hýždích. V některých případech se strie mohou vytvořit i na horních částech paží.

Jak striím předcházet

Vhodné je dostatečné promašťování pokožky a její ochrana před přílišným namáháním. Pokud je však genetická dispozice k tvorbě strií, strie většinou vzniknou i při pečlivé péči o kůži a nelze jejich vznik příliš ovlivnit. 

Strie v těhotenství

Strie v těhotenství vznikají vlivem ženských pohlavních hormonů – estrogenů a jistou roli hraje i napínání kůže břicha při tlaku zvětšující se dělohy. 

Krém na strie

Aplikaci krému na strie se doporučuje provádět v těhotenství, díky ní se zlepší hydratace pokožky a zmírní se mechanické napínání kůže. Příznivě působí i jemná masáž pokožky při jejich aplikaci, ale pokud je genetický předpoklad k tvorbě strií, aplikace krémů jejich vzniku zcela nezabrání. Na čerstvé strie se doporučuje aplikovat krém s UV faktorem, pokud dojde k jejich vystavení UV paprskům. 

Celulitida a strie

Celulitida a strie mají k sobě blízko vzhledem k tomu, že obě onemocnění mají dědičný základ a stěžejní roli v jejich vzniku hrají pohlavní hormony, zejména estrogeny. 

Léčba: Jak odstranit strie

Při ošetřování čerstvých (červených) strií se doporučuje užití pulzních barvivových laserů. Tyto lasery jsou schopny strie zbavit červené barvy a urychlit jejich vyblednutí, kde nejsou poté tak kosmeticky nápadné a jsou i částečně schopny tkáňové remodelace, čímž strie působí pevnějším dojmem. Pro zpevnění a oploštění již bělavých strií se využívá efektu frakcionovaných ablačních i neablačních laserů či radiofrekvencí. V literatuře jsou popisovány také dobré výsledky s použitím chemického peelingu, ultrazvuku  či různých typů mezoterapie.

Ukázka účinků jednotlivých metod na drobnými striemi prostoupenou kůži po porodu:

Pokožka břicha před zákrokem Pokožka břicha po zákroku

 

Dobrý den, chtěla bych se s Vámi poradit ohledně pigmentových skvrn. Je mi 35, témeř přes celé čelo mám nepravidelnou pigmentovou mapu a zrcadlově i na obou tvářích pokrývající zhruba 1/3 - polovinu tváře- nepravidelně (již několik let i před těhotenstvím). I když v létě pužívám fakt. 50, skvrny vždy v létě více vystoupí. Vím, že jsou různé lasery,.. ale finančně je to docela náročné. Tak jsem chtěla zatím vyzkoušet nějaké krémy či jiné přípravky. A právě na Vašich stránkách mě nadchl test přípravku Medik8 White Balance Click/White Balance Click Oxy-R. Tak jsem se chtěla zeptat, zda byste mi některý z nich doporučila, event. jiný, který opravdu zabírá. Popř. jak dlouho ho používat, zda jen v zimě či celoročně, pod běžný krém (event. pod serum a krém, které běžně používám), popř. jak tyto přípravky kombinovat s běžnou denní kosmetikou. Měl by se faktor 50 používat i v zimě, když pobývám jen ve městě? Moc děkuji za pomoc. Pavla

Dobrý den, v létě mi bude 60, cca od 45 se věnuji omlazování obličeje, nejdřív plastická operace horních i dolních víček, potom botox, méně kys. hyaluronová, nejnověji vlastní plazma. Pleť mám dobrou, na kosmetiku nechodím, ale trápí mě povadající obličej. Na zpevnění dolní části obličeje - kontury, mi byly doporučeny nitě. Ovšem já mám strach z tak invazivního zákroku a taky mi známé říkají, žeaž tak zle to ještě není. Existuje neinvazivní alternativa jako napr. lipolýzové injekce do "syslíků" a pod bradu - vyloženě tukový polštář tam nemám, a nebo jak trochu povytáhnout kontury obličeje bez zavádění nití? Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, před mnoha lety se mi udělala plíseň na nohách, došlo i poškození nehtů. Plíseň se vyléčila, ale nehty zůstaly nehezké. Zkusila jsem co se dalo, nic. Nyní jsem douživala lak na kůži Micetal, to mi předepsala má kožní lékařka, protože mi znovu na kůži nohou začala plíseň, mezi prsty praská, loupa se. Plošky nohou jsou jako sloní noha. Nepomohlo to. Už je mi s toho nanic, co by mi pomohlo, mohla byste mi poradit? Dělám si koupele - octové, z listů ořešáku, používám mýdlo se stříbrem, sprej se stříbrem do bot, žehlim si ponožky. Co mám ještě dělat? Roky si nemohu dovolit v létě páskové boty. Moc děkuji za odpověď.

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

Celulitida je estetický neduh projevující se hrbolatou pokožkou především v oblasti hýždí a stehen. Pro svůj vzhled bývá někdy také označována jako „pomerančová kůže“. V odborné literatuře se ještě můžeme setkat s názvy celulita nebo lipohypertrofie.

Kruhy pod očima jsou hlubší vráskou nebo propadem tkáně pod okem. Příčiny kromě genetiky tkví v životním stylu, onemocněních, UV záření. Léčba spočívá buď ve výplni tkáně, jejím zpevnění – vypnutí a projasnění.

Nežádoucí, nadměrné ochlupení je jedním z nejčastějších kosmetických problémů. Existuje řada metod na jeho odstranění.

Rty patří k dominantě každého obličeje, k jeho výrazné struktuře se sexuálním podtextem. Rty jsou jednou z dominant obličeje, který si ženy zvýrazňují.

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace