Jak mohou pomoci účinné látky z bylin u nádoru vaječníku s metastázami? Jedná se o další neuvěřitelnou kazuistiku, tedy příběh skutečné pacientky, tentokrát lékařky. S paní doktorkou jsme rozhovor začaly netradičně. Víte, ono skočit hned na úvod telefonátu do příběhu jednoho z nejzhoubnějších nádorů se nám asi oběma příliš nechtělo.
Začátek konce českého zdravotnictví je datován ihned po Revoluci
Ale myslím si, že i to, co jsme si povídaly na úvod, bude pro českého pacienta zajímavé. Zjistily jsme, že máme podobnou medicínskou historii. Ta od paní doktorky mně přijde snad ještě drsnější. Zatímco u nás na konkurzu v nemocnici tehdejší paní ředitelku zajímalo místo odborných znalostí hlavně to, jestli právě vystudované lékařky mají babičky na hlídání budoucích dětí, a nepokrytě upřednostňovala mužské pohlaví, tak paní doktorce rovnou těsně po Revoluci řekli: „Buď si najdete nějakého sponzora, nebo se vůbec do zdravotnictví nedostanete.“
„Dopadlo to tak, že první dva roky, kdy jsem pracovala v nemocnici, jsem byla na podpoře od Úřadu práce,“ dodává paní doktorka.
Zní vám to šíleně? To ještě není všechno: „Z našeho kruhu (tedy ze zhruba 20 lékařů) šli do zdravotnictví dva nebo tři, jinak všichni ostatní skončili u nějakých firem, protože místa nebyla. Někteří se pak vrátili, ale tohle tehdy nebylo podchycené, možná je to teď lepší.“
Bohužel, není. Zatímco dříve nebyla místa, nyní je naopak velmi dlouhá doba přípravy k atestaci. Paní doktorka začínala jako dětská lékařka, kde jsem našla, že z dříve 2 let tzv. kolečka nutného k vykonávání samostatné praxe jsou nyní zapotřebí roky čtyři až pět: https://www.ipvz.cz/o-ipvz/kontakty/pedagogicka-pracoviste/praktickeho-lekarstvi-pro-deti-a-dorost/informace-o-vzajemnem-uznavani-praxe-v-oborech-detske-lekarstvi-a-prakticke-lekarstvi-pro-deti-a-dorost.
To je hlavní důvod, proč se do tohoto oboru a vůbec medicíny v Česku spousta absolventů nehrne. Uvědomme si, že slečny končí medicínu v 26 letech, pak by ještě potřebovaly 4-5 let do atestace. A jelikož jsou věci znalé, dobře vědí, že je nejvhodnější mít první dítě do 30 let. A to nemluvím o finanční stránce věci. Kdy hodinová mzda podle dostupného zdroje https://www.nasezdravotnictvi.cz/aktualita/jak-je-to-s-platy-lekaru-jeden-z-nich-ukazal-vyplatni-pasku-to-budete-zirat činí při čisté mzdě 17539 Kč necelých 110 Kč.
K tomu si připočtěte nesmírnou administrativní zátěž a suplování nedostatku lékařů na nejrůznějších odděleních nemocnice místo postgraduálního vzdělávání v tom svém oboru a máte odpověď na otázku, proč je v Česku lékařů málo. A opravdu to větší počet přijatých na medicínu nevyřeší. Možná jich více studium, které mimochodem není procházka růžovou zahradou, dokončí, ale je otázkou, zda nastoupí v ČR do klinické praxe.
5 měsíců po kontrole na gynekologii rovnou generalizovaný gynekologický nádor (tedy i s metastázami)
Příběh paní doktorky začíná až neuvěřitelně. Jako svědomitá lékařka chodila pravidelně na gynekologii. Ještě v lednu 2017 bylo vše v pořádku (sono i cytologie). V červnu, kdy byla se sestrou na poznávacím zájezdu ve Francii, ji začalo pobolívat břicho, tlačit žaludek. Zprvu si myslela, že je to z jídla a cestování. Protože problémy v oblasti žaludku neustávaly, rozhodla se hned v červnu zajít za lékařkou na chirurgii. Jak vyšetření dopadlo, odpovídá paní doktorka.
Již na konci vyšetření se lékařka ptala, kdy a s jakým výsledkem jsem byla naposledy na gynekologii a poprvé napsala do zprávy podezření na nádor. Také mně doporučila si ještě týž den zajít na gynekologii. Můj ošetřující lékař mě poslal ihned na sono, kde asi nevěděli, že jsem lékařka. Postupně se u ultrazvuku sešlo 10 lékařů různých specializací, koukali na obrázek mého břicha a vyjadřovali se k němu stylem: „tady metastázy, na colon transversum metastázy, do muskularis metastázy a celé peritoneum metastázy“. Já z toho byla úplně hotová, vyšla jsem z nemocnice a říkala si: „Co teď?“
Hlavně, jak to člověk řekne dětičkám, protože jsem byla rozvedená, s manželem jsme moc nekomunikovali. Vůbec jsem nevěděla, jak se k tomu mám postavit. Chcete bojovat, ale je to šílené, když tohle zjistíte.
Chtěli mě v nemocnici zařadit do nějaké studie, ale to bych si musela na další vyšetření počkat tři týdny, což jsem odmítla, protože jsem nemoc chtěla řešit co nejdříve.
Kolegyně v zaměstnání mně radily, abych teď vypnula ten svůj lékařský mozek, obložila se svými kočkami, a hlavně nečetla nic na internetu. Chování koček bylo také zajímavé, asi cítily změny, které v břiše probíhaly, a ještě před oznámením diagnózy si začaly lehat právě k těm nejvíce zasaženým místům.
Jaká byla, paní doktorko, vaše diagnóza?
Původně byla vedena jako nádor vaječníku, ale v břiše jsem měla podle magnetické rezonance nádorem jako medúzou prorostlé úplně vše, tak jej lékaři nedokázali spolehlivě diagnostikovat. Až histologicky zjistili, že byl z tuby (vejcovodu).
Kdy a jakou cestou jste se dostala k panu doktoru Landovi?
Ještě v den, kdy jsem se dozvěděla diagnózu, jsem volala své tetince, protože rodiče už nemám, teta je taková moje náhradní maminka, se kterou všechno probíráme, tak jsem jí to řekla. Ona mně do telefonu radila, že její sestřenka má známou, a ta zná pana dr. Landu, a tak jsem se k němu dostala. Víte, všichni mně nabízeli nejrůznější léčitele a čínské čaje, ale až panu doktoru Landovi jsem uvěřila hned v prvním okamžiku. Volala jsem mu, on za mnou přijel, já mu sdělila diagnózu, on odvětil, že budu mít tři čaje, ale musela jsem mu slíbit, že je budu pít. Pak mně zaručil, že když budu pít čaje, tak tady budu ještě 30 let.
A kdy jste s pitím čajů začala?
Hned, bylo to týden nebo 14 dní po stanovení diagnózy.
Tedy ještě před začátkem onkologické léčby?
Přesně. Říkala jsem si, že nemám co ztratit, a čaje nasadila.
Jaká byla stanovena onkologická léčba nádoru a kdy začala?
Plán byl nejdříve chemoterapie, pak operace. S chemoterapií jsem začala v červenci 2017, jednalo se o 3 dvoudenní sezení (dva dny infúzí Taxotere s platinou) vždy po 2 týdnech pauzy. Z chemoterapie jsem začala trpět anémií, nedostatkem červených krvinek.
Vaše onkoložka o pití čajů současně s onkologickou léčbou věděla?
Ano, paní doktorce jsem o pití čajů řekla, ale namítla, že to nemají rádi. Tak jsem se příště již nesvěřovala, ale čaje poctivě pila dál. Proto vám i panu doktoru Landovi v této aktivitě fandím a doufám, že i můj příběh otevře oči lékařům a pomůže tak dalším pacientům.
Paní doktorko, když pan doktor vytvářel bylinné receptury, jaké měl o nádoru a léčbě informace?
Věděl histologii, že je to III C ovaria, ale stejně to nakonec bylo z tuby. Terapii, myslím, ještě neznal.
Po velmi krátké době od stanovení diagnózy, a to po první sérii onkologické léčby a 3 a půl měsících pití čaje nastal zvrat ve vývoji onemocnění. Můžete nám ho blíže popsat?
17. 10. 2017 jsem měla jít na operaci. Před ní mně ještě provedli celotělovou magnetickou rezonanci. Oznámení lékaře bylo pro všechny velké překvapení, protože z rezonance přišel se závěrem, že se předchozí nález úplně ztratil.
Odmítala jsem tomu uvěřit. Můj stav byl zpočátku totiž tak vážný, že mně dělali v době první chemoterapie několik punkcí s odsátím tekutiny v dutině břišní. Ascites je u takto pokročilého nádoru znamením často špatné prognózy. Nádor byl veden jako hraničně operabilní, tedy na hranici, kdy je ještě možné jej operovat.
Znamená to, že po třech chemoterapiích a po pití čajů od června do října zjistili na rezonanci, že nemáte nádor, ani metastázy? Raději se ještě podívám do zprávy.
Ano, přesně tak. Byla tam pouze nějaká vstřebaná rezidua. Rozhodli, že uvidí na operaci, co najdou, a podle toho zvolí řešení. Pan profesor si přibral ke gynekologické operaci ještě kolegyni z gastroenterologie, kdyby hrozil vývod tlustého střeva. Na operaci jsem šla připravená doslova na všechno. Když jsem se probudila na JIPce, moje první otázka na lékaře byla, zda mám vývod. On odpověděl, že ne, že všechno dopadlo dobře, střeva se operace vůbec netýkala, jenom mně odoperovali kousek mezenteria, dělohu a vaječníky. Když jsem zpětně četla zprávu z operace, nenašli jedinou živou rakovinnou buňku. Tohle byl úplný zázrak, který nikdo nečekal. (Ve zprávě z histologického vyšetření po operaci je skutečně uvedeno, že se jedná o reziduální – zbytková – nádorová ložiska s regresivními změnami buď bez jednoznačného nádorového postižení nebo s ložiskovitými shluky obsahujícími reziduální nádorové buňky.)
Měl někdo v rodině toto onemocnění?
Ne, to neměl. V lednu 2018 jsem byla na genetice, vyšetřovali mi 8 markerů, včetně BRCA. Maminka zemřela na rakovinu slinivky, to bylo jediné onkologické onemocnění v rodině. Byla jsem připravena, že v případě pozitivního nálezu na genetice bych si nechala odstranit prsa, ale nebylo třeba, protože nic genetického tam nenašli.
S maminkou jsem si také užila, protože před 15 lety měla od jara problémy, že ani nemohla jíst, bolelo ji břicho, zvracela, na sonu i kolonoskopii jí nic nenašli a najednou v létě, když šla na operaci, tak měla metastázy úplně všude. Histologicky byl nádor ze slinivky.
Jak se k vašemu onemocnění postavily děti? A jak k pití čajů?
Dětičky jsou skvělé, syn byl ze zprávy špatný, ale dcera mě vozila na chemoterapie a velmi mi psychicky pomáhala. Čaje jsem si nosila i na chemoterapie. Děti mě v jejich pití podporují. Dokonce mně upozorňují, když někde u nich čaje nechám, protože je stále po celý den nosím s sebou.
Přišly s čaji nějaké subjektivní změny, jak vlastně chutnají?
Přijdou mně bez chuti a nevadí mi. Na rozdíl od nějakého šíleného čaje s anýzem, který mi kdysi maminka dávala na průdušky a ze kterého mně bylo špatně od žaludku. Po první chemoterapii jsem si myslela, jestli nějak neumocnily účinek léků, že mně bylo tak špatně, ale při druhé to již přestalo.
Pijete je stále?
Ano, pan doktor říkal, že se pijí doživotně. Díky čajům jsem se naučila pít. Dříve jsem skoro přes den nepila, ráno navíc kafe, ale teď si navařím tři čaje a jedu. Díky čajům jsem se naučila pít tekutiny. Vypiju aspoň litr a půl za den.
A jak často teď chodíte na kontroly?
Asi 3x ročně, ale protože je všechno negativní, po dvou letech se interval kontrol prodlužuje.
Jak si jako lékařka vysvětlujete ten zázrak vaší léčby?
Myslím si, že kombinace bylin a léků se musí nějak potencovat, možná drží celé to onemocnění pod kontrolou, má vliv na nádorové buňky, které zřejmě nejsou schopné se dále množit. Když jsem známým gynekologům říkala, že jsem měla III C stadium karcinomu ovaria, tak mně sdělili, že je to úplný zázrak, že tady ještě jsem, protože jedna z těch lékařek měla 3 pacientky ve stejném stavu a všechny do půl roku umřely.
Čaje se ale musí pít poctivě. Potkala jsem se při druhé chemoterapii (opět 3x á 2 týdny) s paní, která čaje od pana doktora Landy nebrala vážně a přestala je pít, dokonce po chemoterapii jela do Španělska na dovolenou, přitom po chemoterapii nesmíte 2 roky na sluníčko a do letadla. To bylo v prosinci 2017, kdy za ní chodila rodina a lékaři jí sdělili, že pro ni už v podstatě nemohou nic udělat, že měla nádor prorostlý všude. Říkala jsem jí o čajích a svém výsledku, ona přitakala, že čaje od dr. Landy zná a také je pila, ale přestala, protože jim nevěřila.
Paní doktorka pro mě byla zajímavá ještě jedním přístupem. Odmítla si cokoliv o onemocnění číst, dokonce i ty lékařské zprávy, protože jak říká:
Nemá cenu se strašit hned ze začátku.
Také nám všem doporučuje, abychom se přestali stresovat.
Všechny nemoci i ta moje mají původ ve stresu. Cítila jsem se už o Vánocích 2016 psychicky a fyzicky ze všeho vyčerpaná, kdy se všechno ve mně hromadilo z minulosti. A ta rakovina byl důsledek.“
A jak to vše u paní doktorky dopadlo?
Paní doktorka byla okamžitě po stanovení diagnózy přesunuta do invalidního důchodu 3. stupně pro infaustní prognózu, to se říká u pacienta, kterého již nelze vyléčit a onemocnění skončí úmrtím. Když však onemocnění díky podpůrné fytoterapii nabralo úplně jiný směr, chtěla se plně vrátit do práce. Její ošetřující lékařka ale takový návrh odmítla, takže paní doktorka pracuje na poloviční, zkrácený úvazek. Asi je to dobře. Sama přiznává, že důsledky nemoci cítí dodnes a častěji si musí odpočinout.
Naštěstí v životě bývá zlé vyváženo i něčím pozitivním. Konkrétně do rodiny paní doktorky přibyl letos v srpnu další člen, paní doktorka se dočkala vnoučka Šimonka, kterého si teď užívá ve zdraví plnými doušky.
Na závěr mně ještě paní doktorka předala jeden zajímavý recept na dobu, kdy pití čajů není z praktických důvodů možné.
Loni jsem byla opět se sestrou na poznávacím zájezdu, kde nebyla možnost čaje si vařit. Tak jsem se poradila s panem doktorem a ten mi doporučil udělat si z bylin tinktury a ty na zájezdu užívat místo čajů. Zalila jsem bylinky 2-3 cm nad jejich úrovní kvalitním koňakem, občas proklepala, promíchala a za měsíc slila tekutinu přes sítko. Na zájezd pak jela se třemi očíslovanými lahvičkami.
To by byl zajímavý nápad pro manžela k narozeninám, …dát do kvalitního alkoholu třeba byliny na játra, co myslíte?
Paní doktorce děkuji za velmi podnětné povídání, přeji ji hlavně hodně zdraví a radosti z dětí i vnoučka.
© Babyonline, s.r.o., 2020
Autor: MUDr. Jana Martincová