Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Kdo je vizážistka? Kosmetičky vs. vizážistky – v čem je rozdíl?

V posledních letech jsou na vzestupu všechny profese dotýkající se ženské krásy a jejich sortiment je daleko širší, než bývalo běžné před dvaceti lety. Všechny služby se zároveň staly mnohem dostupnější i v menších městech a přestaly být výsadou vyšších vrstev.

Jaké profese ženy k životu potřebují?

Nikdo už se nepozastavuje nad tím, že téměř každá žena má svoji kadeřnici, kosmetičku, řasařku, manikérku, pedikérku, masérku a vizážistku, které více či méně často navštěvuje. Právě posledně zmíněnému odvětví, tedy vizážistce, bych se chtěla v tomto článku věnovat, protože jde o profesi relativně novou a pro laiky někdy těžko pochopitelnou, protože v sobě spojuje více činností a při tom je velmi specializovaná. 

Make-up&vlasy: Hana Čihánková, foto: Simona Smrčková

Kosmetičky vs. vizážistky – v čem je rozdíl? Vizážistka není kosmetička

Vizážistky (případně vizážisté, protože v této profesi se vyskytuje i mnoho mužů) jsou nejčastěji zaměňovány s kosmetičkami, protože jejich práce je na první pohled podobná, ale ve skutečnosti jsou to velmi rozdílné profese. Kosmetičky se primárně zabývají péčí o pleť, což zahrnuje především čištění pleti, masky, masáže, úpravu a barvení obočí, případně ošetření pomocí různých přístrojů. Většina kosmetiček nabízí jako doplňkovou službu i líčení, které ovšem zabírá malé procento jejich pracovního vytížení. Tomu odpovídají zkušenosti kosmetičky s líčením a také škála jejího vybavení v této oblasti. 

Foto vpravo: make-up&vlasy: Hana Čihánková, foto: Simona Smrčková

Výbava vizážistky

Foto: Výbava vizážistky

Naproti tomu hlavní náplní práce vizážistky je líčení ve všech jeho možných podobách a pro všechny příležitosti. Nejčastěji to bývají různé večírky, plesy, svatby, focení reklamy atd. Výbava vizážistek bývá velmi rozsáhlá sbírka všech možných dekorativních produktů, které naplní kufr vhodný pro 14denní dovolenou. V této souvislosti se velmi často setkávám s otázkou „kam se stěhuju“, případně „odkud jsem přijela“.  

Vizážistika je často prací plnou překvapení, protože nejen že jste neustále někde na cestách, ale také nikdy přesně nevíte, co vás u zákaznice, na přehlídce nebo na focení čeká, protože se nejedná o stálé zákaznice, které k vám docházejí pravidelně a dobře je znáte. 

Výbava vizážistky

S tím souvisí i celková koncepce práce, kdy kosmetička pečuje o vaši pleť pravidelně a zaměřuje se na dlouhodobé zlepšení vašich problémů, kdežto cílem vizážistky je spíše dosáhnout co nejlepšího efektu v danou chvíli, aby vše vypadalo dokonale. Optimální je provázanost obou oborů, kdy péče předchází líčení, protože právě v této posloupnosti dosáhnete nejlepších výsledků. 

Foto vpravo: Výbava vizážistky

Make-up&vlasy: Hana Čihánková, foto: Simona Smrčková

Vizážistky primárně líčí, neprodávají produkty

Další nejasnosti panují v ztotožňování vizážistek s kosmetickými poradkyněmi nebo prodejkyněmi. Kosmetické poradkyně většinou spolupracují s některou z multilevelových kosmetických firem a zaměřují se na prodávání jejích produktů pomocí různých prezentací. Nejčastějším scénářem je nabízení bezplatného poradenství, kurzů líčení nebo líčení samotného, kde poté probíhá prezentace produktů. Tento systém je zákaznicky výhodný, protože skutečně nic neplatíte za danou službu, ale je třeba se připravit na to, že služba bývá vyvážena očekáváním nákupu produktů. Na prodejkyně dekorativní kosmetiky většinou narazíte při promoakcích v drogeriích a parfumeriích, kde zastupují jednotlivé značky tradičních výrobců líčidel, případně jsou zaměstnanci některé parfumerie. U těchto lidí se často setkáte s označením „makeup artist“, což je jen anglický ekvivalent výrazu vizážistka. V rámci těchto služeb lze rovněž využít líčení či poradenství zdarma, které je ovšem opět vázáno na prodej produktů. Je třeba mít na paměti, že hlavní náplní práce u prodejkyň i poradkyň je prodej produktů dané značky, takže jejich rada může, ale také nemusí být zcela objektivní a erudovaná.  V obou těchto profesích je totiž důležitější obchodnický talent a znalost produktů (která ovšem bývá na velmi dobré úrovni), než znalost technik líčení, čemuž odpovídají i různá školení atd. 

Foto vpravo: make-up&vlasy: Hana Čihánková, foto: Simona Smrčková

Make-up&vlasy: Hana Čihánková, foto: Simona Smrčková

Vizážistky umí mnohem víc než jen líčení, postarají se vám i o účes

Na začátku jsem nakousla, že vizážistka je profesí tak trochu napříč několika obory a zatím jsme si objasnili pouze prolínání s kosmetikou. Druhá, neméně výrazná část této práce spočívá v hairstylingu. Bohužel není žádné české slovo, které by tuto část kadeřnické práce adekvátně vystihovalo, takže se budeme držet toho anglického. Jedná se o mokré i suché tvarování vlasů jako fénování, natáčení, žehlení, tupírování a nejrůznější výčesy. Hairstyling naopak nezahrnuje stříhání ani barvení. Většina vizážistek ovládá jak make-up, tak hairstyling, protože jde o ideální spojení v jedné osobě jak pro plesy, večírky, svatby ale i jakékoliv komerční zakázky. Tuto zlatou dvojku dovedností by samozřejmě krásně doplnilo i stříhání a barvení, ale to od vizážistek nečekejte. Prvním důvodem je chybějící zázemí pro tyto činnosti, které je proti hairstylingu dost limitující. Druhým důvodem je absence kadeřnického vzdělání, bez kterého to skutečně nejde. 

Většina vizážistek je na hony vzdálená svým původním vystudovaným oborům a líčení i hairstyling se učí svépomocí, případně jen na kurzech. Chybějící vzdělání však není překážkou šikovnosti, ani kreativitě, takže se často od vizážistek dočkáte lepších účesů než od kadeřníků, kteří svůj čas více tráví barvením a stříháním. 

Foto vpravo: make-up&vlasy: Hana Čihánková, foto: Pavlína Jarošová

Make-up&vlasy: Hana Čihánková, foto: Pavlína Jarošová

Nalíčit, načesat a co dál??? Obléct, aneb kompletní servis od hlavy až k patě

Třetím pilířem této práce bývá oděvní styling (opět chybí český ekvivalent), který naprosto ideálně doplňuje předchozí dvě zmíněné, ačkoliv toto spojení už není tak časté jako u make-upu a hairstylingu. 

Pokud někdo bravurně ovládá všechny tři obory, tak bývá zpravidla velmi žádaný, protože dokáže zajistit kompletní servis i koncepci pro jednotlivé zakázky. Pod pojmem styling rozumíme zajišťování oblečení, obuvi i dalších doplňků pro soukromé i komerční zakázky. Styling samozřejmě zahrnuje i poradenství či společné nákupy tak, jako to můžete vidět například v různých pořadech o proměnách. 

Líčení,  hairstyling a výběr oblečení ještě stále není kompletní nabídka, se kterou se můžete u vizážistek setkat. Výjimkou není například přesah k manikúře, floristice, dekoracím nebo fotografování. Často se další podobory nabalují z nutnosti nebo podle přání stálých klientů. Typickým příkladem je fotografování, se kterým vizážistky začínají, aby co nejlépe zdokumentovaly svoji práci. Široká nabídka služeb může být velkou výhodou, ale i velkým negativem, kdy kvalita všeho je průměrná nebo kolísavá.   

Pevně doufám, že tento článek pomohl alespoň částečně objasnit „kdo je kdo“ a bude vám nápomocný při výběru vhodného člověka pro tu kterou konkrétní službu. Výše uvedené rozdělení profesí a jejich silné a slabé stránky berte jako orientační. Ve všech oborech se totiž najdou lidé více či méně šikovní a vždy zaleží na konkrétním člověku, kterého potkáte bez ohledu na jeho vizitku. 

Foto vpravo: make-up&vlasy: Hana Čihánková, foto: Pavlína Jarošová

Ukázka líčení vizážistkou Hanou Čihánkovou

Podrobně o čištění pleti a nanášení make-upu v kapitole Dokonalá pleť aneb jak na makeup.

Podrobně o líčení očí, nanášení stínů v kapitole Oční stíny pro každý den.

Podrobně o úpravě a líčení obočí v kapitole Perfektní obočí.

Podrobně o líčení rtů v kapitole Přirozené rty.

Stav před a po líčení v knize Žena po 40 – sebevědomá a v kondici

Před a po ze Ženy po 40

Dobrý den, dlouhodobě se mi loupou rty, ipřesto že si je stale mažu balzamem na rty a vecer sem si nevědomky strhla velky kus na horním rtu přímo veprostřed , okolo toho odlouonuti si to nateklo je to hodne vystouple. Je to uz tak 2 týdny a nechce to zmizet ,ikdyz si to mazu medem ,balzamy... a stale se mi rty olupují ... Zmizne mi to natekle kolem oloupbuteho rtu ? Uz sem stoho docela zoufalá ???? a nějaká rada ,aby se mi rty neolupovaly ? Děkuji za odpověď

Dobrý den,před třemi dny na procházce mě strhl pes na vodítku a po pádu na zem jsem si ztrhla celý nehet na malíčku pravé ruky. Hodně to krvácelo,vyčistila jsem si to a ošetřila , zasypala framykoinem, koupu v heřmánku, mažu černou mastí a přelepuji. Přestalo to bolet, jen pokud se malíčku dotknu, lůžko je nateklé, částečně červené, okolo celého lůžka mě to mokvá, lůžko je na omak mírně pohyblivé. Žiji v zahraničí, u lékaře jsem proto nebyla. Můžete mě prosím poradit jak mám dále postupovat, děkuji. Eva

Dobrý den, dcera již při narození měla plný nosík takových jakoby uhříků. Do roka se většina vyloupala a zbyly velmi málo viditelné tečky- dírky. Jeden pupínek má však dodnes a je docela velký. Má 19 měsíců a dětská doktorka mi s tím neumí poradit. Dá se to nějak řešit? Předem děkuji za odpověď.

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

Jaký kosmetický produkt je podle vás nejprodávanější?  Jaký výrobek najdete v kosmetické taštičce každé ženy? Pokud ráno nestíháte celý make-up a můžete udělat jen jednu věc, která to bude?

Permanentní make-up je metoda stará jako lidstvo samo. Slouží ke zvýraznění či potlačení některých rysů nejen v obličeji. Spočívá ve vpravování mikropigmentů do svrchní vrstvy kůže.

Je možné se naučit sama vkusně líčit? Na tuto otázku najdete odpověď v přiloženém videu Líčení krok za krokem. Líčení probíhalo podle návodu vizážistky v knize Žena po 40 - sebevědomá a v kondici. Použita jsou líčidla, která budou slušet většině žen.

O čištění pleti, péči o pleť a jejím líčení pomocí podkladové báze, korektorů, make-upu, pudru a tvářenky. Jak jej nanášet a jaké si vybrat správné štětce? Ženám poradí vizážistka portálu ZdravéOmlazení.cz a knihy Žena po 40 – sebevědomá a v kondici Mgr. Hana Čihánková.

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace