Inzerce

Kruhy pod očima

Kruhy pod očima jsou hlubší vráskou nebo propadem tkáně pod okem. Příčiny kromě genetiky tkví v životním stylu, onemocněních, UV záření. Léčba spočívá buď ve výplni tkáně, jejím zpevnění – vypnutí a projasnění.

Kruhy pod očima

Co jsou to kruhy pod očima?

Pokud někdo má „kruhy pod očima“, myslí se tím buď hlubší vráska nebo propad tkáně v oblasti táhnoucí se od vnitřního očního koutku směrem ke středu tváře nebo jde o tmavší zbarvení dané oblasti, a nebo kombinace obojího. Oblast pod očima může také otékat a mohou se vytvořit váčky.

Jak vznikají kruhy pod očima, jejich příčina

Příčiny těchto stavů mohou být různé. Tendence k tvorbě kruhů pod očima je velmi individuální, u někoho může být výrazná.

Hlavní roli hraje genetika. Pokud je kůže pod očima tenká a jemná, mohou pod ní prosvítat hlubší žilní pleteně a tím dostane tato oblast modravý nádech. Někdy je tmavší nádech způsobený vyšší akumulací melaninu - pigmentu v kožních buňkách. Dále jsou to vnější faktory, nedostatek spánku, nezdravý životní styl.  Pokožka v okolí očí je velmi citlivá, proto se škodlivé vlivy projeví velmi výrazně. Příčiny však mohou být i v poruše mízního či cévního systému či některém z celkových onemocnění.

 

Příčiny vzniku kruhů pod očima:

 • zadržování tekutiny v těle,
 • působení cigaretového kouře,
 • špatná životospráva,
 • nezdravá strava (nadbytek soli, nedostatek vitamínu A nebo železa, nedostatečný příjem tekutin),
 • anémie/chudokrevnost,
 • působení UV záření,
 • atopický ekzém,
 • alergie,
 • hormonální poruchy,
 • nedostatek spánku,
 • stres,
 • genetická dispozice,
 • onemocnění štítné žlázy,
 • poruchy metabolizmu,
 • onemocnění srdce, ledvin, jater či trávicího systému.

Léčba - odstranění kruhů pod očima

Jak na kruhy pod očima aneb domácí pomoc  

Pokud potřebujete rychlou pomoc a zmírnit kruhy pod očima po probdělé noci, pomůže chlad. Přiložte v látce obalenou kostku ledu z mrazáku na pokožku pod očima a jemně masírujte. Nedávejte led na kůži přímo, mohl/a byste ji popálit. Pomohou i chladné pytlíky od zeleného nebo bylinkového čaje, vychlazené gelové pytlíky, studená voda apod. Podobného výsledku docílíte i s plátky čerstvé salátové okurky.

Prevence kruhů pod očima

Pokud máte sklony k tvorbě váčků pod očima, dodržujte správnou životosprávu, pijte dostatečné množství tekutin, dopřejte si kvalitní spánek. Používejte krémy, které jsou určené na ošetření očního okolí, obsahují většinou vitamíny a další výživné a rozjasňující látky. Pomůže i lehká masáž, která stimuluje správnou funkci lymfatického systému. V neposlední řadě jsou velkými pomocníky make-upy a korektory, které jsou pro boj s kruhy určeny.

Aplikace výplňového materiálu na kruhy pod očima

Pokud je pod očima viditelná trvalá prohlubeň, lze ji zmírnit aplikací některého z výplňových materiálů.

Kruhy pod očima je možno vyplnit kyselinou hyaluronovou, vlastním tukem, nebo užít kmenové buňky.

Nejčastěji se používají gely s obsahem kyseliny hyaluronové, které se aplikují tenkou jehlou nebo kanylou přímo do místa prohlubně. Aplikace je velmi rychlá, minimálně bolestivá a výsledek je ihned viditelný. Kyselina hyaluronová v této oblasti přetrvává jeden rok i déle.  Další možností je vyplnění vlastním tukem (lipotransfer), který se odebere z jiného místa na těle (nejčastěji zadní strana stehen pod zadečkem, vnitřní strana stehen nad koleny, přední strana břicha apod) . Ošetření se provádí v lokální anestezii, odebraný tuk se musí odstředit a pročistit a poté samotné tukové buňky se kanylou aplikují do oblasti pod očima. Zákrok je minimální invazivní, ale je potřeba počítat s pár dny rekonvalescence, vzhledem k otoku a možným modřinám. Obdobnou metodou je aplikace kmenových buněk, které se získávají většinou právě z odebrané tukové tkáně (např. při liposukci), tato tuková tkáň musí projít poměrně složitým separačním procesem, aby se kmenové buňky získaly. Při tomto ošetření dochází k přeměně kmenových buněk na kožní buňky, pomocí nichž se pleť posílí. Díky obsaženým růstovým faktorům se posiluje také pružnost kůže, je vyvolána syntéza kolagenu, elastinu a kyseliny hyaluronové.

Chemický peeling na kruhy pod očima

Aplikace chemického peelingu oblast pod očima jemně vypne, rozjasní, stáhne póry a postupně prosvětlí pigmentaci. Je vhodné absolvovat minimálně 3 ošetření. Vše však záleží na typu peelingu. Nejběžnější jsou chemické peelingy s obsahem glykolové kyseliny, ale některé jsou postavené na bázi kyseliny trichloroctové a dalších. V současných peelingách je řada pomocných látek, které působí specificky na daný problém (napři depigmentační peelingy, peelingy na akné, omlazující peelingy...)

Lasery na kruhy pod očima

Pomocí laserů lze kůži pod očima vypnout a zesvětlit – použitím laserů, které redukují množství pigmentu nebo žilek. Lasery, které se na ošetření oblasti pod očima používají, jsou vybrušující/ablační (potřebují delší dobu rekonvalescence) Er:YAG laser, CO2 laser nebo pigment specifické lasery, alexandritový laser, KTP laser, hemoglobin specifické lasery – pulzní barvivový laser (odstraní žilky) a rejuvenační/omlazující lasery Nd:YAG laser, Er:glass laser a další. Pomohou i  intenzivní pulzní světla nebo radiofrekvence.

Mezonitě na kruhy pod očima

Mezonitě neboli thread lifting, prime lifting je poměrně novou omlazující metodou, při které se pokožka vypíná pomocí speciálních vstřebatelných nití. Nitě jsou fixovány v tkáni a poskytují jí podporu a stimulují okolní tkáň k tvorbě nového kolagenu, čímž dojde k jejímu zpevnění.  Upravovaná partie se vypne a vyhladí, kruhy pod očima se tak zjemní.  Doba efektu je zhruba 2 roky. Ošetření se provádí pouze v lokální anestezii pomocí anestetického krému.

Plazmaterapie na kruhy pod očima

Tato nová omlazující metoda je založena na principu buněčného omlazení vlastními regeneračními schopnostmi organizmu.  Princip spočívá v odběru krve a separaci pouze části plazmy, která je bohatá na krevní destičky, které jsou zásobárnou řady růstových faktorů. Růstové faktory z vlastních krevních destiček výrazně přispívají k procesu tkáňové regenerace, produkci kolagenu a kyseliny hyaluronové. Ošetření se provádí po ošetření pleti anestetickým krémem. Samotná separace plazmy probíhá 5-30 minut v závislosti na metodě separace. Získaný koncentrát se aplikuje zpět do pleti pomocí tenkých jehliček. Doba rekonvalescence je minimální. Výsledkem je přirozené omlazení. Efekt nastupuje postupně do třech týdnů po ošetření a přetrvává minimálně dva roky.

Mikroneedling/mikrojehličkování na kruhy pod očima

Principem této metody je pomocí řady mikrovpichů stimulovat vlastní hojivé a regenerační schopnosti pleti a zpevnit tak ošetřenou oblast.  Výhoda mikrojehličkování je, že je to metoda vhodná pro všechny typy pleti. Kromě stimulace tvorby kolagenu mikrojehličkování vytváří kanálky, kterými mohou do pleti snadněji pronikat účinné látky a léky, které by jinak přes neporušenou kožní bariéru neprošly. K mikrojehličkování se používají dermarollery nebo speciální kmitající jehlová pera. Ošetření nepotřebuje příliš dlouhou dobu rekonvalescence, většinou pouze 24 hodin.

Líčení: Jak zamaskovat kruhy pod očima.

Dobrý den, chtěla bych se s Vámi poradit ohledně pigmentových skvrn. Je mi 35, témeř přes celé čelo mám nepravidelnou pigmentovou mapu a zrcadlově i na obou tvářích pokrývající zhruba 1/3 - polovinu tváře- nepravidelně (již několik let i před těhotenstvím). I když v létě pužívám fakt. 50, skvrny vždy v létě více vystoupí. Vím, že jsou různé lasery,.. ale finančně je to docela náročné. Tak jsem chtěla zatím vyzkoušet nějaké krémy či jiné přípravky. A právě na Vašich stránkách mě nadchl test přípravku Medik8 White Balance Click/White Balance Click Oxy-R. Tak jsem se chtěla zeptat, zda byste mi některý z nich doporučila, event. jiný, který opravdu zabírá. Popř. jak dlouho ho používat, zda jen v zimě či celoročně, pod běžný krém (event. pod serum a krém, které běžně používám), popř. jak tyto přípravky kombinovat s běžnou denní kosmetikou. Měl by se faktor 50 používat i v zimě, když pobývám jen ve městě? Moc děkuji za pomoc. Pavla

Dobrý den, v létě mi bude 60, cca od 45 se věnuji omlazování obličeje, nejdřív plastická operace horních i dolních víček, potom botox, méně kys. hyaluronová, nejnověji vlastní plazma. Pleť mám dobrou, na kosmetiku nechodím, ale trápí mě povadající obličej. Na zpevnění dolní části obličeje - kontury, mi byly doporučeny nitě. Ovšem já mám strach z tak invazivního zákroku a taky mi známé říkají, žeaž tak zle to ještě není. Existuje neinvazivní alternativa jako napr. lipolýzové injekce do "syslíků" a pod bradu - vyloženě tukový polštář tam nemám, a nebo jak trochu povytáhnout kontury obličeje bez zavádění nití? Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, před mnoha lety se mi udělala plíseň na nohách, došlo i poškození nehtů. Plíseň se vyléčila, ale nehty zůstaly nehezké. Zkusila jsem co se dalo, nic. Nyní jsem douživala lak na kůži Micetal, to mi předepsala má kožní lékařka, protože mi znovu na kůži nohou začala plíseň, mezi prsty praská, loupa se. Plošky nohou jsou jako sloní noha. Nepomohlo to. Už je mi s toho nanic, co by mi pomohlo, mohla byste mi poradit? Dělám si koupele - octové, z listů ořešáku, používám mýdlo se stříbrem, sprej se stříbrem do bot, žehlim si ponožky. Co mám ještě dělat? Roky si nemohu dovolit v létě páskové boty. Moc děkuji za odpověď.

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

Podle průzkumů se strie objeví u devadesáti procent těhotných, u sedmdesáti procent dospívajících žen a čtyřiceti procent dospívajících mužů.

Genitální bradavice jsou vyvolané některými typy lidských papilomavirů. Bradavice, které se nacházejí na sliznicích a zejména v oblasti genitálu se označují termínem kondylomata. 

Jedná se o skupinu kožních infekčních onemocnění vyvolaných viry. V případě kožních bradavic jsou vyvolavatelem některé typy virů patřících mezi lidské papilomaviry. 

Pomůže mi na tuhle pleť laser? Mám si nechat odstranit tohle znaménko? Zkušení dermatologové odpovídají na Zdravém omlazení. Máte problém? Potřebujete poradit? Stačí si vybrat odborníka a vložit dotaz, případně foto. 

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace