Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Rty, opar na rtu, suché rty a další problémy na rtech

Rty patří k dominantě každého obličeje, k jeho výrazné struktuře se sexuálním podtextem. Rty jsou jednou z dominant obličeje, který si ženy zvýrazňují.

Rty

Lidské rty

Díky své barvě je červeň rtů výrazným prvkem lidského obličeje. Červení se také lišíme od ostatních druhů řádu primátů, neboť jejich rty červeň postrádají.
Rty jsou tvořeny horním a dolním rtem. Mezi sebou uzavírají ústní štěrbinu a po stranách se stýkají v ústních koutcích.  Anatomicky k hornímu rtu patří oblast nad retní červení, která je ohraničena dolním okrajem nosu,  po stranách šikmo probíhající nosoretní rýhou (sulcus nasolabialis). Ve středu se na horním rtu nachází philtrum, je to oblá svislá vkleslina sahající od nosu k okraji rtu, který je v místě filtra vyzdvižen, někdy se této oblasti říká srdíčko. Dolní ret je ohraničen horizontální bradoretní rýhou (sulcus mentolabialis).

Problémy se rty

Necitlivé rty

Může se jednat o alergickou reakci. Zvláště pokud jsou rty i oteklé, svědí nebo výrazně zčervenají.  Může se jednat o alergii na kosmetické přípravky (rtěnky apod.) nebo na některé potraviny. Pokud je reakce malá, nejprve je nutné se vyhnout vyvolávající příčině, místně promazávat nedráždivým krémem nebo tyčinkou na rty – bez parfemace a při svědění použít některé z volně dostupných protisvědivých léků (antihistaminik). Pokud je otok větší, je třeba poměrně rychle vyhledat lékařskou pomoc, je riziko, že by mohly začít otékat dýchací cesty.

Zmodralé rty

Přechodně rty zmodrají při prochladnutí (např. studená voda v bazénu apod.). Pokud mají rty modravé zbarvení i v teple, signalizuje to nedostatek kyslíku. Může se jednat o srdeční selhání, dechovou nedostatečnost apod. Určitě je vhodné vyhledat lékaře.

Otoky rtů

Akutně mohou rty otékat v rámci alergické reakce. Dlouhodobě mohou být rty oteklé při některých celkových onemocněních (Crohnova choroba apod.)

Prasklý koutek

Prasklý koutek může signalizovat nedostatek vitamínu B. Pokud se nehojí, může se jednat o některé z celkových onemocnění, v prvé řadě je potřeba vyloučit cukrovku. Prasklý koutek však může vzniknout i po stomatologickém zákroku.

Pálení a puchýřky na rtu, opar na rtu

S největší pravděpodobností se jedná o opar (herpes). Pálení patří mezi první fázi tvorby oparu. Během jednoho dne se přidají puchýřky, mokvání, strup, praskání. Jedná se o infekční onemocnění. Pokud jednou opar vznikne, může se poté sám kdykoli aktivovat, a to ve chvílích, kdy poklesne imunita - např. při stresu, po nemoci, při vyčerpání, při nedostatku spánku, po slunění. K léčbě oparu na rtu se používají antivirotické krémy, které jsou volně dostupné v lékárnách, nebo existuje i ochranná folie, která urychluje hojení. Pokud je postižení velké, je potřeba navštívit lékaře, někdy předepíše i antivirotické přípravky celkově.

Suché rty

Suchost rtů je první známkou nedostatečné hydratace organizmu. Je potřeba řádně pít, zejména v horkých dnech. Rty se však mohou loupat i při alergické reakci. Při některých celkových onemocněních. U dětí je velmi běžné loupání rtů, pokud si je zejména v zimě olizují. Rty poté vysychají.
Prví pomoc je rty hojně hydratovat, v letních měsících postačí krémy, v zimně masti nebo labela (tyčinky na rty). Stěžejní je ochrana rtů před sluncem pomocí krémů či tyčinek s UV faktorem.
Dlouhodobé šupení na rtu či na jeho části může signalizovat i některý z kožních nádorů. Určitě je na místě navštívit dermatologa.

Estetika rtů

Rty patří mezi výrazné struktury obličeje se sexuálním podtextem. Od nepaměti se je snažily ženy zvýraznit pomocí různých barev. První doklady o používání barev pro zvýraznění rtů se datují přibližně do doby před 5 000 let v Mezopotámii. Rtěnka, tak jak ji známe dnes (umístěnou v otočném pouzdře) byla představena v roce 1883 na světové výstavě v Amsterodamu. V současnosti jsou rtěnky hojně rozšířeny a průzkumy ukazují, že až 83 % dámské populace rtěnku v Česku využívá.

Permanentní make-up

Z dalších možností jak změnit barvu rtů je aplikace permanentního make-upu neboli mikropigmentace (tetování). Do pokožky se pomocí speciálního přístroje aplikují barevné pigmenty. Výsledkem permanentního make-upu je dlouhodobé nalíčení, které vydrží 3 – 5 let. Barva se z pleti postupně vytrácí.
Používá se na potlačování drobných barevných nedostatků, jako je např. ztrácející se retní červeň  nebo rozpitá kontura, nebo drobné jizvičky. Mikropigmentuje se buď pouze kontura, nebo celý ret. Více v kapitole Permanentní make-up.

Zvětšení rtů

V minulosti ženy s úzkými rty měly ke zvýraznění rtů možnost použít pouze rtěnku a v případě touhy po trvalosti červené barvy rtů pak jejich tetování. Tyto metody jsou však již v dnešní době naprosto nedostačující. Ženám nyní nestačí pouhé zlepšení barvy, ale čím dál častěji žádají zvětšení rtů. Proto byly vymyšleny a do praxe zavedeny nové postupy a metody (operační i neoperační), které umožňují takových výsledků dosáhnout.

Injekční metody zvětšení rtů

Injekční metody zvětšení rtů jsou v rukách zkušených lékařů velmi rychlou, bezpečnou a efektivní procedurou. Používají se výplňové materiály, které objem rtů nejen zvětšují, ale také zlepšují jejich tvar. Ze vstřebatelných výplňových materiálů se nejčastěji používá kyselina hyaluronová a kolagen. Do rtů se vstřikuje tenoučkou jehličkou nebo pomocí tupé kanyly a vyplňuje tak místa, u kterých je větší objem žádoucí. K umrtvení rtů se používá injekční anestezie nebo aplikace krému s anestetickým účinkem. Doba efektu je individuální, ale pohybuje se zhruba okolo jednoho roku. Na trhu existují i přípravky s delší dobou efektu na bázi akrylátů a jiných látek, u některých z těchto typů je riziko vzniku granulomatózních reakcí (alergie). Do rtů je možné aplikovat i vlastní tuk, který se získá z oblasti, kde je ho dostatek (boky, hýždě, bříško apod.)  Doba efektu u tuku je poněkud nepředvídatelná. Může vydržet trvale, ale také se může u někoho vstřebat. Záleží na technice odběru a vlastnostech organizmu.  Oblast, ze které se bude odebírat tuk, se nejdříve místně znecitliví, a pak se tuk odsaje kanylou, pak se promyje a přefiltruje. Přefiltrovaný tuk se následně aplikuje do rtu. Přestože teoreticky by se měly živé tukové buňky dobře uchytit v oblasti aplikace injekce, existuje několik faktorů, které tento předpoklad komplikují. Důležitým faktorem je pohyb. Čím méně pohybu v místě, kde byl tuk aplikován, tím déle tukové buňky přežijí. Proto u velmi pohyblivých oblastí, jako jsou ústa a okolní tkáně, bývá uchycení přibližně 15-20 %.

Chirurgické zvětšení rtů

Do rtů je kromě výplní možno chirurgicky vkládat implantáty, jejich efekt je trvalý. Další možností je chirurgická úprava rtů – tzv. V-Y posun. To je pravděpodobně první vyvinutý chirurgický typ zvětšování rtů. Při této proceduře se záhyb vaší vlastní tkáně rtů zevnitř úst přesune směrem kupředu, aby se vašim rtům dodal plnější vzhled a hlavně, aby se rty rozšířily. Další možností je vkládání tzv. autoimplantátů (části vlastní tkáně).

Lékaři provádějící tento zákrok

Dermatolovenerologie, Korektivní dermatologie

Pracoviště: Orlová - Lutyně, Karviná - Nové Město, Orlová, Karviná

Ceník lékařů

Lékař Cena od Cena do Poznámka
MUDr. Silvie Rafčíková, MBA 5500 Kč

Dobrý den, chtěla bych se s Vámi poradit ohledně pigmentových skvrn. Je mi 35, témeř přes celé čelo mám nepravidelnou pigmentovou mapu a zrcadlově i na obou tvářích pokrývající zhruba 1/3 - polovinu tváře- nepravidelně (již několik let i před těhotenstvím). I když v létě pužívám fakt. 50, skvrny vždy v létě více vystoupí. Vím, že jsou různé lasery,.. ale finančně je to docela náročné. Tak jsem chtěla zatím vyzkoušet nějaké krémy či jiné přípravky. A právě na Vašich stránkách mě nadchl test přípravku Medik8 White Balance Click/White Balance Click Oxy-R. Tak jsem se chtěla zeptat, zda byste mi některý z nich doporučila, event. jiný, který opravdu zabírá. Popř. jak dlouho ho používat, zda jen v zimě či celoročně, pod běžný krém (event. pod serum a krém, které běžně používám), popř. jak tyto přípravky kombinovat s běžnou denní kosmetikou. Měl by se faktor 50 používat i v zimě, když pobývám jen ve městě? Moc děkuji za pomoc. Pavla

Dobrý den, v létě mi bude 60, cca od 45 se věnuji omlazování obličeje, nejdřív plastická operace horních i dolních víček, potom botox, méně kys. hyaluronová, nejnověji vlastní plazma. Pleť mám dobrou, na kosmetiku nechodím, ale trápí mě povadající obličej. Na zpevnění dolní části obličeje - kontury, mi byly doporučeny nitě. Ovšem já mám strach z tak invazivního zákroku a taky mi známé říkají, žeaž tak zle to ještě není. Existuje neinvazivní alternativa jako napr. lipolýzové injekce do "syslíků" a pod bradu - vyloženě tukový polštář tam nemám, a nebo jak trochu povytáhnout kontury obličeje bez zavádění nití? Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, před mnoha lety se mi udělala plíseň na nohách, došlo i poškození nehtů. Plíseň se vyléčila, ale nehty zůstaly nehezké. Zkusila jsem co se dalo, nic. Nyní jsem douživala lak na kůži Micetal, to mi předepsala má kožní lékařka, protože mi znovu na kůži nohou začala plíseň, mezi prsty praská, loupa se. Plošky nohou jsou jako sloní noha. Nepomohlo to. Už je mi s toho nanic, co by mi pomohlo, mohla byste mi poradit? Dělám si koupele - octové, z listů ořešáku, používám mýdlo se stříbrem, sprej se stříbrem do bot, žehlim si ponožky. Co mám ještě dělat? Roky si nemohu dovolit v létě páskové boty. Moc děkuji za odpověď.

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

Celulitida je estetický neduh projevující se hrbolatou pokožkou především v oblasti hýždí a stehen. Pro svůj vzhled bývá někdy také označována jako „pomerančová kůže“. V odborné literatuře se ještě můžeme setkat s názvy celulita nebo lipohypertrofie.

Kruhy pod očima jsou hlubší vráskou nebo propadem tkáně pod okem. Příčiny kromě genetiky tkví v životním stylu, onemocněních, UV záření. Léčba spočívá buď ve výplni tkáně, jejím zpevnění – vypnutí a projasnění.

Nežádoucí, nadměrné ochlupení je jedním z nejčastějších kosmetických problémů. Existuje řada metod na jeho odstranění.

Stárnutí pleti a vznik vrásek je přirozenou součástí života. Kůže mění své vlastnosti. S věkem přibývá vrásek, a to hlavně v obličeji, v dekoltu a na rukou. K jejich odstranění se používá rozličných metod, ale nejdůležitější se jeví právě prevence.

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace