Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Celulitida, jak na ni

Celulitida je estetický neduh projevující se hrbolatou pokožkou především v oblasti hýždí a stehen. Pro svůj vzhled bývá někdy také označována jako „pomerančová kůže“. V odborné literatuře se ještě můžeme setkat s názvy celulita nebo lipohypertrofie.

Celulitida

Co je to celulitida?

Při celulitidě dochází k zvětšení objemu podkožních tukových buněk, které jsou vytlačovány proti povrchu kůže, a vytváří tak na ní nevzhledné ďolíčky, připomínající právě strukturu pomerančové kůry.

V místě takovéto kumulace tukových buněk je značně omezen průtok krve a lymfy.

Co je příčinou vzniku celulitidy?

Vlastní příčinou celulitidy může být krom dědičných předpokladů sedavé zaměstnání, málo pohybu, hromadění toxinů v těle. Vliv mají ale hlavně hormonální změny, ať už přirozené nebo například způsobené hormonální antikoncepcí. Pohlavní hormony mění strukturu podkožního vaziva, vytváří v něm kapsičky, do kterých se tukové buňky shromaždují.
Mezi další faktory, které celulitidu zhoršují, patří kouření, nedostatečný pitný režim nebo dlouhé stání.

CelulitidaMísta, kde se celulitida objevuje

Celulitida postihuje hlavně tyto oblasti:

  • boky
  • stehna
  • zadek
  • ale i paže

Odstranění celulitidy

Prevence vzniku celulitidy:

Do určité míry lze snížit riziko vzniku celulitidy zdravým jídelníčkem, dostatečnou pohybovou aktivitou a zodpovědným dodržováním pitného režimu. Mnoho žen také používá rozličné krémy a peelingy, které mají podpořit krevní oběh a látkovou výměnu. Stejný efekt má na pokožku i saunování a otužování. Účinek povětšinou není valný.

Léčba celulitidy:

Existuje mnoho více či méně účinných metod a přístrojů, které mají s celulitidou bojovat. Většina z nich funguje na podobném principu – podpoří krevní oběh v místě celulitidy, a tím urychlí látkovou výměnu. Mezi nejčastěji užívané metody odstranění celulitidy patří v kosmetický zařízením tyto metody, některé by měl schválit lékař (dermatolog, lymfolog, angiolog, kardiolog) a některé by měly být lékařem přímo prováděny:

  • radiofrekvence – může provádět vyškolená kosmetička
  • karboxyterapie – musí vždy provádět lékař
  • lymfatická masáž neboli lymfodrenáž – musí být vždy konzultováno dle potíží s lékařem
  • ultrazvuková liposukce neboli kavitace – může provádět vyškolená kosmetička

Radiofrekvence

Radiofrekvence je neinvazivní metoda, při které se pomocí čtyř elektrod zahřívá pokožka na vysokou teplotu, a dochází změnám kolagenových vláken. Během procesu přístroj střídá mono a bipolární radiofrekvenční vlnění, což podporuje vypnutí pokožky. Její výhodou je hloubkové působení a bezbolestnost.  Efekt:  +-

Karboxyterapie

Karboxyterapie spočívá ve vpravení medicinálního oxidu uhličitého do tkáně pomocí velmi tenké jehly. Plyn způsobí v místě větší prokrvení a následně se odplaví do plic, odkud je přirozenou cestou vydýchán. Provádí se obvykle v sérii šesti ošetření s četností minimálně 2x týdně.
Mírně bolestivé. Efekt +

Lymfodrenáž

Jak již název napovídá, působí na lymfatický systém těla. Jde o speciální masáž, podporující odplavování toxických zplodin a odpadních látek z buněk. Podrobně popisuji viz výše, odstraní přebytky vody, nebolestivé, ale časově náročné. Efekt ++

Kavitace

Kavitace, zvaná též bezbolestná liposukce, je zeštíhlující metoda, která pomocí ultrazvuku rozbíjí tukové buňky. Ultrazvuk naruší obal buněk, jejichž obsah se pak vylije do okolí a následně odplaví močí. Díky odbourávání tukových buněk má i pozitivní účinek na zmírnění celulitidy.
Efekt  +-
Medicínsky se považuje za neprokázaný.

Jako lékař doporučuji pacientkám vysadit antikoncepci, toto opatření často stav celulitidy zlepší.

Cviky na celulitidu

Klasické cvičení k udržení postavy je důležité, ale celulitidě nezabrání. Vzpomeňme na modelky zcela štíhlé a přesto s celulitidou.

Pokud chceme cvičit, ideální jsou aerobní cvičení. To je cvičení, při němž kyslík napomáhá odbourávání tuků.

Jedná se o středně intenzivní pohyb v delším časovém úseku, při kterém dochází k postupnému zvýšení tepové frekvence. Aerobní cvičení je ideální typ aktivity pro odstranění celulitidy. Patří mezi ně různé druhy aerobiku, plavání, jízda na kole, rychlá chůze, jízda na bruslích atd. Doporučuje se i mírné posilovací cvičení břišních a hýžďových svalů, ale také horních a dolních končetin. Před i po jakémkoliv cvičení nezapomeňte vaše svaly protáhnout, aby se vám nezkracovaly a aby vás také druhý den nebolely.

Více + cvičební sestava v knize Žena po 40.

Specifické cviky proti celulitidě neexistují!

Krém na celulitidu – existuje? Mají přípravky proti celulitidě smysl?

Většinou nemají. Většina firem  slibuje efekt, které krémy v žádné případě nemohou dosáhnout, mnohem důležitější je promasírování celulitické kůže – tím zvýšení metabolismu dané oblasti.

Oblečení proti celulitidě

Zcela nevhodné je úzké stahující oblečení, které zhoršuje prokrvení dané oblasti. Speciální oblečení na trhu existuje, např. legíny, ale jeho efekt není prokázaný. Slibuje stálou mikro-masáž vašeho těla. Zintenzivňují krevní a lymfatickou cirkulaci pokožky, výhradně díky pohybu těla. Rovnovážná kombinace mikro-masáže, tepla a vlhka prohlubuje buněčnou výměnu.

Celulitida a strie

Jak spolu souvisí celulitida a strie? Jedná se o zcela jiné onemocnění s jinou příčinou, ale  při náhlém zvětšení objemu určité části těla – ztloustnutí či těhotenství, u mužů rychlý růst svalů - dojde k popraskání kůže – tedy vzniku tzv. vnitřních jizev – strií. 

Co je v působení proti celulitidě nejefektivnější?

Léčba celulitidy vyžaduje trpělivost. Nečekejte, že během týdne uvidíte velké výsledky. Chce to vytrvalost a důkladnost a během pár měsíců uvidíte opravdu potěšující výsledky – zdravější a pevnější kůži. Jakou kombinaci tedy zvolit? Cvičení, sporty, nepřejídání se - omezit sůl, vysazení hormonální antikoncepce.

Nákresy: MUDr. Petra Kubáčková

Lékaři provádějící tento zákrok

Dermatolovenerologie, Korektivní dermatologie

Pracoviště: Orlová - Lutyně, Karviná - Nové Město, Orlová, Karviná

Ceník lékařů

Lékař Cena od Cena do Poznámka
MUDr. Silvie Rafčíková, MBA 200 Kč 1800 Kč

Dobrý den, chtěla bych se s Vámi poradit ohledně pigmentových skvrn. Je mi 35, témeř přes celé čelo mám nepravidelnou pigmentovou mapu a zrcadlově i na obou tvářích pokrývající zhruba 1/3 - polovinu tváře- nepravidelně (již několik let i před těhotenstvím). I když v létě pužívám fakt. 50, skvrny vždy v létě více vystoupí. Vím, že jsou různé lasery,.. ale finančně je to docela náročné. Tak jsem chtěla zatím vyzkoušet nějaké krémy či jiné přípravky. A právě na Vašich stránkách mě nadchl test přípravku Medik8 White Balance Click/White Balance Click Oxy-R. Tak jsem se chtěla zeptat, zda byste mi některý z nich doporučila, event. jiný, který opravdu zabírá. Popř. jak dlouho ho používat, zda jen v zimě či celoročně, pod běžný krém (event. pod serum a krém, které běžně používám), popř. jak tyto přípravky kombinovat s běžnou denní kosmetikou. Měl by se faktor 50 používat i v zimě, když pobývám jen ve městě? Moc děkuji za pomoc. Pavla

Dobrý den, v létě mi bude 60, cca od 45 se věnuji omlazování obličeje, nejdřív plastická operace horních i dolních víček, potom botox, méně kys. hyaluronová, nejnověji vlastní plazma. Pleť mám dobrou, na kosmetiku nechodím, ale trápí mě povadající obličej. Na zpevnění dolní části obličeje - kontury, mi byly doporučeny nitě. Ovšem já mám strach z tak invazivního zákroku a taky mi známé říkají, žeaž tak zle to ještě není. Existuje neinvazivní alternativa jako napr. lipolýzové injekce do "syslíků" a pod bradu - vyloženě tukový polštář tam nemám, a nebo jak trochu povytáhnout kontury obličeje bez zavádění nití? Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, před mnoha lety se mi udělala plíseň na nohách, došlo i poškození nehtů. Plíseň se vyléčila, ale nehty zůstaly nehezké. Zkusila jsem co se dalo, nic. Nyní jsem douživala lak na kůži Micetal, to mi předepsala má kožní lékařka, protože mi znovu na kůži nohou začala plíseň, mezi prsty praská, loupa se. Plošky nohou jsou jako sloní noha. Nepomohlo to. Už je mi s toho nanic, co by mi pomohlo, mohla byste mi poradit? Dělám si koupele - octové, z listů ořešáku, používám mýdlo se stříbrem, sprej se stříbrem do bot, žehlim si ponožky. Co mám ještě dělat? Roky si nemohu dovolit v létě páskové boty. Moc děkuji za odpověď.

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

Kruhy pod očima jsou hlubší vráskou nebo propadem tkáně pod okem. Příčiny kromě genetiky tkví v životním stylu, onemocněních, UV záření. Léčba spočívá buď ve výplni tkáně, jejím zpevnění – vypnutí a projasnění.

Nežádoucí, nadměrné ochlupení je jedním z nejčastějších kosmetických problémů. Existuje řada metod na jeho odstranění.

Rty patří k dominantě každého obličeje, k jeho výrazné struktuře se sexuálním podtextem. Rty jsou jednou z dominant obličeje, který si ženy zvýrazňují.

Stárnutí pleti a vznik vrásek je přirozenou součástí života. Kůže mění své vlastnosti. S věkem přibývá vrásek, a to hlavně v obličeji, v dekoltu a na rukou. K jejich odstranění se používá rozličných metod, ale nejdůležitější se jeví právě prevence.

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace