Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Ochlupení, depilace

Nežádoucí, nadměrné ochlupení je jedním z nejčastějších kosmetických problémů. Existuje řada metod na jeho odstranění.

Ochlupení, depilace

Růst vlasů a chlupů

Na našem těle se nachází kolem pěti milionů vlasových cibulek (folikulů), jsou přítomné již od narození a věkem se jejich počet nemění. U obou pohlaví je jejich počet stejný. Denně vyroste vlas v průměru o 0,35 milimetru. Všechny vlasové cibulky neobsahují vlas či chlup, aktivují se vlivem různých faktorů, a tím se mění charakter a množství chloupků a vlasů na těle.  Aktivace například pohlavními hormony v pubertě je patrna zejména u mužů, kde je aktivováno 90 % folikulů. U žen je aktivních jen asi 35 %.

Historie depilace

Snaha zbavit se nadbytečného či nechtěného ochlupení sahá až do doby kamenné. Z tohoto období se dochovaly přiostřené kameny a lastury určené k odstranění ochlupení či zkracování vlasů. Přibližně z roku 1900 př. n. l. pocházejí nálezy měděné škrabky a pinzety, které sloužily coby nástroje primitivní depilace. Egypťané odstraňovali nejen chloupky na těle, ale zakládali si i na hladce oholených hlavách. Vdechli také život prapůvodním voskovým metodám. V arabských zemích se pro změnu používala metoda „bandandoz“, kdy se bavlněnou nití omotanou kolem prstu rychlým pohybem chloupky zachytily a vytrhly.

Proč depilovat

Nežádoucí ochlupení je jedním z nejčastějších kosmetických problémů.

Kult hladkého těla:

Odstraňuje se ochlupení z různých míst, u žen i mužů, a závisí zejména na kulturních zvyklostech dané země. Tyto zvyklosti se v různých historických etapách mění. V dnešní době existuje kult hladšího těla s odstraněním převážného množství ochlupení, ale současně existují revoltující tendence návratu k přirozenosti.

Hirsutismus, hypertrichóza

Z medicínského důvodu se ochlupení odstraňuje při hirsutismu. Hirsutismus znamená růst ochlupení u žen v typicky mužské distribuci. Příčina této poruchy je ve zvýšené tvorbě androgenů a jejich derivátů v těle ženy. Další příčinou nadměrného ochlupení je hypertrichóza. Jde o abnormální zvýšený růst ochlupení na určitém ohraničeném okrsku kůže, může však pokrývat i větší plochu až celé tělo. Jde o vrozené nebo získané onemocnění.

Metody odstranění ochlupení, depilace

Existuje řada dočasných metod odstranění nežádoucího ochlupení nebo alespoň snížení jeho viditelnosti, jako je holení, bělení, vytrhávání (pinzetou, epilačními strojky, voskem) a chemická depilace (krémy). Z dalších metod je to elektrolýza, která má po opakovaném provádění potenciál k trvalému omezení růstu chloupků. Nejefektivnější pro trvalou redukci ochlupení jsou lasery.

Depilace voskem

Při depilaci voskem se odstraní celý chloupek i s kořínkem zhruba na dva až osm týdnů. Jedná se o poměrně bolestivé ošetření, zvláště pro citlivou pokožku. Ideální k odstranění jsou chloupky s délkou 5 milimetrů a odmaštěná, suchá kůže. Vosky se nanáší buď teplé nebo existuje i studená varianta tzv. tuhý vosk. Na vrstvu vosku se přiloží depilační pásek a proti směru růstu chloupku se rychle odtrhne i s voskem s chloupky.

Depilace cukrovou pastou

Obdobně se depiluje pomocí cukrové pasty, což je velice lepivá hmota, ale zároveň soudržná. Tohoto se využívá při depilaci, kdy se po pomalejším nanášení proti směru růstu chloupků rychle strhává ve směru jejích růstu. Efekt depilace voskem či pastou trvá přibližně dva až šest týdnů.

Depilace depilačními krémy

Na jiném principu fungují depilační krémy, které po nanesení na chloupky způsobí jejich chemické rozpuštění.

Depilace strojkem a žiletkou

Odstranění chloupků pomocí strojku či žiletky je rychlá metoda, ale s krátkodobým efektem. Je potřeba používat speciální holící krémy a gely, jinak dochází k podráždění a poranění pokožky. Delší dobu efektu mají epilační vytrhávací strojky. Doba efektu je čtyři až šest týdnů. Někdy po tomto ošetření dochází k zarůstání chloupků, mimo to na některé oblasti se pro svou bolestivost tato metoda nehodí.

Depilace elektrokoagulací jehlou

Ošetření elektrokoagulační jehlou, již patří mezi metody, které by měly redukovat i pozdější růst ochlupení. Princip spočívá v napíchnutí folikulu jehlou a pomocí elektrického proudu dojde k jejímu zničení. Tato metoda se hodí jen na ojedinělé chloupky a je bolestivá a může zanechávat drobné jizvičky.

Depilace ultrazvukem

Existují i speciální pinzety, které pracují na principu ultrazvuku. Při tomto ošetření vznik jizev nehrozí.

Laserová depilace

V současnosti se využívá zejména různých laserů a zdrojů světelného záření, které ovlivňují vlasový folikul.

Depilace laserem má dlouhodobý efekt.

Jde o metody rychlé, je možno ošetření velkých ploch těla a mají potenciál k dlouhotrvajícímu až permanentnímu omezení růstu chloupků s minimálními riziky poškození kůže. Lasery pracují většinou na principu selektivní fototermolýzy, kdy dojde k selektivní absorpci energie laserového paprsku v cílové tkáni (zde je to melanin – pigment), a tím dojde k tepelnému poškození. Nejčastěji se používají lasery, které produkují záření s vlnovými délkami v červeném nebo infračerveném spektru (694 nm rubínový laser, 755 nm alexandritový laser, 800 nm diodový laser).

Režimová opatření před laserovou depilací

Před depilací je vhodné nevystavovat ošetřovanou oblast ultrafialovému záření, neboli neopalovat se. Dále je doporučeno nepoužívat voskovou depilaci, depilaci krémem či vytrhávání pinzetou. Lze použít pouze holení žiletkou. Hodinu nebo dvě před depilací lze na danou oblast nanést anestetický krém.

Bolestivost laserové depilace

Samotné ošetření je jemně bolestivé, zejména na citlivých oblastech, jako jsou bikiny a obličej. Laser samotný má přídatný systém na chlazení povrchu kůže při depilaci.

Díky neustálému vývoji laserů se stává depilace čím dále rychlejší, komfortnější a v neposlední řadě levnější, a tím dostupnější procedurou.

Režimová opatření po depilaci laserem

Ihned po ošetření je oblast mírně začervenalá. Ošetřovanou oblast je nutno chránit před slunečním zářením krémy s UV filtry. Proceduru je potřeba opakovat a to v rozestupu 6–8 týdnů.

Existují i přístroje na principu radiofrekvence a mikrovln.

Lékaři provádějící tento zákrok

Dermatolovenerologie, Korektivní dermatologie, Praktický lékař

Pracoviště: Brno

Dermatolovenerologie, Korektivní dermatologie

Pracoviště: Orlová - Lutyně, Karviná - Nové Město, Orlová, Karviná

Ceník lékařů

Lékař Cena od Cena do Poznámka
MUDr. Silvie Rafčíková, MBA 700 Kč 2000 Kč
MUDr. Kateřina Klauzová, MBA 400 Kč 16500 Kč
MUDr. Petra Trojanová, Ph.D.

Dobrý den, chtěla bych se s Vámi poradit ohledně pigmentových skvrn. Je mi 35, témeř přes celé čelo mám nepravidelnou pigmentovou mapu a zrcadlově i na obou tvářích pokrývající zhruba 1/3 - polovinu tváře- nepravidelně (již několik let i před těhotenstvím). I když v létě pužívám fakt. 50, skvrny vždy v létě více vystoupí. Vím, že jsou různé lasery,.. ale finančně je to docela náročné. Tak jsem chtěla zatím vyzkoušet nějaké krémy či jiné přípravky. A právě na Vašich stránkách mě nadchl test přípravku Medik8 White Balance Click/White Balance Click Oxy-R. Tak jsem se chtěla zeptat, zda byste mi některý z nich doporučila, event. jiný, který opravdu zabírá. Popř. jak dlouho ho používat, zda jen v zimě či celoročně, pod běžný krém (event. pod serum a krém, které běžně používám), popř. jak tyto přípravky kombinovat s běžnou denní kosmetikou. Měl by se faktor 50 používat i v zimě, když pobývám jen ve městě? Moc děkuji za pomoc. Pavla

Dobrý den, v létě mi bude 60, cca od 45 se věnuji omlazování obličeje, nejdřív plastická operace horních i dolních víček, potom botox, méně kys. hyaluronová, nejnověji vlastní plazma. Pleť mám dobrou, na kosmetiku nechodím, ale trápí mě povadající obličej. Na zpevnění dolní části obličeje - kontury, mi byly doporučeny nitě. Ovšem já mám strach z tak invazivního zákroku a taky mi známé říkají, žeaž tak zle to ještě není. Existuje neinvazivní alternativa jako napr. lipolýzové injekce do "syslíků" a pod bradu - vyloženě tukový polštář tam nemám, a nebo jak trochu povytáhnout kontury obličeje bez zavádění nití? Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, před mnoha lety se mi udělala plíseň na nohách, došlo i poškození nehtů. Plíseň se vyléčila, ale nehty zůstaly nehezké. Zkusila jsem co se dalo, nic. Nyní jsem douživala lak na kůži Micetal, to mi předepsala má kožní lékařka, protože mi znovu na kůži nohou začala plíseň, mezi prsty praská, loupa se. Plošky nohou jsou jako sloní noha. Nepomohlo to. Už je mi s toho nanic, co by mi pomohlo, mohla byste mi poradit? Dělám si koupele - octové, z listů ořešáku, používám mýdlo se stříbrem, sprej se stříbrem do bot, žehlim si ponožky. Co mám ještě dělat? Roky si nemohu dovolit v létě páskové boty. Moc děkuji za odpověď.

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

Celulitida je estetický neduh projevující se hrbolatou pokožkou především v oblasti hýždí a stehen. Pro svůj vzhled bývá někdy také označována jako „pomerančová kůže“. V odborné literatuře se ještě můžeme setkat s názvy celulita nebo lipohypertrofie.

Kruhy pod očima jsou hlubší vráskou nebo propadem tkáně pod okem. Příčiny kromě genetiky tkví v životním stylu, onemocněních, UV záření. Léčba spočívá buď ve výplni tkáně, jejím zpevnění – vypnutí a projasnění.

Rty patří k dominantě každého obličeje, k jeho výrazné struktuře se sexuálním podtextem. Rty jsou jednou z dominant obličeje, který si ženy zvýrazňují.

Stárnutí pleti a vznik vrásek je přirozenou součástí života. Kůže mění své vlastnosti. S věkem přibývá vrásek, a to hlavně v obličeji, v dekoltu a na rukou. K jejich odstranění se používá rozličných metod, ale nejdůležitější se jeví právě prevence.

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace