Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Plastická operace čela

Plastická operace čela slouží k odstranění nebo zmírnění vrásek na čele, u kořene nosu a mezi obočími. Na rozdíl od výplní nebo aplikace botulotoxinu se jedná o metodu invazivní za použití skalpelu v celkové anestezii.

Plastická operace čela

Proč se provádí plastická operace čela?

S postupujícím věkem při ztrátě elastických vlastností kůže a zvláště u jedinců s výraznou mimikou se objevují zejména výrazné vodorovně umístěné vrásky na čele. Tyto jsou doplněny vráskami svislými v oblasti mezi obočím nad kořenem nosu. Důvodem vzniku vrásek je nadměrné používání mimických svalů této krajiny, kde jsou pod kůží umístěny velký čelní sval a mezi obočími tři menší svaly, které pohybují obočím, a tím spoluvytvářejí vrásky kůže v této oblasti. K odstranění vrásek na čele, nebo alespoň jejich zmírnění, je možné použít operační i neoperační postupy. Principem operace je částečné nebo úplné a trvalé přerušení svalů a tím výrazné omezení jejich činnosti a zabránění tvorbě vrásek. Neoperační technikou je aplikace injekcí botulotoxinu do těchto svalů a poté případně doplnění prohlubní v kůži nějakým typem výplňového materiálu. Ten může být tělu vlastní – tuk, nebo kyselina hyaluronová.

Před operací čela Srovnání po operaci čela

Foto: Před a po plastice čela

Postup plastiky čela

Operace je možné rozdělit na dva způsoby. Otevřený a zavřený postup.  Při postupu otevřeném se provede poměrně dlouhý kožní řez několik cm za vlasovou hranicí, uvolní se kůže celého čela od kosti a nad obočím se tyto svaly přeruší, kůže se posune směrem dozadu, čímž dojde k vypnutí vrásek a nadbytek kůže v rozsahu asi 2-3 cm  se odstraní.

Výsledná jizva délky asi 25 cm je skryta ve vlasaté části hlavy.

Při zavřeném postupu se za pomoci specielního endoskopického kamerového systému provede stejné uvolnění kůže ale pouze přes 5 drobných 1cm dlouhých řezů a žádná kůže se neodstraňuje. Kůže v novém postavení se fixuje pomocí kostního stehu nebo pomocí specielních drobných šroubků. Vzniklý nadbytek kůže po posunu se během několika týdnů samovolně zmenší. 

Po endoskopické operaci čela zůstává jen 6 krátkých jizviček ve vlasaté části hlavy.

Pro koho je zákrok vhodný?

Obě techniky operace se provádějí v celkové anestesii a k posouzení vhodnosti té či oné metody je nutné osobní vyšetření pacienta. Důležitou podmínkou je, aby pacient podstupující tuto operaci neměl příliš vysoko vlasovou hranici, neboť tato se operací posune asi o 2cm dozadu a mohlo by vzniknout příliš velké čelo bez vlasů. To platí zejména u mužů, kdy v pokročilejším věku vlasová hranice většinou ustupuje nahoru a dozadu. Operací by se toto zvýraznilo. Dále je to vhodné u těch, kteří mají pokles obočí. Věk tady není rozhodující, ale u mladších osob se s ohledem na invazivnost zákroku volí spíše aplikace botolutoxinu.

Kontraindikace

Nevýhodou obou operačních postupů řešení vrásek čela či pokleslého obočí je určitý stupeň omezení mimiky ošetřených svalů. V případě užití injekcí botulotoxinu je jeho účinnost asi 5-6 měsíců, poté dojde k obnově činnosti svalů.  Samozřejmě je možné aplikaci těchto injekcí opakovat.

Rizika zákroku, komplikace zákroku na čele

Po operaci čela vznikají otoky a modřiny v oblasti čela i tváří, které mohou přetrvávat 3-4 týdny. Pooperační krvácení a infekce jsou nejčastějšími komplikacemi.  Ve výjimečných případech je nutno přistoupit k operační revizi. Tyto komplikace jsou ojedinělé a nemají vliv na výsledný efekt operace, pouze prodlouží nutné pooperační léčení.
V ojedinělých případech může dojít k přerušení sensitivních nervů v oblasti kůže čela a k omezení citlivosti kůže v této oblasti. Při porušení motorických nervů, může v ojedinělých případech dojít k poruše mimiky v oblasti čela. Dále se může vyskytnout alergie na léky, dezinfekční prostředky, na anestetika, na šicí materiál, což je běžné riziko u všech operací.

Příprava před zákrokem

Není třeba žádné zvláštní přípravy a režimu. K operaci je jen nutné interní předoperační vyšetření praktickým lékařem nebo internistou, ne starší dvou týdnů.
Nejméně 4 týdny před operací nelze užívat léky obsahující kyselinu acetylosalicylovou (Acylpyrin, Aspirin, Anopyrin) a minimálně 3 týdny před operací by nemělo proběhnout žádné akutní onemocnění (viróza, nachlazení apod.). Doporučuje se 3 měsíce před plánovanou operací vysadit hormonální antikoncepci, která zvyšuje riziko vzniku plicní embolie.

Péče o operovanou oblast po zákroku

Po klasické operaci čela se ponechává obvaz kolem čela po dobu 5 dnů. Poté si pacient obvaz sám odstraní a může si umýt hlavu. Potom už obvaz není nutný. Stehy z vlasů se odstraňují 14 den po operaci.
Po endoskopickém liftingu čela je také na hlavě přiložený obvaz. 5 den po operaci si pacient obvaz odstraní, může si opatrně umýt hlavu, ale po umytí si obvaz opět přiloží zpět kolem čela. Hlavu si pacient může mýt 2x týdně a obvaz se doporučuje ponechat celkem 14 dní. Pod obvazem jsou ve vlasech v místech řezu rány, které jsou uzavřeny stehy. Kůže, která se vytáhla z čela směrem dozadu hlavy, vytváří v horní části hlavy kožní val, který je upevněn dlouhým stehem. Steh se vede pod kůží a uzlí se v zadní části hlavy přes tampon. Po 14 dnech si pacient může sám natrvalo odstranit obvaz, ale ponechá tampony, které jsou upevněny stehy. Po 3 týdnech se odstřihne steh na tamponu a povytažením se steh vytáhne. Steh je dlouhý asi 15 cm. Stehy odstraní lékař, který operaci provedl.

Režimová opatření po zákroku, rekonvalescence, sport

Pacient se propouští do domácího prostředí následný den po operaci. Klidový režim se doporučuje po dobu 3 týdnů s tím, že kancelářská práce je možná již pátý den. Sportovní a zvýšená aktivita je možná po měsíci rekonvalescence. Kontroly stanoví operatér dle charakteru hojení.

Jak si vybrat vhodného lékaře zákroku

Jako u každé plastické operace je dobré dbát na zkušenost operatéra a výsledky jeho práce. Obvykle jsou pro reference vhodné weby klinik a diskusní portály. I když diskuse mohou být často zavádějící vlivem špatných interpretací laiků. Považuji za smysluplné projít osobní konzultací s vybraným lékařem, klást otázky, chtít vidět výsledky práce a utvořit si osobní názor. Konzultace není závazná k zákroku a projít tak můžete více pracovišť a poté si operatéra vybrat.

Cena plastiky čela

Na našem pracovišti je cena plastické operace čela 29000 Kč.

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

Výskyt chrápání se zvyšuje nad 40. rokem věku. Rozlišujeme tzv. běžné chrápače, u kterých dochází k vibracím tkání měkkého patra a ve většině případů jim pomůže laserová operace.  Druhým typem jsou apnoici, kterým pomáhá v noci přetlakový ventilátor. Nejdůležitější je však u chrápání právě tato prvotní diagnostika.

Augmentace je zvětšení objemu dané tkáně – v obličeji, prsou apod. Používá se k nim různých materiálů od vlastního tuku přes kyselinu hyaluronovou – látku tělu vlastní, která se postupně vstřebává až po nevstřebatelné materiály, které jsou však spojeny s většími nežádoucími účinky.

„Co se Ti dnes stalo, že jsi taková smutná?“ častuje mě kamarádka na návštěvě. „Nic, já nejsem smutná,“ odvětím, podívám se do zrcadla a dodávám: „To já jenom tak vypadám.“

Nechci předjímat, ale budete nás podezřívat, že jsou PŘED a PO dvě úplně jiné paní. Velkým dílem díky plastice horních očních víček, ale trochu tomu pomohla i náhoda, a to dovolená kadeřnice naší modelky. Delší vlasy u ní působí mnohem upraveněji, má je nesmírně husté a kvalitní a proč takové nechávat krátké? Také barva se mně velice líbila, protože v době zákroku měla takové to svoje fialové období á la paní z 80. let. Teď je to vážně mladá šmrncovní baba, co myslíte?

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace