V medicíně je použití léčby vlastní krví běžné. Můžeme se s ním setkat např. v ortopedii, kde se aplikuje do kolen a ostatních kloubů. Plazmou si sportovci léčí natrženou Achillovku a další poškození. Stejně jako v kůži i v jiných strukturách vyvolává hojivý proces. Korektivní dermatologie pouze převzala známé a ověřené know-how k omlazujícím účelům.
Přirozenost – materiál | mininvazivní (jehla nebo Vitalinjector - pistole pro mezoterapii), plazma z vlastní krve odebrané před zákrokem |
Věk | 30+ |
Část těla | obličej |
Problém | povadlá pleť |
Cena zákroku | cca 5000 Kč |
Princip plazmaterapie
Plazmaterapie je celosvětově oblíbenou anti-aging metodou, která využívá regenerační sílu vlastního těla. Doslova vlastní krví dosáhneme omlazení pleti, zpomalení procesu stárnutí, vyhlazení vrásek.
Plazma vyvolává v kůži hojivý proces. Je bohatá na růstové faktory s regeneračním účinkem na pokožku, stimuluje tvorbu kolagenu.
Aplikuje se v kůži do povrchové a střední dermis.
Obr. 1: Mezoterapie plazmou se provádí v povrchové a střední dermis.
Příprava před zákrokem
Vzhledem k počátečnímu odběru krve je vhodné přijít na zákrok dostatečně hydratovaná/ý.
Jak se provádí plazmaterapie?
Po odběru krve v centrifuze od sebe oddělíme dle váhy těžší červenou řadu a lehčí bílou řadu – její spodní vrstvu tvoří krevní destičky. V této vrstvě se nacházejí všechny důležité látky pro ozdravění kůže, nastartování hojivého procesu.
Foto 1 vlevo: Odběr krve. Foto 2 vpravo: Centrifuga rozdělila těžší červenou řadu a lehčí bílou řadu – bílé krvinky a na rozhraní obou krevní destičky.
Foto 3 vlevo: Odběr krve. Foto 4 vpravo: Připravený aktivátor.
Foto 5 vlevo: Umístění zkumavek s odebranou krví do centrifugy - odstředivky. Foto 6 vpravo: Natažení aktivátoru.
K samostatné bílé řadě přidáme aktivátor, který rozloží destičky a vyplaví z nich všechny důležité látky pro regenerační proces. Látky aktivující interleukiny, cytosiny, a další které v poraněném místě vyvolají proces obnovy, hojení bez předchozího poranění.
Foto 7 vlevo: Byly odebrány a odstředěny 4 zkumavky krve. Foto 8 vpravo: Natažení plazmy k aktivátoru. Krevní destičky byly rozbity aktivátorem. Z destiček se vyplaví všechny důležité látky pro regenerační proces.
Následně je plazma aplikována buď pomocí caa 200 vpichů malou jehlou foto nebo Vitalinjectorem, u kterého dochází k rovnoměrnějšímu rozložení plazmy, nejsou tolik viditelné hrbolky po zákroku jako u jehly, ale i tam rychle v průběhu téhož dne vymizí, vstřebají se. Vitalinjector je nevhodný u citlivé pleti, která reaguje na podtlak vznikem podlitin, které se vstřebávají až 14 dní.
Foto 9 vlevo: Osušení obličeje a rozmasírování aplikované krevní plazmy. Foto 10 vpravo: Pleť ihned po zákroku. Hrbolky v kůži obsahují krevní plazmu. Povrch se velmi rychle vyrovná.
Foto 11, 12: Aplikace plazmy po malých dávkách drobnými vpichy do celé kůže obličeje.
Je zákrok plazmaterapie bolestivý?
Ano, vpichy jsou cítit jako mírná bolest nebo štípání.
Jak dlouho aplikace plazmy trvá?
Samotná aplikace plazmy pouze kolem 15 minut, je však nutné počítat s úvodním odběrem, centrifugací a přípravou plazmy k aplikaci, tedy celkem asi 30 minut.
Co od plazmaterapie očekáváme? Jaký je efekt zákroku?
Dochází k rozjasnění, zpevnění pleti, jejímu zjemnění a hydrataci, vyhlazení mimických vrásek. Pleť vypadá mladistvější. Velmi rády ji podstupují ženy, které chtějí svou pleť omladit, ale zakládají si na přirozenosti.
Foto 13, 14: Srovnání stavu před a po zákroku.
Kdy se plazmaterapie provádí?
Jak již z předchozího vyplývá, jedná se o udržovací zákrok pro ženy do 40 let. Po 40 pak jako doplněk dalších zákroků, součást komplexní celoroční péče, nepůsobí nijak na gravitační důsledek stárnutí, tedy na povislý obličej, nedělá facelift apod., její efekt se týká pouze zlepšení kvality pleti.
Jak často se provádí?
Podle toho jak kdo potřebuje. Někdo 2-3 sezení, např. každých 14 dní nebo po třech týdnech.
Režim pro plazmaterapii
Ošetřená/ý může odejít zpět do pracovního procesu, ale vzhledem k tomu, že došlo k porušení integrity kůže – vpichy jsou možné vstupní brány infekce, je vhodnější mít naplánovaný i po tomto zákroku klidový režim. K zákroku se navíc počítá další zátěžový faktor v podobě odběru krve, proto bych imunitu ani po tomto zákroku dále nepokoušela. Po odběru je vhodná časná a dostatečná hydratace k doplnění objemu tekutin.
Ošetřování pleti po plazmaterapii
Po plazmaterapii je vhodné využít kanálků vytvořených jehlou do kůže a pokračovat v kvalitní anti-aging péči doporučenou korektivním dermatologem nejlépe s antioxidanty nebo oligopeptidy.
Kontraindikace, kdy není možné plazmaterapii provést
Kontraindikace jsou stejné jako u jiných zákroků, a to akutní horečnaté onemocnění, onkologické onemocnění, autoimunitní choroba, relativní pak těhotenství a kojení. Není vhodná při užívání fotosenzitivních léků. Vital Injector není možné použít u pleti citlivé na podtlak, dochází k tvorbě podlitin, které se vstřebávají 10 až 14 dní. Citlivost pleti na podtlak je možno otestovat u čištění pleti Hydrafacialem.
Cena plazmaterapie
Cena plazmaterapie se pohybuje kolem 5000 Kč.
Fotodokumentace převzata z knihy Žena po 40 – sebevědomá a v kondici.
Autor: MUDr. Jana Martincová