Často se v nejrůznějších zdrojích dovídáme, jak často v průběhu dne jíst. Všechny je nutné brát jako návodnou inspiraci, ne jako bernou minci. Stravovací režim je čistě individuální záležitostí. I když je jednodušší si nechat něco někým naplánovat a tupě to pak kopírovat, tak vám vřele doporučujeme dát si ten čas a hlavně být ochotni přemýšlet a nastavit si stravovací režim, který vyhovuje právě vám.
Proč mně nemusí dělat dobře stravovací režim sousedky, kamarádky, ale i uznávané výživové poradkyně?
To je jednoduché. Váš metabolizmus může být naprosto odlišný jak rychlostí, tak dřívějšími zvyklostmi vašimi vlastními, tak i rodovými, kdy se některé procesy utvářely po několik předchozích generací. A vy to lusknutím prstu vše nepřenastavíte. Zkuste být tedy ke svému tělu vnímaví a dopřát mu co největší požitek z vámi konzumovaného jídla, nejen stran složení, ale i frekvence.
Musí být můj stravovací režim pravidelný, tedy stále stejný?
Určitě zjistíte, že snídaně v danou dobu se vám jeví mnohem lehčí a stravitelnější, než jindy. Stejně tak počet jídel a určitá denní doba s nimi spojená. Na druhou stranu však nejsme roboti. Když v sobotu vstanete a budete snídat v 10, určitě nebudete obědvat hned ve 12, jak je tomu v průběhu pracovního týdne, kdy vstáváte po 5. Stejně tak budete mít jiný jídelní režim na služební cestě, v den důležitého jednání, kdy většinu svého příjmu budete směřovat až po něm, kdy si jej budete moci v klidu vychutnat. Stejně tak pracovníci na noční se nebudou během dne budit během spánku na jídlo a naopak v noci hladovět, protože to tak běžně dělají.
Ukázka stravovacího režimu nutriční terapeutky
Abyste neřekli, že vás v tom necháme sami plácat, tak jsme vám nafotili takový ukázkový denní jídelníček kolegyně nutriční terapeutky Jany Eliášové jako inspiraci. Opravdu varujeme, že ten váš nemusí vypadat stejně. Právě proto v něm máte poznámky, kde a jak by se ten váš mohl lišit.
Přejeme dobrou chuť a stálé zdraví!