Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Jak podpořit naši imunitu? Zinkem! V jakém jídle ho najdeme?

Zinek je významným antioxidantem. Antioxidanty pomáhají chránit naše tělo před oxidačním stresem. Co to znamená?

Při oxidačním stresu dochází ke zrychlení přirozené tvorby volných radikálů a může propuknout proces poškozování buněk. Chrání nás strava bohatá na antioxidanty, které omezují aktivitu kyslíkových radikálů. Dále zinek snižuje náchylnost k infekcím, pomáhá v léčení mužské neplodnosti, zlepšuje chuť k jídlu nebo také podporuje růst a psychickou výkonnost.

Naše tělo nedisponuje moc velkými zásobami zinku, které by mohly být v případě nedostatku využity. Pro pokrytí potřeb zinku pro lidský organismus je zásadní příjem stravou. Obecně je lépe využíván z potravin živočišného původu než z rostlin. Vegetariáni přijmou asi o 1/3 zinku v potravě více než lidé, kteří se stravují smíšeně, ale využijí jej v mnohem menším množství. Obsah zinku ovlivňuje zpracování a tepelná úprava jednotlivých potravin. Pokrmy je vhodné připravovat šetrnějšími úpravami, jako jsou vaření v páře, příprava v papilotě, v alobalu nebo za použití speciálního nádobí (např. s využitím římského hrnce), a nezbytně dlouhou dobu.

Zinek je naštěstí obsažen v mnoha potravinách, proto při pestré stravě nemůže naše tělo pocítit jeho nedostatek.

Kolik zinku je potřeba?

Co patří mezi významné potravinové zdroje?

Dobrými zdroji zinku jsou maso, zvláště červené (hovězí i vepřové), dále játra, ústřice a jiní mořští korýši, drůbeží maso, mléko, vejce a sýry. Z rostlinných potravin je velké množství zinku obsaženo v celozrnných výrobcích, obilných klíčcích, luštěninách, ořeších, obsahují jej pivovarské kvasnice, vejce (žloutek).  Čím více je obilovina vymleta (např. výrobky z bílé mouky), tím se obsah výrazně snižuje. Červené maso je jedním z nejlepších zdrojů zinku. Pozor na fytáty obsažené v potravinách rostlinného původu, snižují jeho vstřebávání v organismu.

Která životní období zvyšují potřebu zinku?

K vyšším nárokům na zinek dochází v pubertě, u těhotných a u kojících žen. Také u vegetariánů zvláště veganů, seniorů, při nadměrné konzumaci alkoholu, ve stresu a u lidí, kteří se nadměrně potí.

Lze zinek dodávat uměle?

Základním zdrojem zinku je pestrá strava. V případě využití potravního doplňku lze za nejvýhodnější považovat kombinaci bioaktivního zinku a selenu. Doplněk stravy není primárně určen jako náhrada pestré stravy a zdravého životního stylu.

Co říct závěrem...

Posilujte svou imunitu zdravým životním stylem a nezapomínejte na zinek.

  • Jezte pestře a vyváženě!


1.    Referenční hodnoty pro příjem živin (DACH). 2019. 2.vydání v ČR. Praha: Společnost pro výživu. ISBN 978-3-86528-148-7

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

Posílení imunity, …proč zrovna nyní? A kdy jindy, než po zimě, v době pandemie a před létem, které byste si jistě chtěli užít bez nemocí. Imunita je věc celostního přístupu, ostatně jako všechno v našem těle. Je ovlivňována spoustou faktorů a neméně dalších věcí naopak ovlivňuje ona sama. Jestli jste dosud neměli dostatek času a motivace, možná se vám dostane v současné době „životních omezení“ kvůli probíhající koronavirové pandemii. Nejvýznamnějším faktorem kromě genetiky, který do výsledné imunity zasahuje, je náš životní styl. Pojďme začít jím a to konkrétně od složky, která je součástí našeho životního stylu každý den, každý den ji děláme, ale ne vždy dobře. Od jídla. Prvním krokem změny našeho životního stylu může být úprava stravovacího režimu.

Často se v nejrůznějších zdrojích dovídáme, jak často v průběhu dne jíst. Všechny je nutné brát jako návodnou inspiraci, ne jako bernou minci. Stravovací režim je čistě individuální záležitostí. I když je jednodušší si nechat něco někým naplánovat a tupě to pak kopírovat, tak vám vřele doporučujeme dát si ten čas a hlavně být ochotni přemýšlet a nastavit si stravovací režim, který vyhovuje právě vám.

Správně fungující imunitní systém je nezbytný pro lidské zdraví a pohodu. Velké množství výzkumů ukazuje, že nedostatek některých živin může oslabit náš imunitní systém, snížit naši imunitní odpověď. Když tělo postihne infekce, čelíme stresu, nebo jakýmkoliv zdrojům znečištění, nároky na příjem určitých složek stravy, včetně těch posilujících imunitu, se zvyšují.

 

Selen je pro fungování lidského organismu a udržení pevného zdraví ohromně důležitý. První zmínky o jeho prospěšnosti pochází až z poloviny 20. století.

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace