Inzerce

Samovyšetření prsou

K pravidelným gynekologickým vyšetřením je rozumné od 45 let přidat i preventivní prohlídky na mamografu. Mamografické vyšetření, které slouží k odhalení nádorových, někdy i přednádorových změn, je pojišťovnou propláceno ženám od 45 let s frekvencí jednou za dva roky. Samozřejmostí by se mělo stát i pravidelné domácí samovyšetření prsní žlázy 1× měsíčně.

Jak samovyšetření prsou správně provádět:

  • časování – nejvhodnějším obdobím je první půlka cyklu (týden po menstruaci)

  • pohledem – prsa si prohlédněte v zrcadle, vestoje s připaženýma a poté zdviženýma rukama. Všímejte si změn tvaru, vtažených či vyklenutých míst, změn barvy kůže.

  • pohmatem – prsní žlázu prohmatávejte od každého z pomyslných okrajů směrem ke dvorci krouživými pohyby. Vnímejte jakékoli nerovnosti.

  • na závěr vyšetřete jemným stiskem bradavku s dvorcemneměl by z ní vycházet žádný sekret či krev a prohmatejte i podpaží

  • stejným způsobem vyšetřete prsa i vleže

    Samovyšetření prsou

Období mezi dvěma mamografickými vyšetřeními je poměrně dlouhé. Pravidelné samovyšetření prsu představuje jednoduchý, levný a pohodlný způsob, jak se o sebe v tomto mezičase starat a zůstat zdravá.

Včasná diagnóza je základem úspěšného léčení rakoviny prsu. Dvouminutová procedura 1x měsíčně vás může ušetřit dlouhodobé a náročné léčby, nebo dokonce zachránit život.

Ke které části dotazovaných patříte vy?

Zdroj: http://www.babyonline.cz/vysetrujete-si-sama-prsa, údaje z října 2015, aktuální po prokliku odkazu

Věděli jste, že...

nástup menstruace před dvanáctým rokem, zvýšená konzumace alkoholu a nadváha, která ovlivňuje metabolismus a produkci hormonů, patří k významným rizikovým faktorům rakoviny prsu?
Fyzická aktivita a pravidelný pohyb naopak prokazatelně riziko snižují.

 

Článek pochází z brožury Prevence po 40. 

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

Mohlo by se zdát, že po 40 bude výběr antikoncepce jiný než u slečny pod 20. I když jako první volbu lékaři nabízí opravdu jinou antikoncepci než u 16letých, tak se rozdíly ve výběru čím dál více stírají a mnohem častěji dochází k individualizaci antikoncepce pro danou ženu než ke hromadné věkové preferenci. A co více? Antikoncepce již nemusí ve věkové skupině po 40 plnit jako hlavní úkol právě ten antikoncepční.

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace