Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Mangold - listová zelenina neprávem opomíjená

Mangold je listová zelenina, která se objevovala v jídelníčku obyvatel Středomoří již před více než dvěma tisíci lety. I dnes je typickým druhem zeleniny středomořské stravy. Obsah nutričně hodnotných látek ho řadí mezi top zeleninu, proto mu dopřejte místo i ve vašem jídelníčku a využijte každé příležitosti mangold získat.

Jak připravit mangold?

Listový i řapíkatý mangold lze použít syrový nebo tepelně zpracovaný. Listový nevydrží příliš dlouho, musí se zpracovat rychle, při vaření ztrácí barvu. Oba druhy lze využít podobně jako špenát. Listy i řapík lze připravovat společně nebo odděleně. Samotné řapíky lze upravovat podobně jako chřest nebo brokolice. 

Mangold a jeho pěstování

U nás jej není snadné běžně sehnat. Máme omezené možnosti - vyrazit na trh nebo si ho vypěstovat. Mangold je vcelku nenáročná zelenina a jeho velkou výhodou je, že ho můžeme sklízet od jara, během celého léta, až do podzimu. Ještě je tu ale třetí možnost – váš osobní dodavatel. Evičko, díky.  

Pro první zkušenost s mangoldem jsem musela až do Chorvatska. Tak tedy moje první, zcela praktické setkání s mangoldem bylo na trhu ve Splitu. Tehdy bylo cílem nakoupit rajčata na salát, lilky na pečení a broskve jen tak na pojídání. Během mé obhlídky kvality a ceny nabízeného jsem se zastavila pro rajčata u drobné stařenky v černé sukni, haleně a s šátkem na hlavě, věk snad 80 let. Měla jsem pocit, že je musím koupit právě u ní. Ještě než jsem si stačila o rajčata říct, mávala mi před obličejem jakýmsi svazkem lupení se slovním doprovodem: „Pet kuna“. Tolik zeleniska za pět kun mi přišlo báječné, ale vypadalo to jako divný špenát. Zeptala jsem se: „Špinat?“ Mezitím už kolem mě byly stařenky tři, zakroutily hlavou a svorně zvolaly: „Blitva!“.   Lákavě mi to neznělo, aspoň to lákavě vypadalo. Po odpovědi na otázku: „Co s tím mám dělat?“, a zaplacení jsem si odnášela svou první dávku mangoldu v životě. 

Mangold - jeho složení a prospěšnost

Co je mangold? Nízkoenergetickou listovou zeleninou, která má ve 100 g  58 kJ (14 kcal). Podíl vody je 92 %. Obsahuje bílkoviny, tuky a sacharidy. Z listové zeleniny má celkem vysoký obsah vlákniny (až 2 g na 100 g), proto u mangoldu upozorňujeme na to, že urychluje střevní peristaltiku, je tedy mírně projímavý.  Z minerálních látek obsahuje především draslík (Ø380 mg/100g), vápník (Ø100 mg/100g), železo, zinek a další. Z vitamínů se jedná o větší množství vitamínu C, niacinu (vyšší potřeba niacinu je např. při zvýšené psychické a fyzické námaze, při konzumaci velkého množství sladkostí a alkoholu, při kouření a také při vedrech, v těhotenství a při kojení) a ß-karotenu, zvláště v listech fialově až červeně zbarvených. Z karotenoidů obsažených v mangoldu jde hlavně o významný obsah luteinu a zeaxantinu, které mají schopnost chránit zrak. Vitamíny skupiny B obsahuje v průměrném množství. Mezi další zdraví prospěšné látky, které pozitivně ovlivňují pružnost cév a tím brání jejich kornatění, patří rutin, kvercetin, patuletin a spinacetin. Mangold má i vyšší množství kyseliny šťavelové, proto by měli být na pozoru lidé s výskytem ledvinových kamenů tvořených šťavelanem vápenatým. To by mohl být i důvod nepodávat mangold nejmenším dětem, u dospělých tato skutečnost není problémem.

Mangold

Recepty z mangoldu

Těstoviny s pestem a mangoldem 

Rozpis na 4 porce Nutriční hodnota v 1 porci: 
500 g mangoldu 2100 kJ (500 kcal)
40 g oleje 16 g bílkovin
100 g cibule 13 g tuků
50 g česneku 77 g sacharidů
400 g těstovin (semolinové, celozrnné)  
sůl  
1 lžíce pesta z bazalky  
Příprava domácího pesta:  
50 g opražených piniových oříšků (vlašských ořechů)  
10 g česneku  
50 g parmazánu  
30 g fialových bazalkových listů  
70 ml olivového oleje  

sůl

 
pepř  

Pracovní postup:

Všechny ingredience na domácí pesto rozmixujeme v jemnou pastu.

Blanšírovaný mangold nakrájíme najemno a vložíme na cibulový základ (na rozehřátý olej nasypeme nakrájenou cibuli, po chvíli česnek a opečeme do zlatova) a prohřejeme, podle tuhosti řapíků případně chvilku podusíme. Hotovou směs zamícháme do vařených těstovin, které jsou jemně ochucené bazalkovým pestem.

Těstoviny s pestem a mangoldem

Dušený mangold 

Rozpis na 4 porce Nutriční hodnota v 1 porci:
500 g mangoldu 700 kJ (167 kcal)
40 g řepkového oleje 4 g bílkovin
80 g česneku 10 g tuku
20 g celozrnné mouky jemně mleté (není podmínkou) 13 g sacharidů
Tymián, sůl, pepř  

Pracovní postup:

Mangold omyjeme pod tekoucí vodou a blanšírujeme. Zvlášť na rozehřátém oleji opečeme stroužky (půlky či čtvrtky) česneku a tymián. Přidáme mangold, který překrájíme na menší části. Přilijeme malé množství vody a podusíme. Dusíme asi 15 minut, až budou především měkké řapíky. Připravíme si zavárku z mouky a vody a přidáme k mangoldu, povaříme. Dochutíme solí a pepřem. Podáme např. k pečenému kuřeti s vařeným bramborem.

Tip! Zavárku můžeme připravit z mouky opražené nasucho. Mouka slámově zavoní a má svou specifickou chuť, je lépe stravitelná.

Dušený mangold

Dobrou chuť!

Výpočet BMI - znáte ten svůj? Vypočtěte si jej s naší BMI kalkulačkou!

Kategorie BMI jsou zjednodušeným modelem, které nám pomáhají se zorientovat v naší tělesné hmotnosti.
Body Mass Index (BMI) udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI může provést odborník, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů, typ postavy a celkový životní styl.

kg
cm

##Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky##

##Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky##

##Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky##

Související články

Nevyužít červenou řepu pro přípravu salátu by byl hřích. Už jen její pronikavá barva doplní nejeden pokrm. 

Typická chuť cukety nám poskytuje rozsáhlé možnosti jejího využití v kuchyni. Výhodou cukety je, že obsahuje velké množství vody. Nízkoenergetická potravina je na světě (je jí hodně a má málo kalorií).

Červená řepa není tradiční potravinou české kuchyně, přesto si získává stále více obdivovatelů.  Její zbarvení nabádá k širokému a celoročnímu využití a zatraktivnění rodinného jídelníčku. Oblíbenost zvyšuje i její vysoká nutriční hodnota, která je dána obsahem minerálních látek, betainu, kyseliny listové a dalších vitamínů. 

Na celé zeměkouli se vyskytuje mnoho odrůd dýně. Obrovskou výhodou je jejich dlouhá trvanlivost a opravdu všestranné využití. 

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace