Mezonitě jsou dnes celosvětovým hitem. Dnešní mezonitě jsou plně vstřebatelným materiálem, který postupně obepne po aplikaci vazivo. Jsou dvojího charakteru, buď zpevňující nebo zvedající část obličeje, kde jsou aplikovány.
Co to jsou mezonitě? Typy mezonití
Zatímco dříve se používaly nevstřebatelné, tzv. zlaté nitě, jejichž nevýhodou byla výrazná fibróza – zvazivovatění a srůsty v místě materiálu a náročnost následného např. liftingu – plastické operace, dnes se používají nitě plně vstřebatelné.
Mezonitě jsou dnes plně vstřebatelné.
V současné době jsou mezonitě celosvětovým hitem. Již existují nitě 4. generace, kdy výrobce zaručuje jednolitou postupnou vstřebatelnost nitě v období až zhruba 180 dní. Materiálově jsou vyrobeny z polylactic acid a kaprolaktonu, tedy materiálu běžně užívaného při šití v chirurgických oborech.
K čemu mezonitě slouží? Kam se jednotlivé typy mezonití umísťují?
Princip mezonití je dvojí:
Neliftingové hladné mezonitě
Neliftingové mezonitě pleť zpevní.
Při aplikaci neliftingové – zpevňující nitě s hladkou strukturou, která se vyrábí od velikosti 12 mm do 140 mm, je jejich úkolem vytvořit kostru pro následné vytvoření kolagenního zesíťování organizmem kolem nitě. Jsou aplikovány jako mříž, např. 6 vodorovně a 6 napříč. Tělo niť uvnitř nechce, vyšle proti ní buňky, které ji mají za úkol zlikvidovat, ale protože se jedná o velký materiál, není toho tělo schopno, proto ji stejně jako u každého většího tělesa, které se mu nepodaří vyloučit, opouzdří. Je to jako s třískou nebo trnem v patě, buď se tělu podaří vyloučit, nebo pokud to nejde, obalí jej. Když je niť správně položená na správném místě a tělo ji obalí, tak dojde tam, kde bylo potřeba, ke zpevnění původně ochablé tkáně. Nitě by se neměly dávat nekontrolovaně. Každá niť musí mít své místo, musí tam splnit svůj účel ve formě zpevnění kůže.
Tyto nitě mají tedy ze 70 % za úkol zpevnit kůži produkcí kolagenu a pouze ze 30 % mají účinek liftingu – tedy pozvednutí dané části. Dávají se do míst, které není možno zatížit kyselinou hyaluronovou, ale současně je potřebujeme zpevnit, aby povolená kůže neplandala. Nejčastěji se aplikují vedle ústního koutku, dolní části tváře, podbradku a krku. Vstřebatelnost musí být dlouhá, aby se stihla vytvořit kolem nitě podpůrná kolagenní struktura, tedy aspoň 180 dní. Jsou ženy, které si myslí, že po aplikaci hladkých nití budou do rána hezké, to v žádném případě. U hladkých nití to takto nefunguje.
Obrázek: Aplikace mezonití do oblasti pod bradou k jejímu zpevnění.
Liftingové zoubkaté mezonitě
Liftingové mezonitě vrátí obličeji mladistvé kontury.
Když nám jde hlavně o pozvednutí obličeje, návratu mladistvých kontur, použijeme jiný typ nitě, a to nitě se zoubky, které mají tah a možnost zvednutí kůže. Jsou v současné době protisměrné zoubkaté, 3D technologie, kdy jsou zoubky po celém vláknu nitě, aby mělo co největší záchyt a co největší lifting. U těchto nití, zatímco lifting je v 70 % účinku, tak zpevnění nemůžeme očekávat ve větší míře, než ve 30 %. Od toho se odvozuje jejich použití v místech, kde potřebujeme pozdvihnout a vyrovnat tkáně. Nejčastěji je to právě oblast hrany dolní čelisti, kde se zavádí zoubkaté nitě k zvýraznění, někdy až znovuvyprofilování hrany dolní čelisti. Také s jejich pomocí zvedáme střední část obličeje, tuk gravitací spadlý k ústním koutkům přemísťujeme zpět do střední části obličeje. Efekt vidíme poměrně záhy. Je zřejmé vytažení obličeje. Opět není možné klást nitě bez ladu a skladu, musíme vědět, proč tu niť dáváme zrovna tudy, co tím chceme v kontuře obličeje docílit. Délka rozpadu i této mezonitě je garantována výrobcem 180 dní, kolagen se vytváří postupně do 3 měsíců.
![]() |
![]() |
Fota: Aplikace liftingové nitě pod hranu dolní čelisti. Slouží k nadzvednutí dané oblasti.
Kontraindikace mezonití
Probíhající infekce, onemocnění kůže, ekzém, výrazná tvorba keloidních jizev.
Komplikace mezonití
Zánět v místě aplikace, poranění nervu, cévy.
Mezonitě - ceník
- hladké – např. aplikace 4x4 mezonitě přijdou na 2500 Kč
- liftingové – např. podél mandibuly na obou stranách na 3000-5000 Kč
Použití mezonití v zákrocích obličeje i břicha: |
---|
Facelift pomocí nití + video (lifting obličeje a čela) (mezonitě umístěné v obličeji a čele) |
Omlazení 40+ - konkrétní kombinace zákroků (mezonitě umístěné pod bradou) |
Jak vylepšit povolenou a zjizevnatělou kůži břicha po porodu (mezonitě zavedené do kůže břicha) |
Jak liposukcí a nitěmi na nevzhledné břicho po porodu (mezonitě zavedené do kůže břicha) |