Inzerce

Bromhexin v terapii COVID-19

Pandemie virové choroby COVID-19, kterou způsobuje koronavirus SARS-CoV-2, vypukla koncem roku 2019 ve městě Wu-chan v provincii Chu-pej v centrální Číně. Během roku 2020 se virus rozšířil do všech zemí světa na všech kontinentech kromě Antarktidy a připravil dosud o život více než 1,5 milionu lidí. Vědci z celého světa samozřejmě hledají účinnou léčbu. V popředí zájmu jsou nyní zejména tzv. monoklonální protilátky, vývoj bezpečné a účinné vakcíny a hledání vhodných kombinací různých látek s remdesivirem, jediným dosud registrovaným léčivým přípravkem k léčbě COVID-19. Hledají se ale i vhodná pomocná léčiva, přičemž jednou z velmi slibných látek je bromhexin.

Bromhexin, který byl do klinické praxe zaveden v polovině 60. let 20. století, v současnosti patří k nejčastěji využívaným léčivým látkám s mukolytickým účinkem. Mění složení hlenu, zkapalňuje ho a tím ulehčuje jeho vykašlávání. Jeho záběr je však mnohem širší. Podporuje také průnik antibiotik do plicní tkáně a zklidňuje podrážděné průdušky. Významné jsou také jeho antioxidační a protizánětlivé účinky. 

Výhody bromhexinu jako pomocného léčiva v terapii COVID-19

  • Podporuje vlastní obranyschopnost dýchacích cest
  • Usnadňuje odkašlávání, posiluje vlastní regenerační mechanismy a urychluje hojení zanícené sliznice
  • Má protizánětlivý účinek
  • Omezuje průnik virů do buňky a tím i jejich množení
  • Je to dlouhodobě známé a dobře prozkoumané léčivo

Kombinace bromhexinu s vodkou

Zastánci medicinálního užití alkoholu obvykle argumentují jeho dezinfekčními a antiseptickými účinky. Alkohol je opravdu nedílnou součástí mnoha dezinfekčních prostředků. Etanol naruší buněčnou membránu bakterie a zničí bílkoviny v bakteriální buňce. Bohužel velmi podobně se chová k buňkám sliznice dutiny ústní, nosohltanu a hltanu a oslabuje tak jejich obranyschopnost. Co se týče užívání alkoholu v případě respiračního onemocnění, respektive jakéhokoliv celkového onemocnění, je alkohol naprosto neúčinný, naopak ještě více zatěžuje už tak vysílený organismus. Kombinace bromhexinu s vodkou je tedy naprosto nesmyslná a rozhodně ji nelze doporučit. 

Závěr

COVID-19 je respirační onemocnění, které v drtivé většině případů – udává se 80 % - probíhá jako lehká nebo středně těžká respirační infekce. Vzhledem k výše uvedeným vlastnostem bromhexinu je vhodné jej užívat jako pomocné léčivo, zejména v iniciálních stadiích tohoto onemocnění. 

Autor: PharmDr. MVDr. Vilma Vranová, Ph.D.

Inzertní sdělení

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

Zatímco evropské státy zavádějí karanténu a zavírají hranice (navzdory kritice EU, naštěstí :-)), Boris Johnson zvolil zprvu trochu odlišnou strategii.

Výsledek laboratorního vyšetření lékaři poskytuje důležitou informaci o zdravotním stavu pacienta. Každé vyšetření začíná odběrem vzorku krve či moči, z něhož se následně provádí rozbor v laboratoři. Vyšetření provádí lékař buď v rámci preventivní péče, nebo v případě podezření na onemocnění pacienta. Výsledky z laboratorního rozboru lékaři mohou pomoci spolehlivě určit diagnózu a předepsat vhodnou léčbu.

To, že 2x ročně chodíme na prevenci k zubaři, lépe stomatologovi a 1x ročně bychom měly my ženy zajít na gynekologii, je již zřejmě všeobecně známo. Také, že tyto prohlídky hradí zdravotní pojišťovna, pokud s ní lékaři mají podepsanou smlouvu, čili za ně nic neplatíme, asi také každý ví. Víte však, že můžete být nezávisle na věku 1x za 2 roky preventivně vyšetřeni včetně odběrů podle věku u praktického lékaře? Aniž byste měli jakýkoliv problém?

Víte, že 1. 1. 2018 oslaví Babyonline.cz 11. výročí?

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace