Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Červená řepa je stále oblíbenější

Červená řepa není tradiční potravinou české kuchyně, přesto si získává stále více obdivovatelů.  Její zbarvení nabádá k širokému a celoročnímu využití a zatraktivnění rodinného jídelníčku. Oblíbenost zvyšuje i její vysoká nutriční hodnota, která je dána obsahem minerálních látek, betainu, kyseliny listové a dalších vitamínů. 

Červená řepa

Konzumovat lze jak kořenovou část, tak listy, které mají sice méně vlákniny, ale o to více vitamínu C. Nejchutnější jsou mladé, rovnoměrně červeně zbarvené bulvy. Připravovat je lze mnoha způsoby – zasyrova, vařit, dusit, péct. Listy je dobré povařit či podusit. Červené barvivo, které dělá řepu řepou, využijete, budete-li chtít rozvířit klidné vody domácího stravování a užít si trochu legrace. Uvařte si třeba vtipnou kaši. Připravte ji fialově-červenou – krupičnou, jáhlovou, bramborovou kaši nebo fialově-červenou rýži.  Zkrátka - řepa obarví vše, nejenom ruce při přípravě.

Červená řepa - její složení a prospěšnost

Tato skvělá kořenová zelenina obsahuje ve 100 g 146kJ (35 kcal). Energetická hodnota je dána přítomností bílkovin, lipidů a sacharidů. V porovnání s jinou zeleninou se ve vyšším množství v řepě vyskytují jednoduché sacharidy, nejvíce sacharóza. Při skladování se mění na glukózu a fruktózu. Odtud její sladká chuť. Obsahuje až 88 % vody.  Mezi látky obsažené v řepě, které prospívají zdraví, patří: betakyanin – silný antioxidant; betain, který stimuluje činnost jater; kyselina listová, která se podílí na buněčném dělení a růstu, a vláknina (nerozpustná, rozpustná i pektinové látky), která podporuje správnou činnost střev a působí v prevenci nádorového onemocnění zvláště tlustého střeva. Z minerálních látek v červené řepě převažují ty zásadité - hořčík, zinek, selen, měď aj. Má také vyšší obsah draslíku. Naopak vitamíny skupiny B, vitamín C a vitamín E jsou zastoupeny v menším množství.

Je dobré ji do jídelníčku zařazovat při chronické zácpě, a to ve formě šťávy nebo vařené či pečené, má totiž mírně projímavé účinky. Obsah purinových látek je příčinou pro obezřetnou konzumaci u osob s dnou nebo s ledvinovými kameny jimi tvořenými. Limitovaný  příjem je doporučován v rámci diabetické diety z důvodu již zmiňovaného vyššího obsahu sacharidů.

Červená řepa

Červená řepa recepty

Pomazánka ze syrové červené řepy 

Rozpis na 4 porce Nutriční hodnota 1 porce:
350 g červené řepy 270 kJ (64 kcal)
100 g bílého jogurtu (3,5 % tuku) 3 g bílkovin
2 stroužky (20 g) česneku 1 g tuků 
sůl 11 g sacharidů
pepř Nutriční hodnota 1 porce s celozrnnou bagetou (80 g)
  1190 kJ (284 kcal)
  10 g bílkovin
  2,5 g tuků
  54 g sacharidů

Pracovní postup:

Červenou řepu očistíme, nastrouháme na hrubém struhadle. V misce spojíme s bílým jogurtem. Přidáme lisovaný česnek.  Ochutíme solí a pepřem.  Podáme na opečeném pečivu.

Pomazánka z červené řepy

Polévka z červené řepy - řepačka
Rozpis na 4 porce Nutriční hodnota v 1 porci: 
350 g červená řepa  580 kJ (138 kcal)
40 g oleje 2 g bílkovin
100 g kořenové zeleniny (mrkev, celer, petržel) 10 g tuků
sůl, tymián, česnek  10 g sacharidů
bazalka   

Pracovní postup:

Na rozehřátém oleji orestujeme omytou, očištěnou a nahrubo nastrouhanou kořenovou zeleninu. Zalijeme vodou, příp. zeleninovým vývarem. Přidáme syrovou očištěnou nakrájenou červenou řepu, stroužky česneku a tymián. Vaříme. Měkké rozmixujeme tyčovým mixérem. Dochutíme.

Polévka z červené řepy - řepačka

Dip z červené řepy

Rozpis na 3 porce Nutriční hodnota v 1 porci:
250 g červené řepy 320 kJ (76 kcal)
150 g bílého jogurtu (3 % tuku) 4 g bílkovin
pepř, sůl, 2 g tuků
česnek, šalotka 10 g sacharidů

Pracovní postup:

Vařenou (pečenou) červenou řepu rozmixujeme společně s bílým jogurtem. Dochutíme solí, pepřem nebo česnekem či šalotkou.  Lze podávat jen s nasucho pečenými bramborami. Výborně doplní pečené maso.

Dip z červené řepy

Vařená nebo pečená řepa

Pracovní postup:

Červená řepa vařená: Do vody vložíme umytou řepu. Přidáme cukr, aby řepa nezešedla. Vaříme asi hodinu i více, záleží na velikosti.  Po uvaření oloupeme. 

Pečená řepa - červená řepa pečená v alobalu: Omytou řepu zabalíme do alobalu.  K řepě můžeme přidat snítku tymiánu.  Pečeme asi hodinu i více, záleží na velikosti, na 200°C. Po upečení oloupeme.

Vařená nebo pečená řepa

Pečená červená řepa s kozím sýrem

Rozpis na 1 porci Nutriční hodnota 1 porce:
1 (250 g) červená řepa 1750 kJ (416 kcal)
80 g kozího sýru 19 g bílkovin
10 g řepkového oleje 27 g tuků
Pepř 24 g sacharidů

Pracovní postup:

Vařenou (pečenou) červenou řepu oloupeme a nakrájíme na plátky.  Plátky řepy střídavě s kozím sýrem vkládáme do vymaštěné zapékací misky.  Opepříme, sůl není potřeba. Zapékáme v rozehřáté troubě na 180 °C asi 15 min. Servírovat lze s listovým salátem a celozrnným pečivem.

Pečená červená řepa s kozím sýrem

Zapékaná červená řepa s kozím sýrem

Dobrou chuť!

 

Výpočet BMI - znáte ten svůj? Vypočtěte si jej s naší BMI kalkulačkou!

Kategorie BMI jsou zjednodušeným modelem, které nám pomáhají se zorientovat v naší tělesné hmotnosti.
Body Mass Index (BMI) udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI může provést odborník, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů, typ postavy a celkový životní styl.

kg
cm

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

Nevyužít červenou řepu pro přípravu salátu by byl hřích. Už jen její pronikavá barva doplní nejeden pokrm. 

Typická chuť cukety nám poskytuje rozsáhlé možnosti jejího využití v kuchyni. Výhodou cukety je, že obsahuje velké množství vody. Nízkoenergetická potravina je na světě (je jí hodně a má málo kalorií).

Mangold je listová zelenina, která se objevovala v jídelníčku obyvatel Středomoří již před více než dvěma tisíci lety. I dnes je typickým druhem zeleniny středomořské stravy. Obsah nutričně hodnotných látek ho řadí mezi top zeleninu, proto mu dopřejte místo i ve vašem jídelníčku a využijte každé příležitosti mangold získat.

Na celé zeměkouli se vyskytuje mnoho odrůd dýně. Obrovskou výhodou je jejich dlouhá trvanlivost a opravdu všestranné využití. 

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace