Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Detoxikace nebo očista organizmu?

Významný britský lékař, spisovatel, komentátor, sloupkař Ben Godacre potřebu svůj život dramatizovat slovem detoxikace popsal velmi trefně, kdy užil něco ve smyslu: Zatímco my se snažíme po flámu odpočívat, dát si víc salátu a žít zdravěji, celebrity detoxikují.

Něco na tom Benovi je. Ono zavádění zdravého životního stylu nebo alespoň snaha o něj není tak sexy jako slovo detoxikace – pro mozek představa vážného stavu nohama napřed, ze kterého se dostanu nastrouhanou ředkvičkou, tedy silný příběh s velkým zvratem, zakončeno happyendem pro naše střívko, játra a jistě i vaječníky nebo varlata. 

Představa, že mám své orgány nestřídmým životním stylem zaneseny minimálně kadmiem, je lichá.

Proč přicházíme s detoxikací zrovna nyní? Znáte to, máme za sebou Vánoce a s ním spojené velké množství dietetických hříchů, přiznám se, že s nimi, stejně jako s třemi kily navíc, již každoročně počítám. Stejně tak s tím, že je do týdne po Vánocích, tedy 2x pomaleji, než jsem je nabrala, zase shodím.

Ale konec spekulacím, třeba to není s tím negativním vlivem svátků zase tak zlé, co říkáte? Pojďme se na to a případnou pejorativně řečeno detoxikaci zeptat odborníka na výživu – i těch následně nemocných – nutriční terapeutky Jany Eliášové, která s námi dlouhodobě spolupracuje.

Co prožívá naše tělo v době svátků – standardní tělo žijící ve standardním svazku o standardních českých Vánocích?

Co prožívá naše tělo o vánočních svátcích? Pokud bychom byli vyznavači vánočních tradic týkající se jídelníčku, který uplatňovali naši předci téměř před 100 lety, tak by naše tělo nezaznamenalo nic neobvyklého. Pravděpodobně by bylo potěšeno vyšší dávkou ovoce, ořechů a dobrého kusu masa. Pokud jde o množství, určitě by se nevymykalo standardní dávce. Jídelníček současných Vánoc naznal spíše negativních změn, právě těch, bez kterých si většina z nás nedokáže vánoční tabuli ani představit. Skladba jídelníčku souvisí s rodinnou či krajovou tradicí. Smažená ryba, salát s majonézou, pečená kačena nebo husa s knedlíkem, vánoční cukroví, vaječný koňak a spousta dalších laskomin mají společný jmenovatel – vysoký obsah zvláště nasycených tuků, jednoduchých cukrů, tedy vysoký příjem celkové energie. A všeho toho hodně energetického sníme o Vánocích mnohem větší porci, než jsou ty standardní. Ani nechci zmiňovat, jakou změnu zaznamená celkový denní režim. Tipnu si.  Absolvujete mnoho návštěv u příbuzných, přátel, které strávíme vsedě (bez pohybu) u prostřeného stolu. Během pár dní jsme tedy schopni zvýšit svůj energetický příjem na dvojnásobek (někdo i více). To je dáno právě konzumací „tradičních“ pokrmů, které obsahují velké množství tuků (masité pokrmy, smažené pokrmy, uzeniny, cukroví). Jejich příjem se může navýšit až o 2/3 od normálního režimu. Podobně je to s příjmem tzv. přidaného cukru. Pochopitelně Vánoce jsou o cukroví, příjem jednoduchých cukrů se může navýšit až o dvojnásobek při současném sníženém příjmu vlákniny a komplexních cukrů. 

Jak jsme si vedli během Vánoc, se na těle navyklém na určitý normálnější režim ihned projeví. Jak? V první řadě pocítíme nepohodu v oblasti zažívání – nevolnost, nechutenství až odpor k jídlu, zvracení, pálení žáhy, kyselý nebo hořký pocit v ústech, pocity plnosti žaludku nebo střev, bolesti břicha zejména v nadbřišku, kručení v břiše, nadměrnou plynatost, zvýšený odchod plynů, poruchy stolice jako je zácpa či průjem. Proces vyprazdňování žaludku závisí především na charakteru požité potravy a trvá déle pro jídla tučná než sacharidová. Je nutné zde zmínit i faktory, které negativně ovlivňují trávení, a tím podporují vznik dyspepsií (souhrnné označení pro řadu trávicích obtíží, které se vyskytují v různé kombinaci), případně zhoršují jejich průběh. Jsou jimi nadměrný příjem alkoholu, zařazování nevhodných potravin či pokrmů, např. tučných potravin, uzenin, konzervovaných a instantních jídel, dále kouření, nadváha, nošení těsných oděvů, nedostatek pohybu. Vysoký příjem jednoduchých cukrů negativně ovlivní vyváženost kvasných a hnilobných procesů ve střevě ve prospěch těch kvasných, čímž se můžeme stát společensky nežádoucími. No a nepoměr v celkovém příjmu a výdeji energie se určitě odrazí i na nárůstu tělesné hmotnosti. Cesta k novým kilům je mnohem snazší než cesta opačná.

Dá se působení předchozího bodu nějak zmírnit?

Vůbec nikoho nenabádám k tomu, aby se zřekl tradičního jídelníčku – naopak. Jen  je potřeba ho ozdravit. Přece jenom popularizace zdravé výživy oslovuje stále více a více lidí. A přibývá těch, kteří si po Vánocích nestěžují na to, že se celou dobu přecpávali, na pocity těžkosti, nadýmání, průjem a museli si dávat ta nesplnitelná novoroční předsevzetí, že od příštího týdne přestanou se sladkým a omezí se v jídle. Nejdou z extrému do extrému.

Proč? Vyzkoušejí totiž i v tomto exponovaném období několik tipů.

Tipy pro zdravější svátky:

  • porce jezte ve standartním množství
  • zachovejte si frekvenci svého obvyklého režimu
  • omezte masité, zvláště tučné a druhotně zpracované pokrmy (uzeniny, paštiky)
  • na stůl si prosaďte více zeleninových pokrmů
  • buďte tradiční a do jídelníčku zařaďte hrách či čočku
  • s cukrovím současně nabídněte i různé druhy čerstvého i sušeného ovoce a ořechů (myslete na to, že 100 g cukroví obsahuje cca 1800 kJ, 34 g tuku, 60 g sacharidů z toho polovinu přidaného cukru, stejné množství energie obsahuje 1 kg mandarinek (tuku 10x méně), ale SNÍST 1 kg MANDARINEK NENÍ TAK SNADNÉ JAKO 10 dkg CUKROVÍ, tedy, pokud zkombinujeme s cukrovím, už vám na něj nezbude v žaludku tolik prostoru, navíc cukr společně s vlákninou prodlouží dobu vstřebávání, resp. snížíme glykemický index stravy – dojde k pozvolnému vzestupu hladiny krevního cukru. Tím současně předejdeme zvýšené sekreci inzulínu, která by se následně projevila poklesem hladiny krevního cukru a podle jeho výše i další zvýšenou potřebou příjmu stravy.
  • vyrazte do přírody za pohybem, procházka je dobrou volbou 
  • večer zařaďte lehce stravitelné pokrmy, např. těstoviny s kuřecím a zeleninou
  • nejezte 2-3 hodiny před ulehnutím ke spánku

Když už jsme hřešili, co teď v lednu s tím? 

Jak na problémy vzniklé svátečním stolováním?

Pokud půjde o poruchy trávení lze jim předcházet jednoduchými úpravami jídelníčku a životního stylu.

Tipy jako prevence vzniku dyspepsie (souhrn trávicích obtíží):

  • snížení velikosti porcí;
  • šetřící úprava stravy (úprava bez nebo s malým množstvím tuku - vaření, dušení, pečení); 
  • omezení množství tuku a tučných potravin a pokrmů, vyloučení ostrého a pikantního    
  • koření a pochutin;
  • omezení konzumace pozdního jídla a jídla v noci;
  • dostatek spánku a vhodná poloha na lůžku s podložením horní části. 

 Novoroční předsevzetí

  • začněte s celkovou změnou, krátkodobá omezení nejsou řešením
  • pokud chcete odlehčit svému svědomí, zkuste pro začátek výjimečně zařadit odlehčovací zeleninový (ovocný) den, maximálně dva
  • následně se vraťte k vašemu správnému standardnímu režimu nebo začněte s inovativními změnami – spoustu rad a doporučení najdete právě v této části portálu ZdravéOmlazení.cz, není nutné vše zavést najednou, ale nejdříve si z toho vychytat, co pro vás bude snadné k zavedení. Pozitivní výsledek následně zvýší vaši motivaci i k dalším změnám.
  • vydržte alespoň 3-4 týdny, kdy se šance, že změny budou trvalé, stává vysokou

Doporučuji začít s úpravou své životosprávy už v lednu a příští „zdravé" Vánoce budou probíhat v duchu standardního stravovacího režimu. Bude mnohem snazší odolávat všem lákadlům. Ony už pro vás totiž nebudou mít tu pověstnou přitažlivost. Pestrá, kvalitní a vyvážená strava je velmi důležitý faktor pro udržení zdraví a zachování dobré psychické i fyzické kondice.

A co tedy s tou detoxikací? Máme si kupovat ty zázračné produkty?

Hlavně si připomínejme, že rozhodně nejsme toxikovaní, jak se nám mnozí marketéři snaží namluvit a následně svůj produkt prodat, ale jsme zkrátka a dobře přepapaní, s větším množstvím uloženého tuku, s netrénovaným tělem, pokud jsme svátky proleželi u TV nebo v posteli s tabletem. Také naše trávicí soustava je tím množstvím a mnohdy bizardními kombinacemi jídla unavena až přepracována.

Upřímně, víme, že naše rady nepotřebujete, moc dobře je znáte, pouze jsme se s nimi chtěli tak trochu připomenout, aby povánoční revize nevyzněla do prázdna a byla uvedena v praxi.

Pokud přece jenom k cestě z vánočního zamoření potřebujete ten sexy výraz a nějakou tu tělo detoxikující věcičku, tak si místo drahých online produktů běžte koupit dva grepy a udělejte si z nich doma fresh. Nic vám pak nebrání o tom sepsat na sociálních sítích sofistikovanou informaci o úžasně funkčním detoxikačním koktejlu, který při výrobě prošel přípravou za velmi úzkostných podmínek, včetně teploty, osvětlení, náklonu ovoce při sběru šťávy, aby nedošlo k jakékoliv další kontaminaci nápoje byť jen toxickými myšlenkami a následným zamořením celého těla. Jste-li úporní puntičkáři, můžete vašim grepům vytvořit i webovou stránku, aby váš příspěvek do detoxikační diskuze byl s proklikem úplný a nabyl na potřebné vážnosti.

P.S.: Budou-li již grepy po vydání tohoto příspěvku vyprodány, zkuste pomeranče, ale těch alespoň 6, dovážejí je teď pouze v XS velikosti.

  • Odšťavňovač

    Jaké používáte odšťavňovače? Já jsem si vyhlídla kuvings whole slow juicer máte s ním někdo zkušenosti? 

    volerka  |  28. 04. 2016, 08:43  |  Reagovat  |  URL příspěvku

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

Motto: „Člověk je od přírody omnivorní, všežravý“. :-) Tak něco pro „masožravce“ i „býložravce“.

Může se klasická česká štědrovečerní večeře připravit zdravěji? Jaká je její energetická hodnota a jak ji snížit, nebo, jak večeři vysportovat u klasických předvánočních činností?

Naučit se vědomě řídit příjem jídla se člověk učí od narození.  Není to nic jednoduchého. Mnohdy se to nenaučí celý život. Obecně platí, že stravovací režim, resp. kolikrát denně budeme jíst, vychází z cirkadiánního rytmu člověka. Střídají se cykly klidu (spánek) a bdění (aktivita). Proces osvojování si určitého harmonogramu bude pochopitelně souviset s profesí a celkovým životním stylem.

Je Vaše hmotnost normální nebo už ne? Nejčastěji používaným kritériem k hodnocení tělesné hmotnosti je tzv. index tělesné hmotnosti - BMI (body mass index).

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace