Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Pocení

Pocení je přirozený jev lidské termoregulace, který slouží ke zvlhčování kůže, chrání proti baktériím a plísním. Nadměrné pocení je možné ovlivnit antiperspiranty, aplikací botulotoxinu, iontoforézou a dalšími metodami.

Pocení

Proč se člověk potí? Co zvyšuje pocení?

Pocení je pro organizmus přirozený a životně důležitý děj. Pocení je součástí složitého termoregulačního systému, dále slouží ke zvlhčování povrchu těla a k udržování pružné kůže. Pot je produkován potními žlázami a je neustále vylučován na povrch kůže, kde utváří tenký film a spolu s mazem chrání kůži proti většině bakterií a plísní. Pot je tvořen vodou a minerály – sodíkem, draslíkem, hořčíkem. Složení potu a množství minerálů v něm obsažených je velmi individuální. Tenký potní povlak pokrývá polštářky našich prstů a pomáhá nám uchopit hladké věci. Denně se fyziologicky z povrchu těla odpaří zhruba půl litru potu. Za vlhkého tepla nebo po fyzické námaze je schopno tělo vyprodukovat desetkrát více potu.

Nadměrné pocení (hyperhidróza)

Hyperhidróza je stav, při němž dochází k nadměrnému vylučování potu v době, kdy organizmus není vystaven zvýšené fyzické zátěži ani vysokým teplotám. Nadměrné pocení může být celkové, nebo se týká pouze některých částí těla, například dlaní, chodidel či podpaží. Někteří lidé se potí více v tříslech, v zátylku, na horním rtu, na nose, čele nebo v bederní části páteře. Aktivita potních žláz je řízena nervovým a hormonálním systémem. Existuje tzv. idiopatická hyperhidróza, kdy se nemocný zvýšeně potí bez zjevné vyvolávající příčiny.

Nadměrné pocení může způsobit nadváha, stres, alkohol, kořeněná jídla, cigarety, drogy a léky.

Jindy mohou být příčinou nadměrného pocení některá z celkových onemocnění jako je cukrovka, onemocnění štítné žlázy, změny v hormonální rovnováze, Parkinsonova choroba, chronické i akutní infekce. Zvýšeně se potit mohou ženy v menopauze nebo v těhotenství. Ke zvýšenému pocení jsou náchylní lidé s nadváhou, ve stresu, po požití alkoholu, kořeněných jídel, cigaret, drog nebo některých léků. Zevním faktorem, který způsobuje pocení je fyzická námaha, vysoká teplota a vlhkost okolního prostředí či oblečení ze syntetických materiálů.

Noční pocení

Nadměrné pocení v noci, pokud se vyloučí vnější vlivy, jako je přetopená místnost, může být i prvním signálem vážnějších onemocnění. Vyvolávající příčinou nočního pocení mohou být běžné virové infekce (typu chřipky), infekční endokarditida, tuberkulóza, AIDS, lymfomy a některá další nádorová onemocnění.

Možnosti ovlivnění nadměrného pocení, přípravky proti pocení

V léčbě se uplatňují všeobecná opatření, jako jsou nošení bavlněných ponožek či oblečení, které dostatečně absorbuje pot. Vhodné je vyhýbat se alkoholu a kořeněným či pikantním jídlům.

Antiperspiranty uzavírají vývody potních žláz.

Antiperspiranty obsahují soli hliníku, které způsobují mechanické uzavření vývodů potních žláz, a tím dochází k dočasnému omezení pocení. Účinek antiperspirantů trvá po jedné aplikaci maximálně 48 hodin, a proto se musí nanášet denně.  
Deodoranty redukují míru tvořícího se pachu, je vhodné je kombinovat s antiperspiranty.
Tablety proti pocení neexistují. Pokud je zvýšené pocení způsobeno psychickým stresem, mohou být účinná anxiolytika - léky ovlivňující psychické napětí. Je-li pocení způsobeno hormonálními poruchami nebo některým onemocněním, lze je při správné léčbě vyvolávající příčiny pocení odstranit.
Chirurgické odstranění potních žláz se využívá pro omezení zvýšeného pocení v podpaží. Jedná se o vyříznutí kůže spolu s potními žlázami nebo se dají potní žlázy odsát pomocí liposukční kanyly, která se zavede pod kůži.

Sympatektomie se provádí v celkové anestézii a pouze pokud všechna ostatní léčba selže. Jedná se o radikální chirurgické odstranění nervových ganglií u páteře, které ovlivňují potní žlázy na rukou. Používá se pouze pro ovlivnění zvýšeného pocení na rukou.
Botulotoxin A zabrání přenosu vzruchu z nervových vláken na potní žlázy. Naředěný roztok botulotoxinu se velmi tenkou injekční jehlou vpravuje sérií jednotlivých vpichů do podkoží v oblasti se zvýšeným pocením. Zákrok trvá maximálně deset minut. Nejčastěji se aplikuje do podpaží, plosek nohou a do dlaní.  Délka efektu po ošetření botulotoxinem se pohybuje se okolo šesti až devíti měsíců.

Iontoforéza je efektivní metodou ovlivnění pocení na dlaních a ploskách. Jedná se o zavedení stejnosměrného proudu do lázně s vodou, kam jsou ponořeny dlaně nebo chodidla.  Po jedné aplikaci je pocení redukováno po dobu tří až čtyř dnů. Nyní existují i domácí iontoforetické přístroje.

V současnosti existují neinvazivní lasery nebo přístroje pracující na principu mikrovlnného záření, které jsou schopny redukovat množství potních žláz. Téměř výhradně jsou určeny pro ošetření podpaží.

Závěr: Co dělat u jednotlivých typů pocení, v různých lokalitách?

Pocení dlaní: aplikace botulotoxinu, iontoforéza, event. při výrazně obtěžujícím pocení operační řešení
Pocení plosek: antiperspiranty, aplikace botulotoxinu, iontoforéza
Pocení podpaží: aplikace botulotoxinu, antiperspiranty, možno použít laserové odstranění potních žláz či mikrovlnné technologie
Pocení ostatních oblastí: antiperspiranty a botulotoxin

Noční pocení u žen

Jelikož noční pocení u žen rozhodně nemusí mít příčinu pouze v hormonální dysbalanci, je prvotní navštívit praktického lékaře.

Pocení u dětí – kdy se objevuje? Kdy je možno začít používat antiperspirant a jaký?

Při výrazném pocení u dětí bez zjevné vyvolávající příčiny (fyzická zátěž apod.) je na prvním místě komplexní vyšetření dětským lékařem. Antiperspiranty se většinou používají od období puberty.

Lékaři provádějící tento zákrok

Dermatolovenerologie, Korektivní dermatologie, Praktický lékař

Pracoviště: Brno

Ceník lékařů

Lékař Cena od Cena do Poznámka
MUDr. Petra Trojanová, Ph.D. 6000 Kč
  • Co s pocením

    Léčba nadměrného pocení je ošemetná v tom, že se může jednat o vedlejší příznak jiných onemocnění, které lékaři postupně vylučují, pokud jste jinak "zdraví" tak je nadměrné pocení diagnózou. Jelikož Vás pocení zabít nemůže, lékaři to až tak neřeší. Díky bohu ne všichni. Na kožním ve VFN mi doporučili electro antiperspirant, zkusila jsem si to u nich a zafungoval po 2 sezeních. Tak jsem si jej koupila domů :) - skvělý na tom je, že působí bez ohledu na příčinu pocení (hyperhidróza / hormonální změny / 40 stupňů v stínu,...)

    Slonicek  |  13. 10. 2022, 18:11  |  Reagovat  |  URL příspěvku
  • Pocení

    Zkušenost s pocením mám tak něják všeobecnou, zatím řeším jen s pomocí antiperspirantů. Manžel je na tom hůř a je velký potivka.Naše dcerka to po něm bohužel zdědila, se spocená nejen při řevu, ale i při obyčejném kojení , kdy jí na čele naskočí krůpěje potu. Při běžné kontrole u dětské lékařky jsem se o tom zmínila a překvapila mě reakce, chtěla znát hladinu bilirubinu v krvi, zda není chudokrevná. Odběr byl jednoduchý jen s kapičky z prstu a výsledek okamžitý a potvrdil domněnku dědičnosti.

    Adely  |  30. 10. 2015, 20:38  |  Reagovat  |  URL příspěvku
  • Škodlivost antiperspirantů?

    Dobrý den, doporučujete používání antiperspirantů, ale v textu se nezmiňujete o možné škodlivosti související právě s uzavřením potních žláz. Slyšela jsem, že mohou časem způsobit i vznik nádorů. Bylo by možné inforamace doplnit?

    veruli79  |  04. 02. 2015, 20:00  |  Reakcí: 1  |  Reagovat  |  Zobrazit všechny reakce  |  URL příspěvku
    • Re: Škodlivost antiperspirantů?

      Přikládáme odpověď dr. Klauzové: Tímto tématem se lékařská a vědecká obec v současnosti zabývá, zejména díky obsahu hliníku v antiperspirantech. Zatím však nejsou jasné důkazy, které by potvrdily přímou souvislost mezi používáním antiperspirantů a vznikem nádorů mléčné žlázy.

      Zdravé omlazení  |  04. 02. 2015, 12:55  |  Reagovat  |  URL příspěvku

Dobrý den, chtěla bych se s Vámi poradit ohledně pigmentových skvrn. Je mi 35, témeř přes celé čelo mám nepravidelnou pigmentovou mapu a zrcadlově i na obou tvářích pokrývající zhruba 1/3 - polovinu tváře- nepravidelně (již několik let i před těhotenstvím). I když v létě pužívám fakt. 50, skvrny vždy v létě více vystoupí. Vím, že jsou různé lasery,.. ale finančně je to docela náročné. Tak jsem chtěla zatím vyzkoušet nějaké krémy či jiné přípravky. A právě na Vašich stránkách mě nadchl test přípravku Medik8 White Balance Click/White Balance Click Oxy-R. Tak jsem se chtěla zeptat, zda byste mi některý z nich doporučila, event. jiný, který opravdu zabírá. Popř. jak dlouho ho používat, zda jen v zimě či celoročně, pod běžný krém (event. pod serum a krém, které běžně používám), popř. jak tyto přípravky kombinovat s běžnou denní kosmetikou. Měl by se faktor 50 používat i v zimě, když pobývám jen ve městě? Moc děkuji za pomoc. Pavla

Dobrý den, v létě mi bude 60, cca od 45 se věnuji omlazování obličeje, nejdřív plastická operace horních i dolních víček, potom botox, méně kys. hyaluronová, nejnověji vlastní plazma. Pleť mám dobrou, na kosmetiku nechodím, ale trápí mě povadající obličej. Na zpevnění dolní části obličeje - kontury, mi byly doporučeny nitě. Ovšem já mám strach z tak invazivního zákroku a taky mi známé říkají, žeaž tak zle to ještě není. Existuje neinvazivní alternativa jako napr. lipolýzové injekce do "syslíků" a pod bradu - vyloženě tukový polštář tam nemám, a nebo jak trochu povytáhnout kontury obličeje bez zavádění nití? Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, před mnoha lety se mi udělala plíseň na nohách, došlo i poškození nehtů. Plíseň se vyléčila, ale nehty zůstaly nehezké. Zkusila jsem co se dalo, nic. Nyní jsem douživala lak na kůži Micetal, to mi předepsala má kožní lékařka, protože mi znovu na kůži nohou začala plíseň, mezi prsty praská, loupa se. Plošky nohou jsou jako sloní noha. Nepomohlo to. Už je mi s toho nanic, co by mi pomohlo, mohla byste mi poradit? Dělám si koupele - octové, z listů ořešáku, používám mýdlo se stříbrem, sprej se stříbrem do bot, žehlim si ponožky. Co mám ještě dělat? Roky si nemohu dovolit v létě páskové boty. Moc děkuji za odpověď.

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

Celulitida je estetický neduh projevující se hrbolatou pokožkou především v oblasti hýždí a stehen. Pro svůj vzhled bývá někdy také označována jako „pomerančová kůže“. V odborné literatuře se ještě můžeme setkat s názvy celulita nebo lipohypertrofie.

Kruhy pod očima jsou hlubší vráskou nebo propadem tkáně pod okem. Příčiny kromě genetiky tkví v životním stylu, onemocněních, UV záření. Léčba spočívá buď ve výplni tkáně, jejím zpevnění – vypnutí a projasnění.

Nežádoucí, nadměrné ochlupení je jedním z nejčastějších kosmetických problémů. Existuje řada metod na jeho odstranění.

Rty patří k dominantě každého obličeje, k jeho výrazné struktuře se sexuálním podtextem. Rty jsou jednou z dominant obličeje, který si ženy zvýrazňují.

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace