Pocení je přirozený jev lidské termoregulace, který slouží ke zvlhčování kůže, chrání proti baktériím a plísním. Nadměrné pocení je možné ovlivnit antiperspiranty, aplikací botulotoxinu, iontoforézou a dalšími metodami.
Proč se člověk potí? Co zvyšuje pocení?
Pocení je pro organizmus přirozený a životně důležitý děj. Pocení je součástí složitého termoregulačního systému, dále slouží ke zvlhčování povrchu těla a k udržování pružné kůže. Pot je produkován potními žlázami a je neustále vylučován na povrch kůže, kde utváří tenký film a spolu s mazem chrání kůži proti většině bakterií a plísní. Pot je tvořen vodou a minerály – sodíkem, draslíkem, hořčíkem. Složení potu a množství minerálů v něm obsažených je velmi individuální. Tenký potní povlak pokrývá polštářky našich prstů a pomáhá nám uchopit hladké věci. Denně se fyziologicky z povrchu těla odpaří zhruba půl litru potu. Za vlhkého tepla nebo po fyzické námaze je schopno tělo vyprodukovat desetkrát více potu.
Nadměrné pocení (hyperhidróza)
Hyperhidróza je stav, při němž dochází k nadměrnému vylučování potu v době, kdy organizmus není vystaven zvýšené fyzické zátěži ani vysokým teplotám. Nadměrné pocení může být celkové, nebo se týká pouze některých částí těla, například dlaní, chodidel či podpaží. Někteří lidé se potí více v tříslech, v zátylku, na horním rtu, na nose, čele nebo v bederní části páteře. Aktivita potních žláz je řízena nervovým a hormonálním systémem. Existuje tzv. idiopatická hyperhidróza, kdy se nemocný zvýšeně potí bez zjevné vyvolávající příčiny.
Nadměrné pocení může způsobit nadváha, stres, alkohol, kořeněná jídla, cigarety, drogy a léky.
Jindy mohou být příčinou nadměrného pocení některá z celkových onemocnění jako je cukrovka, onemocnění štítné žlázy, změny v hormonální rovnováze, Parkinsonova choroba, chronické i akutní infekce. Zvýšeně se potit mohou ženy v menopauze nebo v těhotenství. Ke zvýšenému pocení jsou náchylní lidé s nadváhou, ve stresu, po požití alkoholu, kořeněných jídel, cigaret, drog nebo některých léků. Zevním faktorem, který způsobuje pocení je fyzická námaha, vysoká teplota a vlhkost okolního prostředí či oblečení ze syntetických materiálů.
Noční pocení
Nadměrné pocení v noci, pokud se vyloučí vnější vlivy, jako je přetopená místnost, může být i prvním signálem vážnějších onemocnění. Vyvolávající příčinou nočního pocení mohou být běžné virové infekce (typu chřipky), infekční endokarditida, tuberkulóza, AIDS, lymfomy a některá další nádorová onemocnění.
Možnosti ovlivnění nadměrného pocení, přípravky proti pocení
V léčbě se uplatňují všeobecná opatření, jako jsou nošení bavlněných ponožek či oblečení, které dostatečně absorbuje pot. Vhodné je vyhýbat se alkoholu a kořeněným či pikantním jídlům.
Antiperspiranty uzavírají vývody potních žláz.
Antiperspiranty obsahují soli hliníku, které způsobují mechanické uzavření vývodů potních žláz, a tím dochází k dočasnému omezení pocení. Účinek antiperspirantů trvá po jedné aplikaci maximálně 48 hodin, a proto se musí nanášet denně.
Deodoranty redukují míru tvořícího se pachu, je vhodné je kombinovat s antiperspiranty.
Tablety proti pocení neexistují. Pokud je zvýšené pocení způsobeno psychickým stresem, mohou být účinná anxiolytika - léky ovlivňující psychické napětí. Je-li pocení způsobeno hormonálními poruchami nebo některým onemocněním, lze je při správné léčbě vyvolávající příčiny pocení odstranit.
Chirurgické odstranění potních žláz se využívá pro omezení zvýšeného pocení v podpaží. Jedná se o vyříznutí kůže spolu s potními žlázami nebo se dají potní žlázy odsát pomocí liposukční kanyly, která se zavede pod kůži.
Sympatektomie se provádí v celkové anestézii a pouze pokud všechna ostatní léčba selže. Jedná se o radikální chirurgické odstranění nervových ganglií u páteře, které ovlivňují potní žlázy na rukou. Používá se pouze pro ovlivnění zvýšeného pocení na rukou.
Botulotoxin A zabrání přenosu vzruchu z nervových vláken na potní žlázy. Naředěný roztok botulotoxinu se velmi tenkou injekční jehlou vpravuje sérií jednotlivých vpichů do podkoží v oblasti se zvýšeným pocením. Zákrok trvá maximálně deset minut. Nejčastěji se aplikuje do podpaží, plosek nohou a do dlaní. Délka efektu po ošetření botulotoxinem se pohybuje se okolo šesti až devíti měsíců.
Iontoforéza je efektivní metodou ovlivnění pocení na dlaních a ploskách. Jedná se o zavedení stejnosměrného proudu do lázně s vodou, kam jsou ponořeny dlaně nebo chodidla. Po jedné aplikaci je pocení redukováno po dobu tří až čtyř dnů. Nyní existují i domácí iontoforetické přístroje.
V současnosti existují neinvazivní lasery nebo přístroje pracující na principu mikrovlnného záření, které jsou schopny redukovat množství potních žláz. Téměř výhradně jsou určeny pro ošetření podpaží.
Závěr: Co dělat u jednotlivých typů pocení, v různých lokalitách?
Pocení dlaní: aplikace botulotoxinu, iontoforéza, event. při výrazně obtěžujícím pocení operační řešení
Pocení plosek: antiperspiranty, aplikace botulotoxinu, iontoforéza
Pocení podpaží: aplikace botulotoxinu, antiperspiranty, možno použít laserové odstranění potních žláz či mikrovlnné technologie
Pocení ostatních oblastí: antiperspiranty a botulotoxin
Noční pocení u žen
Jelikož noční pocení u žen rozhodně nemusí mít příčinu pouze v hormonální dysbalanci, je prvotní navštívit praktického lékaře.
Pocení u dětí – kdy se objevuje? Kdy je možno začít používat antiperspirant a jaký?
Při výrazném pocení u dětí bez zjevné vyvolávající příčiny (fyzická zátěž apod.) je na prvním místě komplexní vyšetření dětským lékařem. Antiperspiranty se většinou používají od období puberty.
Autor: MUDr. Kateřina Klauzová, MBA