Naprostou novinkou je v korektivní dermatologii thuliový laser LASEMD. Jedná se o unikátní technologii spojující laserem vytvořené kanálky v kůži s aplikací čerstvě namíchaného vysoce koncentrovaného antioxidantu.
Na jakém principu funguje tuliový laser?
Je to laser, který v sobě skloubí ošetření ablativní od frakčního laseru a ošetření mezoterapie, kdy do kůže vytváříme drobné kanálky, které výrazně více absorbují séra nanesená po zákroku.
Jaké jsou indikace pro použití thuliového laseru? U jakých onemocnění, problémů se používá?
Jeho většinové použití bude v oblasti antiaging zákroků, tedy redukce vrásek, návrat pružnosti u povolené kůže, zesvětlení, vybělení kůže, minimalizace melasmat v obličeji, ošetření dekoltu a omlazení v oblasti krku. Dále pak odstranění jizev, použití při ztrátě vlasů.
Foto 1 vpravo: Thuliový laser
Průběh zákroku thuliovým laserem
Foto 2-3: Aplikace laseru přímo v kontaktu s kůži na celém obličeji
Jaká séra se do pokožky po ošetření tuliovým laserem aplikují?
Aplikovaná séra jsou monovalentní, v koncentrované podobě přítomen buď retinol jako antiagingová terapie kůže a obnovuje epidermální buňky, nebo resveratrol jako silný antioxidant, koncentrovaný vitamín C (antioxidant, bělič kůže a stimulant kolagenní syntézy) a v neposlední řadě také tramexanid acid, což je látka, která dovede jednak vybělovat kůži a stahovat žilky.
Proč se sérum aktivuje těsně po výkonu thuliovým laserem?
Všechny tyto látky jsou velmi nestabilní. Na světle a v teple se snižuje jejich koncentrace, a tím pádem i účinnost. Proto až do doby aplikace jsou zdrojová látka i její aktivátor umístěny ve 2 komorách. Těsně před první aplikací se přímo v centru zákroku propojí a smíchají centrifugou. Tím dochází k nabytí účinku léčebné látky. Běžně se z 50% vitamínu C na světle a v pokojové teplotě za pár dní stává 10%. U těchto ne. To, že jsou monovalentní znamená, že v nich je účinná látka v potřebné koncentrované podobě bez dalších přídavků, konzervačních látek.
Foto 4-6: Centrifugace séra
Režimová opatření před a během zákroku thuliovým laserem
Zákrok na rozdíl od frakčního laseru probíhá bez anestezie.
Co se děje s kůží po výkonu thuliovým laserem?
Hojení je u tohoto typu laseru na rozdíl od klasických frakčních laserů, např. CO2, urychleno a zkomfortněno. Kůže po výkonu nemokvá, hojí se drobnými suchými stroupky. Na kůži je ihned po zákroku aplikováno aktivované sérum pro daného pacienta.
Režimová opatření po zákroku thuliovým laserem
Pacient bez známek jakékoliv „práce“ v obličeji odchází domů. Odnáší si lahvičku se sérem. Doma pokračuje v aplikaci účinné látky 2x denně – ráno a večer. Lahvičku musí uchovávat v chladu a tmě, tedy v lednici. Domácí aplikace trvá zhruba 14 dní do vypotřebování séra.
Nejdůležitějším režimovým opatřením je ochrana před sluncem, aby pigmentu zbavená kůže znovu nepigmentovala.
Líčení je možné až třetí, lépe čtvrtý den. Jedná se o společensky přijatelné ošetření, pacientka není nijak výrazně limitována.
Kdy mohu po zákroku užít dermaroler, případně jít na peeling?
Peeling a dermaroler je možné na pleť aplikovat za cca 14 dnů po zákroku.
Jak je to s pohybem, případným šetřením po užití thuliového laseru?
Sport je vhodné vynechat 2 dny po zákroku.
Cena terapie thuliovým laserem
Cena ošetření thuliovým laserem se pohybuje cca 7000 Kč za jedno ošetření.
Výhody thuliového laseru
Velmi komfortní nebolestivá metoda ošetření obličeje a vpravení účinných látek. Umožňuje rychlý návrat do společnosti, není riziko jizvení. Slouží k udržování pleti, je silnější než peeling.
Nevýhoda metody
Při stejné ceně je slabší než CO2 laser.
Výsledek terapie thuliovým laserem po jedné aplikaci
Foto 7-8: Snížení pigmentace v oblasti čela
Foto 9-10: Zmírnění pigmentací v oblasti tváře a brady.
P.S.: Zákrok nebyl sponzorován žádnou farmaceutickou společností, dovozcem materiálů korektivní dermatologie, ani žádným lékařským centrem. Byl plně uhrazen vydavatelstvím Babyonline, které pravdivě zaznamenalo všechny aspekty prováděného zákroku.
Provedení zákroku: MUDr. Petra Trojanová, Ph.D.
Pořízení fotografií: Bc. Andrea Blažková, DiS., vydavatelství Babyonline
Autor: MUDr. Jana Martincová