Inzerce

Jak ozdravit své ledviny? Mysleme na to, co jíme a děláme!

V minulém článku jsme se zabývali játry. Další orgán, který si nejen po Vánocích zaslouží naši pozornost, jsou ledviny. I ony tvoří životně důležitou součást našeho těla. Ačkoliv je to orgán párový a dá se žít i s jednou ledvinou, tak je zapotřebí si je chránit. 

Nejprve pár slov a čísel o jejich důležitosti. Ledviny jsou uloženy v zadní části dutiny břišní. V každé ledvině pracuje cca 1,2 milionu samostatných filtračních jednotek, kterým se říká nefron. Objem krve, kterou ledviny přefiltrují každý den je okolo 1800-2000 litrů. Objem prvotní moči, která vznikne každodenní filtrací krve je 160-170 litrů. Konečnou úpravou ledvin pak z našeho těla odchází asi 1,5-2,5 litru definitivní moči za den.

Čím jsou tyto dvě (tvarem připomínající fazole) filtrační jednotky tak nenahraditelné?

Mezi jejich nejdůležitější úkoly patří:

 • Udržovat chemickou rovnováhu vnitřního prostředí neboli pH
 • Čistí krev a odstraňují z našeho těla odpadní látky a přebytečnou vodu vznikající při různých procesech
 • Podporují tvorbu červených krvinek v kostní dřeni tím, že produkují hormon erytropoetin
 • Uplatňují se při regulaci krevního tlaku
 • Aktivují vitamin D potřebný pro regeneraci kostí

Proč si ledviny hýčkat, jsme si uvedli výše. A nyní je na místě otázka „Jak můžeme našim ledvinám prospět?“ 

1. V první řadě si hlídejte pitný režim. 

Proč? Voda je pro naše žití tak důležitá, že se bez ní obejdeme maximálně 3-4 dny (záleží na okolní teplotě a naší kondici). Denně bychom měli vypít 1,5-2,5 litru vody, minerálních vod s nízkým obsahem sodíku nebo bylinkových čajů. Je nutné se přizpůsobit i vnějším vlivům. Bude-li venku horko (i pracovní prostředí může být zdrojem vyšších teplot), je nutné přívod vody zvýšit. Ale pozor i extrémně vysoký příjem tekutin není našemu organismu ku prospěchu. Může dojít k převodnění, které se projeví zvýšením krevního tlaku, otoky a zhoršeným dýcháním. 

2. Chraňte svá záda.

Dejte pozor, abyste se nezpotili a následně neprochladli. Pokud holdujete jízdě na kole, motorce, lyžím, běžkám, nezapomeňte si do výbavy přidat kvalitní teplé oblečení. Po divokém tanci v plesové sezoně se nechoďte nadýchat čerstvého vzduchu bez kabátu.

Proč? Ledviny sice mají okolo sebe tenkou vrstvu tuku, ale velice rychle prochladnou.

3. Přibmočení kontrolujte vzhled a barvu moči. 

Proč?  Moč u zdravého člověka je slabě žlutá a nepáchne. Jakákoliv změna barvy a zápachu by nás měla zavést k odborníkovi (ať už přímo na urologii nebo nepřímo k praktickému lékaři).

4. Nepotlačujte pocit nutkání na močení. 

Proč? Moč zůstane zbytečně dlouho v močovém měchýři, což může zvýšit riziko vzniku infekce močových cest. 

5. Dbejte na správný způsob hygieny.

Proč? Při umývání intimních míst používejte speciální přípravky, které mají pH 3,8-4,5 neutrální. Při utírání nepostupujte od konečníku dopředu, ale naopak. Je zde riziko zanesení infekce. Většina mýdel a sprchových gelů má pH pokožky, což je okolo 5,5. Jejich používáním bychom mohli narušit mikroflóru a umožnit růst škodlivých bakterií. 

Co MŮŽEME z hlediska stravy udělat na podporu ozdravné kůry ledvin?

Nejčastější onemocnění ledvin jsou močové kameny a infekce močových cest.

Abychom naše ledviny a celý močový trakt udrželi v kondici, je dobré si říci několik zásadních rad, jak těmto chorobám předcházet.

MOČOVÉ KAMENY bývají nejčastěji z oxalátu vápenatého……. K rizikovým faktorům patří nadměrný příjem oxalátů u predisponovaných osob

Ve stravě se řiďme těmito zásadami:

 • Pít dostatečné množství vody, aby se mohlo denně vytvořit cca 2,5litru moči
 • Snížit ve stravě přísun bílkovin, dusíku a sodíku (maso, uzeniny, slazené nealko nápoje), snížit příjem kávy a jiných zdrojů kofeinu
 • Omezit potraviny bohaté na šťavelany (pivo, kakao, černý a zelený čaj, ořechy, arašídové máslo, pšeničné otruby, bílá krupice, fazole a luštěniny, celer, špenát, rebarbora)
 • Nepřijímat dlouhodobě nadměrné dávky vitamínu C (více než je doporučená dávka)
 • Nepít coca colu
 • Jezte potraviny bohaté na pyridoxin a hořčík (ječmen, ovesné vločky, soja, kukuřice, avokádo, banány, Pangamin (inaktivní pivovarské kvasnice)

Infekce močových cest

Z potravin je nejčastějším zdrojem infekce drůbež, vajíčka a mléčné výrobky. 

 Proč? Nejčastěji jsou zdrojem bakterie typu E. coli a Salmonela

 • pijte dostatečné množství tekutin (nejlépe každou hodinu jeden šálek bylinkového čaje (přeslička, petržel, mateřídouška, nechtík, máta, kopřiva…) Přidat do jídelníčku ostropestřec mariánský, selen, ořechy, zeleninové šťávy (mrkev, červená řepa, špenát).

Proč? Pro své složení mají močopudný a protizánětlivý účinek.

 • pijte brusinkovou šťávu!

Proč? Fytochemikálie z brusinek zabraňují bakteriím usadit se na sliznici močových cest.

Pijte vodu! Hýbejte se! A hlavně buďte pozitivní!

Vyzkoušejte recept: 

 
Masový nákyp s červenou řepou a listy z červené řepy  

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

Kůže je důležitý orgán, který je třeba chránit a starat se o něj. Celé Vaše tělo je oblečeno do kůže. Plocha, která pokrývá člověka je u dospělého jedince cca 1,5-2m2. Podle toho jak moc jste vyrostli do výšky a šířky. Kůže roste s vámi. A je to nejlepší ochranný val proti vnějšímu světu. 

Po Vánocích si někteří optimističtí jedinci dávají do nového roku různá předsevzetí. Často zde zazní: Co bych mohl udělat dobrého pro své zdraví? Ale přiznejme si, jak se ke svému tělu chováme během roku. Dnes bychom se mohli zaměřit na orgán, který je uložen pod bránicí, a má více funkcí než vrchní velitel české armády. Jsou to naše játra.

O úloze snídaně se toho napsalo mnohé. Podle všeobecně známého přísloví „Snídej jako král, obědvej jako rádce a večeř jako chuďas“, to vypadá, že snídaně je nejdůležitějším jídlem dne. Pravdou je, že není jídlo důležitější a méně či více důležité.  Podstatné je také kolik a co jíme. 

Není snad jiné oblasti života, ve které by se to hemžilo více protichůdnými doporučeními, než je právě výživa. Nikde jinde se nesetkáváme v takové míře s potíráním předchozích doporučení, kdy chvíli je mléko dobře, pak zase úplně špatně. Jednou jsou nám vajíčka zakazována, že ty snad jíst pouze v případě, chystáme-li se do hrobu, pak zase odborníci přiznají, že vlastně ty hormony a vitamín D naše tělo z něčeho vytvářet musí. V současnosti se na pomyslný vrchol pyramidy výživových diskuzí a sporných témat dostává lepek, potažmo mouka. Jak to s nimi vlastně je? Na to jsme se zeptali naší dvorní nutriční terapeutky Jany Eliášové.

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace