Inzerce

Psychologie

Život jako nabídka

 
Věřím, že každý člověk někdy něco sázel – květiny, zeleninu, stromky nebo řeřichu za oknem. A pokud se podaří, to, co zasadíme, vyroste.
 
Ráda uvádím tento příklad, neboť názorně ukazuje, že co zaseji, sklidímVíce...

Pokud se starám o děti, zuby či byt, je to poznat.

A to stejné platí i u psychologie – jestliže se starám o své nitro, je to vidět.
 
Ano, slyším ty hlasy – „Jejda, sotva stíhám práci, rodinu, zacvičit si...a ještě nějaká psychika? Na to není čas. A vůbec, nejsem blázen!“
 
Jenže zde právě nastává ta setba a pak sklizeň. Když nic nezaseji, je pravděpodobné, že se objeví vyčerpání, konflikty s dětmi, partnerské krize, finanční problémy či výpověď. A když je nejhůř, rychle hledáme nějakého odborníka, který – nejlépe na počkání – učiní zázrak.
 
Na všem se dá zapracovat, ale je třeba čas, trpělivost a důvěra. Proto vzniká tato rubrika s názvem Psychologie jako inspirace. Jako nabídka na švédském stole. A je na každém, co ho osloví, zda mu pomůže ta malá porce nebo se bude zajímat dále, jak získat to, co mu vyhovuje.
 
Proto doporučuji – pečujme o své nitro stejně jako o tělo – pravidelně a rádi. A když se objeví cokoliv nečekaného, náročného či bolavého, hledejme, kdo z profesionálů nám pomůže. Když zaseji důvěru, že vše s odbornou pomocí či nápovědou zvládnu a že se najde člověk, který mi svojí osobností a svým způsobem práce bude vyhovovat, pak toto semínko vyklíčí, vyroste a sklizeň bude mít podobu uvolnění, pohody, spokojenosti a radosti z dobře vykonané práci a ze života vůbec. A o tom to celé je.
 
Mgr. Ivana Havlíčková

 

Oddíly Psychologie

Praktické rady v období krize

Většina lidí se občas dostane do náročné životní situace (rozvod, rozpad vztahu, nečekané ukončení pracovního poměru), která trvá několik měsíců či let a je dobré mít určité opěrné body, jež nám pomohou tímto obdobím lépe projít. Nabízím několik praxí osvědčených rad. Dají se použít jak při řešení života osobního, tak pracovního.

Komunikace

Komunikace znamená jak, komu a co říkám. Do toho patří jak slova, tak řeč a jazyk těla. 

Kdo je psycholog a co je psychoterapie?

Zdravím všechny příznivce těchto stránek. Každý člověk se občas dostane do situace, kdy potřebuje pomoc druhých – ať už je to bolavý zub, rozbité hodinky či cokoliv jiného. Jsou však obory, kde najednou znejistíme, neboť… Mezi takové služby patří právě psychologická, psychiatrická a terapeutická péče. Cílem tohoto článku je objasnit novou, psychologickou a terapeutickou službu.

Strach: Potlačené brzdy v nás

K napsání tohoto tématu mě inspirovala práce s nezaměstnanými. Když spolu probíráme jejich příběh, většina říká „chci práci“, ale když v rozboru pokračujeme, často je v pozadí potřeba peněz – na bydlení, jídlo, kroužky dětí, cestování, opravy domu či auta.

Kariéra, profese nebo povolání?

Snad každý z nás stál někdy před volbou, čím chce být, jakou profesi či cestu zvolí a také kdy – zda hned po základní škole, maturitě nebo až vystuduje školu vysokou.

Cholerik

Mezi nejmenší (procentuálně) a přitom nejsilnější skupinu patří cholerik. Důvod je jednoduchý – ten kdo vede, musí být silný a zaměřený na cíle. Když se zeptám klientů či studentů, jak vypadá cholerik, většina odpoví: "ten, co hodně křičí…no možná je pracovitý..." to je vše... Cholerik je otevřený, zaměřený na úkoly, rychlý, zodpovědný, velkorysý, pevný a důsledný. Je to jedinec, který umí vydělávat peníze a také je dobře investovat.

Melancholik

Je jaký je – DOKONALÝ MELANCHOLIK. Už slovo dokonalý hovoří za mnohé. Je to jedinec milující mapy, grafy, čísla, informace na internetu. Jsou to lidé, kteří mající „komínky“ ve skříni či jinde, na jejichž stole je dokonalý pořádek, vše má svoje místo a tužky jsou srovnané dle velikosti. Jejich smysl pro detail, přesnost z nich dělají vhodné kandidáty pro práci s mikroskopem, v účetnictví, s penězi apod.

Sangvinik

První, co každému naskočí u tohoto temperamentu je bavič. Ano, to je přesně ono. Je to osobnost otevřená, zaměřená na lidi. Stejně jako cholerik, i on bývá rád středem nějaké skupinky lidí.

Flegmatik

Jaký je flegmatik? Tento temperament je také rád mezi lidmi, jen je uzavřený, málomluvný, rád bývá v pozici pozorovatele. Je pracovitý, spolehlivý, zodpovědný. Společně s melancholikem potřebuje jakékoliv změny hlásit hodně dopředu a pokud mu přestěhujeme pokoj či kancelář, a to ještě nečekaně, hodně a na dlouho jej to destabilizuje.
 

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace