Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Žilky na nohách

Metličkovité žilky jsou převážně kosmetickým problémem, ale v některých případech již signálem onemocnění. Odstraňují se laserem či sklerotizací.

Žilky na nohách

Co jsou metličkové žilky?

Drobné žilky na nohách, které mají červenou nebo červenomodrou barvu se nazývají venektázie neboli intradermální varixy. Svým tvarem připomínají keříčky, metličky či pavoučky, a proto se jim též říká „metličkové varixy nebo pavoučkové varixy, metličkové žilky“.

Žilky mohou být varovným signálem přetlaku v žilním systému.

Intradermální varixy jsou hlavně kosmetickým problémem, nicméně při jejich větším výskytu mohou být varovným signálem již zdravotního problému. Mohou svědčit o přetlaku v hlubokém žilním systému, kdy dochází k oslabení žilní stěny a nedomykavosti žilních chlopní, krev se poté dostává z hlubokého do povrchového cévního řečiště a následkem zvýšeného žilního tlaku dochází k postupnému vývoji křečových žil (varixů).

Onemocnění žil dolních končetin se v dospělé populaci vyskytuje v 50-60 %, ženy trpí na toto onemocnění více.

Příčiny onemocnění žil

Faktory, které se podílí na onemocnění žil, jsou: dědičnost, nadváha, těhotenství, nezdravý životní styl, dlouhodobá práce v sedě či ve stoje, hormonální změny, hormonální antikoncepce a některá onemocnění cévního systému. Onemocnění žil dolních končetin je považováno za civilizační nemoc.

Léčba rozšířených žilek na dolních končetinách

Léčba metličkových žilek laserem

Způsob léčby žilek na nohou se odvíjí na jejich velikosti, barvě, rozsahu a lokalizaci.  Žilky o průměru 0,1 mikrometrů až 3 milimetry lze ošetřit pomocí cévních laserů. Pracují na principu selektivní fototermolýzy, kdy dochází k přeměně světelné energie v energii tepelnou. Světlo laserového paprsku je absorbováno v červeném krevním barvivu, stěna cévy se zahřeje a postupně dojde k jejímu uzavření.

Lasery, které se používají jsou:

Pulzní barvivový laser, argonový laser, Nd: YAG laser, KTP laser, intenzivní pulzní světlo, diodový laser, kryptonový laser a další. Nejvíce se používá pulzní barvivový laser.

Zákrok laserem není omezen věkem, záleží od charakteru kožních projevů. Obtížně se ošetřují žilky na tmavé nebo opálené pleti. Nedoporučuje se ošetřovat osoby s epilepsií, hematologickým onemocněním se zvýšenou krvácivostí, při fotoalergických reakcích, při infekci kůže a u některých kožních onemocnění.

Žilky červené až červenofialové barvy (průměr cév 0,1 μm až 1,5 mm) se ošetřují nejčastěji pulzními barvivovými lasery. U silnějších modrých žilek, které jsou hlouběji uloženy (průměr 1- 3 mm ) se používá Nd:YAG laser.

Jak probíhá odstranění žilek laserem

Laserový zákrok probíhá velice rychle, záleží zejména na množství žilek a na typu použitého laseru. Ošetřované místo se před zákrokem očistí, na drobné cévy se nepoužívá  znecitlivění, protože může ovlivnit prokrvení dané oblasti. Při ošetřování modrých širších cév je anestezie možná, jsou uloženy hlouběji a k ovlivnění jejich průtoku anestetikem nedochází. Zákrok je mírně bolestivý, připomíná „štípnutí gumičkou“. Zákrok trvá řádově několik vteřin až  minut, záleží na rozsahu ošetřované plochy. Bezprostředně po zákroku je ošetřovaná  oblast zarudlá, může se objevit mírný otok, eventuálně drobné modřinky a stroupky, které by měly zmizet do dvou týdnů. Ošetření je někdy potřeba opakovat. Vhodný interval je šest týdnů. Reakce po zákroku i výsledný efekt závisí na typu individuální schopnosti hojení, na typu použitého laseru, nastavené energii, velikosti a hloubce uložení cév. Kůži je po zákroku nutné chránit před slunečními paprsky a zbytečně nenamáčet  ve vodě.

Sklerotizace žilek

Další z možností jak odstranit větší žilky na dolních končetinách, je sklerotizace.
Do žil se injekčně aplikuje sklerotizační látka ve formě roztoku či pěny, tato látka vyvolá uvnitř cévy zánětlivou reakcí a cévka se postupně uzavře. Při této terapii je nutné nošení kompresivních punčoch či elastických obinadel. Tato metoda se nedoporučuje u lidí, kteří mají vyšší srážlivost krve. Není příliš vhodná pro ženy, které užívají hormonální antikoncepci a kouří, protože je u nich vyšší riziko trombózy (vznik krevní sraženiny). Ošetření je vhodné zopakovat v odstupu 4-6 týdnů. Při ošetřování cév, které jsou hlouběji uložené, si lékaři pomáhají při zobrazení přesného umístění sklerotizační jehly ultrazvukem, tzv. ultrazvukem asistovaná sklerotizace.

Žilky na nohách - sklerotizace Žilky na nohách - sklerotizace

Fotky: Vstřikování sklerotizující látky do žilek a následná komprese, dole vpravo je vidět vyprázdněná žilka po vstřiknutí látky.

Žilky na nohách - sklerotizace Žilky na nohách - sklerotizace

Foto: U sklerotizace je nošení kompresivních punčoch nezbytností!

Žilky na nohách - sklerotizaceCévní chirurgie

U těžkých forem varixů je na místě chirurgické řešení, při kterém je možno použít mini invazivní přístupy za použití laseru (kdy se laserové vlákno zavede dovnitř cévy) nebo se odstraní postižený úsek cévy z drobných nářezů na kůži pomocí speciálních háčků, nebo se odstraní céva klasicky chirurgicky pomocí větších kožních nářezů. Chirurgické ošetření probíhá buď v celkové narkóze nebo v při injekčním umrtvení ošetřované oblasti. Zejména u velkých varixů je důležité vyšetření cévním lékařem, nejčastěji i pomocí ultrazvuku. Podle výsledků se dá poté stanovit nejvhodnější metoda ošetření. Více v kapitole Křečové žíly - varixy.

Lékaři provádějící tento zákrok

Dermatolovenerologie, Korektivní dermatologie, Praktický lékař

Pracoviště: Brno

Dermatolovenerologie, Korektivní dermatologie

Pracoviště: Orlová - Lutyně, Karviná - Nové Město, Orlová, Karviná

Ceník lékařů

Lékař Cena od Cena do Poznámka
MUDr. Petra Trojanová, Ph.D. 1500 Kč
MUDr. Silvie Rafčíková, MBA
  • Metličkové žilky

    Vím, že existuje laserové odstranění metličkových žilek, ale sama jsem zatím zkoušela jen krém a z mého pohledu rozhodně pomáhá. Hodila bych fotky před a po, ale nechce se mi rozsvěcet na fotku po :D

    JohankaDl  |  25. 07. 2016, 22:13  |  Reakcí: 5  |  Reagovat  |  Zobrazit všechny reakce  |  URL příspěvku
    • Re: Metličkové žilky

      Dobry den, mam podobny problem vejirkove metlickove zilky na prave noze, zvazuji ostereni laserem...zajimalo by me jaky krem Vam pomaha? Diky moc za info))

      Pherenike  |  14. 09. 2016, 09:35  |  Reagovat  |  Zobrazit všechny reakce  |  URL příspěvku
      • Re: Metličkové žilky

        Dobrý den, krém na žilky není žádný, po zákroku laserem je vhodné kůži ošetřit antibakteriálním krémem s hojivým zinkem, např. Cicaplast.

        Baby on line  |  14. 09. 2016, 10:53  |  Reagovat  |  URL příspěvku
    • Re: Metličkové žilky

      TAKŽE SE DAJÍ LÉČIT? ZMIZÍ NĚKDY? JE MI 15 LET A POSLEDNÍ DOBOU JSEM NIC NEDĚLALA. MĚLA JSEM ZLOMENOU NOHU A SKORO ROK JSEM NIC NEMOHLA DĚLAT. JEN JSEM JEDLA PILA A SEDĚLA. HROZNĚ JSEM ZTLOUSTLA A VYRAZILI SE MI NA STEHNECH ŽILKY.. PRASKALI MI.. NEVÍM CO S TM DĚLAT JSEM ZOUFALÁ.. DOUFÁM, ŽE TO NEBUDE VIDĚT AŽ ZHUBNU NEBO NWM. PROSÍM O RADA. RÁDA BYCH JEŠTĚ NĚKDY CHODILA V PLAVKÁCH NOSILA KRATASY ATD.. A NEMUSELA SE OBÁVAT, ŽE TO BUDE VIDĚT. :(

      clementinka  |  07. 10. 2016, 19:47  |  Reagovat  |  Zobrazit všechny reakce  |  URL příspěvku
      • Re: Metličkové žilky

        Dobrý den, přikládáme odpověď kožní lékařky MUDr. Petry Trojanové, Ph.D.: Je otázka, jestli to, co mladá slečna popisuje, jsou žilky nebo fialové strie po ztloustnutí. Pokud se jedná o strie, tak po zhubnutí zbělají, ale nezmizí. Pokud jsou to žilky, tak po zhubnutí ani nezmění barvu ani nezmizí. Pokud jsou to opravdu žilky, tak se v dospělosti dají odstranit buď cevním laserem, nebo tzv. sklerotizací. Ale rozhodně k rozlišení obou problematik by to chtělo vyšetření kožního lékaře.

        ZdravéOmlazení  |  10. 10. 2016, 09:32  |  Reagovat  |  URL příspěvku

Dobrý den, chtěla bych se s Vámi poradit ohledně pigmentových skvrn. Je mi 35, témeř přes celé čelo mám nepravidelnou pigmentovou mapu a zrcadlově i na obou tvářích pokrývající zhruba 1/3 - polovinu tváře- nepravidelně (již několik let i před těhotenstvím). I když v létě pužívám fakt. 50, skvrny vždy v létě více vystoupí. Vím, že jsou různé lasery,.. ale finančně je to docela náročné. Tak jsem chtěla zatím vyzkoušet nějaké krémy či jiné přípravky. A právě na Vašich stránkách mě nadchl test přípravku Medik8 White Balance Click/White Balance Click Oxy-R. Tak jsem se chtěla zeptat, zda byste mi některý z nich doporučila, event. jiný, který opravdu zabírá. Popř. jak dlouho ho používat, zda jen v zimě či celoročně, pod běžný krém (event. pod serum a krém, které běžně používám), popř. jak tyto přípravky kombinovat s běžnou denní kosmetikou. Měl by se faktor 50 používat i v zimě, když pobývám jen ve městě? Moc děkuji za pomoc. Pavla

Dobrý den, v létě mi bude 60, cca od 45 se věnuji omlazování obličeje, nejdřív plastická operace horních i dolních víček, potom botox, méně kys. hyaluronová, nejnověji vlastní plazma. Pleť mám dobrou, na kosmetiku nechodím, ale trápí mě povadající obličej. Na zpevnění dolní části obličeje - kontury, mi byly doporučeny nitě. Ovšem já mám strach z tak invazivního zákroku a taky mi známé říkají, žeaž tak zle to ještě není. Existuje neinvazivní alternativa jako napr. lipolýzové injekce do "syslíků" a pod bradu - vyloženě tukový polštář tam nemám, a nebo jak trochu povytáhnout kontury obličeje bez zavádění nití? Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, před mnoha lety se mi udělala plíseň na nohách, došlo i poškození nehtů. Plíseň se vyléčila, ale nehty zůstaly nehezké. Zkusila jsem co se dalo, nic. Nyní jsem douživala lak na kůži Micetal, to mi předepsala má kožní lékařka, protože mi znovu na kůži nohou začala plíseň, mezi prsty praská, loupa se. Plošky nohou jsou jako sloní noha. Nepomohlo to. Už je mi s toho nanic, co by mi pomohlo, mohla byste mi poradit? Dělám si koupele - octové, z listů ořešáku, používám mýdlo se stříbrem, sprej se stříbrem do bot, žehlim si ponožky. Co mám ještě dělat? Roky si nemohu dovolit v létě páskové boty. Moc děkuji za odpověď.

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

Celulitida je estetický neduh projevující se hrbolatou pokožkou především v oblasti hýždí a stehen. Pro svůj vzhled bývá někdy také označována jako „pomerančová kůže“. V odborné literatuře se ještě můžeme setkat s názvy celulita nebo lipohypertrofie.

Kruhy pod očima jsou hlubší vráskou nebo propadem tkáně pod okem. Příčiny kromě genetiky tkví v životním stylu, onemocněních, UV záření. Léčba spočívá buď ve výplni tkáně, jejím zpevnění – vypnutí a projasnění.

Nežádoucí, nadměrné ochlupení je jedním z nejčastějších kosmetických problémů. Existuje řada metod na jeho odstranění.

Rty patří k dominantě každého obličeje, k jeho výrazné struktuře se sexuálním podtextem. Rty jsou jednou z dominant obličeje, který si ženy zvýrazňují.

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace