Metličkovité žilky jsou převážně kosmetickým problémem, ale v některých případech již signálem onemocnění. Odstraňují se laserem či sklerotizací.
Co jsou metličkové žilky?
Drobné žilky na nohách, které mají červenou nebo červenomodrou barvu se nazývají venektázie neboli intradermální varixy. Svým tvarem připomínají keříčky, metličky či pavoučky, a proto se jim též říká „metličkové varixy nebo pavoučkové varixy, metličkové žilky“.
Žilky mohou být varovným signálem přetlaku v žilním systému.
Intradermální varixy jsou hlavně kosmetickým problémem, nicméně při jejich větším výskytu mohou být varovným signálem již zdravotního problému. Mohou svědčit o přetlaku v hlubokém žilním systému, kdy dochází k oslabení žilní stěny a nedomykavosti žilních chlopní, krev se poté dostává z hlubokého do povrchového cévního řečiště a následkem zvýšeného žilního tlaku dochází k postupnému vývoji křečových žil (varixů).
Onemocnění žil dolních končetin se v dospělé populaci vyskytuje v 50-60 %, ženy trpí na toto onemocnění více.
Příčiny onemocnění žil
Faktory, které se podílí na onemocnění žil, jsou: dědičnost, nadváha, těhotenství, nezdravý životní styl, dlouhodobá práce v sedě či ve stoje, hormonální změny, hormonální antikoncepce a některá onemocnění cévního systému. Onemocnění žil dolních končetin je považováno za civilizační nemoc.
Léčba rozšířených žilek na dolních končetinách
Léčba metličkových žilek laserem
Způsob léčby žilek na nohou se odvíjí na jejich velikosti, barvě, rozsahu a lokalizaci. Žilky o průměru 0,1 mikrometrů až 3 milimetry lze ošetřit pomocí cévních laserů. Pracují na principu selektivní fototermolýzy, kdy dochází k přeměně světelné energie v energii tepelnou. Světlo laserového paprsku je absorbováno v červeném krevním barvivu, stěna cévy se zahřeje a postupně dojde k jejímu uzavření.
Lasery, které se používají jsou:
Pulzní barvivový laser, argonový laser, Nd: YAG laser, KTP laser, intenzivní pulzní světlo, diodový laser, kryptonový laser a další. Nejvíce se používá pulzní barvivový laser.
Zákrok laserem není omezen věkem, záleží od charakteru kožních projevů. Obtížně se ošetřují žilky na tmavé nebo opálené pleti. Nedoporučuje se ošetřovat osoby s epilepsií, hematologickým onemocněním se zvýšenou krvácivostí, při fotoalergických reakcích, při infekci kůže a u některých kožních onemocnění.
Žilky červené až červenofialové barvy (průměr cév 0,1 μm až 1,5 mm) se ošetřují nejčastěji pulzními barvivovými lasery. U silnějších modrých žilek, které jsou hlouběji uloženy (průměr 1- 3 mm ) se používá Nd:YAG laser.
Jak probíhá odstranění žilek laserem
Laserový zákrok probíhá velice rychle, záleží zejména na množství žilek a na typu použitého laseru. Ošetřované místo se před zákrokem očistí, na drobné cévy se nepoužívá znecitlivění, protože může ovlivnit prokrvení dané oblasti. Při ošetřování modrých širších cév je anestezie možná, jsou uloženy hlouběji a k ovlivnění jejich průtoku anestetikem nedochází. Zákrok je mírně bolestivý, připomíná „štípnutí gumičkou“. Zákrok trvá řádově několik vteřin až minut, záleží na rozsahu ošetřované plochy. Bezprostředně po zákroku je ošetřovaná oblast zarudlá, může se objevit mírný otok, eventuálně drobné modřinky a stroupky, které by měly zmizet do dvou týdnů. Ošetření je někdy potřeba opakovat. Vhodný interval je šest týdnů. Reakce po zákroku i výsledný efekt závisí na typu individuální schopnosti hojení, na typu použitého laseru, nastavené energii, velikosti a hloubce uložení cév. Kůži je po zákroku nutné chránit před slunečními paprsky a zbytečně nenamáčet ve vodě.
Sklerotizace žilek
Další z možností jak odstranit větší žilky na dolních končetinách, je sklerotizace.
Do žil se injekčně aplikuje sklerotizační látka ve formě roztoku či pěny, tato látka vyvolá uvnitř cévy zánětlivou reakcí a cévka se postupně uzavře. Při této terapii je nutné nošení kompresivních punčoch či elastických obinadel. Tato metoda se nedoporučuje u lidí, kteří mají vyšší srážlivost krve. Není příliš vhodná pro ženy, které užívají hormonální antikoncepci a kouří, protože je u nich vyšší riziko trombózy (vznik krevní sraženiny). Ošetření je vhodné zopakovat v odstupu 4-6 týdnů. Při ošetřování cév, které jsou hlouběji uložené, si lékaři pomáhají při zobrazení přesného umístění sklerotizační jehly ultrazvukem, tzv. ultrazvukem asistovaná sklerotizace.
Fotky: Vstřikování sklerotizující látky do žilek a následná komprese, dole vpravo je vidět vyprázdněná žilka po vstřiknutí látky.
Foto: U sklerotizace je nošení kompresivních punčoch nezbytností!
Cévní chirurgie
U těžkých forem varixů je na místě chirurgické řešení, při kterém je možno použít mini invazivní přístupy za použití laseru (kdy se laserové vlákno zavede dovnitř cévy) nebo se odstraní postižený úsek cévy z drobných nářezů na kůži pomocí speciálních háčků, nebo se odstraní céva klasicky chirurgicky pomocí větších kožních nářezů. Chirurgické ošetření probíhá buď v celkové narkóze nebo v při injekčním umrtvení ošetřované oblasti. Zejména u velkých varixů je důležité vyšetření cévním lékařem, nejčastěji i pomocí ultrazvuku. Podle výsledků se dá poté stanovit nejvhodnější metoda ošetření. Více v kapitole Křečové žíly - varixy.
Autor: MUDr. Kateřina Klauzová, MBA