Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Jizvy

Jizva je méně hodnotná tkáň vzniklá poraněním, která vyzrává po dobu 4 až 6 měsíců. Během této doby je vhodné se o jizvu starat, aby  bylo minimalizováno riziko vzniku patologických jizev jako jsou atrofické jizvy (např. po akné), nebo hypertrofické až keloidní jizvy.

Jizvy

Co je to jizva? Jak dlouho jizva vyzrává a jak?

Jizva je výsledkem hojení poranění a může prostupovat různými vrstvami měkkých tkání. Jde o biologicky méně hodnotnou tkáň, která nemá histologickou stavbu ani fyziologické vlastnosti zdravé tkáně.

Normální jizva je bledá, hladká, měkká a nebolestivá.

Každá jizva vyzrává různě dlouhou dobu, v průměru tři až šest měsíců, ale může vyzrávat i dva roky. Zpočátku je jizva zarudlá a až s odstupem několika měsíců dochází k jejímu postupnému problednutí. V optimálním případě vznikne fyziologická (normální) jizva, která je bledá, hladká, měkká a nebolestivá. Při poruše hojení vzniká patologická jizva. Nejčastěji se patologické jizvy dělí na keloidní, hypertrofické a atrofické. Specifické jizvy vznikají po popálení a jako strie. Je řada faktorů, například věk, rasa, anatomická lokalizace jizvy, typ traumatu, které mohou vést ke vzniku patologických jizev.  Další problémy mohou jizvy působit svou bolestivostí či svěděním, různým zbarvením či tahem a samozřejmě i estetickým působením.

Typy jizev

Fyziologická (normální) jizva je bledá, hladká, měkká a nebolestivá.

Hypertrofická jizva je vyvýšená, keloidní přesahuje hranice původního zranění a atrofická jizva je vpadlá.

Hypertrofická jizva je vyvýšená, tuhá, červená a někdy může svědit. Jizva nepřesahuje hranice původního poranění. Vzniká nejčastěji v místech, kde dochází k napětí kůže a k častým pohybům. Většina hypertrofických jizev vznikne do jednoho měsíce od poranění a může se poté samovolně oplošťovat.

Keloidní jizva je vyvýšená, temně červená až fialová a typicky přesahuje hranice původního zranění. Bývá často příčinou nepříjemných pálivých a svědivých bolestí. Tendence k tvorbě keloidních jizev je dědičná. V mladším věku, zejména kolem dvaceti let, je riziko vzniku keloidní jizvy větší. Těsně po narození je riziko vzniku keloidu velmi malé. U starých lidí vznikají keloidy též vzácně.

Atrofická jizva je způsobená zničením kolagenu v kůži a podkoží během zánětlivého onemocnění (např. akné, plané neštovice atp.). Atrofická jizva může vzniknout i po chirurgickém zásahu. Jde o vpadlou jizvu pod úroveň okolní kůže.

Strie (pajizévky) jsou podlouhlé pruhy atrofické a zvrásněné kůže. Při vzniku mají červenofialovou barvu a postupem času blednou. Vytváří se nejčastěji na břiše, bocích, na prsou a v oblastech kloubů. Při vzniku strií hraje roli mechanické namáhání a hormony. Nejčastěji vznikají strie v těhotenství a pubertě, dále při některých endokrinních onemocnění, při užívání kortikosteroidů a při rychlém zvyšování váhy.

Z dalších typů jizev je možno uvést:

Široké jizvy, které vznikají po ranách šitých pod tahem, nepříznivě uložených (například nad klouby), nesprávně ošetřovaných (kdy se do rány mohou dostat nečistoty a infekce), či při poruše hojení.
Žebříčkové jizvy, vznikají při nutnosti široce zakládaných stehů, kdy je rána pod tahem apod.
Propadlé jizvy či jizvy schodovité vznikají po špatné adaptaci okrajů poraněné tkáně k sobě. Příčinou může být buď nepřesné šití nebo charakter úrazu, pokud jsou okraje potrhané, nebo dojde ke ztrátě podkoží.
Plošné jizvy vznikají při poškození kůže v ploše – popálení, opatření, poleptání, sedření kůže...
Postradiační jizvy jsou jizvy vznikající po ozáření (radioterapii nádorů), jsou plošné s hyperpigmentacemi  a depigmentacemi, místy teleangiektéziemi (červené drobné žilky).

Jizvy je možno dělit i podle hloubky postižení.

Povrchová jizva je omezena jen na kůži a podkoží a hluboká jizva zasahuje i do hlubokých tkání – fascií, svalů nebo šlach. Důležité je, že změny v hlubších vrstvách měkkých tkání nemusí odpovídat místu řezu na kůži a oblasti přítomné jizvy. Problém vzniká u laparoskopických operací a u operací laserem, kdy změny na povrchu kůže jsou opticky minimální, ale o to větší změny bývají v hlubokých vrstvách v podobě srůstů. Srůsty jsou vazivové spojení s hlubšími strukturami, v břiše mohou být po operacích například srůsty mezi jednotlivými střevními kličkami. Ty jsou pak bolestivé na pohmat, při nadýmání a někdy brání i správnému trávení.

Podle časového horizontu se dělí jizvy na akutní, subakutní a chronické.

Bolestivá aktivní jizva vzniká při komplikovaném a prodlouženém hojení tkáně (při zánětu, namáhání oblasti s jizvou apod.). Díky uvolňování mediátorů zánětu dojde k roztažení kapilár, rozvoji otoku v podkoží a dráždění receptorů bolesti. Následkem je zvýšená citlivost v jizvě. Vlivem změny elasticity kůže v oblasti jizvy je snížená tolerance pro mechanické namáhání kůže. Jizva, která je řadu let bez příznaků se může za určitých okolností (akutní infekce, stres) stát aktivní.

Léčba hypertrofických a keloidních jizev

Jizvu nelze odstranit, pouze ji upravit.

Jizvy nelze nikdy definitivně odstranit. Lze je jen učinit méně kosmeticky patrnými.

Navzdory stále se zvyšujícímu množství informací o hojení ran, je léčba a prevence vzniku hypertrofických a keloidních jizev stále problematická.

Chirurgická excize (vyříznutí jizvy) má pouze dočasný efekt pro vysoké procento recidiv (znovu se objevení patologické jizvy).
Tvorbě deformujících jizev zabráníme působením tlaku na jizvu, čehož se hojně využívá u popálenin pomocí elastického prádla, místy vyztuženého destičkami. Tento tlak se doporučuje aplikovat dlouhodobě 1 – 2 roky.

Silikonové gely působí na jizvy podobně jako tlakové masáže. Urychlují jejich vyzrávání, zabraňují jejich zbytnění. Silikonový gel by se měl aplikovat po dobu dvou měsíců. Vhodná je jejich aplikace 20 hodin denně.

Kortikosteroidy. Jde o přímou aplikaci kortikoidu pomocí jehly do jizevnaté tkáně nebo aplikace na povrchu jizvy po ošetření frakčním CO2 laserem. Výrazně utlumuje zejména svědění. Léčebný účinek spočívá v jejich působení proti zánětu, stahuje cévy a potlačuje dělení buněk. Nejběžnějším vedlejším účinkem této léčby je kožní atrofie (ztenčení kůže), hypopigmentace kůže (zesvětlení kůže) a vznik teleangiektázií (rozšířených žilek). Při výrazném keloidním bujení se někdy využívá působení celkové chemoterapie a dalších přípravků.

Kryoterapie. Léčebného účinku se dosahuje zmrazením jizevnaté tkáně při -180 až -190 °C. Kryoterapie bohužel neprokazuje dle řady studií o mnoho lepší výsledky než prostá chirurgická excize (vyříznutí) jizvy.

Radioterapie je v léčbě keloidních jizev stále kontroverzní metodou. Byla sice prokázána nižší incidence recidiv (znovu se objevení) po ozáření keloidních jizev, ale na druhé straně se výrazně zvýší riziko maligního bujení (zhoubných nádorů).

Lasery. Pouhé odpaření jizvy pomocí ablačních laserů vede téměř vždy k recidivě (znovu se objevení). Na řadě studií byl prokázán výrazný efekt pulzních barvivových laserů.

Další možnosti terapie jsou působení radiofrekvence, frakčních laserů a ultrazvuku.

Léčba atrofických (vpadlých) jizev, odstranění jizev laserem

Ablační lasery se používají pro ošetření atrofických jizev po akné na obličeji, event. na zbroušení nepravidelných krajů jizev. Jedná se o ošetření efektivní, avšak nese s sebou řadu rizik. Obtížně se ošetřují oblasti s tenkou kůží. Dříve se k tomuto účelu využívala dermabraze (obroušení kůže).

Frakcionované (frakční) ablační lasery. Pracují na principu frakční fototermolýzy. Laserový paprsek je rozštěpen do mnoha tenkých paprsků, které jsou schopny pronikat hluboko do kůže a vytvářejí zde sloupce tepelného poškození. Díky této technologii je dosahováno účinku téměř srovnatelného s klasickými ablačními lasery, avšak s minimální dobou hojení a minimálními riziky.

Neablační lasery. K remodelaci jizev se užívají i neinvazivní metody, které téměř nepotřebují žádnou rekonvalescenci. Nevýhodou je nutnost řady opakování, velmi pozvolně nastupující efekt.

Chirurgická excize a transplantace má své místo při ošetřování hlubokých či rozsáhlých atrofických jizev.

K hodnocení charakteru a typu jizvy se ve světě i nás používá tzv. „Vancouver Scar Scale“. Hodnotí se pigmentace, pružnost, výška jizvy, barva, bolestivost a svědění.
U rozsáhlých jizevnatých poškození se vývoj orientuje na genetické inženýrství, kultivaci vlastní kůže či jednotlivých kožních struktur.

Jizvy po akné, odstranění jizev po akné

Jizvy po akné patří mezi jizvy atrofické. K jejich odstraňování se používá nejčastěji ošetření frakčními odpařujícími lasery, jako jsou Er:YAG laser, CO2 laser nebo radiofrekvence. Některé jizvy jsou velmi hluboké, potom připadá v úvahu jejich vyříznutí a zašití, nejčastěji se používá průbojník (speciální kruhový skalpel). Pokud jsou jizvy velmi povrchové je možno aplikovat chemický peeling apod.

Kožní přípravky na jizvy (mast na jizvy, krém na jizvy, gel na jizvy)

Masti, které se používají na ošetřování jizev obsahují nejčastěji jako účinnou látku kyselinu hyaluronouvou nebo silikony. Pokud je jizva vystouplá, svědí a je červená, doporučují se kortikosteroidy, ty již musí předepsat lékař.

Lékaři provádějící tento zákrok

Dermatolovenerologie, Korektivní dermatologie, Praktický lékař

Pracoviště: Brno

Dermatolovenerologie, Korektivní dermatologie

Pracoviště: Orlová - Lutyně, Karviná - Nové Město, Orlová, Karviná

Ceník lékařů

Lékař Cena od Cena do Poznámka
MUDr. Petra Trojanová, Ph.D. 250 Kč
MUDr. Silvie Rafčíková, MBA 1500 Kč
  • Jizva na cele

    Dobrý den mám taky problém na cele mam dulek po strzeni strupu po akne a moc me to trapi chci se optat šlo by to nak resit?budu ráda za každou radu na kožní mi řekla te to budeme resit za 2 roky a ze to nemam mazat nic již vyčká je 3 mesice Stara

    Simonacek23  |  16. 06. 2016, 06:46  |  Reakcí: 7  |  Reagovat  |  Zobrazit všechny reakce  |  URL příspěvku
    • Re: Jizva na cele

      Dobrý den, určitě bych nečekala, protože takto stará jizva se už moc sama zlepšovat nebude, navštivte dermatologa v laserovém centru, který Vám jizvu upraví laserem. S pozdravem MUDr. Silvie Rafčíková, MBA

      Baby on line  |  19. 06. 2016, 10:28  |  Reagovat  |  Zobrazit všechny reakce  |  URL příspěvku
      • Re: Jizva na cele

        Takže resit či nejdřív? Děkuji moc a je lepší az nak na podzim to resit ?nebo mužů ted v lete dekuji

        Simonacek23  |  19. 06. 2016, 16:01  |  Reagovat  |  Zobrazit všechny reakce  |  URL příspěvku
        • Re: Jizva na cele

          A ještě otázka o jakou jizvu jde afroticke?

          Simonacek23  |  19. 06. 2016, 16:02  |  Reagovat  |  Zobrazit všechny reakce  |  URL příspěvku
          • Re: Jizva na cele

            Ano, dle fota jizva vypadá jako atrofická. S pozdravem MUDr. Silvie Rafčíková, MBA

            Baby on line  |  19. 06. 2016, 18:34  |  Reagovat  |  URL příspěvku
        • Re: Jizva na cele

          Bude nejlepší, pokud si najdete dané laserové pracoviště a tam Vám dle lokalizace, Vašich plánů poradí, jak budete postupovat. S pozdravem MUDr. Silvie Rafčíková, MBA

          Baby on line  |  19. 06. 2016, 18:33  |  Reagovat  |  Zobrazit všechny reakce  |  URL příspěvku
          • Re: Jizva na cele

            Děkuji a nevíte náky centrum v Praze ?dekuji a myslíte že to půjde něco stim udelat

            Simonacek23  |  23. 06. 2016, 03:16  |  Reagovat  |  Zobrazit všechny reakce  |  URL příspěvku
            • Re: Jizva na cele

              Milá paní Simono, v Praze z odborníků spolupracujeme s paní doktorkou Klauzovou, na kterou se můžete obrátit - http://zdraveomlazeni.cz/mudr-katerina-klauzova-mba/13. Přeji příjemný den, Jana Martincová

              Baby on line  |  23. 06. 2016, 07:18  |  Reagovat  |  URL příspěvku
  • Keloidní jizvy

    Dobrý den, mě se dělá typ keloidních jizev. Když jsem byla malá, stačilo, abych si někde rozbila koleno a byla tam jizva jako hrom. To samé se mi stalo po očkování proti tetanu. Když jsem šla rodit, gynekolog mi řekl, že dítě bude muset jít císařským řezem a já z toho byla na nervy, že zase budu mít tu strašnou jizvu. Dozvěděla jsem se, že enzymy pomáhají tyto záležitosti lépe hojit, tak jsem se rozhodla pro Wobenzym. Jizvu jsem také masírovala. A s mým velkým údivem, to vše zabralo a jizva je minimální.

    Gabrielle  |  30. 03. 2015, 06:51  |  Reagovat  |  URL příspěvku

Dobrý den, chtěla bych se s Vámi poradit ohledně pigmentových skvrn. Je mi 35, témeř přes celé čelo mám nepravidelnou pigmentovou mapu a zrcadlově i na obou tvářích pokrývající zhruba 1/3 - polovinu tváře- nepravidelně (již několik let i před těhotenstvím). I když v létě pužívám fakt. 50, skvrny vždy v létě více vystoupí. Vím, že jsou různé lasery,.. ale finančně je to docela náročné. Tak jsem chtěla zatím vyzkoušet nějaké krémy či jiné přípravky. A právě na Vašich stránkách mě nadchl test přípravku Medik8 White Balance Click/White Balance Click Oxy-R. Tak jsem se chtěla zeptat, zda byste mi některý z nich doporučila, event. jiný, který opravdu zabírá. Popř. jak dlouho ho používat, zda jen v zimě či celoročně, pod běžný krém (event. pod serum a krém, které běžně používám), popř. jak tyto přípravky kombinovat s běžnou denní kosmetikou. Měl by se faktor 50 používat i v zimě, když pobývám jen ve městě? Moc děkuji za pomoc. Pavla

Dobrý den, v létě mi bude 60, cca od 45 se věnuji omlazování obličeje, nejdřív plastická operace horních i dolních víček, potom botox, méně kys. hyaluronová, nejnověji vlastní plazma. Pleť mám dobrou, na kosmetiku nechodím, ale trápí mě povadající obličej. Na zpevnění dolní části obličeje - kontury, mi byly doporučeny nitě. Ovšem já mám strach z tak invazivního zákroku a taky mi známé říkají, žeaž tak zle to ještě není. Existuje neinvazivní alternativa jako napr. lipolýzové injekce do "syslíků" a pod bradu - vyloženě tukový polštář tam nemám, a nebo jak trochu povytáhnout kontury obličeje bez zavádění nití? Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, před mnoha lety se mi udělala plíseň na nohách, došlo i poškození nehtů. Plíseň se vyléčila, ale nehty zůstaly nehezké. Zkusila jsem co se dalo, nic. Nyní jsem douživala lak na kůži Micetal, to mi předepsala má kožní lékařka, protože mi znovu na kůži nohou začala plíseň, mezi prsty praská, loupa se. Plošky nohou jsou jako sloní noha. Nepomohlo to. Už je mi s toho nanic, co by mi pomohlo, mohla byste mi poradit? Dělám si koupele - octové, z listů ořešáku, používám mýdlo se stříbrem, sprej se stříbrem do bot, žehlim si ponožky. Co mám ještě dělat? Roky si nemohu dovolit v létě páskové boty. Moc děkuji za odpověď.

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Velice paní doktorku doporučuji ,jednak jejím úžasným přístupem k dané problematice a pacientovi ale také jakožto opravdového odborníka.Paní doktorka je skvělá lékařka ,vše vysvětlí ,poradí,pomůže a její úsměv je k nezaplacení. Moc jí tomto děkuji a těším se na další návštěvu.

 |  03. 08. 2017, 09:03

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

Celulitida je estetický neduh projevující se hrbolatou pokožkou především v oblasti hýždí a stehen. Pro svůj vzhled bývá někdy také označována jako „pomerančová kůže“. V odborné literatuře se ještě můžeme setkat s názvy celulita nebo lipohypertrofie.

Kruhy pod očima jsou hlubší vráskou nebo propadem tkáně pod okem. Příčiny kromě genetiky tkví v životním stylu, onemocněních, UV záření. Léčba spočívá buď ve výplni tkáně, jejím zpevnění – vypnutí a projasnění.

Nežádoucí, nadměrné ochlupení je jedním z nejčastějších kosmetických problémů. Existuje řada metod na jeho odstranění.

Rty patří k dominantě každého obličeje, k jeho výrazné struktuře se sexuálním podtextem. Rty jsou jednou z dominant obličeje, který si ženy zvýrazňují.

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace